Priester Daens Rampen Misdaden - Ongelukken De doodrijders Buitenland Talrijke (lieiten Het Kind Dronkaard Mengelingen. f Spreuken en Spreekwoorden Een goed begin is het halve werk. Slapende katten Vangen geen ratten. Klein gewin Brengt rijkdom in. Die zijn plicht Wel verrichr, Vindt vermaak In zijn taak. 4 Vroeg aan het werk Maakt gezond en sterk. De morgenstond Geeft goud in den mond. iaan den hoek der Regentlaan door een automo biel omgeworpen en erg gewond aan den schedel en op 't lichaam. Het ongeval wordt toegeschre ven aan de onvoorzichtigheid van den chauffeur Veld waren, werden geld en juweelen gestolen van M. D..., Kunstlaan uit koffers en kassen. Hen ion5f getrouwde, Jozefina Marchalle, Eindelijk zijn twee dieven aangehouden, dank 24 jaar, wonend te Charleroi en op huwelijksreis aan de Policie van ZELE, die zaterdag avond te Brussel, ging Maandag met haren man over hoorde dat Jan Schietekatte trakteerde als een j de Grondwetplaats. Zij werd omgeworpen door Kiesrat van Aalst In een herberg die Jan staat een automobiel en gevaarlijk gewend aan het al 13 keeren geboekt als dief, 0. a. te Namen hoofd. Zij kloeg bovendien van hevige inwendige kreeg hij 6 jaar smarten. Men bracht haar in een gevaarlijken toe- De Policie van Zele schramfelde niet af, maar I toestand naar het gasthuis over. hield Jan aan, en bevond hem met veel gestolen Het 9 jarig zoontje. Arthur Derueffe, Vlo- goed op zak: zondag kwam de PolicieKommis- i gaertstraat, werd Maandag in de Konstantinopel- saris van Lokeren met boer Haeck .van Calcken, straat Brussel, door een automobiel omgeworpen bij wie ook gestolen was en die 't gestolen goed j en gevaarlijk gekneusd Het kind werd in een herkende. i naburig huis door een dokter verzorgd. Nuvieihetden Policie-Commissaris van Lo- STOCKEL Gauwdieverij, keren in, dat Schietecatte veel uitging met zeke- t Ook op het vliegplein van Stockel zijn de piek- Ik ben een ongelukkig kind, Door niemand meer op aard bemind Mijn moeder, ach is henen En sinds mijn va ler dronkaard werd, ls hij zoo boos, zoo ruw van hert En doet me dikwijls weenen 1 Wat baar- de drank toch wee en pijn 1 'k Zal nooit een dronkaard zijn We hadden een lieve woon, Een eigen huis, zoo rein, zoo schoon De drank heeft 't al verzwolgen En kloegen wij, en smeekten wij Mijn vader om wat medelij, Dan tierde hij verbolgen Mijn lippen raken geen venijn 'k Zal nooit een dronkaard zijn E11 feller nijpend werd de nood We ontbeerden dra en vuur en brood De dood nam moeder mede 1 Maar, vooraleer ze is heengegaan, Omhelsde zij me in bang getraan En sprak de vuurge bede Mijn kind, o vrees den brandewijn, Wil nooit een dionkaard zijn 0 Moeder, wat een lot me ook wacht'. 01 storm me schudde in zwarten nacht, Of rozen mij verblijden, Uw beeld zal immer vóór me staan, Met al uw kommer en getraan, Met al uw bitter lijden Hoe zou ik dan, 0 Moederkijn, Een dronkaard kunnen zijn Pachter Korebrood is met zijn zoon naar de stad gekomen, en daar de zaken goed waren, gaan zij 's avonds naar de komedie en zitten natuurlijk heel omhoog. Jefken, zegt de pachter tot zijn af stammeling, hang u zoover niet over de borstwering straks valt g'er nog uit, en hieronder kosten de plaatsen een frank duurder 1 Jozef Pietermans komt zijnen buurman Apens tegen, die hem zegt Eh 1 Pietermans, ge ziet er zoo bleek uit In uwe plaats zou 'k eens den doktor gaan spreken. Dat heb ik gedaan, vriend, al dik