lie Dochter Leerplicht Samenspraak IV 1975 29 Juli 1910 GENEESHEER Heldenmoed en Opoflering Het Congres der Postboden CanöboutD, IHatkten en ABONNEMENTSPRIJS Voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50 Men schrijft in cp alle tijdstippen des jaars. JP. 3DA.E3STS, Volksvertegenwoordiger, AALST 38,te JAARGANG. Ik zou moeten voortgaan met de G0DL00CHE- NING,~(die schromelijke plaag vroeger onbekend: Voltaire schreefGe moet meer dan zinneloos zyn om 't bestaan van een Opperwezen te loochenen... Een an der kopstuk schreefIndien 't gedacht van God in d'herten niet gegrift ware, men zou het moeten uitvin den voor de goede orde in de wereld... En nu 't is al van Godloochening dat men hoort in Liberalismus en Socialismus.. D'Annalen der Kamer toonen het, ongelukkiglijk... Een rede te meer om voor een Kristene Volksmacht te werken, vrij van d'ander Partijen. Aan 't hoofd van dees artikel staat de LEERPLICHT. Geen dwang, o nieuwe VOLKS STEM maar PLICHTvolgens M. Verhaegen zijn in ons Land 60,000 Kinderen volstrekt zonder Onder wijs volgens anderen 100,000ten minste 60,000 die wild en boos opgroeien,tot aas der Ondeugd. Vermits de Scholen kosteloos zijn, mag de Staat aan de Ouders niet opwekken, ja niet verplichten hun Kinderen naar tm School te zenden Gebeurt dit niet, later z al de Staat verplicht zijn die Kinderen met Policie en Gen- darms naar ander plaatsen te sturen. Met honderden duizenden kinderen kunnen met moeite lezen m schrijven; na eenige jaren alles is verge ten; LEERPLICHT wil zeggenUit de lagere Scholen komen,met een goed Onderwijs... Mag, moet de Staat daarvoor niet zorgen Is 't niet een nuttig werk als Plicht op te leggenOp de lagere School blijven tot 13 jaar. Maandag op de Avondfeest van den VI. Tak, Vlaam- sche Muziek en Zang,en Voordracht over den nieuwen Stryd, de heer Advokaat Van Dieren betoogde wel sprekend en hertroerend dat die strijd moet zijn EEN VLAAMSCHE HOOGESCHOOL, tot verbroede ring tusschen de standen, bijz. o m de werkende me nigte, heden zoo arm en zoo onwetend, op te leiden tot allerhande Wotenschappen. Maar zonder de Leer plicht is 't pompen in een mande zonder boom. De LEERPLICHT zal er komen, als de Liberalen en de Socialisten meevarig zijn maar als ze Sektaris blijven, de Leerplicht willen met onzijdig Onderwijs, zonder hulpgelden aan de vrije Scholen, dan is de Leerplicht onmogelijk, omdat de allerschrikkelijkste Schooloorlog er zou opvolgen. OF II. ARM WEEZEK1ND. Gerraaine, die jonge Dochter, wonende op dit rijk Kasteel, van waar kwam hare ontroe ring, als zij 's nachts dit geweerschot hoorde Waarom had zij haar oogen vol tranen, als de oude dienstknecht Simon sprak van Pieter Longiet, de iachtwaker van den Kasteelheer Philip Lelong? Waarom kreeg Simon een knokkeling, omdat hij droeve herinneringen verwekte Welke herinneringen waren dit De volgende Ruim 20 jaar geleden woonde op een Parochie nabij dtes Kasteel de Genees heer Durmon, bij de 40 jaar deftig, zeer erva ren, daarbij de goedhertigheid zelve al zijn Zieken pastte hij neerstig op dag en nacht was hij ten dienste van elk altijd met dezelfde zachtmoedigheid en teederheid voor de kleine menschen was hij als een Vader konden ze niet betalen, hij meesterde kosteloos daarbij kwam het, dat Doktor Durmon zonder fortuin bleef, alhoewel dag en nacht op de been; maar hij had de dankbare liefde der Bevolking. Zekeren dag had de Kasteelheer Philip Le noir den Doktor gevraagd op een Jachtpartij in het woud van Larinelle, Bois de Monette, Pieter Longiet was hun Gardechasse hij stond bekend als een behendige schutter dikwijls als zijn Meester er nevens geschoten had, Lon giet legde aan, zijn schot trof altijd juist en M. Lenoir had er de eer van. Nu de jacht ging eindigen men had veel veel wild eensklaps Pieter Longiet legt aan Dat de Liberalen en de Socialisten zeggen Leer plicht met vrijen keus der Vaders en Moeders, gelijk bijna al de Vlaamsche Liberale Volksvertegenwoordi gers het zegden tot over 5 jaar, dan zal de Leerplicht nog dees jaar gestemd worden. Maar ongelukkiglijk