prn lie ftoehfer Den derhautsm In d'Exj osifie van Brussel PARLEMENT ^t,.i M Landbouw, Handel en Nijverheid IV» 1974 5 Oogst 4910 NSnove-Denderhautem Huiswerk, Travail a domicile GENEESHEER Heldenmoed en Opoflering En hier komt een droef gedacht ten dienste der GELDMACHT - BRIEFWISSELING - i HOP. In Duitsch- land staat de Hop gelijk hier vraagt droogte en warmte, is zwaar in ABONNEMENTSPRIJS Voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50 Men schrijft in cp alle tijdstippen des jaars. F. 3DA.E3STS, Volksvertegenwoordiger, AALST 38"= JAARGANG. Ninove, dat lief Vlaamsch Steedje, gelijk Aalst beval lig en schoon gelegen aan den Dender, omringd van groene weiden, met braaf werkzaam Volk ik was daar 'ijnsdag, eersten Dijnsdag der maand, mijn Zitdag in de Peperstraatde Kermis daar uitgeregend is gelijk t'Aalst; het eerste wat ik zag, was op de Markt veel Volk rond het Stadhuis voor een slecht vrouwspersoon, aangehou denen 't omliggende, en het eerste wat ikrnoorde in den gang van 't Stadhuis was een rouwmare M. PIERAERT, Volksvertegenwoordiger is dood I Is dood Ja dezen nacht overleden te Geeraardsbergen. Lang ziek geweest Neen, maandag avond nog zijn zieken bezocht, te nacht onpas selijk geworden, gestorven in zijnen zetel, nog geen 40 jaar I Sterven is elks erven... Niemand die leeft, of 't zelfde lot eens heeft... Nu schrijvende gazetten met groote lettersDood van Af. Pieraerten na eenige maanden of jaren zal 't zijn Dood van Pieter Daens... M. Pieraert was weinig in de Kamer, als hij kwam, 't was eens rondgaan, de Vrienden groeten en haastig per rijtuig naar de Statie hij had een werkzaam, lastig leven als Geneesheer... Elk zag dat hij een ziekte droeg en elk had er spijt in want M. Pieraert was verdraagzaam en goed- hertig mij sprak hij geerne aan, en altijd zeer beleefd, ja lieftallig.. De drij plaatsv. der Katholieke lijst zijn Moyersoen, de Bethune, Van der Linden... Ik ga naar de Begrafenis van mijn achtbare Collega. Brussel overweldigd is door 't vreemd Volk Uit alle Landen der Wereld Alle dagen zijn Extra-Treins, allen zijn strijkende vol Volk; Minister Helleputte kan zijn geld niet tellen, het goud en de bankbrieven, die het werk zijner Bedien den hem aanbrengen dat hij nu toch alle Hongerloonen af schaffe en alle overwerk deftig betale. Elke Belg die het eenigzins kan doen, reist eens naar de Tentoonstel linggeheel de Wereld is vertegenwoordigd met voort brengsels, Nijverheden, Kunst, Handel en Vermaak het is merkweerdig om zien maar een der bijzonderste Af- deelingen is die van het in de Vlaanderen ik was bij de openingM. Max, Bur gemeester van Brussel verklaarde: Het is een droef werk, maar een eerlijk werk. Minister Hubert bevestigde 't woord EERLIJ-K werk. Men ziet daar veel Ambachten die thuis verricht wor- OF III. Notaris Vosselaar n° 2. Pieter Longietde gewezen jachtwaker van den kasteelheer Philippe Lelong, was dus doodgeschoten in het Meeuwenbosch, bijna op deze plaats waar de brave Loktor Durman, Va der van Mejuffer Germaine, doodgeschoten werd, 20 jaren te voren. Het Meeuwenbosch, nog grooter dan Bug- genhoutbosch, paalde aan verscheide Parochiën met Kasteelen want in die schoone bergstre ken is geen Dorp zonder Kasteel. De ver moordde Pieter leefde nu als Rentenier op een klein Landhuisje, nabij 't kasteel van Philip Lelong. Moeten wij zeggen dat daags na de Moord en de volgende dagen van niets anders gespro ken werd Die Jachtwaker was gekend als 'ne kwade stuiver, tien uren in de ronde Het Parket was nog ter plaatse niet, als reeds al de tongen Parketten waren om op te speu ren en te snuffelen, om te fluisteren en te snuis teren elk wist zijn voïsken ai te geven hoe geheimzinniger een zaak is, hoe meer erover geredekaveld wordt. Twee dagen na de moo;d want elk zegde: 't Is booze moord en geen zelfsmoord; twee dagen na de moord, de oude Simon zat in