wijls. Zoo en wat zegt hij Telkens hum hum En wat beteekent dat hum hum 1 Pietermans Dat beteekent telkens tien frank, noch meer noch min. ren Heirwegh, van Lokeren Heirwegh werd aangehouden en de Policie- Commissaris van Lokeren gebruikte een list welke hij waarschijnlijk gelezen had in Jan Clercker, van onzen Vriend Silvain Van der Gucht Jan, zoo zegde hij tot Schietekatte. Heir wegh zit vast. Zit vast En dan Hij steekt alles op u hij zegt dat gij alleen de dief zijt. Daarop begon Jan te vloeken Ik heb gestolen, zegde hij, maar Heirwegh is een zoo groote dief als ik. Nu zoekt men de verheelers op, gelijk in Aalst en Erembodegem. EENE BENDE VALSCHMUNTERS TE BRUSSEL BELANGRIJKE AANHOUDING Zondagavond doortrokken drie vreemdelingen, waaronder een Rus en een Spaanjaard, de ge meente Elsene en gaven in verschillende gestich ten valsche twccfrankstukken uit met de beeltenis van Leopold II en het jaartal 1909 met Vlaamsch opschrift. De stukken zijn wonderwel nage maakt. Rond 7 uur. toen een der kerels in een café van den Waverschen steenweg een der stukken wou uitgeven, werd hij aangehouden door de po litie. Naar het commissariaat van den steenweg van Elsene gebracht, verklaarde hij Lafeunte Vincent te wezet, geboren te Vigo (Spanje) in 1878. Hij zei slecht6 sinds 3 dagen te Brussel te wezen en te hebben verbleven in hotels die hij niet kan noemen. De politie is overtuigd dat het een gevaarvol persoon is, deel uitmakend van eene valschmun- tersbende. De Spanjaard werd opgesloten te St-Gillis, waar dra zijne medeplichiigen zullen zitten. BERCHEM-ST-AGATHA, bij Brussel; de ceramiek-fabriek, nevens de Statie, die afgebrand is, ge ziet van op den Trein de zwarte puinhoo- pen staan. Aanzienlijk is de schade. De diefte in Tour-Taxis door een Aa'stenaar, in Erembodegem woonach tig voor die diefte rond welke veel gerucht is gemaakt, zijn aangehouden een Aalstennar en 2 werklieden van Erembodegem. Een andere be ruchte Aalstenaar, woonachtig nabij Statie Tour-Taxis wordt verdacht, het gestolen goed in zijn huis bewaard te hebben, van waar het naar Aalst kwam. Men zegt dat die Aalstenaar gevlucht is. Het onderzoek gaat voort. Slachtoffer der warmte. Zekere Arthur Genin, 45 jaar oud, ging maan dag middag langs de steenweg van Elsene toen de man eensklaps ineenzaktejen geen teeken van leven meer gaf. Een dokter inderhaast toegesneld verklaarde dat de man door ecne beroet te in het hoofd was getroffen. Ouders bewaakt uwe kinderen. Het 6 jarig zoontje der echtgenooten Van der Maelen, wonend te Lennick, speelde Zaterdag op den voorhof der hofstede van zijne ouders. Het arm knaapte viel in den beirput en verdronk. Men trok nog slechts een lijkje boven. pockets werkzaam. M. Delfosse, Wolvengracht, 43 werd Vrijdag aldaar ontlast van zijn gouden chronometer met dito ketting, ter waarde van 75o fr. MOORD TE BERCHEM bij Antwerpen, 't is schromelijk wat hedendaags gebeurt. Te Brussel komen onlangs twee jonge lieden zich zelfsmoorden, omdat ze niet mochten trouwen, van hun Ouders op 2 a 3 ander plaat sen hebben jonge meisjes zich verdronken, uit wanhoop. Nu, te BERCHEM, zekere Louis Van Acker, electricien, 20 jaar, had sedert 3 jaar kennis met Dymphina Van de Weyer, fg jaar. Sedert 3 maand was de kennis atgebroken, daarop kocht Van Acker een revolver te Antwer pen, aan Keizerslei; daarop wachtte hij maandag noen het meisje af daarop gaf hij haar 2 dolk steken en schoot 2 