de Vlaamsche Gekozenen volgen te gedwee de Walen bij welke het Ongeloof over zijn hout gaat. D'ander week, in mi|n Hoofdartikel over Onderwijzers, Postboden, Gendarms, Policie-agenten, ik sprak over hun klachten, die zeer gegrond en redelijk zijn. De Re- geering moest als haar eerste Plicht aanzien Famme- loon, het Dagelijksch Brood, gelijk de Catechismus het beschrijft; en geen overdreven Arbeid, bijzonder nu met de Mekanieken. Zondag hadden de Postboden of Briefdragers hun Congres te Brussel; gelijk overjaar ik ging er naartoe met Trein van 2 ure, ten 2 ure 45 te Brussel reeds was het Congres in gang maar heb ik van mijn leven een Volk bijeengezien g'heel den Vlaamschen Schouwburg opgevuld van Postboden Het was mij niet onbekend, dat de Drukpers niet bin nen mocht l!I De Drukpers niet binnen??? Het is op recht zonderling Doch dat de Volksvertegenwoordi gers ook buiten de deur moesten blijven, daar had ik niets van gehoord.. Ik ga dus binnen, ik hoor een Redenaar in 't Vlaamsch, een tweede in 't Fransch vele Vrienden groeten mij na de tweede Voorlezing ga ik bij t Bureel en verneme met groote verwondering van den Voorzitter het verbod van ingang. Hadde ik het geweten, ik zou niet gekomen zijn, maar nu kon ik niet weggaan zonder eenige woorden te zeggen, Jietgene ik deed in de twee talen, alsvolgt: Geliefde Vrienden, gelijk verleden jaar was ik. naar uw Congres gekomen op hetwelk gij met zooveel deftig heid als kracht uwe ambtsbelangen bespreekt. Ik had gehoord dat de Drukpers hier uitgesloten is, zonder eenige, ja tegen alle rede maar nooit kon ik den ken dat men den ingang van uw Congres zou verbieden aan de Volksvertegenwoordigers die de Begrooting van Post moeten onderzoeken en namens de Natie, de han delwijze van den heer Minister beoordeelen.. Dit verbod is onbegrijpelijk, onredelijk en echt Rus- Geliefde Vrienden, gij moogthier enkel uwe Ambtsbe langen bespreken, doet het steeds met eerbiedige kracht den Familieloon betrachten is een verheven heilig werk, van algemeen nut; volherdt daarin want de man die niet ieverig strijdt voor hem en voor de zijnen, is een lafaard. Niets zonder arbeid en zonder strijd, blijft sterk, broeder lijk, onpartijdig vereenigd, en volle recht zal u geschieden. Indien de eerbied voor uw Overheden u niet zou toela ten protest aan te teekenen tegen dit verbod zoo smadig voor de Wetgeving en de Drukpers van ons Land, ik zal het doen in uwen naam, bij de opening der Kamers, door een Ondervraging in welke ook uw belangen zullen be sproken worden; en wees zeker dat vele Leden der Kamer zich daarbij zullen aansluiten. Geliefde Vrienden, ik achtte het mijne plicht deze woor den toe te sturen, nu verhaastte ik mij deze schoone Ver gadering te verlaten, met den wensch van goed heil aan u allen en den besten uitslag voor uw edelmoedige wer- kingen. ,r (Maandag heb ik de Ondervraging naar den Voorzitter der Kamer gestuurd). Voor Postboden en alle andere Bedienden die reden van klagen hebben, voor alle kleine menschen te zwaar belast, met kamank Broodgewin, is maar éen redding Belasting- op den grooten Overvloed En daar willen de Bewaarders niet van weten ze noe men het DIEFSTAL.. Maar Paus Leo in zijnen Wereld- brief, noemde het een strikte Rechtveerdigheid. De Landbouw lijdt schromelijk door dien ongelukkigen Regen... 't Wordt een algemeene Ramp aan al de vruchten is groote schade veel Hooi ligt rotd'Aardappels zijn bijna ver loren aan den Oogst is groot verlies d'Hop die zoo schoon stond in 't Land van Aalst, ziet er deerlijk en ver slagen uit... De arme Boer ziet zijn zweet en zijnen ar beid verloren gaan. 't Werk roept hem naar zijn Veld en hij kan niet werken de Regen houdt hem tegen. En geen beternis. 