Bij de Socialisten van Aalst Reizende Werklieden in de Drukkerij der Werf nuttige en aangename Boeken Boeken aan I (rank Leven van Priester Daens Loopende NIEUWS Alleenheersching en Jj Republiek tH spreekt) 'nen mensch, zei ze altijds, en mag nie' voorder springen, as da'zijnen stok lang en es... Daar en kijken ze nie' meer naar, den dag van vandaege Ze springen tegenwoordig allemaal voordere... en ge ziet wat dat er van komt. Om voorts te gaan, da' camelot, gelijk ge ziet; haed zijn pleue genomen. Sies, die geenen onnoozelen was, zag waar dat hem da' naar toe leedege (leide), wie dat er de broek ging dragen, en wie dat er ging staan waar dat den bessem staat. ANNEMIE. Och Heere 1 ze willen 't al van 't vrauwvolk hên, en de mans zijn zoo brave 1 z'hên 't zij al g'heel gemakkelijk z'hen hên huider maar neêre te zetten, om 't eten en te drinken, en te slapen veur d'huishuure en dat daarmeê gedaan ware maar 't es toens nog al te kort al te kort of te lang. en ze weten toens op alles nog wat te zeggen. Es dat ook zoo vriendelijk veur een vrauwe Ze willen huider, och Heere I mé alles moeien, en waartoe zijn zij goed, velen die der zijn Wa' kunnen ze den eenen zoo goed as den anderen Ja 1 cramenaden en saucietjens braên, da' kunnen ze allemaal (en eten nog veel beter) maar 't en es azoo niet da' ge een huishauwen zult helpen draaien,., 't zou nog lange duren, God help mij I da' ge ze alleene meester liet... Da' z'het zij moesten regeleren, het zoud er wel uitzien, en dat de vrouwen daar niet en waren om alles bijeen te scharten en de panne bij den steel 't hauwen, het zou 't huishauwken zijn, het zoud er lief uit zien, waarachtig 1 Wilde hén da'k er uitscheê. spreekt T'es Anne-Mie, (riep men van alle kanten) die altijd begint, en die nie' zwijgen en kan. Tone hernam alweer zijn verhaal: Nelleken en was nie' misdeeld, vervolgde hij, en 't hae misschien beter ge weest, haê ze wa' min verstand g'had t'en zijn dikkels de gemakkelijkste niet, om meê omme te gaan; maar z'en koest hem nie meer hooren, noch zien en 't was heur te vele, dat hij zijnen mond open deê, noch t'en was heur de moeite nie' meer weerd geworden van t'antwoorden op al dat hij zei. Ze deed hein (met een woord gezeid) d'eere van de zotten, en ofe hij sprak, of, of er 'nen veu- gel schuifeldege, 't was al 't zelfste zoodat hij op het laaste bijna nie' meer en zei, en sprak hij al 'ne keer, as hij er nie' uit en koest, dan kreeg hij nog 'nen kap of een bete. Het was er een droef leven 1 Da ge zoudt zeggen, hij koest iet of wat van passé doen, maar neen, 't was al contrarie dat hij zei, of dat hij deê verzette g' hij 'nen stoel 't was staat dien stoel nuy in uy wen weg sneet hij hem 'nen boterham, 't was, wa zit hij daar nuy aan 't brood te viggelen nam hij een beetje kaas, 't was, moette de kaas nuy aldaar beginnen en 't was azoo van al dat hij deê en da' zou tcch op 't einde, 'nen hond vervelen. 