Rampen Misdaden - Ongelukken De doodrijders Buitenland Werkmans Pensioen Pastoor KIVÉ1PP Mengelingen. Een belgisch luchtvlieger j Daniël Kinet gevallen te Gent 1 Diefstal bij een juwelier te Brussel Bloedig drama te Wervick j UIT HET BOEK VAN Het is opvallend, dat er in onze dagen zoovele menschen aan rheumatismus lij den, 40-50 jaar geleden was die kwaal weinig bekend, tegenwoordig heerscht zij algemeen zelfs vele landlieden lijden er aan. De hoofdzaak is gelegen in verwee- kelijking en zingenot, die in alle standen ingedrongen zijn. Die aan rheumatiek lijdt, wordt er niet licht van bevrijd, en krijgt haar gewoonlijk spoedig terug, als zij verdwijnt. Voor deze kwaal worden alle mogelijke middelen voorgeschreven als vergiftige zalven, electriseeren, mag- netiseeren enz. maar alles zonder resul taat, de kwaal komt spoedig terug, even als de kikvorsch, die onderduikt, als men in het water s'aat, maar den kop spoedig weer boven water steekt. Het beste mid del is en blijft het water in den vorm van wasschingen en begietingen. Warm wa ter mag volgens mijn gevoelen slechts voor verwarming des lichaams worden gebruikt, om er met koud water des te krachtiger op te kunnen werken. Pastoor Kneipp. Mijnheer Boontjes is een rijk stads- jonkertje dat, met zijne aanstaande op den buiten zijnde, deze eens door zijne veelvuldige kennissen wilde in bewonde ring brengen. Zij zagen een boertje dat zijnen stier naar den stal bracht. Hoe oud is dat beest, man, vroeg Boontjes. Twee jaar, mijnheer. Zoo. En waaraan kan men dat zien Aan de horens. Oh ja, juisthet heeft er inderdaad twee'k had het moeten merken. VAN DE EERSTE LEUGEN NIET DOOD. Een matroos vertelde dat er vliegende visschen waren die vogels te lijf gingen in de wolken. En ik zegde een gewezen zeekapi tein, heb eens een zoo feilen storm bijge woond dat, als de wind onder uwe na gels kon, hij uwe gansche huid afrukte. Bij mijnheer Biebuyck was eens het gedacht opgekomen zich op vastenavond te vermommen. Hij liep dus over straat, onder een groot masker. Maar, wonder, twintig, vijftig andere vermomden druk ten hem vriendelijk de hand en noemden hem bij zijn naam. Hoe is dat mogelijk vroeg hij zich af. 's Avonds, toen hij zich ontkleedde had hij den sleutel van het geheim. Een zijner vrienden had hem een papier op den rug gespeld met deze woorden: Hij heet Bierbuyck. Zeg hem goeden dag PIKANTE OPMERKING. Mevrouw Klakkaert die reeds drie mannen heeft gehad, ging laatst onder den treurwelg weenen die boven hun graf staat geplant, toen daar een persoon voorbijkwam die zij vroeger geerne had gezien. Zie, Georges, zoo sprak ze bewo gen, hadt gij gewild, ge laagt daar nu ook al onder Piefer Raapmans ging met zijne vrouw voor de eerste maal naar den Schouwburg een stukgaan zien, in zeven bedrijven. Na het eerste bedrijf staat hij recht en wil er van onder trekken. Wat doet ge, zegt zijne vrouw, het stuk is immers niet gedaan Natuurlijk is 't niet gedaap. Maar hebt ge op 't programma niet gelezen dat het tweede bedrijf twaalf jaar na het eerste speelt Onze vriend Fransoo ziet alles in het reze. Wat een ongeluk hem ook moge overkomen, hij, zal tegen alle verwach ting in, er reden in vinden om zich te verheugen. Laatst stond hij eene vechtpartij aan te kijken, toen hij, bij misslag, eene oor veeg kreeg dat er hem twee tanden uit den mond sprongen. Alle geluk is het mijne riep hij uit. Ik moest me juist die twee kiezen