ïe Dochter Zonder Fransch, "KAS SÉ -P API ËH~ 1>E DUIKERS IS Priester de HARLEZ, stichten eener Volkspartij, I 6,000 Stemmen-Socialist Schoone Plaatsen iGENEESHEER Heldenmoed en Opoffering Belgische \egociant Boeken aan 1 frank Leren van Priester Daens Huishouding en Landbouw IVieuwskes en Snuisteringskcs Leger- of krijgsnieiiws De mensch heeft onophoudelijke behoefte aan lucht en is dus niet in staat om langer dan eenige minuten onder de oppervlakte van het water te vertoeven. Somtijds echter is dit voor hem van groot belang, en om die redenen heeft men reeds in den aanvang der 16de eeuw toestellen uitgevonden, om'voor hem een langer verblijf in het water mogelijk te maken. Daartoe behoort in de eerste plaats de duikerklok. Wanneer men een leeg bierglas omgekeerd-rechtstan- dig in het water dompelt, ontwaart men, dat er slechts eene kleine hoeveelheid water in opstijgt, om dat de daarin aanwezige dampkringslucht wel eenige samenpersing veroorlooft, waar niet verdwijnen kan. Op dat beginsel rust de duikerklok. Zij is 'een klok- vormigvat, van binnen met eene bank en voetlat voorzien, waarop eenige personen kunnen plaats ne men. Dit vat wordt met aangehangen gewichten be zwaard en daarna van een hiertoe bestemd vlot of vaartuig in het water nedergelaten. Men heeft voorts boven en aan de zijden der klok glazen aangebracht, die eenig licht doorlaten, en de binnenste ruimte door middel eener buis in verband gebracht met een luchtpomp, die haar gestadig van versche lust voor ziet. Deze lucht is, zooals wij reeds gezegd hebben, samengeperst, omdat zij de drukking ondergaat van de waterkolom, wier hoogte zich uitstrekt van den rand van het water in de Klok tot aan de water ni veau. De persing is om die reden te grooter, naarma te de duikerklok dieper daalt. Daar de groote dicht heid der lucht een onaangenaam invloed heeft op het lichaam en oorsuizing enz. doet ontstaan, wordt de grens, waartoe men kan afdalen, gesteld op 40 Ned. el, waar de drukking gelijk is aan 5-maal die des dampkrings. Toch kimnen geoefende arbeiders hier wel 6 uur aaneen werkzaam blijven. Met de duikerklok kan men intusschen alleen dat gene bereiken, Avat zichtstreeks onder de klok be vindt. Om ook naar de zijden of naar boven eenigen arbeid te kunnen verrichten, heeft men in de tweede plaats het EngeJsche duikerpak uitgevonden, namelijk een water dicht lederen gewaad, het welk om het hoofd van den duiker een helm met kijkglazen vormt. Die helm is door buizen met een luchtpomp ver bonden, welke den duiker van versche lucht voor ziet. Hiermede kan hij den buiten want van schepen enz. gemakkelijk onderzoeken. Voor aanmerkelijke diepten is echter dit duikerpak weinig geschikt, om dat hij op meerdere diepte eene grootere hoeveelheid lucht noodig heeft. Rouquairal en Denayrouse heb ben dan ook een naar hen genoemden duikertoestel uitgevonden, die in den laatsten tijd algemeen wordt ffebruikt. De duiker ontvangt met dien toestel de ucht, die hij voor zijne ademhaling behoeft, uit een cilindervormigen randsel van gegoten ijzer, die, op zijn rug vastgehecht, door middel eener buis met zijn mond verbonden is. Van dien cylinder loopt eene twee buis naar het vlot, en hier wordt, volgens aan wijzing van den manometer, in dien cylinder juist zoo veel lucht gepompt, als de duiker noodig heelt op de diepte, waar hij zich bevind. Door middel van vernuf tig aangebrachie kleppen ademt hij zooveel lucht in als hij behoeft. Deze wordt door middel van den neus uitgeademd, en wel door eene opening, die met klep- 'es tegen het indringen van water'beveiligt is. Sluit aij die opening, dan olijft de lucht