de keuken van 't kasteel aan een speisteringske en kreeg er een knokkeisaus van de oude Dienst meid Simon, sprak ze, Simon Awé, wat is 't, Melanie I den dooor Mannen en Vrouwen, in klein donkere kotjes van huizekes Jmen ziet ook de Loonen die' er verdiend worden j Wevers van Heule, voor 120 uren ter week met de J spoelen 14 fr. Vellenbewerkers van Zele, Lokeren Vader, Vrouw, Dochter, elk 60 uren, 180 uren, samen 37 fr. Kowdendraaiers van Hamme, Vader en Zoon, elk 78 uren, samen 18,20 fr. per week. Sigarenmakers van Geeraardsbergen, 72 uren, 15 fr. Kousenbreidsters van Tongeren, 72 uren ter week, 2,40. Lijnwaadwevers van Ledegem, 72 uren, 7,92. Kantwerksters in de Vlaanderen, 72 uren, 6 fr.. 60 uren fijn kantwerk 8,55 enzoovoorts. Schreeuwende Hongerloonen. Die Hongerloonen opsommende ik denk aan DE VOLK STEM van Aalst, het nieuw dagblad, dat ineen hoofd artikel van 12 Juli schreef De uitzonderlijke welvaart waarin heden Belgie verkeerten den 28 Juli Belgie hedendaagsch in ongewonen voorspoed en algemeene wel stand. Grooten buitengewonen welstand in de hoogte ja, maar bij de arme menigte der Vlaanderen Die Hongerloonen voor thuiswerkdie Hongerloonen in Staatsdienst 60,000 Vlaamsche Landslieden die naar Frankrijk moe ten met duizenden en duizenden 's morgends van 3 a 4 ure weg, tot 's avonds 8 a 9 ure en een slechter leven hebben dan een hondenleven I Volksstem, zie toch naar den echten toestand van 't werkende Volk uw vriend Pater RUTTEN heeft ge schreven dat een Huishouden van 4 h 5 Leden 24 fr. per week noodig heeft. 24 fr.. Op 100 zijn er 6 die dat hebben Volksstem, zie toch van d'hoogte neêr naar de ontelbare menigte. mij bezwaren. Wij beleven den grooten strijd tusschen oude machtige GELDMACHT en jonge arme VOLKS MACHT. En wat zien wij 1 Al de Volksbladjes, de cen- tenbladjes, Nieuws van den Dag. Gazet van Antwerpen, Land wacht, Kleine Patriote, TEGEN eerlijk Stemrecht, TE GEN Leerplicht, TEGEN Klimmende Belasting, TEGEN minimum van Dagloon en maximum van Arbeid en nu ook de VOLKSSTEM in een goed Hoofdartikel, heeft dit dagblad de regeling van den arbeid voorgestaan maar buiten dat, ze volgt de andere centenbladjes Over- vloed van Moord en Brand, de werkende menigte paaien en in slaap wiegen, in de groo'e brandende kwestiën metj de oude Bewaarderij. J In 't Heidendom waren al de werkende menschen Sla ven en Slavinnen, ten dienste der Geldmachtlater wer den het Laten en Vassalen, lijfeigenen de Boeren moes ten ten strijde gaan voor hun Heeren, tot over eenige jaren was het kieskorps KIESVEE, ten dienste van de Geldmachtnu gebruikt de Geldmacht de censbladje'^ tegen de Volksmacht. Het is droef nadeelig, maar 't is zoo. Niet genoeg daarover te klagen, er dient gewerkt daarom heeft de Kristen Volkspartij in Arrondissementl Aalst besloten een: centenblad uit te geven, éen per maand, opgesteld door de jonge Democraten en den naam zal dragen van DK VOLKSWIL Daarover meer in een volgend Nr. j Pieter DAENS, Volksvertegenwoordiger.' Hoogg. Heer Minister, Uwe UEd. weet waarschijnlijk niet wat in Schaar beek gebeurt met de Maneuvers op alle andere plaatsen hebben ze 2 uren rust op de 12 in Schaar beek moeten zij eten al werkende 12 uren 's nachts. Laat mij toe, heer Minister, nogmaals Uwe aan dacht in te roepen op den ongezonden walgelijken toestand der Rijtuigpoetsers in Brnssel-Noord. Het is gi'ouwelijk om zien in een plaats, nauwelijks groot voor 60 man, zijn meer dan 100 man opeengestapeld. Zorg toch. a. u. b. dat deze wreede toestand niet langer dure. Hoogachtend, P. Daens. 