doen trekken... Zondag morgend van af 6 uren had de vlieger 1 Daniël Kinet reeds eenige goede proefnemingen gedaan met zijn vliegtoestel beven het plein Far- man. Hij wilde deelnemen aan den kampstrijd, door de taero-club ingericht, van Gent naar Selzate, gaan en keeren 5o kilometers. Om 9 uren 32 steeg hij weer op voor de 3d* maal. Op eene hoogte van 5o in. gekomen zag men dat er aan he* vliegtoestel iets ongemeens overging i n kort daarop stortte het toestel met volle geweld naar beneden, op een aardappelak- j ker op twee meters van den steenweg nabij het j kanaal. i De zeldzame getuigen van het ongeval snelden M. Kinet ter hulp. Deze lag levenloos midden van zijn toestel zijn gelaat bebloed. M Kinet droeg een pence-nez en de glasscher- j ven waren in de oogen gedrongen. De ongelukkige werd naar de kliniek van Dr. Lanoy overgebracht. De toestand van M. Kinet is zeer erg. Hij zal eene gevaarlijke operatie moeten onderstaan. M. Kinet is 26 jaar; is getrouwd en woont te Brussel. De laatste berichten nopens zijn toestand, ge ven hem als heel gevaarlijk op, doch men wan hoopt niet M. Kinet te kunnen redden. BRUSSEL Bandieterij. Mevr. Bertha Knubbler, rentenierster, wonend te Berlijn, thans te Brussel verblijvend, nam Maandagnamiddag plaats in de tram op de Ka- rel Rogierplaats, om zich naar de Zuidstatie te begeven. Een bandiet ontrukte haar het werk zakje inhoudend 4-oofr. De dame bemerkte den diefniet onmiddelijk die de vlucht nam. Een drama aan de Beurs. Mev. M..., ten gevolge van een hevigen twist met haren man, had voor acht dagen de echtelij ke woning verlaten. Zondag namiddag, ontmoet te zij haren echtgenoot nabij de Beurs. M..., smeekte haar het gemeenzaam leven met hem te hernemen. Een nieuwe twist ontstond. Eens klaps haalde de vrouw een mes te voorschijn en bracht haren man eenen steek toe in het gelaat. Terwijl men den gewonde vervoerde naar het gasthuis, werd de daderes fnaar het commissari aat der 3de afd. geleid. M' Mikhel, policieofficier, stelde proces-verbaal op. Kind verbrand. Het 2 jarig zöfmtje der echtgenoten V..., M°&r tenegrossvraat, Brus^l, werd Zaterdagmorgend eenige oogenblikken alleen gelaten. Het arme kind viel in een ketel ziedend water welke op den vloer stond en werd zoo gevaarlijk verbrand, dat men voor zijn leven vreest. Wij herhalen wat wij reeds zoo dikwijls zegden Qpders, be waakt uwe kinderen 1 Doodelijke val Het 9 jarig dochterken, Eugeen Vermaere, Kerkstraat, viel maandag aldaar door een venster der i° verdieping, terwijl zij kriekensteenen wierp naar hare vriendinnetjes, buiten spelend. Het meisje werd met gebroken schedel naar het gasthuis overgebracht. Maandag nacht zijn dieven, bij middel van in braak, in het magazijn van M. Neuts, juwelier, Greepstraat, 2, binnengedrongen. Zij hebben eene belangrijke hoeveelheid [zilverwerk en juweelen gestolen. M.Belleyn, politieofficier, 4* afdeeling, werd Dinsdag morgend verwittigd en opende onmiddelijk een onderzoek ter plaats. De daders hebben de deur opengebroken der houten afsluiting van een aanpalend gebouw, dat thans hersteld wordt. Zij sneden al ëe dra den der electrisch bellen door en bereikten het gelijkvloers. De geldkoffer, voor welke eene van 40,000 frank koopwaren bevatte, bleef on aangeroerd. De plichtigen vertrokken langs denzelfden weg langswaar zij gekomen waren. Tot hiertoe bezit men geene de minste aanduiding te hunne opzichte. Een ruiter erg