Rampen Misdaden - Ongelukken Buitenland OOGST 't Liedeken van de Pap. t De doodrijders ft Schromelijke Omveders en Verwoestingen Lil iVeei'hassclt. ""jELLEN E.\ MIETJE Pas is de sneeuw verdwenen, of de lieve bloemen zijn er reeds. De sneeuwklokjes en de krokusjes zijn de eerste; dan komen de madeliefjes, de sleutelbloemen, de anemonen, en weldra zijn bosschen, velden en weiden met een bloemtapijt bedekt. Wie zou de bloemen niet beminnen, met hare zachte kleuren en liefelijke geuren 1 Ze zijn alle schoon liet nederige ver- geet-mij-nietje evenzeer als de koninklijke roos, liet veelkleurig viooltje niet minder dan de blanke lelie. Als wij feest vieren, kunnen de bloe men niet ontbreken. Op het graf van dierbare overledenen leggen wij bloemkransen neder. De bloemen vergezellen ons in vreugde en in verdriet Wat zou de aarde een treurig aanzien hebben zonder bloemen De rijke menschen hebben de kost baarste planten in hunne prachtige hui zen en lusthoven. Maar ook de armste man kan van de bloemen genieten. Zijn eenvoudig vertrek kan hij opsieren en vervroolijken met die lieve planten. Een zindelijk kamer'je met eenige eenvoudige bloemen voor de glasruiten, is dat niet schoon De maaier zingt een zomerliedtje en snijdt, het staal in d'handen alwaar hij 't dikste koren ziet. en dweers deur 't zonnebranden hij kapt, hij kerft, hij zwikt, hij zwaait, het sperkelend graan ten gronde en 's navonds late, als 't westen gloeit, hij heft zijn hoofd omhooge, en 't slagveld, maar dat zonder bloed, verheugt zijn dankende ooge. Priester Gezelle. llaadsel. Een spijze, en iets Waar vele menschen in leven, En 't heele zul 'ne man Ja, 'nen Dichter u geven, Ik zegge nog meer Een Dichter van faam en talent, T'Antwerpen vooral, Als meester gekend. Pap, ja pap van alle soorten Heeft men op den Vlaamschen grond Pap voorgrooten, Pap voor kleinen, Pap voor ziek en voor gezond. Wie den Pap niet komt te loven, Heeft geen hert of geen verstand, Pap, Pap, gij ligt er boven, Als een bloem des Vadeilands. Kindje, met uw dikke kaakjes, Tandeloos, maar toch reeds kloek, Grijsaard, nog zoowel tevreden, Goed gedaan in uwen hoek, 't Is ja, aan de pap te loven, Die u voedt zonder den tand, Pap. pap, gij ligt er boven, Als een bloem des Vaderlands. Is het zomer, brandt de zonne, Pap verkloekt en bluscht den dorst, Is het winter, vriest het steenen, Pap verheugt, verwarmt de borst, Zijt gij ziek of zijt gij zuchtig, Hebt gij u gekwetst, verbrand, Pap, pap, gij n.oet er wezen, Pap, bloem des Vaderlands. Is de maag niet wel in faktus, Draait het hoofd van gisteren nacht, Gauw de pap eens aangesproken, Want hij heeft een groote macht, Om ie zuiveren, om te hcelen, Om te blusschen allen brand, Pap, 0 pap; in groole teelen, Oude bloem des Vaderlands. Pap met rijst, of met champetters, Pap, met appels, of Hamei, Pap zoo dik om hem te snijen, Papken zoet of pap van zei, Hoe men n ook nog zal noemen, Sleed.