't Waren nuy ook katten en honden gewor den... i Da Nelleken was een oprecht slechthoofd, da zeg ekik, zei Mietje). «Wel gesproken (antwoordde Tone daarop) en ging voort met zijn vertelsel. Ja in 't eerste had hij patiëntie genoeg hij leid het hoofd in den schoot en toonde g' hier in ook dat hij de wijste was maar 't ging op 't laaste te verre, en wete wat dat hij deê En wat deed hij (vroeg nu Jellen die geen woord van het verhaal verloren had.) Zekere keer, vervolgde Tone, dat 't al te vele school, cn dat 't hij nie' meer en koest uithauwen. hij gaat mij rechi ten huizen uit. Nelleke da' ziende, grijpt hem bij zijnen flankaert en waar loopt hij nuy weere naartoe? Dat es pas thuis gekomen, en da' loopt weêr uit 'k Ga elders, antwoordde Sies, as er thuis geen plai- sier meer en es, me moe g'het op een ander gaen zoeken. Zoo, hij gaat hij elders zijn plaisier zoeken 1 Ja hij. En zou me meugen weten waar dat hij naar toe gaat Da zijn zijn affairens. Mijnheer Levaillant was deftig onder alle op zichten hij werd geacht en geëerbiedigd door iedereen de dood zijner Vrouw dompelde hem in diepe droefheid en Mejuffer Horlin had het hert niet hem een weigerend antwoord te geven als hij haar Germaine kwam vragen voor Gouvernant zijner Kinderen. Haar Vader was zijn goede vriend geweestzijn vast voornemen was voor haar te zorgen als voor zijn eigene Kinderen, Germaine was dus op 'tKasteel komen wonen en alles ging daar om te best, gedurende 4 jaren in geluk en vrede, voor elk, tot op het oogen- blik van ons Verhaal. Dien nacht, het was rond n ure toen M. Le vaillant terugkeerde met den ou Jen knecht Si mon Germain zat te waken bij de wiegskes der Kinderkes de Kasteelheer stelde haar gerust over het geweerschot. Ik heb het van nabij gehoord, zegde hij, toen ik door het Bosch Meeuwen ging, het zul len Wildstroppers geweest zijn. De oude Simon taterde van Pieter Longiet een slecht gevaarlijk sujekt, zegde hij, die tegen zijn Heer iets had, waarom het zeer ge vaarlijk was 's avonds of 's nachts door den Bosch te gaan. Doch M Levaillant deed hem zwijgen en wenschtte aan elk 'ne goeden nacht. Weldra was alles in rust en men hoorde niets dan het eentoonig geruisch van den Water molen. Maar 's anderdaags, in de eetplaats Mijnheer was aan tafel met Germaine en de Kinderen, twee lieve Engelkes, het evenbeeld harer Moe der, Annatje zacht en liefderijk, Max levendig en speelziek als zijn Vader na hun Vader om helsd te hebben en zijnen zegen ontvangen, want M. Levaillant, alhoewel in de rijke wereld en nog al wereldsgezind, had diepe kristelijke gevoelens, 's anderdaags de Kinderen, nagele zen te hebben, waren smakelijk aan 't eten, Ga maar op loopt weêre naar de Fonteine, daar zilde leute genoeg hèn... En daarmeê geraakte Sies weg. Nuy, was er 'nen jongen die gerangeerd was, en die ,5 Hem noont en vergat in den drank, in 't begin van zijn i hauwelijk wel verstaande, 't was wel Sieske Peutericks, en de Fonteine, daar ze me zakenen mépris van sprak, I was een treffelijk herberge, en de weerdinne, van heure kant, al da brave was, met eene schoone rollebaane en I een schuiftafel, en daar Sies somtemets ne keer, as hij van 't lof kwam, naar toe ging om een pariijte te bollen i of op de schuiftafel te spelen, twee dingen daar hij grooten I liefhebber van was. 5 Da was nuy alle oogenblikken te doen. Sies, die tot f nuy toe 'nen braven man was geweest, haê nuy wel be- j gin nen slecht worden hij was goed en mete en met een j enkel strootjen was hij om verleen. Nuy, wa gebeurdeger mij hij viel in slecht handen, hij wierd opgemaakt, ze I verweten hem dat hij in de vrauwestraeten weundege. I Jellen. Dat en waren huider affairens niet. Tone. Wel gesproken maar z'en zeien 't zij nie min, en hij, gelijk 'nen dwazen, om te toonen dat hij meester was i en de broek droeg, bleef halve nachten uitzitten, en kwam s den helft van den tijd al zwijnselende naar huis. 