Rampen - Misdaden - Ongelukken j Oë doodrijders Buitenland Mengelingen. j Aanranding te Denderwindeke. te Reims. Waar zijn de inrichtingen van Priester Daens Heer Advokaat De Swarte ONTGOOCHELING. Dame. Weidelijk, mijnheer, van alle schilderijen heb ik de uwe slechts gezien. Schilder. Foei, nu wilt gij mij zeker vleien. Dame. Neen, maar 't is zoo. Al de anderen waren zoo door 't publiek om ringd. GEVAARLIJK. Jan Trompet. - Zeg eens, Jef, ze zeg gen in de gazet dat het gevaarlijk is ijs te nemen als 't heel heet is. Jef Kapot. Dat zou ik gelooven... 'k Heb verleden zomer een groot stuk ijs genomen, uit de ijskas van 'nen been houwer, en 'k heb er veertien dagen voor gehad. Verleden jaar heeft hier een schilder gewoond, nietwaar pachter Hans Schil derde die in olie- of in waterverf Hij schilderde meestal in zijn hemdsmouwen, juffra Staat boven anderen, maar laat het hun nooit merken 1 Vergeet uw weldaden, dan hebt ge geen last van ondankbaarheid. Keukenmeid. Moet er pieterselie bij de visch, mevrouw Weduwe. Ja zeker, Kceijc ik denk dan bij het eten aan mijn dierbaren over leden Pieter. Een dief kwam op de slaapkamer van een student geslopen. Student. (Wakker schietend) Hola 1 Wie ii daar Dit i'. Als gij uw leven lief hebt wees dan kalm en rustigik zoek geld. Student. Steek maar gauw licht aan, dan zoek ik mee. BEGREPEN. Ik zal u eens op wijn trakteeren, die twintig jaar oud is zei iemand tot drie zijner vrienden, die hem nieuwjaar kwa men wenschen, en hij trok eene halve flesch open. Hoe vindt gij hem vroeg hij. Ik vindt 'm wat klein voor zijn jaren gaf er een ten antwoord. VREK TOT AAN HET GRAF. Een eigenaar van veel huizen lag op sterven en sedert twee dagen had zijne familie geen enkel woord uit zijnen mond kunnen krijgen. Dat bracht groote ontsteltenis te weeg, want men had hem zeer gewichtige vra gen te doen over eenige papieren en zaken. Misschien, zeide een oude knecht, die jaren lang de vertrouwde was ge weest van den stervende, misschien weet ik wel een middel om hem aan het praten te krijgen. Dit zeggende bukte hij zich over het bed van zijn heer en vroeg Wat moet er met de huurders van uwe huizen gedaan worden Huur opslaan was het antwoord. En de rijke huismeester gaf den geest. 'T WAS HIJ NIET. Rik kwam zondag laat thuis. Aan den trap doet hij de schoenen uit en voorzich tig klimt hij naar boven. Ongelukkiglijk mistert hij zich c-n rolt van den tr p. Zijne vrouw, door het gerucht gewekt, roept van uit de slaapkamer Zijt gij het, Rik Neen lieve, zegt Rik, het is... de trap. DE JUWEELEN-D1EFTE VAN AALST Brusselsche Gazetten spreken van i3,5oo fr.; ook van ruiten door zeep uitgetrokken, van die ven langs de voordeur uitgegaan 't is al met de lui geschoten. Wie zendt toch zulke fabels op De daders zijn tot heden niet ontdekt. Kind verdronken De echtgenoten Peeters, wonend in de War- schangang Brussel, was Dinsdagavond te harent i op de binneplaats aan 't wasschen. Zij had eene groote kuip, gevuld met water, in den hof ge- plaats. Tijdens eenige stonden afwezigheid, viel haar dochter ken van 17 maanden er in en ver- l dronk. Als de moeder terugkwam, kon zij nog j slechts het lijkje van haar kind uit de kuip tjek- 1 ken. Vreeselijk verbrand H. Sevranckx, 25 jaar, Molenstraat 66, te Koe- kelberg, werkt mee aan de herstelling van het ge meentehuis van Elsene, Dinsdagavond droeg hij een emmer ziedend pek weg, gleed uit, viel en werd vreeselijk verbrand aan de handen, de ar- men cd een zijner beenen. De ongelukkige zal j waarschijnlijk voor gansch zijn leven gebrekkelijk blijven. Diefstal op zijn Amerikaansch. Een Bulgaar, wonend te Parijs, stapte Zondag morgend te Brussel af in de Zuidstatie. Twee kerels knoopten een gesprek met hem aan, leid- den hem naar verscheidene koffiehuizen en ten 5 slotte naar eene herberg in de Hoogstraat. Daar vroegen zij de portemonnaie van den vreemde ling, inhoudend 378 fr. en 140 karaat robijnen, ter waarde van 600 fr. De tv\ee kerels zouden den Bulgaar een toer leeren. Een hunner nam