't Is nu Woensdag morgend als ik deze regels schrijfde Wind blijft west, de Lucht nat, kilÜÉT men zou zeggen einde October. MARKTEN: DE HOP. Aalst 1909 aan 95 fr., 1910 65 Poperinge 5 fr. min. NUREMBERG en SAAZ schreven d'ander week Met de warme drooge dagen is de Hop verbeterd en belooft zeer veel. Er is weinig zwart te ontwaren. GRANEN EN BLOEM New York en Chicago mei den Vaste markt met opslag, door slechte berichten uit Rusland. Antwerpen gaf ook vaste markt, Leuven schreefBloem 50 centiemen opslag... Alle koopmans hadden nochtans afslag verwacht; men spreekt van groote fallieten. VARKENS, zeer duur... Zaterdag een Landsman nnj zegde Voor 90 fr. hebt ge maar een koppel Hondekens. HOP. Nuremberg, 25 JuliZaterdag moesten volgens den Almanak de Hondsdagen beginnen en 'l was een weêr gelijk in 't najaar; de Barometer daalde onder 11 gr- en de lucht is gedurig bewolkt. De Hop kan tot geen ont. wikkeling komen, daarbij heeft een geweldig onweêr vrij dag veel staken doen vallen. Markt rustig. LONDEN, 23 Juli. De Hop staat in 't algemeen zeer goed, weinig zwart. Markt stil, er wordt weinig gekocht. HÉIRBRUCK, gebergte, 24 Juli. Een zwaar onweder heeft groote schade aangerichtontelbare staken liggen neörhet mag als een kattastrof aanzien worden. Bavo. Lnkas Lukas Lukas. Bavo, wat is er Wa blieft Bavo. Hos Wa blieft Dat eeuwig aanhoudend re* genen Lukas ge moet ge van mijn jaren zijn. Lukas. Daaromtrent, Bavo. Bavo. Lukas, hebt gij het van uw grondig leven alzoo 'n zomer geweten. Lukas. Inderdaad, réel. Bavo. We zijn nu den.... den... Lukas. Den 26 Juli. Zondag was 't den 24sten. Bavo. - De dagen korten al. Lukas. 'ne Goeien bot Bavo. We vallen in Augusti, d'Oogstmaand Lu- kas.en alzoo regenen en blijven regenen, zonder raiseri- corde gaat het worden ge rlijk in de jaren 40 als de koeien van erremoei stier- ven in hun stallen en de menschen zoo mager wer den als priemkes. Lukas. Bavo, 't is wreed, Bavo. Ja wreed, Lukas den Boer, den Boei ziet iets af hij heeft werk, Lukas, meer dan 'n kleermaker de week voor kermis... Hij kan aan niets beginnen. Lukas. 't Moet triestig zijn, Bavo, op de Boeren hofsteden 't is waarlijk om levendig in zijn graf te kruipen Bavo. Voor eenigen tijd toch, Lukas, want het Leven is eêl maar zeg 'ne keer, wat is dat alzoo met onzen Volksvertegenwoordiger Lukas. Ik vraag dat ook, Bavo doet hij zijn uiterste best niet voor elk Bavo. Lukas, wie kan hier NEEN zeggen? Lukas. --- En nu, het zijn niet alleen de Kattelieke Bewaarders, die hem aanvallen en bespotten, die hem kleinéeren Bavo. En och erremen, Lukas, wilde hij een halve stap doen, ze staken hem bovenarms omhoog. Lukas. En vereerden hem. Maar nu zijn 't ook de Liberalen en de Sossialisten, die hem aanvallen, met haat en boosaardigheid. Bavo. Sa, sa, ge zoudt toch zeggen. Lukas. tiet gazetteken der Socialisten, Bavo, is zoo grof en zoo ongemanierd, dat op 10 Socialisten, ten minste 4 zullen afkeuren, ten minste in hun hert. Bavo. En wat willen de Liberalen, Bavo Lukas. Bavo, in hun Gazet staan ze keersrecht van verontweerdiging, omdat onze Volksvertegenwoor diger dat Millioen gestemd heeft voor de Vrij Scholen, Bavo. Maar, Bavo, was dat zijn Plicht niet Hebben de Liberalen niet 2 a 3 Honderd Millioen hel pen stemmen voor de Forten Moeten ze varen gelijk te Gent Ze weigerden daar een telloorken Soep aan de arme Kinderkes van de Vrije Scholen En is On derwijs niet veel hooger dan een telloorkc Soep Lukas Bavo, de menschen willen van die Pikan- tigheid niet meer; maar om voort te gaan: Een enkel woord over de Gazet der Sossialisten Bavo. Waarom valt ze zoo grof uit Lukas. Er rijn geen reden, Bavo, 't zijn gemaakte mennekes van Kreemerïj, 'klaat elk oordeelen. Bavo. Dat zal best zijn, Lukas. Lukas. Ik heb de zaken goed opgevolgd, Bavo, in een Samenspraak doet Daens uitschijnen het dwaas gedacht van eenige Sossialisten die willen hebben dat ELK zou MOETEN bij hun roode Partij komen; daar op bemerkt hij Ware het zoo Elke Arbeider bij de Socialisten, alles daar moeten koopen, wat zou er ge beuren met al de klein Winkelkes En die redelijke woorden vervalschen de Sossialisten in hun Gazetze maken hun Lezers wijs dat onze Volksvertegenwoordi ger hunne Kopperatieven bekampt. Is dat EERLIJK handelen, Bavo Ik vraag het aan alleman Bavo. Lukas, mij dunkt, elk hier antwoorden NEEN, het is oneerlijke Polemiek.

De Werkman | 1910 | | pagina 1