Kermis-Aalst OP VELO De Toekomst De veiligheid en onze Gendarmen een groot merkweerdig KAATSPEL: Tentoonstelling van Schoon Kunsten oin le rapst met een Tijger d'één-ure-Mislk hoor uit een pa- IN STAATSDIETVStT- nr MOP staat schoon' hier gelijk in Duitsch- UL Ï1 Ui 'anden in Engeland; doch heeft warmte noodig en droogtede Hop doet haar uiterste beste de Hopplanters blijven in niets ten achteren doch s de Regeering met nalatig Handelt zij hier niet gelijk met het Vlas In 1903 werd eensooit van Manifesi uitgegeven in Aalst geteekend door |M. Burgemeester Gheeraercits, als Voorzitter der Studie-Kommissie voor de Hop en door M. G. Reyniers Schrijverin dit schrift staat uitdrukkelijk Het Spaarzame Keukenboek Maria van Brabant IV" 1970 8 Juli 1910 Z e Werk ABONNEMENTSPRIJS J Voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50 Men schrijft in cp alle tijdstippen des jaars. j JP. DAENS, Volksvertegenwoordiger, AALST Aalst Kennis, erbarmelijk, en dees jaar wederom, om uit de gewoonte niet te gaan, mishandeld door 't slecht weêr Meermaals werd de Vraag voorgebrachtZou men niet goed doen Kermis Aalst uit te stellen tot in September Zondag, 3 Juli, van 's morgends af, krimineel weêr Na d'Elf-ure-Mis, als de Jonge Garde op de Markt moest spelen, dan regende het dat de Straten schemelden en schuim den na den noen eenige Opklaringskes, maar koud, rillig en killig's avonds ten 8 ure, luisterlijk, verheven kunstig Concert door 't Stads-Muziek van 'Gentmaar bijna geen Volk door 't slecht weêr althans, over jaar werd de Markt weggedragen van 't Volk, al was het dan ook slecht weêr Heeft dit Concert 800 fr. gekost ?Zou men niet beter gedaan hebben de 8 Muzielcen van Aalst, by ajlotingsbeurt te laten spe len en aa?i elk 100 fr.. Dan sou heel ge Stad'naar de Markt komen En een Festival, is dat hier onmogelijk geworden Maandag de gewone Plechtigheden 's Avonds Concert op de Groote Markt door de Turners van Schaarbeek, onder het bestuur van heer R. Daens, allerbest. De Aalstenaars kunnen uitmunten in alle vakken. Maandag waren het op Sint-Josefs- plein de Oefeningen der Pompiers, sterk gewapend tegen meester VUUR. Dijnsdag de Veemarkt, een mager Beestje..,. Is 't waar Zijn het altyd deselfde die Prijs hebben Dijnsdag hadden wij ook op d'Houtmarkt Drij vermaarde Partijen: Herdersem, Lens en Quaregnon Die Kaatsspelen, sedert Eeuwen en Eeuwen volksgeliefd Bij zonderlijk aan de Denderboorden Over 50 h 60 jaren de Kaatsers werden op 't Stadhuis ont vangen op den Eerewijn, en met Magistraat en Muziek naar d'Houtmarkt gebrachtmijn Vader zaliger maakte deel van den Jurij als Schaliedekkermij staat nog levendig voor, dat ik dikwyls nevens hem was, als een passantje van 8 9 jaar; en nu stond ik daar Zondag tusschen de Menigte, als Volks vertegenwoordiger, een der hoogste Plaatsen van ons Land wat zal men nog zien in de .Wereld In die jaren 50, begin der 60, geheel de Week wij, jonge passantjes, spraken bijna van niets dan van't Kaatsspel: van Pluim en Handschoen, van de beroemde Kaatsers, de vjjf Gebroers van Welle, drij of vier Gebroers uit Schoonaarde, van Tatjen uit Haaltert van Staaf Teiriinckx, Doke Sjuno, Govaert uit Aalst, enz.,enz! mijn Vriend Vader De Bruyn, die hier Zondag ook was, zou er veel meer kunnen noemen. Nu, Zondag op ons Houtmarkt, kon er meer Volk zijn het was als een Romeinsche Amphitheater Al de Banken