11e Dochter De Familieloon GENEESHEER Heldenmoed en Opoffering j 1975 12 Oogst 1910 Loopendc Nieuws Twee oude Be waarders in liet Land van Herzele GROUWELIJKE VERHOOGING van lasten op de klein Burgerij Groot Nieuws uit 't Land van Ninove. De Ronde van Oost-Frankrijk met Vliegmaehienen. ABONNEMENTSPRIJS Voor Belgiü 2,50; de vreemde Landen 4,50 j Men schrijft in cp alle tijdstippen des jaars. JP. I3jVE3SrS, Volksvertegenwoordiger, AALST Heilig, goddelijk woord. De meeste menschen, schrijft Pater Liberatore, moe ten leven door hunnen Arbeidderhalve is het noodig dat die Arbeid genoeg opbrenge voor hun bestaan. Hun bestaan, hun dagelijksch brood, volgens den Ca techismus, 17c les, 9° vraag Al hetgeen wij van noode hebben tot kost, kleederen gezondheid en alle andere dingen die het lichaam en de ziel aangaan. Och, hoe schoon, hoe duidelijk de kost, het noodige voedsel, de kleêren, voor werkendag en zondag, voor Vrouw en Kinderen, de gezondheid, geen buiiensporig of ongezond werk alle andere dingen, oin huiselijke welvaart te hebben en het leven aangenaam te maken, en die de ziel aangaan, Onderwijs voor de Kinderen. Dagelijksch Brood van de Christelijke Leering, hoeveel Werkmenschen, klein Burgers, klein Landbouwers genie- Het is voor U, goddelijk dagelijksch Brood, dat in 1893 de Christen Volkspartij werd ingericht, dat de Hoofdmans en al de Leden geleden en gestreden hebben. Slaaf noch Bedelaar mag de Arbeider zijn. dit was de grondspreuk van Priester Daens, die op zijn Dood- beeldeken staat, hij moet een vrij en welvarend man wezen. De welstand in de Samenleving, zoo verklaarde Ad- vokaat De Backer, moet opklimmen van onder naar bovenin Magazijnen, Fabrieken en Stapelhuizen zou geen overvloed van waren blijven liggen, zoo de Werk man kon koopen wat hij noodig heejt om te leven. En Smid Lambrecht zijn woord was Wij willen op politiek terrein volle gelijkheid, om, wij en ons Familie, aan een deftig menschelijk bestaan te komen. Het is voor het deftig dagelijksch Brood der Landbou wers, dat de vrije Democratie sedert 17 jaar lijdt en strijdt; dat Priester Daer.s en De Backer in de Kamer vroegen Vermindering van lasten op Grond, Erfenis, Aan- en Verkoop, dooding der hypotheken met medehulp van den Staat, bescherming voor de Vruchten krachtige wetten voor HUP, VLAS, TABAK, KOOLZAAD, enz Het is voor dit dagelijksch Brood dat zij werkten om alle Arbeiders weerdig te hebben, machtig sterk veree- nigd, niet meer verslaafd aan de oude Partijen. Tot uw Programma, zeide M. Van Ryswyck, Burge meester van Antwerpen, tot Priester Daens, tot uw Pro gramma moet men komen voor Vrede en Welvaart aan elK. Te Brussel, de Tentoonstelling van Huiswerk toont de Hongerloor.en in de Vlaanderen Onlangs ons brave goedhertige Koningin ziet daar een stuk fijnen echten KANT, waarvoor de werkster 12 fr. had gekregen het was eerst verkocht voor 80 fr. en een tweede maal voor 300 fr.. Dan zei de Koningin tot Pater Rutten Pater, dat moet eindigen. Ach Koningin, 't zou al lang geëindigd zijn, hadde VAN DEN OF IV. VALSCHELIJK BESCHULDIGD. Wat wilt ge zeggen, vroeg M. Lenoir Weet gij het niet... Neen, wat is er Welnu, ik ben verdacht