't Was 1 hij die ze dikwjls hoordegen roepen op straete gelijk 'nen j dullen, en da' met al zijn gesten k En moe niemand zwichten I Ik en zwichte niemandWie zou 'k zwichten mé nog andere leeleke woorden daarbij, gelijk ge wel kunt denken. Moeder anne-mie. Was ehij dade Tone. Ja, da' was ehij... As 'ne mensch begint te dompelen, het gaat veur goed. Sies was nu veel slechter geworden as zijn vrauwe. Zij zag hem geere heur herte was goed, maar heur hoofd en docht niet, en bij Sies en docht het alle twee nie' meerhij en bracht zijn weke nie' meer in, of smeet heur, gelijk aan 'nen hond, hetgeen datter hij wel van wilde kwijt zijn... Zijnen baas kloëg er ook van put ten in d'eerde 't was zijnen besten werkgast gij was al veertien dagen bezig aan een wiege die hij op d'rij dagen koest afmaken, die gecommandeerd was en al lange moest thuis zijn. De jongen was gelijk half zot geworden, en z'en wisten zuiver nie' meer wat da z'er aan haên, 't stak hem al tegen en zijn vrauwe nog 't meeste van al hij en koest ze nie' meer zien as hij peisde op zijn mees terschap dat hij kwijt was, en hij en sprak maar van dat meesterschap, sedert dat hij verleed was. 'Ne keer hij komt thuis 't was één van den nacht wel gedaan hij verwachte g'hem aan iets, en hij haêget gezegd aan al die 't ooren wilden. Nelleken zat nog op. ('t Vervolgt.) allerhande Drukwerk, aan gematigde prijzen, spoedige bediening Doodbrieven op 2 uren geleverd, Doodbeeld- jes te beginnen aan 3,00Strooibriefjes te beginnen van 4,00 fr. de 1000; men vindt er ook een keus van ter trouw, die elk mag lezen, onder andere BOEKWERKEN AAN 1,50 GASTON BLANKAERT of de Eerste Binders, door Silvain Van der Gucht (een groot boek in 8°) DE ROODE NOTARIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden Jan Clerker, door Silvain Van der Gucht, met vele platen, een zeer schoon Boekdeel. HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriften, vooral dienstig voor Huishouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch. HANDBOEK VOOR LIJDENDE, of genezing zonder Geneesheer, door Rector Van den Bosch. BELGISCHE NEGOCIANT of tafel van Rekeningen, dienstig voor Koopmans, Winkeliers enz. BLOEMENKRANS, 100 nuttige en aangename dichtjes door A. Retsin. CHOPPART Jan Paul (De lotgevallen van) naar 't Fransch van L. Desnoyers. Nieuwe uitgave. ERFENISWETBOEKJE voor Burger en Boer, of mijne rechten en plichten in zake van Erfopvolgingen DE VERSTANDIGE HOVENIER, handboek voor den Landbouwer. Leven van GENOVEVA van BRABANT, huisvrouw van den doorluchtigen Palatijn Sifridus. Merkwaardige LAND- en ZEEREIZEN door Chris- toffel Columbus. BOEKEN AAN 0,50 Reinaart de Vos, of het oordeel der Dieren. Vol ledig Raadselboek. Schaduwbeelden, figuren welke bij middel met de hand kunnen uitgevoerd worden Vermakelijke Kluchtverteller of oprechte Guichelboek. Schoone historie van Jan van Parijs. Het Gebo cheld Manneken en de zes Broeders van den Barbier r Bieboek of de ware wijze van de honingbijen te kweeken en te vermenigvuldigen. Botertarièf, zeer dienstig boeksken. De nieuwe Troost der Armen. Leven van Thyl Uilenspiegel. BOEKEN AAN 0,10 Raadselboek (meer dan 525 raadsels) De kunst om Servetten te vouwen. Toeren met de Kaarten. Lol- lekensboek om zich kreupel te lachen. Kompliment- boekje. De marteling van eenen Boerengevangene. De kleine Kabinet Secretaris. Schaduwbeelden met de r hand. De Wandelende Jood. Kegelboekje. Ver- zameling van Spreuken en Gezegden. Reglement van l het Grave Jassen. Snoeck's Verhalen. Waarzeg gersboekje. Vermaarde Boeken om FRANSCil te leeren zonder MEESTER door VERVARCKE. 