kogels in haar hoofd; 't meisje viel neêr, dood. Van Acker had de faam van een dronkaard. Te DESSCHEL heeft de Buurtram van Moll naar Turnhout een jongeling verpletterd die naast de spoorbaan reed hij rolde van zijn rijwiel onder de wielen en was morsdood. IN DE STATIE van Pepinster, de Over ste van Welkeniaedt, Mattheus Boterman wilde op een lijdende trein springen hij misstapte en werd meêgesleept. Daar lag hij nu, een been ver pletterd en heel zijn lichaam erg gekneusd. Er is groote vrees. Onvoorzichtigheid. Zondag morgend was Mme.G..., te Grivegneé (Luik) bezig met de beddens op te schikken. Haar man wiens revolver alle nachten onder 't hoofdkussen stak, had deze vergeten weg te ne men. Mme G..., wierp onbedacht de revolver op den grond. Het schot ging af en trof de vrouw in den buik. De toestand van het slachtofrer is erg. Zonderlinge dood. Het 12 jarig zoonlje der echtgenoten Lam- mers te Bergen, was wat ongesteld maandag, toen hij zich een pakje crême-it-la glacé kocht en op at. Korts daarna kreeg de knaap verschrikke lijke buikkrampen. Niettegenstaande de goede en krachtige zorgen van een;gen°esheer stierf het manneken maandag avond. VREESELIJKONWEERTEDINANT Groote waterschade. Zondagnamiddag barstte plotseling een vree- selijk onweier over deze stad los. Het vegende geweldig, het bliksemde en donderde aanhou dend. Weldra stonden de straten onder water en de kelders werden overstroomd. Het water dat van den berg viel liep door den hof van het Casino en drong op het gelijkvloers in de zaal van dit lokaal het bereikte aldaar eene hoogte van 25 centimeters. De stroom, komend van Fond de Froidveau, zette den steenweg naar Anseremme onder water en wierp zich vervolgens in de Maas. De streek van Leffe had ook zeer veel te lijden. Talrijke werkmanshuizen werden overstroomd en de hoven in meren veranderd. In de rue Saint- Jacque, had het water eene hoogte gekregen van 40 centimeters, het drong in de woningen en spoelde alles weg op zijnen doortocht. De kas seien werden uitgerukt en op grooten afstand mcigerukt. De bliksem veroorzaakte geeDe onge lukken. Een man door een tram gedood. Wanneer de tram uit Turnhont naar Axel reed werd men aau de grens der gemeente Desscbel, een geweldigen schok gewaar. Bij onderzoek vond men onder den tram een man op de baan liggen, die geen teeken van leven meer gaf. Naast het lijk lag een rijwiel. Men vermoedt dat het slachtoffer, per rijwiel naar huis rijdende, gevallen is en bedwelmd op de baan is blijven liggen. Het parket van Turnhout is verwittigd. Spoorwegramp in kleim Azië. Eene spoorwegramp viel voor in eene provincie van het zeestrand 14 koop wa ren wagons zijn vernield geworden. Tempeest op zee Twee schipbreuken Twee schipbreuken werden aangestipt. De boot Courageuse van Audierne zonk in de baai en een matroos verdronk. Ook de N. D. de Lourdes zonk en een 1 - wuiiucii uoi uuuiu itaai zeeman verdronk, de telegraaf is. Njcts is ®envoudige ant- - s Aardbeving in Zuid Frankrijk. woo ader Wijselink al wa Zekere Pie-cr Wyns, wonende Boterdael- Zondagavond werd een hevige aard- herhaa'd aan ^"andere 'k Heb liet straat ,e Ukksl en die Zondag namiddag het FCh0k gevoeld te Rognos, eene plaats bij- SÏÏtïf PeeremansjLftX heJeoal verniel! tijdens laats e ook 'n te egraafwanneer ik hem een De &idrijdJer H> Van Humbeeck, wonend i aardbeving. De verschrikte bevolking ont: schop geef op zijn achterwerk, dan huilt Maria