onder het duiker pak, en dit verschaft hem het middel, om in weinige oogenblikken naar de oppervlakte te stijgen zonder dat hij hiertoe eenige hulp van anderen benoeft in te te roepen. Bij het gebruik van dezen toestel heeft de gezondheid van den duiker niets te lijden en hii kan daarmede dalen tot eene diepte van 100 Ned. el. Te vens kan hij zich daarmede in het water zeer gemak- uitstiet, dat de grond er van dreunde. Weer had ik minstens een mijl in vliegende vaart afge legd,toen ik omkeek en bemerkte, dat het dier langzaam maar zeker den afstand tusschen ons verkortte. Ik berekende, dat wij nog ongeveer zeven mij len van het kamp verwijderd moesten zijn en voordat ik vier mijlen verder zou zijn, wist ik, dat de tijger mij zou hebben ingehaald. O, de angst van deze oogenblikken deed mij de minu ten als uren toeschijnen Weer had ik een mijl afgelegd en nog een. Nu kon ik achter mij zijne stappen hooren, al vlugger en vlugger, al harder en harder. Ik keek om en zag, dat ik geen twintig meters meer voor was. Hoe vreeseiijk zag dat dier er uit. Nog huiver ik, als ik er aan denk. De tong hing uit zijn muil en het eenige geluid was een eenig geluid was een voortdurend gebrul^van woede, terwijl zijne oogen letterlijk vlammen schoten. Het scheen mij een oogenblik toe een verschrik kelijke nachtmerrie te zijn maar neen, ik boog mij voorover, terwijl eene koude rilling mij langs den rug liep en weer spoedde ik mij voor uit, altijd vooruit. Mijn leven stond op het spel en dit wilde ik zoo niet redden, dan toch rekken zoo lang ik kon. Het minste ongeluk zou voor mij noodlottig kunnen worden een plotselin- gen schok, het losgaan van eene schroef en ik zou verloren zijn, vermoord, verscheurd worden door dat woeste beest. De krachten van een jsjmensch raken evenwel uitgeput en ik voelde maar al te wel, dat dit spoedig met de mijne het geval zou zijn. Mijn adem ging in korte, dikke snikken in en uit mijne beklemde borst het duizelde mij voor de oogen, ik kon niets duidelijk meer onder scheiden ik hield op mijne beenen wilden wel, maar konden niet meer en het was mij. als of duizenden vijanden voor mij uit dwarrelden om mij terug te houden. Mijne borst werd in elkaar gedrukt ik kon geen adem meer Nhalen en Toen nog eenige oogenblikken die mij eene kelijk bewegen, zoodat deze toestel bij het zoeken naar schatten, die op den bodem der zee verborgen zjjn, met uitstekend gevolg gebruikt wordt. Hoogleeraar te Leuven, man van jaren en ondervinding, door BIEN PUBLIC genoemd een heilige Priester, Man van buitengewoon Verstand, die van in 1892 Priester Daens en Advokaat De Pelsemaeker hielp in het VRIJ en KRISTEN, zijn vast woord was Het Werkende Voik is jaloeisch over zijn brokske Stemrecht het wilt vrij en weu'dig vertegenwoordigd zijn er valt te kiezen tusschen vrije Demokraten of Socialisten. Katholieke Bewaarders, met den koppigen Woeste aan 't hoofd, gij hebt van de vrije Kristene Volkspartij niet gewild, ze moest uitgeroeid, uitgemoord zijn En wat moet ge nu zien en bestatigen In uw oud Katholiek Arrondissement KORT R IJ K van tijdelijke Commissionnair zijn te Brussel open in Noord-Statiehet is noodig een Areinig Fransch te kennen en men moet in Brussel wonen. Binnen acht dagen verschijnt ons nieuw Verhaal, een der boeiendste e leerzaamste die er tot heden verschenen zijn, namelijk j OF Te bekomen in ons Bureel i of tafel van rekeningen, zeer dienstig voor Koopmans, Winkeliers, enz. i(5Ó («ASTON B L A IX K A E R T l of de eerste Binders. Romantieke Verhalen uit de voor gaande Eeuw, door Silvain Van der Gucht. 