-; blijft gij een i.ostb're pand. Wie een hert heeft zal u roemen, Als een bloem van 't Vaderland. Aalst, 5 Oct. 1885/ Boerke Pummelmans had cene erfenis gedaan en hij ging in de stad een svhrijf- machien koopen, per occasie, een ding waar hij allang lust naar had. Eenige dagen later kwam hij bij den verkooper klagen dat het tuig niet gaan wilde. Er ontbreekt nochtans niets aan, sprak de verkooper. Maar kunt gij wel schrijven, mijnheer? Ik V' Natuurlijk niet. Anders had ik immers geen schrijfmachien noodig BRUSSEL Kindje verbrand. De wieg waarin het kindje der echtgenoot e Gheeraerts lag, Miniemeustraat, 37, vatte Zater dagnamiddag vuur, daar ze in aanraking kwam met de stoof. Het arm kindje werd door vlam men omringd. Gelukkiglijk snelden de moeder en geburen bij tijds toe, om het dochterken te 1 redden, die echter reeds erg werd verbrand. Een stelling ingestort. Te Brussel Wetstraat n° 181, Zaterdag voor noen zekere Alfons Hoste, 5o jaar en Van deD Berghe, 3o jaar waren aan hot opklimmen eencr stelling bezig en reeds i5 m. hoog, toen de stel ling plotselings instortte en de twee arbeiders vermorzelde. Garsch bebloed zijn ze na eene eers.e verzorging naar St-Jans-Hospitaal ge bracht. Ze wonen alle twee te Anderlecht. Een gouden bruiloftfeest redt verscheidene menschenlevens. Maandag rond 1 r 's morgens, in de Onze- Lieve-Vrouw ter Ruststraat te Brussel, waren arbeiders bezig met eenige herstellingen aan een ou:1c brouwerij, welke achteraan een u impasse staat, toe te brengen, toen ze eensklaps de blijde tonen eener fanfaar hoorden. Ze loopen naar de straat om te zien wat ei gaande Jwas Een gou den bruiloftfeest trok daar voorbij met muziek voorop. Eensklaps, hoorde ze een verschrikkelijk gekraak en zien dat het oude gebouw ins'ort. Bijna al de materialen storten op de huiskens van van de «Nachtegaal impa"se» neer. Twee werden vernield. Geluksiglijk bevond fzich niemand t' huis. Al de bewoners stonden nog op straat naar het bruiloftfeest te kijken. 't Is een geluk dat men geen dooden te be treuren heeft En zoo zijn verscheidene menschenlevens ge red door het toeval, onder de gedaante van een bruiloftfeest welke al zingende door de straten trok. MESSENGEVECHT. Maandag ontstond twist in eene herberg der wijk Ter Etcken, te St Nikolaas, tusschen twee jongelingen. De messen werden getrokken en een hunner bekwam vei6cheide steken. Een dok ter moest ter plaatse den ongelukkige verzorgen. De wonden zijn uiterst groot en gevaarlijk. Einde van een dronkaard. J. B. Vanhoeye, 52 jaar oud, wonende Dupui- straat te Terveuren. Kwam Zondag, zooals alle dagen, erg bedronken t' huis. Zijne vrouw speel de op. «Ik ga me ophangen, kreet de dronkaard en verliet de keuken. Toen de vrouw hem ging opzoeken, eenige oogenblikken later, vond ze haar man verhangen op den zolder. Een offer te meer voor Bacchus troon. VERDRONKEN. Te Vilvoorden, ach'er het slachthuis vielen maandag namiddag twee kinderen in de Zenne. Een werd gered, doch het tweede, zekere Ceup- pens, is verdronken. ANTWERPEN Een kindje verbran. Zaterdagavond ontstond brand op eene man van het huis n. 5, Rosier. De bewoners waren alwezig. Het 3-jarig kindje Karei Van Loons, be kwam erge brandwonden. Het werd naar het Elisabethgasthuis overgebracht, alwaar het over leden is. Dit schrikkelijk ongeval heeeft groote ontroering in de buurt verwekt. De jjoorzaak van den brand is niet gekend. Maandag namiddag werd de genaamde De knop in de Hoogstraat te Brussel door een taxi- otto omgeworpen. De ongelukkige had zijn been gebroken, won den en kneuzingen over heel het -lichaam en eene erge wonde aan het hoofd. Tusschen een automobiel en een rijtuig, had Zondagavond eene botsing plaats op den Leuvenschsn steenweg. De auto-voerder, L. S.,,. van Leuven, M. en Mev. De Liege, wonend rue