gewond te Ukkel. Dinsdag, ti uur, reed brigadeir de Wulf van het 3eartellerie ie paard langs de Prins de Ljgne- dreef te Ukkel-St-Job, toen he. dier verschrikte en op hol sloeg. De ruiter uil den zadel gewor pen, bleef met een der voeten in den stijgbeugel hangen en werd ver meedegesleept. Hij werd opg nomen in deerniswaardigen toestand en in het commissariaat door dokter Smeekens ver pleegt. Daarna werd de Wulf naar het militaire gasthuis gebracht. ST-PIETERS JETTE Van een boom gevallen. De jongentjes V... en D..., oud 14 en 12 jaar, van Jette, klommen Zondag in het Laerboschop eencn boom om vogelnesten te rooven. De tak, op welke eerste zat, brak eensklaps. Het knaap je viel, zijn kameraad meerukkend. V... werd opgenomen met eene dubbele breuk aan den rechterarm en erge kneuzingen |aan het lichaam. D werd aangetroffen met gebroken ribben en een ontwrichten arm.Na verpleging in de buurt, werden zij naar het gasthuis eer gemeente over gebracht. ONTRIGGKLING. Maandag avond, de reizigerstrein welke rond 9 uren in de statie van Moerbeke aankomt, is in botsing gekomen met een koopwarentrein. De lokomotief sptong van de riggels. Sommige reizi gers werden gekwetst. De machinist is niet erg gekwetstdoch de stoker is gevaarlijk gewond aan het hoofd. De schade is groot. Maandag had op de Kroonplaats te Brussel eene botsing plaats tusschen een huurrijtuig en een ottomobiel die in dolle vaart kwam afgere den. De chauffeur werd geweldig op den grond ge worpen en bekwam erge wonden aan beenen, armen en hoofd. Hij klaagt ook aan inwendige pijnen. BRUGGE Over 6 weken werd Leon Coe- lembier gebeten van zijnen hond. Hij had hem daarom weggedaan, want ook zijne kinderen wa ren gebeten. Nu verleden week wierd de man ziek, erg ziek, men deed hem naar St Janshospitaal en is daar in de vreeselijkste tormenten van razernij bezweken. Seffens zijn de twee kinderen naar Pasteur ge daan te Brussel, THIENEN Kinderen verbrand. De echtgenoten S..., steenbakkers, lieten hun ne twee kinderen, een tweeling, oud 5 jaar al leen en begaven zich naar hun werk. Een buur vrouw zag weldra een der kleinen op de trap en bemerkte dat zijn kleedje vuur had gevad. De vrouw doofde de vlammen uit. Dan zegde haar het kind, dat hij allumetten had doen ontvlam men en dat zijn broertje insgelijks in brand stond op zijne kamer. Men vond inderdaad het arm kind bijna gansch verkoold. Een dokter diende het jeugdig slachtoffer de eerste zorgen toe, doch vreest dat de kleine zijne schrikkelijke brandwonden niet overleven zal. Een man door een douanier gedood. Uit oorzaak der kermis van Comen werd er in We:vick-Zuid baandag niet gewerkt. In den loop van den morgen was de 28 jarigen wever Gustaak Veibeke, wonend Cilé Graby, Wervick Zuid, met eenige duivenliefhebbers duiven gaan dragen in 't Café Suisse te Wervick (België). Rond 2 1/2 uren kwamen zij terug met hunne le dige korven en zij kregen twist met den doua nier die aan de grensbrug van dienst was, Ach. G..., 28 jaar oud. Gustaaf Verbeke had het ge munt op den douanier met wien hij vroeger ruzie had gehad. Eens op de brug denkend in Frank rijk te zijn, begonnen allen den douanier uit te schelden. Een gevecht volgde en de douanier dolf het onderspit, maar werd verlost door een Hoe 't gebeurde weet men met juist; de ver klaringen zijn tegenstrijdig, maar G..., loste een revolverschot en Verbcke werd gedood. Het woedende yojk heeft den douanenpost