1 Aug. 1910. ONDERVRAGING gericht door Pieter Daens, aan den heer Minister van Spoorweg, Post en Telegraaf. Over het verbod door zijn Bestuur aan de Briefdra gers gedaan, van op hun algemeen Congres 24 Juli 1910, de Volksvertegenwoordigers en de Drukpers binnen te laten, alsook over de talrijke Hongerloonen in de Post. P. Daens. Aan den lieer P. Daens, Volksvertegenwoordiger, te Aalst. Zeer geachte Heer Daens, De brievenbestellers van danken innigst den Heer Daens voor zijne gevoelens van verkleefdheid en goede woorden verleden Zondag op hun Congres te Brussel gesproken. Zij koesteren ook de hoop dat zijne Ondervraging aan den heer Minister van Spoorwegen en Posterijen in de Kamer weerklank zal vinden en nog door andere ware Democraten zal gesteund worden, ten einde toch eens hunne zoo billijke als rechtvaardige eischen te zien verwezentlijken. Aanvaard, Mijnheer de Volksvertegenwoordiger, onze eerbiedigsle gevoelens van dankbaarheid. r n zullen dezen Winter Trien. Ach, oei Siska Ge zucht, Trien Trien. Geeft het won der, Siska wie zou niet zuchten, als hij peist op de Patatjes die daar liggen te kermen in den grond door de danige nattigheid Siska. Is 't waar, Trien, als 't niet en betert, we platzakken op tafel krijgen. Trien. Maar zeg 'ne keer, Siska, worom steekt de zwerte Vlagge uit, in de kattelieke Sochetijten Siska. Trien, voor den Presar.tant van Geerds- bergen die dood is, 'ne zekeren mijnheer Pirraar. Trien. En zal 't nu herkiezing zijn Siska. Neen, Trien, hij heeft als ramplassant Mijnheer Moeyersoen. Trien. Onzen mijnheer Moeyersoen. Siska. Denzelfsten. 1 rien. Awé, ik ben kwaad op hem. Siska. En worom dadde, Trien Trien. Omdat hij de Champetters zoo slecht blijft betalen; in ander steden, Siska, van onzen al looi, ze beginnen aan ioo fr. per mondj. Siska. - Is gewillig drij franken. Trien. En hier is 't 900 franken, den mass eraf, is geen 75 fr, per mondj. Siska. En kan mijnheer Moeyersoen eraan doen? Trien. Siska, hij dirigeert de Kas,en als hij*pro- poseert 1200 franken of i4oo,het zal aanveerd worden. Siska. Maar Trien, heb ik niet g'hoord dat Mijn heer Moeyersoen te Sottegem, Trien, op eefi bijeen komst gesproken heelt voor de Werkmans-pensioenen? Trien. Om ze te brengen op een half franksken daags, Siska, gelijk Pastor Daens het altijd vroeg. Siska. Neen, Trien, de Bewaarders willen het afschaffen. Trien. -- O de treéters de sallamanders, de men- scheneters En M. Moeyersoen doet daarin meê. Siska. - Ter contrarie, Trien, ter contrarie.. Maar ze zijn daar met onzen kaflé; hier is hij nog al passa bel maar g'hebt eenige rijke Huizen waar ze durven bruin schotel water geven... GRANEN New-York en Chicago i Oogst, door gunstige Berichten Granen en Bloem in afslag. Antwerpen 2 Oogst. Kalme markt. Neiging tot afslag. Engeland lijdt de Plant geweldig door 't nat en is sterk aangetast van 't Ongedierte. AMERIKA schrijft D'Hop staat zeer schoon, doch het zwart vermeerdert geweldig. In den ELZAS zijn verscheide Hopdistrik- ten verhageld, o. a. Wittersheim, Batsersdorf, te Hagenau, Schmeighausen, Kaltenhausen en Oberhofen is de toestand bevredigend, doch ten achter, door den Regen en het gebrek van zonnewarmte. NUREMBERG, 1 Oogct Eindelijk komen goede warme dagen doch onstandvastig de Plant betert kalme markt, in afwachting HALLER3 OU, 31 Juli. i\'u hebben wij warme dagen de Plant is frisch, gezond, kloek, in goeden bloei; ook de verhagelde Hop hersteld gedeeltelijk. HONGARlE, 31 Juli Nu hebben wij 14 dagen goed weer, zonder wind en zonder regen; zoodat eenige ein guter regen sehr vannüten ware. De Hop staat schoon in bloei, doch niet zoo goed als in 1909. NEW-YORK, 25 Juli. Zeer kalme markt; elk wacht- d ander week zijn hier 500 balen uit Europa gekomen onze uitvoer was 10 balen. De Hop lijdt geweldig door de lange droogte en buitengewone hitte; er zijn vele gele bladeren een zachte regen kan herstelling brengen. In t algemeen verwacht men 20 a 25 o/o meer Hop dan ver leden jaar. BELGIË. In Poperinghe vermindert het zwartde Hop staat er schoon men denkt aan 65,000 a 75,000 te komen de prijs is 66 fr. a 67 voor Aaistersche én 61 h 63 voor Poperingsche-

De Werkman | 1910 | | pagina 1