volzet, Karren en Wagens vol Volker is kolossaal schoon gespeeld; eerst Quaregnon tegen Herdersem, het kampte met 6 spelen tegen 40 gelijkelijk, maar Herdersem behaalde de laatste 10. Dan Quaregnon tegen Lens, ook gelijkelijk opgaan tot 6 spe len en 15, Lens levert den Bal in halve scherp hoogte, Qaare- gnon keert hem kwaad. Dan Lens tegen Herdersem, wederom zeer schoon eerlijk spel, maar het ging Lens tegen en Her dersem behaalde Prijs met 7 Spelen tegen 2. Maar ook, laat ons zeggen Wie kan tegen den MOENS van Herdersem Zag men ooit zoo zeker spelen en zoo wijd terugkeeren Maar de klacht is algemeen over de duurte der Banken En 3 keeren moeten betalen 't Is grof Zondag-noen Concert op de Groote Markt, te 3 ure, oplating van een VLIEGMACHIEN op d'Esplanade en 's avonds groot Vuurwerk op t Statieplein. Ik rade iedereen aan, naar 'toud Hospitaal achter de Groote Kerk te gaan bezichtigen de Daar is 't kosteloos op d'Houtmarkt zouden de Liefhebbers moeten betalen voor elke Schilderij of elk Beeldhouwwerk. P. D. In het oud Hospitaal. Eerst de prijswerken der Teeken- schoolmen bestatigt vooruitgang in Bouwkunde, in Plans, in Beeldwerk en nabootsing van hout en marmer. Niets zon-' der Arbeid; de Buiten-leerlingen gaan met d'eerste prijzen weg; de Schilderstukken door AALSTENAARS, zeer zeer merkweerdig, Aalstenaars en Landgenooten die naar Aalst Kermis komt, gaat zien, ge zult te vreden zijn 117 Schilder stukken door Aalstenaars de Tentoonstelling, kosteloos blijft open zondag en maandag. VERSCHRIKKELIJKE GEBEURTENIS Maar nu de zon langzamerhand al lager en lager gedaald was, waren die schitterende roode kleuren op de bergtoppen niet meer aanwezig en de koude sneeuw begon er grijs en spook achtig uit te zien. Een vluchtend dier, dat veel op een vos geleek, rende dicht bij mij den weg over en hier werd ik uit mijne mijmeringen tot de werkelijkheid teruggeroepen. Haastig maakte ik .nij gereed om te vertrekken, want ik wist, dat het spoedig duister zou zijn, daar er in Indië bijna geen schemering bestaat. Toen ik opstond, vielen mijne oogen op iets, dat mij zoo deed ontstellen, dat ik mijn rijwiel bijna om liet vallen. Geen veertig meter van mij af ontwaarde ik een tijger. Ik kende het beest goed genoeg, om dit te kunnen opmaken; maar welk een contrast maakte dit majestueuze dier met den kleinen, halt verhongerden tijger, dien ik vroegei gezien had I Hij was juist uit het dichte kreupelbosch te voorschijn gekomen en zocht nu waarschijn, lijk op een gemakkelijke manier zich een avond maal te verschatten. Het plotselinge gezicht van den tijger had mij een oogenblik van streek gebracht, maar ook slechts een enkel oogenblik. Wat heb ik te vreezen, dacht ik; ik heb hier mijn velocipede en een voorsprong van 40 me ter, als ik hem hiermee niet kan ontkomen, zou het toch wel erbarmelijk met me gesteld zijn. Hij had mij nog niet gezien en daarom pro fiteerde ik nog enkele oogenblikken om dat prachtige dier in zijn natnurstaat met bewonde ring en ontzag te aanschouwen. Toen beklom ik mijne machine en zette doodbedaard en op mijn gemak aan. 1 rochie in Brabant Hij spreekt 0. a. over een der vorige Onderpastoors nu gestraft en in een stad voor de Mis van 1 ure Hij' be moeide zich geweldig met de kiezingen en dronk nog al Naar Pastoor wilde hij niet luisteren. Hij ging de Kiezers ophalen, het gebeurde eens dat er waren die hem zegden- Mr