geweest en be schuldigd. Gij, gij riep de rijke {Lenoir uit, gansch verschrikt, Ja, ik was dien nacht door 't Meeuwen bosch gegaan en keerde terug, eenige stappen van den boom waar de oude Jachtwachter neer geschoten werd. Het Parket is; hier geweest gelukkig had ik getuigen die bij mij gebleven waren, als het schot afging. Dit is mijne red ding geweest. Maar vriend Prosper, 't is ongeloofelijk Het is gelijk ik u zeg En Germaine is ook ondervraagd. Waarom Omdat zij zich zoo ongerust getoond had, den nacht als 'c schot afging.. Och het kan zoo aardig gaan Ik ga door als een vijand van Pieter Longiet meermaals had ik twistwoor den met hem. Maar 't schijnt als een droom Zeg liever een schrikbeeld.. Zekerlijk, ik heb vertrouwen in de Justicie van mijn Land, maar men ziet somtijds wreede rechterlijke dwalingen. Ziet ge mij aangehouden behan deld als moordenaar Is 't niet afgrijslijk I... Doch, waarom u zoezeer ontstellen Laat er ons van zwijgen. men de Kristen Volkspartij niet gebroodroofd. De werk; sters waren in de Vlaanderen vereenigd geweest gelijk zij het zijn in de Walen. i>-* Pater Rutten is van goeden wil, ik weet het, maar bij de oude Katholieke Partij zijnde, wat kan hij nog Om ons Kristen Volk te redden, is een vrije Kristen Volkspartij noodig, gescheiden van alle oude Partijen. (Woordei uit het Testament van Priester Daens). Zouden de Socialisten zoo machtig geworden zijn in een aansluiting met de Liberale Partij HONGERLOONEN krielen in StaatsdienstEen post bode mij zegde Ik werk van 5 ure, ik heb 5 a 6000 fr. ontvangen, 't is nu 7 ure en ik heb 2,70 gewonnen 1 Bijgevolg, nog het minimum van 3 fr. niet, eindelijk ingevoerd. Voor een Huishouden van 5 kinderen 1 Hongerloon in Staatsdienst... De Onderwijzers aan 1000 fr. of 2,50 daags, na tal van jaren 1200 fr., 2,90 hebben zij het dagelijksch Brood der Christelijke Leering? En velen zitten met 60 a 80 tot 100 Leerlingen in een klas dus afbeuling voor Hongerloon... Dat niemand toch zegge Wat doen die Onderwijzers Ouders, zij zijn ge last met uwen kostelijksten schat, uwe geliefde Kinderen. Mijne vraag tQt onmiddelijke verbetering mislukte in de Kamer, doch werd aanveerd als N° 1 voor November. In 't VRIJ ONDERWIJS is het nog slechter gesteld 700 fr., 800 fr., 900 fr.- Als jongman, wie kan er mee le ven I En de Onderwijzer-Jongman moet hij niet denken aan zijn Ouders 1 En de vrije Onderwijzer met Vrouw en Kinderen, welk ellendig bestaan 1 Als Kristen Democraat heb ik het millioen gestemd dat, volgens de verklaring van Minister Schollaert, die Hongerloonen moet wegne men... Is het mijn plicht niet van Volksvertegenwoor diger GOED TE DOEN AAN ELK 1 Goed zooveel mogelijk in naam en tot verdienste mij ner Kiezers. En daarom is het sedert verscheide weken in de Liberale Volksgazet van Aalst en in 't centenbladje der Socialisten schimp en schamp, leugen en laster tegen mij... Ze schreeuwen dat ik een millioen fr. gestemd heb voor de RIJKE KLOOSTERS. (1) Valschheid... Dit geld is voor Onderwijzers aan Hoogerloonen en voor arme Kinderkes. Alles zal aangeduid worden in de Reken-kamer te Brus sel. De vrije Onderwijzers die nog aan Hongerloonen blijven, mogen