St-Quentin, die in het rijtuig zatjn, werden op den grond gewor pen. De eersle brak zich den rechterarm. M. De Liège weid opgenomen met cene dubbele breuk nan het rechterbeen en erge kneuzingen op het lichaam. Zijne tchtgenoote weid vreeselijk ge wond aan den reentershap en inwendig erg ge kneusd. De gekwetsten werden in een naburig huis ver zorgd. M. en Mevr. Dc Liège werden vervolgens terug naar hunne woning vervoerd en de autoge leider werd naar het gasthuis overgebracht. Maandag achternoen rond 5 uren, is te Gent, op den B.ugschen steenweg, omgewoipen door een o'.tomobiel, Adolf Tanghe, n jaar, uit de Abricosstraat. Het kind wilde zijne 1 hond opnemen en werd door de o.to omgeworpen, en werd jgelukkiglijk maar licht gekwetst aan het voorhoofd. Huismoeder levend verbrand Maandag rond 1 lire, wilde de echtgenote Thomas-Purieux, te Boncclles (Luik), het vuur van de kachel wat aanzetten, toen eensklaps eene vlam uitsloeg en het vuur aan de kleederen der vrouw mededeelde. Toen iemand ter hulp kwam was ze reeds op schrikkelijke v/ijze verbrand. De vrouw stierf enkele oogenblikken later. Zij is 41 jaar oud en moeder van 5 kinderen. Bloedig ongeluk. Een mijnwerker van Perwez, Henri Menu, na de Tentoonstelling bezocht en den dag te Brusse doorgebracht te hebben, wachte Zondagavond, met zijne familie, in de Luxemburgstaiie den trein af om te vertrekken. Eene natuurlijke behoefte dwong hem zich een oogenblik te verwijderen. Hij ging over de spoor- laan en werd verrast en omgeworpen door een exprestrein, welken hij niet had gezien. De machinist gaf terugwekkende kracht aan den stoom en de trein stopte: het was te laat. De ongelukkige werd met vermorzeld hoofd op genomen. Men oordeele over de wanhoop zijner familie, welke, onmachtig, dit verschrikkelijk drama bij woonde. Twee mijnwerkers gedood. In den put Neuville der kolenmijnen van het Land-van-Luik, te Montigny-sur-Sambre, had Zaterdagnacht eene inzakking plaats op eene diepte van 92a meters. Twee mijnwerkers wer den onder de massa begraven. Dc reddingswer ken werden onmiddelijk aangevangen en duur den voort tot Zondagmiddag. Men ontdekte nog slechts de lijken van de twee slachtoffers, Du- pont en Montagne, beiden gehuwd en wonend te Neuville. Dupont had twee kinderen. Mon tagne had er geen. DuitHChla ml Het is grouwelijk geweestde Duitsche gazet ten staan strijkende vol Rampen en Ongelukken groote bruggen weggestroomd vele menschen verdronken dijken doorgebroken 1500 2000 meters ik lees o. a. te Ollon, 2 jonkheden gin gen or er de brug der Gryonne om te gaan eten, werden verzwolgen door den stroom, alle twee dood jonkheden van 20 a 25 jaar. Talrijke huizen van Nuremberg werden be schadigd en verwoest. Te Keulen staan de huizen itt de lage stad on der water. Trêves, Chemnitz, Hanover en Cobourg wer den erg geteisterd De oogst is op veel plaatsen erg beschadigd, half vernield. Italië Zaterdag namiddag woedde een verschrikkelijk onweder boven Milanen en omliggende. De streek tusschen Saronne, Roveliazza en Lamazzo werd erg beproefd. Te Saronne zijn weinig huizen welke niet be schadigd en half vernield werden. Te Solaro is een fabriek ingestort, 14 dooden, veel gekwetsten. Te Busaroizo zijn groote fabriekschouwen in- gestort. 