Hendrikastraat, Brussel, werd Maandag vluchtte in allerijl de huizen, hij langs voor 1 I Zaterdagnamiddag kwam op den S eenweg van Meyse een automobiel in botsing met eene i kar. De auto werd erg beschadigd en de geleider, L. Schildknaapstraat, 29, op den grond gewor- l pen. Men nam hem op mei een gebroken arm. Moedertje Langeton? gaat bij den j Mevr. Serruys. Alsembergschen steenweg, kruidenier en zegt hem dat het schande Brussel, ging Zaterdag met haar 7 jarig dochter- is hoe er tegenwoordig oneerlijke men- ken over de Gulden Vlieslaan. Het kind liep schen en dieven rondloopen. eensklaps naar den overkant, werd verrast door Men moest ze zonder genade op- I een automobiel, omgeworpen en brak zich eenen Sluiten'zegt Popermans. j a'm. De moeder moest zich te b;.i leggen ten ge- Na moede rtje's vertrek wrijft hij volge van de uitgestane ontroering. zich de handen en zegt tot zich zelfDe metser, Jaak Derwalde, 33 j aar, wo- Mei ai haar babbelen heb ik haar nentl te Linkebeek, slapte Za-crdagavond op de toch 50 grammen koffie te weinig gege- 5 Zuidlaan van de tram. Over de Hallepoort te v^n 1 0 j Biussel gaande, werd hij omgeworpen door een En buiten gekomen, c'enkt moedertje auto-taxi en óe wielen rolden over zijne beenen. Met al zijn babbelen heb ik hem toch j De arbeider werd bovendien gewond, mijnen slechten frank doen aannemen. het l hoofd. Men bracht hem over iioir het gasthu's. Maandag rond 4 uren namiddag terwijl een i woest onweder woedde te Hoei en omstreken, 1 kwam de otto van M. .ladot van Brussel, tegen - de statie van Ma;chin aUebold. Een kindermeid 5 .*4 jaar oud werd door de otto gevat en een 10 tal f meters ver gesleept. Het slachtoffer bekwam zeer Peeremans wou weten g L erge wonden aan het hoofd en dc beenen. Haar toestand is gevaailijk. Al wie het boek van Priester Daens gelezen heeft en zijnen handel en wandel rechtzinnig hebben na geweest, ontblooten eerbiedig het hoofd voor zijn beeld en zijne nagedachtenis en zeggen Die meende het goed. Zijne vijanden, uit de Katholieke Partij, die nog wat rechtzinnig waren gebleven, niettegenstaande de ontred derde en de ellendige slaat dier Partij, zegden fluisterend: Priester Daens, die hadden we moeten volgen. Priester Daens, voor het Volk geofferd, schreef VooruitI Het VolkDe herwording, de opstanding van het zwoegende vernederde Volk, dat was zijn Ideaal, dat was ook zijne.... zonde. Daarvoor viel hij als slachtofferdaarvoor moest hij boeten gemarteld, gepijnigd worden als Priester en als Mensch lang biedde hij het hoofd aan dien storm van onmenscbelijkheden en bleef recht, versterkt door den bovennatuurlijken troost van het goede gedaan en er voor geleden te hebben. Priester Daens bezweek. Boven zijne assche rijst een gedenkzuil op, geschon ken door 't dankbare Volk maar beter nog, in de harten van dezen die hem kenden, gevolgd en aan 't werk gezien hebben in 't harte van duizende Belgen is zijn beeld diep ingeprenthet beeld van een slachtoffer der groote Volkszaak. Priester Daens is dood. Hij rustte in Vrede. Priester Daens had oneindig geleden in den strijd voor zijn geliefde Volk niet genoeg. Priester Daens werd na zijne dood door de Katholieke Bewaarders als wapen gebezigd tegenover zijn Familie en ^Vrienden. Niet ge noeg. Roode lijkgravers willen nu nogmaals Priester Daens dooden in de achting der menschen en werpen verdenkingen op zijn edel streven. Hier in Aalst, waar Priester