de portemonnaie en stak dezelve in den zakdoek van den Bulgaar, uitroe pend Ziedaar een schoone toer Hierop gingen de twee mannen henen. De Bulgaar nam onmid- delijk zijnen zakdoek, welke de portemonnaie niet meer bevatte en tastte te vergeefs in de zakken zijner ondervest. Van zijne verbaasdheid hersteld legde de gefopte eene klacht neer bij de policie en gaf het signalement van de twee behendige kwaaddoener op. Diefstal van 1500 fr. D'een Gazoi ;chtijlt i5oo cd d'ander i5,ooo. i Wat is het eigentiijk Een Bediende van den Ontvanger der Contri- butiën te Brussel, Komcdiantenstraat, die voor den Ontvanger moest dit geld naar de Bank dra gen, die met dat geld gevlucht is naar een vreemd Land I Hij won 5o fr. per maand. Hij is weg met compagnie. Ongeval te Laken. Het melkboerinnetje, Charlotte De Winter, van Koningsloo, stapte maandag morgend, op de Emiel Bockstaellaan, van hare kar. Het paard ging eensklaps voort en het meisje werd onder de wielen geworpen. Men nain haar op met ge broken ribben en rechterarm, met erge kneuzin gen op gansch het lichaam. Na veipleging werd zij in een onrustwekkenden toestand naar hare woning vervoerd. GEVECHT TUSSCHEN KNAPEN. Zondag speelden een tiental knapen met elkan der in Parnassusstraat te Ixelles, toen tusschen 2 hunner ruzie ontstond. Eensklaps nam een der knapen zijn mes en plofte het tot tweemaal in den arm van zijnen tegenstrever. Het knaapje werd nog al erg gekwetst. SCHRIKKELIJK ONGEVAL. Het 17jarig meisje, doofstom, Elisab. Namme- rie, te St Pieteis-Woluwe, kuischte zaterdag een geladen geweer van haren grootvader. Eensklaps ging een schot af en de ongelukkige werd door het lood getroffen in de borst, tusschen den schou der en de long. Een centimeter lager, en het meisje ware gedood geweest. Maandag namiddag rond 3 1/2 uren werd ze kere Mme L... op den hoek der Louisalaan en der Baljustraat te Biussel omgeworpen door een otto- taxi. Het slachtoffer werd erg gekwetst. Haar knie werd gebroken en verders bekwam zij eene erge wonde aan het hoofd. Een uur en half later, op de zelfde plaats, botste een otto-taxi op een huurrijtuig, zoo ge weldig dat de twee linker wielen er werden afge rukt. De koets kantelde om koetsier en ingeze tenen rolden op de straatsteenen. Gelukkiglijk be paalt zich alles bij stoffelijke schade. Zondag namiddag reed een ottomobiel zeer snel over den Gentschen steenweg. Eensklaps bot--te het voertuig tegen den gevet der herberg «Het Voske». Het voorste gedeelte der ottomo biel werd ingestooten en de drie personen, die er inzaten, cp den grond geworpen. De geleider werd opgenomen met gebroken rechter arm en eene diepe wonde aan het hoofd, M- G. brak zich het linkerbeen. Zijn zoon, 19 jaar oud, werd aangetroffen met gebroken ribben en rechter schouder. Mej. Catherina Moll, 22 jaar, van Verviers, werd zondag namiddag op den hoek der Wetstr. en der Regentlaan door een otto-taxi omgewor pen. Zij werd bewusteloos naar het gasthuis over gebracht, met talrijke kwetsuren en gevaarlijke inwendige kneuzingen. Zondag avond werd Sneyders, te Schaar beek in de Koningstraat door een ottomobiel om geworpen. Hij werd opgenomen met. eene gevaar lijke wonde aan den schedel en kneuzingen op gansch het lichaam. Maandag nanoen werd mevrouw L., uit de Schooczicb suaat, op den hoek der Louisa-laan omgeworpen door een Otto-taksi. Zij was erg gewond De knieschijf gebroken en eene erge wonde aan haar hoofd... 