10 lijken werden reeds ontdektandere liggen nog onder de puinen er zijn veel ge kwetsten. Over de andere streken is er geen nieuws, ver mits de telegrafische stijlen werden weggerukt. WOESTAARDS. Te Carriéres-Goissy (Frankrijk) had een landbouwer zeven belgische werk lieden in dienst genomen voor den oogst; nu zondag nacht, kwamen een 30 tal fransche werklieden naar de hoeve en vielen op de belgen. Deze laatste werden geslagen en mishandeld en werden ver plicht aanstonds de hoeve te verlaten en zich naar de statie van Goissy te bege - ven. De politie kwam er tusschen; 4 der woeste bende werden aangehouden. Te NAPELS, via Lanziani, is een ton benzina ontploft 2 menschen zijn in 't vuur omgekomen met ander Volk te willen redden 12 Pompiers zijn ge kwetst. In D'ALPEN, een jonge toerist van Zurich, Hans Bochler, 20 jaar oud, klom tot een hoogte van 2190 meters, op den berg Spitzmeilen, en viel in een steile rotsdiepte van 200 meters. Zijn lijk was verhakkeld. Zeeramp. 200 slachtoffers. De steamer Tcsurei-Main, varend tusschen Kobe en Dalny, zonk op de hoogte van Chindo (Corea) met 246 pas sagiers 40 werden gered. Drie kinderen en eene moeder IN EEN BRAND OMGEKOMEN Een brand, welke vier slachtoffers maakte, brak uit op een landgoed nabij Luceran. Daar verbleven de echtgenoten Mas- siera om er aan den oogst mede te wer ken zij hadden drie kinderen. Deze kleinen waren alleen gebleven in eene schuur en staken daar, wellicht* al spe lend met allumetjes, 't vuur aan. De moeder, den brand uit de verte ziende, snelde toe en enkel hare moeder liefde raadplegend, sprong zij in de vlammen. Maar dra was zij van vuur omgeven en werd daar uitgehaald, le vensgevaarlijk verbrand. Wat de kinde ren betreft, later haalde men hunne -ver koolde lijkjes uit het pijn. Een vlieger gevallen. De vlieger Dufour vloog maandag te Paleras, n aar door den te geweldigen wind viel hij van 10 meters hoogte, niet ver van het publiek. Hij werd licht ge wond, maar zijn toestel is vernield ge worden. Onze oude standvastige Vriend Jan Baptist kwam, volgens gewoonte, te voet van Nederhasselt naar Aalst en onder 't drinken van een potje kaffé met een klontje suiker en het smakelijk binnespelen van eenige boter hammen, om daarna zijn pijpken te rooken en zijn praatje te doen. Jan Battist, was de vraag, hoe is 't Goed is 't, maar dat 't wilde ophouden van regenen, 't zou nog veel beter zijn. Doet de regen kwaad, Jan Battist Sjernistroo, meester, hoe kunt ge dat vragen 't doet kwaad aan alles. De Patatten, Jan Battist. Kaduk Ze worden zeer kaduk D'Hollanders ook De Pruisische gelijk ze bij ons genoemd worden, zijn beter dan d'Inlandsche, de Pruisische zijn beter doch blijft het regsnen, ze krijgen ook de plaag op hun nen nek. En den Oogst Hij staat hij daar, 't Koorn bij rijp, nog al dun, de Terf zeer wel, maar snakt naar droogte en warmte. - 't Vlas, Jan Battist Maar Meester, hoe dikkels heb ik u niet gezegd dat bij ons 't uitgesterven is. De Bitteraven Treuren ook door te veel nat en geen wermte. De Klavers Dik maar flè. De Fransmans Moeten aan 't werk zijn in den Oogst, als 't al droog is in Frankrijk. En de Moord Jan Battist, de Moorderij 1 Och, de menschen al G'hebt g'hoord Jan Battist, dat vrouw Geerts en haar broêr zouden zot verklaard worden. Zoo hooren wij toch maar ze waren wel niet zot om te moorden spijtig dat z'al die zotten en zottinnen niet vast zetten, voor hun schelmstukken. En wat zeggen de menschen Jan Battist Z'en kunnen er hun