1,50 BLOEMENKRANS, 100 nuttige en aangename dichtjes door A. Retsin. CHOPPART Jan Paul (De lotgevallen van) naar 't Fransch van L. Desnoyers. Nieuwe uitgave. ERFENIS WETBOEK JE voor Burger en Boer, of mijne rechten en plichten in zake van Erfopvolgingen DE VERSTANDIGE HOVENIER, handhoek voor den Landbouwer. Leven van GENOVEVA van BRABANT, huisvrouw van den doorluchtigen Palatijn Sifridus. Merkwaardige LAND- en ZEEREIZEN door Chris- toffel Columbus. BOEKEN AAN 0,50 Reinaart de Vos, of het oordeel der Dieren. Vol ledig Raadselboek. SchaduAvbeelden, figuren welke bij middel met de hand kunnen uitgevoerd worden Vermakelijke Kluchtverteller of oprechte Guichelboek. Schoone historie van Jan van Parijs. Het Gebo cheld Manneken en de zes Broeders van den Barbier. door zijn Broeder Pieter Daens, een schoon groot Boek deel van 228 bl. met groot Portret en fac simile. Prijs 1,50 Dit Leven bestaat enkel uit aanhalingen, ik heb er niets bijgevoegd, weswege menmij schreefDit Leven is het Evangelieboek der Kristen Volkspartij. of Raadgevingen en Voorschriften door Rector Van den Bosch 1,50 1 KEUKENBOEK door Cauderlier 10® utgave bevattende de gebakken met Mondamin ver vaardigd. 1,00 GEBAKKEN EN CONFITUREN 2,00 fobtunatus borze en zijn Wenschhoedeken. Derde uitgave. 0,75 Geschiedenis van ROBRECHT DEN DUIVEL Hertog van Normandie. 0,70 Geschiedenis van het GEBOGKELD HVT^ÏSTINJ ZEZKLEHNT en van de zes broeders van den Barbier. 0,50 men is bijna overal van achter gestoo- ten In Handel en 1 Nijverheid, in Magazijnen, zelfs op Travos, in 't Leger, op Spoorwegen, in Statiën eenige kennis der Fransché Taal is tegenwoordig onmisbaar. Dat moet de Jonkheid bijzonder in aandacht nemen. De Jonkheid is de tijd van aanleeren. Ziehier eenige boeken, te koop in ons Bureel Om Fransch te leeren op zijn eigen, zonder Meesterdie daarbij kan les nemen bij een Vriend of naar een Avond school gaan, 't is nog beter. Voor de eerst beginnende Vlaamsch-Fransch in acht oefeningen aan 10 centemen. NIEUW KEUS van de meest gebruikelijke woorden en spreekwijzen Vlaamsch en Fransch 1,00 De Boeken van VervarckeOm Fransch te leeren, zonder Meester, met de uitspraak erbij. 3,00 3,50 MOEDER l'AAL voor eeren 'e lezen en te spreken het Vlaamsch of het Fransch in drie maanden iijd. 4,00 Het groot WOORDEN BOEK-CALLEWAERT.voPedig Fransch-Vlaamsch en Vlaamsch-Fransch. 6,00 Ze fde boek, maar korter. 3,25 Om deze boeken franco te bekomen 10 meer. Te Ninove, op de groote Vergadering der Katholieken, was M. Woeste af wezig, hij is voor een maand naar Zwitser land M. De Sade- leer heeft sterk ge sproken tegen alle veranderingen in de kieswetten... Spijtig voor hem 4 stemmen aan éen man, 3o jaar (is 32) drij jaar verblijf 't is walgelijk en schromelijk 't Volk vraagt meer Rechtvaardigheiden aan 't Volk komt de macht... Niet éen Katholieke Democraat heeft de stem en de wil van't Volk 'aten hooren. - Het voedsel van de ziel is de Waarheid en de Rechtvaar digheid. De oude Staatsminister Beernaert, 82 jaar, wordt zeer kaduk, ik zag hem d'an er week in de zalen der Belgische Kunst, men moest hem helpen de trap pen opgaan op Dokteurs raad gaat hij naar Italië... Men zou in de Kamer aardige toeren kunnen zien en mijn éen stem kan groot van macht worden. Maar te koop of te overhalen is ze niet. Linea recta. V001 al wat goed en recht is, JA. De Koning van Beieren is sedert veel, veel jaren krankzinnig en 't gaat daar ook de Keizer van Duifschland is wederom te been en te reis; ze zeggen dat hij naar Brussel gaat komen; dat zal 'ne slag geven De Koningin van Rume- nië ligt op sterven en ons Koninginneken zou de hooi koorts hebben dat is gelijk d'oude Polderkoorts die alle