den Onderpastoor, wij hebben |nog geen Mis gehoord en d Hoogm s is begonnen -Dat geeft niet, zegde hij; als ge goed stemt, ge moet vandaag geen Mis hooren. Paus Pius X, de tegenwoordige opvolger van Apostel Petrus, zent en schrijftAartsbisschop zijnde te Venetia heb ik altijd gezien, dat de tusschenkomst van 't Geestelijk in de Kiezingen veel nadeel doet aan den Godsdienst Hoe geleerder en hoe weerdiger een Priester is, hoe meer hij voorzichtig zal zijn in zijn woorden tegen de Democratie. De Regeering moet het voorbeeld geven van Vader lijke deftige behandeling. Dank aan Werking en Vereeniging er komt verbetering en langzaam treedt men naar Familieloon. In AALST gaat het lOjarig kontrakt van den Vervoer dienst der Koopwaren in aanbesteding komen voor de eerste maal zal het minimum van dagl )on erin staan 3,25, 3,00, 2,75... Waarom het minimum niet van 3 fr. Er bestaat een werking om de Buitenlieden 'in Stad te doen wonen... Ik denk dat de heer Minister van een heei ander gedacht is en zal er hem over spreken. De Buitenlucht is kloek, frisch en gezond. DE 3 DAGEN VERLOF voor Brussel-Tentoon stelling waren afgekondigd 3 dagen aan alle Staatsbe dienden maar nu laat 't Ministerie van Spoogwegen we ten, dat het geen centiem mag kosten!!.'! Dat is willen doen koken zonder geld overal staan de Statie-Oversten radeloos. Z'hebben van nu af bedienden te weinig en ze moeten eraf nemen voor die fameuse drij dagen!!! «n Heeren Volksvertegenwoordigers, met een inkomende Recht van 25 fr. te stemmen op de vreemde Hop, zult gij de Hopplanters van den ONDERGANG redden en een groote dienst bewijzen aan den Landbouw. Ik vraag nu, aan M. voorzitter Gheeraerdts, aan M. schrijver Reyniers, waar de katholieke en liberale Volks vertegenwoordigers blijven Hebben zij al een woord gesproken in de Kamer voor die noodzakelijke rechten En M. Miserez, die Staatsagronoom, wat doet hij voor die inkomende Rechten P. DAENS, Volksvertegenw. doorCAUDERLlER 400 Wonderschoon historiek dramatiek Verhaal 0,40 38"' JAARGANG. Een grooten Christen Demokraat van Engeland heeft het gezegd «De 20= eeuw zal de eeuw ziin van t Volk.» Volgens' onze opvatting eener vrije maatschappij zeggen wij dat er altijd 3 verschilligë standen of, zoo men wil, klassen zullen bestaan de hoogere, de mid delbare en de lagere klas. Maar door de benaming van Volk, verstaan wij de overgroote menigte die moet leven van haren eigen arbeid, met enkel de daglooners die voor een ander werken, maar ook de landbouwers, neringdoeners, stielmannen, klein-handelaars en nijveraars. Het Volk strijdt voor zijn dagefijksch brood, het Volk snakt naar welvaart en geluk of liever naar min gebrek en armoede en van den anderen kant de rijke is onverzadelijk. Hoe meer rijkdommen hij bezit, hoe "vuriger zijn drift naar rijkdommen brandten 't is om die reden dat Apostel Paulus dit goddelijk woord heel't uitge* sproken «De geldzucht is de wortel van alle kwaad in de wereld.» 