't Ongeluk gebeurde naardien zij eene vriendin wilde redden. f Vrijdag morgend was Louisa de Bredemaecker van Lieiferinghen, met haar afgemaakt kantwerk bij M. Stevens te Meerbeke geweest. Bij hare terugkomst werd zij op het grondgebied van Denderwindeke, in de Brilotstraat, door een ge- meene kerel aangevallen op het hulpgeroep van het meisje, kwam volk toegeloopen, doch de schurk, met een groot mes gewapend, kon de vlucht nemen. Te Neigem werd de kerel aangehouden. Het volk sloeg hem bijna dood. De bevolking verkeert in de grootste opgewon- dendheid. VER V IERS Een vliegmachien gestolen M. Spoo-Naert, van F.ancorchamps, is de uit vinder van eenen aeroplaan, welke geplaats werd in de garage van het Hötel des Bruyêres in gemelde gemeente. Dieven hebben 's nachts de zen aeroplaan gestolen. M. Spoo, die zich te Brussel bevond, werd per telegram verwittigd. De gendarmerie heeft een onderzoek betrekkelijk dezen geheimzinnigen en zonderlinge diefstal ge opend. WREED GEVECHT. Zondag nacht rond 12 uren was het nog volop Kermis te Ernage tegen Namen, zekeren Dena- mur, :8 jaar oud, ging [ruzie zoeken met de ver bruikers die in de herberg Herson zaten. De herbergier wilde de dronkaard uit zijn huis drijven. Eenige verbruikers hielpen hem daarin. Eensklaps zag men Denamur een poignard uit trekken en verscheide malen er meê steken. Een der verbruikers, zekere Omer Piérard,, zakte ineen. Herson en Emiel Libert werd ook gekwetst. De toestand van Piérard is hopeloos. De dader is aangehouden. POEIERFABRIEK ONTPLOFT. Te Boulder (Italië) loste een schutter schoten naar een doel dat hij geplaatst had aan den muur van een gebouw waarin eene groote hoeveelheid kanonpoeier was. Een der kogels doorboorde den muur en verwekte eene ontploffing Zes menschen werden gedood en 20 gewond. MENAGERIE LOSGEBROKEN. Te Ebensburg (Staat Pensylvanië) is zaterdag een trein van een beestenspel ontriggeld en vernield. Twee leeuwen, een olifant, een lui paard, een tijger, een hyena en kleine wilde dieren braken los. In den omtrek is men zeer ontsteld. Dijnsdag waren de beesten nog niet opgespoord. Gestorven 'in de Kamer. Tijdens eene bespreking, kreeg M. Mazza, republi- keinsch afgevaarddigde van Rome, eene geraaktheid, terwijl hij eenige woorden zei om een wetsontwerp op de dagorde te doen brengen. Hij was dood. Het lijk van M. Mazza werd naar het kabinet van de ministers gebracht en de zitting geheven te midden eener groote opschud- ding. Tragische dood van een vlieger De aviator Wachter welke opsteeg op monoplaan Antoinette, tijdens een tem peest, viel van eene hoogte van 200 me ters en werd gedood. In den morgen was hij reeds op prachtige wijze opgestegen. Het gelaat van den ongelukkige was on kennelijk het lichaam lag onder de ver nielde vliegmachien. De motor was in volle lucht ontploft en de stukken ervan werden ver weggeslingerd. Wachter was 38 jaar oud. De moeder en de zuster van den gedoode waren aanwezig toen het ongeluk voorkwam. ONDERWEGE Roscauvel en Brest zijn 7 rijke Passagiers door een rukwind in zee geworpen de Matroozen konden er vier redden. De andere verdronken. REUSACHTIGE WOUDBRAND. In Ontario (Canada) woeden opnieuw reusachtige woudbranden en dit over een gewest van i5o mijlen lengte. De schade j bedraagt reeds verscheidene millioenen dollars. I De steden Deylin en Lavaluos zijn j gansch in asch gelegd. Honderden men- I schen zijn zonder dak. Nabij ST PETERSBURG is een I gedeelte van het Keizerlijk kasteel van Peterhof door brand vernield. De schouw- burg van het paleis evenals verscheide aanpalende gebouwen werden vernield. I De schade wordt berekend op twee mil- lioen en half frank. Peterhof ligt op 12 kilometers van Petersburg, op de baai van Kroonstad. Het kasteel werd gebouwd in 1720 door i Peter den Groote en Katharina II ver grootte het. Dat vroeg onlangs een Katholieke Gazet... Zijn inrich tingen Maar gij hebt overal zijn inrichtingen vervolgd door ijselijken Broodroof 1 Op vele plaatsen, g'hebt ze versmacht en vermoord. De Steenbakkers werken zoo goed, Smid Lambrecht haalde aan, dat op 1 jaar 183,000fr. meer daghuur bij de Steenbakkers gekomen waren door de werkingen van dit Sijndikaat. Hadde men 't vrij Siju- dikaat latc-n bestaan, reeds waren de Steenbakkers geko men aan 3 tr. de 1000 steen, met beperkte voortbrengst. En ondanks deze Broodroof, zie toch eens wat goed Priester Daens heeft gedaan Hoeveel geld is bij de arme Ouderlingen niet gekomen door dit Pensioen van 65 fr. 