5,50 Maria van Brabant, historiek-dramatiek Verhaal 0,40 De Menschenhater, Romantisch Verhaal 0,40 De Kunst om tot het Volk te spreken, naar verscheide Sprekers en Redenaars. 0,50 Kerkboeken aan alle prijzen. door zijn Broeder Pieter Daens, een schoon groot Boek deel van 228 bl. met groot Portret en fac simile. Prijs 1,50 Dit Leven bestaat enkel uit aanhalingen, ik heb er niets bijgevoegd, weswege menmij schreefDit Leven is het Evangelieboek der Kristen Volkspartij. De Keizer-PRUIS schikt met September naar Wee nen te gaan, bij zijn konfrater Frans-Josef.die alsdan So jaar oud wordt... Hij heeft rondom zich meer zien weenen dan lachen. Het is een Waarheid boven al, de Wereld is een Tranendal. Weenen heeft 2 millioen 85 duizend 838 Inwoners. Alhier is on verwachts overleden de oude madame CAMMAERT, die aan de Democraten haar Huis had verkocht in de Lange Zoutstraat, ze was er nog geen drij weken uit, het braaf goedhertig mensch'.. In dit Huis werd Dirk Martens geboren... De Plans voor 't Nieuw Lokaal zijn opgemaakt, weldra slaat men de hand aan 't Werk De achtbare Vrouw Cammaert had den hoogen Ouderdom van jaren. Al wat eindigt is kort, zei facob, de bei oemde vent, uit het oude Testament. Dit Loopende Nieuws is begonnen 25 maandag, men weet nog niets over Af. VERME/RSCH, de oudé Rentenier van Deinze, te Parijs zwierig levende, en eensklaps weg, verdwenen. Dood Vermoord Opgesloten In Voya^io? Niemand het weet, en elke groote Gazet er haar voisken op zfngt. Lr kunnen al 10 Inktpotten uitgeschreven zijn op die Verdwijning. Tot HERDERSEM, die deftige Gemeente, de Meerderheid er helderdenkend en ontwikkeld is, tegenwoordig Herdersem aan t hoofd staat van de Kaatsers, maar voor 't Kaartspel zou Aalst kun nen boven liggen doch geen Jaarmarkt zonder Ezels op o Inhaling van Mijnheer Postoor waren er die van op hun Peerd of van uit hun Voituur, haatdragende booze Oogen naar mij wierpen 't was ongetwijfeld van de soort die 's avonds aan de Pastorij ging zingen Paster Bauwes, leetijke zwerte beest, ga naar Lokeren en wascht a eerst. In dat Herdersem isiuls- terlijk en deftig Feest gevierd voor Serafien Raes, gedekoreerd, voor 25 jaar Kleermaker te zijn in een Konfektiehuis. Er zijn hem geschonken 2 Bocké's en 'ne Zetel, met een schoon Rijmdicht want in 't Rijmen en Dichten, Herdersem kwijt zijn Plichten. Wat is dat? Ze worden zoo ongedurig, zoo onhandelbaar. Zondag avond, ik zit te kaarten in een Volksherberg nabij onzen Rhijn, in een Laaie Volksherberg.. Een compagnie Socialisten komt binnen er wordt voortgekaart.. Een der Socialisten, zien lijk zat. spreekt mij gedurig aan ik zeg laat mij kaarten I Hij gaat voort in zijn mollestatie, alhoewel hij ongelijk kreeg van iedereen, zelfs van de meeste zijner Partijgenoten eindelijk be gint hij mij zat-lomp-weg aan te vallen over mijn STEMMIN GEN IN DE KAMER Ml Als ge dat peist I En zoo zijn de Socia listen in hun Gazetteken