jaren weêrkomt Sprekende van Hooi-koorts, in Pastoor Kneipp speelt het HOOIZAAD een groote rolle. (Zie het boek aan 70 c. met Portret en Platen). De ware Vriendschap is de balsem des Lvens. Het ver geten van den Godsdienst leidt tot het vergeten der plichten. (Manuel de morale). In Italië, te Rome, 'ne zeke ren heer Mazza staat recht, spreekt over de dagorde en valt dood. De zitting moest opgeschorst worden, zoo groot wa de schrik. Terwijl ik dit las, komt Vriend Van der Vorst mij een Mors subita brengen uit Aalst- Mijlbeek, (alwaar deze week de geruchten liepen dat M de Pasioor gaat Deken worden) nu op Kermis- maandag, tusschen 8 ure, half 9, Hoveniersstraat, hoek Bolleweg, Rombout, oud 72 j., gepensionneerd op de fabriek Borreman (1 fr. daags, honor, hij komt daar gegaan, vait en is dood die brave Ouderling, woonde in de Saroopstraat, bij zijne Dochter, doch is in de Rapenstraat gedragen bij zijn zoon, omdat diens huis kapabelder is voor een lijk te ontvangen.. Een eerlijk werkzaam leven is een zalig leven. Te Heerlen, bij Maastricht is 'ne Pruis aangehouden die 3 varkens ge stolen had. De Pruismans verslingerd zijn op varkens- vleesch. In SPANJE stuift het geweldig en 'f zou daar kunnen spoken en draken regenen de gedachten zijn daar verdeeld gelijk overal, om Vrede te hebben men moet verdraagzaam zijn en elk zijn recht geven. In Spanje, zoo schrijft men, zijn vele Katholieken on verdraagzaamn aar hierin ons Land, toonen vele Li beralen een tergende onverdraagzaamheid, met op te komen tegen de hulpgelden aan vrije Scholen z'heb ben dat gedaan te Gent met de SCHOOLSOEP, en zijn er droef meê uitgespeeld ze zijn er Burgemeester en Schepenen kwijt. Hulpgelden aan Vrije Hooge- scholen, aan vrije Middelbare Scholen, dat mag zijn, maar aan vrije Volksscholen, NEEN 't Volk verfoeit zulk sektarismus. Op 11 Juli VLAAMSCH FEEST voor 11 Juli 1302 of de Slag der Gulden Sporen., Kappen en kerven in menschenvleesch, tot over de knoesels trampelen in rookende menschenbloed, in onze Volkseeuw, men huivert ervan; ik zag onlangs te Waterloo M. Hector Denis Daens, zegde hij, op Mont-Saint Jean, in de Gebuurte van het Gedenkstuk voorden Oorlog tusschen de Volkeren, zou ik willen geplaatst zien Een gedenkstuk voor den VREDE TUSSCHEN de Volkeren. Pax Vrede Liever met Vrede in een arme hut. dan met Oorlog in 't rijkste Paleis. Tot heden Ge schiedenis en Scholen dienden maar al te vaak om den Oorlog op te hemelen. Edoch, zonder den 11 Juli 1302 zouden wij hier, Vlaanderen en Brabant, Antwerpen en Limburg, bij Frankrijk ingelijfd zijn geworden, on der den naam van Fransch Vlaanderen, en dAt mag gevierd en gefeest worden. Een gierige mensch ts doorgaans een botte mensch. Schoone effene bladen aan 0,32 de kilo BEEN HOUWERSPAPIER, aan verschillige prijzen. Vermindering per 10 kilo en meer. 28,299 oudste Zoons zijn ingeschreven 3,426 in Antw.; 5,356 in Brabant;3,237 in West-VI.; 4001 in Oost-VL; 5,348 in Henegauwen3643 in Luik 932 in Limburg; 843 in Luxemburg en 1413 in Namen. Daar van zyn 9086 vrijgesteld, afgekeurd of verdaagd blij ven dus 19,213, van welke men denkt dat er zullen afvallen tot 17,000. Volgens de Wet elke 1000 man boven de 13.500 moet een maand afkorting van dienst geven. Ik had voorgesteld 2 maand. Dc Persoonlijke ienst, goedafschaffing der Loting goed. Doch ver zwaring van krijgslasten, NEEN. Zoois de uitdrukke lijke verklaring van Minister Schollaertwat de Kris ten Volkspartij aangaat, haar Programma zegtPer soonlijke dienst, verbetering der Soldaterij, onder alle opzichten, om te komen toi een LEGER VAN VRIJ WILLIGERS.

De Werkman | 1910 | | pagina 3