verwoest. Ontploffing in eene mijn Zondag was een koolmijner aan 't werk in de mijn van Bernissart (Bergen). Naast hem lag poeder eti twee cartouchen, toen opeens de ontplofbare stoffen, vuur vatten. Eene ontploffing had plaats. De werkman werd verschikkelijk gekwets aan het aasgezicht en aan de borst. Hij werd naar zijne woonst CfWptgïpracht in hopeloozen toe stand. Verbrand door gesmolten staal te Ougrée. Een werkman der staalfabrieken van de Socië teit van Ougrée-Marinaye, te Ougrée, Jozef Hartmann, werd Maandagavond door gesmolten staal bespat. Zijn linkerbeen werd letterlijk ver koold tot op het been. Hij werd bovendien vree- selijk verbrand op gansch het lichaam. De onge lukkige stierf 's anderdaags. Ongehoord wreed Te Bourg-en- Bresse, Frankrijk, heeft een Moeder zich gezelfsmoord met hare twee kinde ren, omrede, schrijft ze, van te veel last en te groote armoede, het leven beu zijnde. Verduldigheid is noodig in de wereld voor iedereen lijden moet elk, en het verheven bovennatuurlijk ideaal maakt het bitterste lijden zoet. Te ASCHABAD (Rusland) ontrig- gelde een trein. 19 personen vonden er den dood en 3i werden gewond. DE CHOLERA. De goevernementen van Iekaterinoslaw Kherson en Poltawa, het distrikt Ostrp- gotch zijn door cholera besmet. De goevernementen Bessarabië, As- traken, Simborsken anderen, evenals de stad Tiflis zijn bedreigd. EEN STOOMBOOT GESPRONGEN. Bij de ontploffing van de stoom boot Lowsky bij Cherson zijn 3 personen op den slag gedood. 14 personen zijn ten gevolge van de brandwonden overleden. Het getal gewonden bedraagt 31. EEN HUIS INGESTORT. Te Berg, bij Zoll, (Zwitserland) had eene inzakking plaats, veroorzaakt door de onweders. Het huis van een landbou wer werd er onder begraven. Twee vrou- f wenen twee kinderen werden dood op- jj gehaald. Al het vee kwam om. TeARNPRIOR (Rusland) is eene poeierfabriek ontploft. Er zijn 6 dooden. (Uit 't Leven van Priester Daens, te verkrijgen aan 1,50, bl. 105, hoofdstuk II. II. HEILZAME WERKINGEN 1896 was een jaar van merkweerdigen strijd voor de Volksbelangen Doktor Van de Velde, van Aspe- lare, richtte een sterke Vereenigingin van Fransch- mansDe Beun en Smid Lamb recht versterkten gedu rig het Svndikaat der Steenbakkers, die wreede wer kers, verlaten door iedeteen, in koten en barakken slapende na eenen arbeid van 14 tot 16 uren Advo- kaat De Backer en De Pelsmaekeh vormden in 't Land van Ninove, o.a. te Denclerhautem en Kerkxken, Syn- dikaten van Wevers, die weldra een sterke uitbrei ding namen allen hielpen hunnen Hoofdman voor de inrichting van een Pensioen aan de oude Werk lieden Priester Daens ging toen van Gemeente tot Gemeente die groote Volkszaak opklaren en vooruit- zetten in openbare Meetingen, gehouden in Volksher- bergen, dikwijls zeer kleine, doch broebbelend van gretige Aanhoorders ik zie hem daar nog staan te Herdersem, Erembodegem, Erpe, Lede enz. enz. gansch bezweet in den kouden winter. Krachtig werd nij gesteund door de Demokraten van Aalst, die in de Nieuwe Wereld bij den gebrekkelijken Schrijver en Dichter M. Jan Miers, hun Maatschappij der Pensioen kas hadden, die eiken Zondag voornoen vergaderden en uittochten deden met Meetingen en uitdeeling van Schriften. In den zittijd 1896-97 sprak Priester Daens 31 ma len Voor de Vlaamsche Taal; tegen overdreven Mi- litarismus voor de Steenbakkers voor regeling van Arbeid in Mijnen en Fabriekenvoor Onderwijs en