ze willen kabaal en lawijt maken tegen mij.. Eerst doen zij eenen Brusselschen Advokaat komen, om Priester Daens zaliger aan te vallen, ze halen hem in, met hun Muziek.. Maar de Voordrachten tegen Priester Daens hebben weinig bijval, den op een eenvoudig woord van De Werkman, in een Samenspraak, als er gezegd wordt Er zijn Socialisten die willen hebben dat elke Arbeider in hunne Partij MOET komen dat de Kristen Volkspartij geen reht van bestaan heeft.. Moest dit kunnen uitgevoerd worden waren AL de Arbeiders Socialist, vereenigd als Socialist, geprest) half gedwongen alles te koopen in hun Coöperatieven, zouden AL de klein Winkelkes, al de klein Herbergen niet kapot zijn 1 Op die eenvoudige bemerking liggen eenige Socialisten in hun Gazetteken te lawijten en mij te verwijten, lomp, dom, onbe leefd, juist gelijk dien zatten Socialist in de Volksherberg maar ik ben zeker, juist gelijk hij, ze krijgen ongelijk van veel van hun Mannen. p Dijnsdag 8 ure, ik was haastig aan 't schrijven en stond gereed naar Gent te gaan, als aan de deur geklopt werd en Jan Battist zegdeDrie werkmenschen Mr, mogen ze binnen Is 'l haastig? want ik moet naar Gent. Ja 't presseert. Goed I Ze komen binnen 3 manspersonen met kloek maar schuchter wezen. Wat is er, menschen Een der 3 zegt in korte woorden Dat ze te Brussel werken in de fabriek van sterk waterdat ze gewonelijk afkomen met trein van 6 ure 5 te Lakendat nu hun werk verandert is, dat ze moeten blijven tot 6 ure dat ze naar de Nord gegaan zij.i en den Trein voor Aalst ge vraagd hebben dat een Be iende gezegd heeft: Daar staat hij, 't is te 6 ure 55dat z'op den Trein gegaan zijn dat de Garde hun reiskaart afgenomen heeft dat ze nu zonder reiskaart zijn en bedreigd met een Proces III Ik geef een Brief mede voor de Statie-Overheid van Aalst en zeg Ik volg u aanstonds l Als alles niet in orde komt, wacht mij in de Statie 8 ure 10, ik loop naar de Statie. Er valt regen, 't is koud ik moest mijn overfrak aangedaan hebben want een oud Huis en een oude Mensch veel zorg behoevenin de Statie ik zie mijn 3 passanten staan ik ga bij de Statie-Overheid alles vereffenen is onmogelijkmaar ze krijgen een bon voor een nieuwe weekkaart te nemen bij het Proces-verbaal zal een Brief van mij gevoegd worden om 't geld te doen weerkeeren. (Ach Treinwachters, als er geen kwade wil bij is, ge lijk hier, waarom toch de kaart afnemen Die menschen bedanken mij hertelijk ik zeg in mijn eigen DIE BEDANKING komt toe aan mijn Kiezers zij hebben de meeste verdiensten van 't goed dat ik kan doen. In de Statie spreek ik met twee Maneuvers van Schaar beek en hoor dat ze daar bij nachtdienst, 12 uren moeten arbeiden, anti reglementair, en al loopende tusschen de Treins moeten eten. Is 't niet om gedurig ongelukken te hebben In Aalst worden de twee uren rust stipt gege ven in Noord-Statie Brussel ook waarom niet overal Heden nog schrijf ik naar den heer Minister. Als 't niet betert, die 2 Maneuvers van Gent zijn verzocht mij te verwittigen. TE GENT Elk klaagt over 't weêrde Bloemen en Planten in de Statie treuren de inusschen die daar onder het glazen dak kome i spelen en eten, zitten zor.dcr koeragie. door JUL DEMARREZ.met inleiding door Pieter Daens, Volksvert. Schoon boekwerkje, warm aanbevolen. Verkrijgbaar op Chipka. Prijs 0,20.

De Werkman | 1910 | | pagina 3