's jaars 1 En zonder Priester Daens zou dit Pensioen nooit gekomen zijn 1 Hoeveel geld is bij de kleine Staats bedienden niet gekomen door het pleiten van Priester Daens en Advokaat De Backer VOOR DEN FAMILIE- LOON. Rekent eens uit Voor duizende en duizende Bedienden, van 2,20 tot 2,40 tot 2,60 tot 2,80, nu tot 3,003 fr. een minimum. Moest men het uitrekenen per maand en jaar, 't zou een verbazende som zijn Ach, elk weet hetPriester Daens zijn leven en stieven was goed doen aan zijne werkende Medebroeders nie mand kon schrijven en spreken over de Werkmenschen gelijk hijik heb zijn leven beschreven in een groot boek deel zijne woorden, zijne werken, zijn lijden en strijden. En als nu eenige Socialisten >n Aalst zoo onvolks zijn en zoo ondankbaar een vreemden Advokaat naar hier te roepen om Pries'er Daens slecht te maken men weet dat een advokaat van wit zwart kan maken en van z wart witonlangs een oude schurk, dief en inbreker stond voor de Rechtbank en nadat zijn advokaat gespro ken had Ik wist niet riep hij uit, dat ik zulk braaf en deftig man was als eenige Socialisten van Aalst zeg ik, zoo weinig de solidariteit, zich zoo haterlijk aanstellen, dan hoeven de viienden en vereerders van Priester Daens niet te antwoorden. In Brussel of Gent, of Antwerpen of Luik, of Charleroi, Verviers, Bruhge of in gelijk welke andere Stad zou niet mogelijk zijn wat eenige Socialisten van Aalst uitrechten. zegt over Priester Daens dat hij in 1900 Aalst liet va ren voor een plaats in EEN RIJK KLOOSTER rond Brussel. Welnu,'twas in 1898 (twee jaren vroeger), dat Priester Daens die plaats kon krijgen en in 1900 verliet hij in Aalst zijn zekere plaats, om naar Brussel te gaan voor het onzekere. De Backer werd in Aalst gekozen en Priester Daens viel te Brussel en was buiten de Kamer. Het was een werk van groote op offering voor Priester Daens, een werk dat een op perste geluk was voor Advokaat De Backer en zijn duurbare Familie.. Gaat advokaat De Swarte nu zijn ONEERLIJKE woorden niet betreuren en herstellen 1 In het geschil tusschen hei levende kapitaal (de mensch) en het dood kapitaal ('t geld en de mekanieken) is de Zen ling der Kerk de nederigen, de Werklieden te be schermen. Kard. Manning. Het gedruisch, dat dit veroorzaakte, ontging de opmerkzaamheid van den tijger niet. Hij rekte zich uit onmiddelijk, daarna kwam hij met groote, prachtige sprongen door het hooge gras en over de rotsblokken heen op den weg aanloopen. Oogenschijnlijk wilde hij dat buitengewone voorwerp slechts wat nauwkeuriger bekijken, want kwaad zag hij er bepaald niet uit. Nu be vond de tijger zich op den weg achter mij, maar de veertig meter, die ik hem voor was, dacht ik, zouden wel voldoende zijn voor mijne veilig heid toch bukte ik mij voorover en begon wat sneller te trappen. Zou hij de jacht na de eerste paar honderd meters opgeven, of zou hij het volhouden Ik hoopte, dat hij me-een heel eind zou blijven vervolgen en maakte in mijn geest een prach tige beschrijving, welke ik over mijn wedren met een tijger naar huis zou zenden. Weinig dacht ik nog, welk een vreeselijke rit het voor mij worden zou. Ik keek om.Wel drom mels, hij was iets van plans, die tijger hij hield ten minste goed vol. Ik kon den afstand niet bepalen, maar zeker was ik op mijn voor sprong toch niets vooruitgekomen. Nu dus met volle kracht vooruit Toen ik, nadat ik de vol gende halve mijl zoo vlug als ik kon, had afge legd, weer naar den tijger keek, bemerkte ik tot mijn angst, dat ik geen vingerbreed gewonnen had. Ik kon niet nalaten, met bezorgdheid aan den nog af te leggen afstand van tien mijlen te denken. Met beklemd hart vroeg ik mij af, hoe ik deze inspanning zoo lang vol zou kunnen houden. Maar ik had geen tijd tot zulke over wegingen. Vooruit moest het en vooruit ging het mijne spieren en het djzeren paard moes ten opwegen tegen de woeste kracht van dit dier. Ik deed mijn best en voor het overige stelde ik mijn vertrouwen in de Voorzienigheid. Er bleef geen twijfel meer over omtrent de bedoelingen van den tijger hij zette zijne ver volging voort terwijl hij nu en dan een gebrul

De Werkman | 1910 | | pagina 2