Onderwijzers; voor Landbouw en Landbouwers voor beter loon en betere regeling van 't klein Personeel der Staatsbedienden, bijz. van Post en Spoorweg; een Wet tegen de vervalsching van het Bier; van dan af riep hij uit in de Kamer Het is oneerlijk en on mens chelijk de bedienden buitenmatige urén te doen werken voor Ilongerloonen, dit wil zeggen voor een loon ontoereikend om te leven, te veel om te sterven en te weinig om te leven. Zijn bijzonderste redevoering in dien zittijd was voor het Werkmans-Pensioen «Mijne Heeren, zoo sprak hij met zijne kraohtige heldere stem en zijn manhaftig gebaar, mijne heeren, een ontwerp van Pensioen is hier neergelegd door de heeren De Guchtenare en Defuisseauxdoch sedert dat de heer Woeste hier zegde De zaak is niet rijp sedertdien ligt dit Pensioen al meer dan 2 jaar inge slapen en begraven men spreekt er niet meer van in de Kamer doch men spreekt ervan in het hutteken van den Landbouwer en in bet huizeken van den Werkman. Alle Arbeiders hebben de oogen naar ons gericht en vragenmet an< st wanneer toch de mensch- lievende Wet zal komen, verre boven alle wetten van financie en van politiek, de noodzakelijkste en drin gendste van alle politieke wetten, die een einde zal stellen aan diep en onverdiend lijden. Niets akeliger dan het lot van den Arbeider als hij door ziekte of ouderdom zijn brood niet meer kan ver dienen. In het Heidendom werden de oude Arbeiders verwurgd, in onze moderne beschaving men laat ze al te dikwijls sterven door Honger en ellende. Ik spreek van de Vlaanderen, omdat ik mijn ge- bortestreek het best kan. Och God, als de Arbeider het... ja, 'kmoet het zeggen, het ongeluk heeft oud te worden, zijn Familie is verstrooid, de talrijke kinde ren zijn getrouwd zij zeiven hebben te weinig voor Vrouw en Kinderkesoch het hert is goed, maar als gij te kort komt voor uw Gezin Dan arme Ouderling naar 't Hospicie, als er een Hospicie is Uit bedelen ters, het zacht geruisch van den Wind, de rin-- kende bladeren, elke teedere ziel wordt erdóoy verrukt en bewogen. Eensklaps pitpafEen vuurscheut in die zoete eenzaamheid De mijmerende jonge dochter laat een schrei, bedekt haar wezen met haar twee bevende han den en roept Och God i och God mijn Vader 1 Dan leunt zij voorover de venster uit, mei- nende te hooien of te zien, van waar die scheut kwam. Doch niets niets Alles is wederom plechtig stil in dien won- derschoonen verrukkelijken nacht.maar nu schijnen uit Watervallen en Golvingen ander stemmen te komen het zijn wilde dieren die huilen, lijdende Zielen die kermen, Kinderen die krijschen, jonge herten die klagen, Volke ren die morren, Wreedaards die bulderen en dreigen. De zielenwereld heeft immer? zoovel diepzinnige geheimenissen. Na eene wijl geluisterd te hebben, aandacht tig naar buiten gekeken, de jonge Dochter sluit de venster, neemt het waslicht van de tafel, loopt vlug den trap op, naar een hoogere stagie, klopt zacht aan aan een deur en zegt stil Melanie, ik ben ik het Geen antwoord. Een tweede harder geklop. Melanie, ik ben ik het. Sta op. Goed, juffer Germaine, ik kom. De deur is open, een Vrouw verschijnt, een mensch van jaren, met oud verrompeld wezen, maar zeer goedhertig. Is juffer Germaine ziekelijk Neen. Of een der kinderen Ook niet. Wat belieft er raejufïev. Melanie, er is daar geschoten. Hier nabij Neen, verre van hier, Melanie zag verwonderd op Mejuffer, 't zal

De Werkman | 1910 | | pagina 2