Daens de achting en liefde van 't werkende Volk verwierf, daar komen ze, na zijnen dood, tot het Volk zeggen Ge zijt mis, Priester Daens is zóó niet geweest gelijk gij het denkt I Zijn strijd was niet zoo edel, zoo onbaatzuchtig, zoo Volksgezind als ge het wel denktl Om dit werk te verrichten is er een Advocaat van Brussel gekomen en men had hem gevraagd Zoudt ge dat durven Dan zuüen we veel aanwinnen En hij deed zien dat hij dierf en hij ging er duchtig op j los, om de Kristen Democraten te bevechten, verscholen achter een lijk Hoe ridderlijk voor dit roode heerschap 1 Welke eer voor de Socialistische Partij van Aalst 1 Nu zal ze vooruitgaan en veld winnen 1 Edoch, ons Aa'stersch Volk heeft Priester Daens 15 jaar lang aan 't werk gezien. En in alle Partijen bewonderde men zijne standvastigheid, zijn moed, zijn edel onbaatzuchtig pogen voor de Volkszaak. En dit schiijven van Recht en Vrijheid zal alleen dit voor gevolg hebben Ons den toekomenden kandidaat der Socialisten te doen kennen als politieker. We knielen voor het graf van den grooten Volkspries ter neêr, met onze handen het slijk afvagende waarmeê gewetenlooze tegenstrevers het hadden bezwadderd, strooien vv'er roozen en bloemen op van eerherstelling en erkentelijkheid, lauweren en kransen, eereteekens van den Volksheld I F. D. Iiil Wü hebben al menigmaal gedacht UC,H bij net lezen der behoudersbladen, aan die katholieke penneslaven, altijd moeten wrin gen, draaien en keeren, de waarheid breken, kruipen en rechtskringen al naar de goesting der groote hee- ren zie, ik was nog liever de armste werkman, ja, nog liever schouwvager of mestraper, dan het ambt bekleeden van behouder-gazetschrijver. En toch al de menschen zijn zoo wonder Een De mocraat schrijft nu ook in de Gentenaar het is reeds gevraagd; wie is die Democraat, en de Gentenaar Zult gij u dan nooit beteren Beteren beteren Mijnheer had u zoowel opgelegd van te zwijgen... Maar ik heb gezwegen. Hier, ja, Simon, op 't Kasteel; maar bui ten 't Kasteel, op 'r Neêrhof In d'Herbergen Daar hebt gij de kattebelle gehangen aan alles. Maar, Melanie Waarom moest ge gaan zeggen dat Mijn heer dien nacht zoo ongerust is thuis gekomen Dat jufier Germaine opgebleven was en hem afwachtte Dat zij gedurig spraken van Wild- stroopers; dat 's anderdaags Mijnheer opsprong als hij hoorde wie doodgeschoten was En was dat de waarheid niet Simon, zwijgen is onverbeterlijk. Ge flweet toch wel dat51 Parket hier geweest is, tenge volge van uw babbelen. Melanie, 't Parket is hier geweest |om on zen Mijnheer te hooren als getuige... Neen, neen, neen i Wat is er dan Onze Mijnheer is ondervraagd als Plich- tige Dat is niet waar, riep de oude Simon, zeer ve; ontwaardigd dat is valsch Als plichtig, zeg iku, Simon, en mejulfer Germaine ook, door uwe schuld ge weet dat onzen Mijnheer in twist lag met Pieter Longiet. Maar, Melanie, onze Mijnheer, de goed heid zelf, moest in twist liggen met dien bri- gan Simon, gelukkig, gelukkig dat onzen Mijn heer twee van zijn jachtwachters kon tot getuige roepen, die verklaarden dat hij het Jachthof nauwelijks had verlaten als 't schot afging Melanie, wat ge zegt, zijn louter uitvind sels ik zal het u anders zeggen Als iemand kan verdacht worden, dan is het den Kasteel- heet' van Larcinelle, Philip Lenoir.. Simon, waar zijn uw zinnen Bij mij, Melanie maar ik zal zwijgen zwijgen is onverbeterlijk

De Werkman | 1910 | | pagina 2