zestien-en halve niet uit maken; de menschen dibbineren er op, en maken aardige senten tiën op alles. of een ongelukkig Huishoudeu genezen door een Flesch- ken. (Uit het vermaard boek van Karei Broeckaert van Gent, Griffier van het Vredegerecht te Aalst, alwaar hij overleed ten jare 1826) een net boekdeeltje van 132 bl. aan 75 c. te koop op Chipka, bl. 72 is men aan de kaffe- tafel van een kouwelijk te Gent en Tone Wyters vertelt in de Gentsche tongval, alsvolgtOver Sies Penterick In 't eerste van huider hauwelijk, 't was al da ge wilt, en zoo lang as de speelman op 't dak zat, 't was Nelleken alhier, Nelleken aldaar, en van heuren kant van gelijke, 't was Sies alhier, Sies aldaar, en de steenen wa ren te kauwd daar Sies passeeren moest. Anne-Mie Jae I azoo gae g'het in 't eerste... Tone. As me azoo alie momenten gecorrompeerd worden, dan en gaat ons historie van daege nie' uit zijn. Deze aanmerking deed Anne-Mie weêr eenen oogenblik zwijgen. Maar, (ging Tone voort) drij weken daarnaar, was 't een g'heel ander spel'f en waren de zelfste menschen nie' meerNelleken was van lieur eigen g'heel koppig, gelijk da' 'k al gezeid hé al da' ze veuren haê, da' moest geschiên en daar en was daar nie' aan te zeggen. Nuy dat haê ze van haar moeder ('ne mensch en maakt zijn zeiven niet). Ze was daar bij, duimken in d'hand, en dat en vind ik percies nie' slecht, en 't en hae mij nie' kwalijk geko men, had de mijne dat ook geweest, ('t Is altijd Tone die op eenen haas en treft Doktor Durmon, die neervalt, dood, zonder nog een woord te kun nen spreken. Kasteelheer Lenoir en Jachtwaker Longiet kermen en allermen. Die dood maakt groot ge rucht 't Parket komt ter plaats Lenoir en Longiet worden ondervraagd M. Lenoir zegt dat Doktor Durmon zijn beste vriend was Longiet trekt zich de hairen uit van wanhoop. De Justicie vindt geene reden om Lenoir en Longiet te verdenken de dood is toe te wijten aan een spijtig ongevalKasteelheer Lenoir en Jachtwachter Longiet hebben sedertdien hun uren van weemoed en wanhoop. De brave Doktor wordt betreurd en beweend; 4 jaar te voren was zijne Vrouw overleden hij liet een kind na, van 4 jaar, Germaine, zonder middelen van bestaan ze werd opgenomen door zekere Juffer Horlin, een jonge dochter van 30 jaar, zeer schoon en verstandig; ze stond op trouwen met Doktor Durmon, de geruchten liepen dat de Kasteelheer Philip Lenoir ook hare hand had gevraagd, doch geweigerd was. Die juffer Horlin bewoonde een fraai landelijk Huis zij had een klein fortuintje uit eerbied en genegenheidvoor den goedhertigen Ge neesheer, nam zij de Wees op en zorgde ervoor gelijk eene Moeder voor haar kind Germaine ontving een goede opvoeding en een buitenge wone geleerdheid hare Weldoenster was zoo danig getroffen door den dood van den bra- ven man, met welke zij door den echt ging ver- eenigd worden, dat zij voornam haar leven toe te wijden aan de goede Werken en een Wee- zenhuis opende in haar Kasteelken. Germaine werd opgebracht tusschen die Weesjes, en leerde van hare Weldoenster de reinste Naastenliefde. Toen zij twintig jaren oud was, Mejuffer Hor lin werd innig bekommerd met hare toekomst alleen in de wereld, zonder bescherming, en een Kasteelheer van 't omliggende M. Levaillant had zijne Vrouw verloren, die hem twee Kin- derkes achterliet Annatje 3 en Max2 jaar die

De Werkman | 1910 | | pagina 2