't Is daarom ook dat Christus, de goddelijke Zalig maker, die gekomen is om den mensch gélukkig te maken zelfs in dit leven, gansch zijne leering beslo ten heeft in de ONTHECHTING en verachting der aardsche goederen en rijkdommen. De maatschappelijke vooruitgang bestaat in de le- gepraal van t Volk over de Kapitalisten. Lr zijn immers in de wereld goederen en rijkdom men genoeg, omdat elke mensen die werkt, genoeg zou winnen om te eten en betamelijk te leven maar de goederen zijn slecht verdeeld een handvol Kapi talisten heeft zich meester gemaakt van al de bron nen van rijkdom en een slavenjuk gelegd op de on telbare menigte der Werklieden. Zekerlijk, onder dat betrek heeft het Christendom eene diepe en heilvolle omwenteling in de Maatschap pij te weeg gebracht, en als men de geschiedenis leest van het Heidendom, bijv. in 't onsterfelijk boek van den Hoogleeraar Döllinger, dan ziet men klaar- lijk welke oneindige dankbaarheid het Menschdom aan den Christen Godsdienst is verschuldigd maar wij zijn nog zeer verre van de volledige toepassing der grondbeginselen van't Evangelie in onze Maat- scnappij. 't Is om die maatschappelijke rechtvaardigheid te V/illroniplii l.*:Ji v iuaau5u,iia{j|>emh.e recnivaaraigneia te doen zegevieren dat onze Volkspartij strijdt en liidt maar ze botst natuurlijk tegen de belangen en geld, zucht der bewaarders. Derhalve wordt onze Christen Democratie gelas terd en vervolgd, aangeklaagd als zijnde een brand stok- van twist en tweedracht, terwijl zij niets anders doet dan strijden voor de rechtvaardigheid tot ter dood toe aggonizarepro justitia, en bijgevolg strijdt zij voor den maatschappelijken Vréde die zonder Rechtvaardigheid niet kan bestaan. Priester DAENS, in zijn Volkseeuw van 16 April 1905. De aanslagen op kinderen, moorden, diefstallen, mis drijven, zijn in de laatste dagen op bedenkelijke wiize aangegroeid en het heeft groote verwondering gebaard, dat de rijkswacht, die men zegde zoogoed heringericht te zijn en zoo zeer vermenigvuldigd, nergens handelend optrad om de daders te ontdekken en aan te houden. Zou de oorzaak hiervan niet zijn dat men de rijkswacht van haar doel heeft afgewend om er een bijzonder leger korps van te maken, waar meer wordt geëxerceerd en geschermd dan wel wacht gehouden op den buiten De gendarmen worden in hunne kazerne weerhouden £roefeningen lst,oen en te... schermen, en intusschen hebben de rabauwen en moordenaars de kans klaar om ongehinderd te werken. Wanneer de gendarmen zoo een paar uren behandeld gedrild zijn geweest en moeten schermen, hebben ze niet veel lust meer op ronde te gaan, zijn ze half geraabraakt en rusten dan ook uit. En maandelijks moet gansch de brigade naar de hoofd plaats om daar voor het vermaak van eenen ollicier een ganschen dag gedrild te worden, dat de manschappen er de tong laten bij hangen. Is het te verwonderen dat, in die voorwaarden de buiten onveilig wordt! Het is niet in hunne kazerne, met stok of flore< in de hand dat de gendarmen moeten zijn, 't is op den open baren weg om de bevolking te beschermen en de misda digers in 't oog te houden. Zal men zulks begrijpen in 't Ministerie van Oorlog Zoo schrijft de EENDRACHT van Mechelen aan Maas, en met groote rede reeds lang wordt geklaagd van die lange Wapenoefeningen; zelfs in de kleinste Brigaden v^n 4 a 6 man worden die Wapenoefeningen opgeleod. De Gendarms klagen ook over de gedurige verandering van hunne kleedij; nu moeten ze nieuwe Martinglllen heb ben voor hun peerden (gansch onnoodig) om 8 i 9 fr - nieuwe schoenen aan 25 fr, is 't waar 7 Kan men ze krij gen aan 15 fr. En da' alles moet af van de solde dik wijle nauw gepast voor het Hulsgezin I. 't Is nog zoolang dat de Kamers gesloten zijn; doch 't Ministerie is open en ik zal ervoor zorgen.

De Werkman | 1910 | | pagina 1