en moeten spreken. STADSGENOTEN, geliefde Medebroeders die in de Vellekensfabriek 20 c., voor 22 a 25 per uur winnen voor vuil lastig werk, in ander Fabrieken aan 2,50 daags, Huisvader, kunt gij genoeg meêbrengen aan uw Vrouw voor het dagelijksch Brood der CHRISTELIJKE Lee ring... Ach, zoo het Onpartijdig Komiteit nog bestond, zouden zulke wreede toestanden niet haast verdwijnen P. DAENS, Volksvertegenw. (1) Een miliioen tegen Hongerloon 1 Is dat de dood! De Liberalen hebben verscheide honderde millioenen helpen stemmen voor de Forten van Antwerpen en j 70 milliards der Limburgsche koolmijnen (^OOO M1LLIOKM) helpen afstemmen, wegstemmen. -j a Men weet dat de Kamers I j O O Cl lli eene Wet gestemd hebben waardoor het verboden wordt Loodwit in poeder, brokken of brooden te gebrui ken voor de Schilderwerken. Voor ander e gebruiken is het Loodwit toegelaten. Het Staatsblad van woensdag kondigt een koninklijk besluit af, de voorwaarden rege lend, waarin de verkoop, het vervoer en het gebruik van loodwit moet geschieden. Al de bestellingen van loodwit moeten schriftelings gedaan worden, en een model van den bestelbrief is bij het koninklijk besluit gevoegd. Om loodwit te mogen gebruiken, moet men eene bijzondere toelating vragen, aan den Minister van Nijverheid en Arbeid. 't Wachtwoord is dus Opgelet *4 T Drie maal per week komt de -fm- ■rm- *-* Mosselvloot in Aalst, den woens dag, den zondag en maandag. D'ander week lag in onze Have een schip van Murraelmonde, Holland, ge naamd De Hoop Murmelmonde ligt boven Hulst, de sterke Stad, in 1830 ingenomen door de Aalstersche Belgenhun hoofdmans waren De Grauw, van de Groote Markt, het huis waar nu M. Van Nerum woont en meester Kans gemeenteraadslid uit de St-Jorisst. Dien Zegepraal werd gevierd met verlichting door pektonnekes. Alsdan was Burgemeester M. J. De Wolf-De Gheestin 1833 baron Frederic Van der Noot Wordt er niet gewerkt voor den doorsteek BAAS- RODE-AALST 1 Niets zonder arbeid. Eendracht is macht. De Doorsteek, die groote weldaad voor Aalst Hofstade, Herdersera, Wieze, Denderbelle enz. zal in onzen mond niet vallen. Als 't niet verandert, moe ten in Aalst vier Sasmeesters komen voor de vier kon kers onder de Spoorbaan. Aan Chipka is de Bota- nieken Hof zegge Kruidtuin nu weggeruimd en ver vangen door een Meer Constance. En in de Libe rale Volksgazet, 't kloksken van Romen mag luiden als ze nog zal voortgaan in haar onstuimig, losbandig, strabantig gehuil en geschreeuw... omdat ik 't mü- lioen heb gestemd voor betere jaarwedden in 't Vrij Onderwijs. En dat millioen wordt millioeNEN... Ik neem eene Rechtbank, als elke Partij 2 maal ge sproken heeft: en een der twee nog zou voortspleiten 3 4 maal, zou de President dat toelaten Zou elk er nietmeê lachen Zou dat geen teeken zijn dat de ge durige voortspreker niet zeker is van zijn redens Het zijn mannen van Wachtebeke die het modder- strandaan de Werf wegnemen, Ze werken aan 6 fr. daags, maar ze gaan er door gelijk Jan door den sneeuw. i 38ste JAARGANG. Zondag was 't een weêr om bin nenshuis te kaarten; te Luik vielen zwervelingskes van Sneeuw en te Messina, in Italië, zijn 11 schokken van Aardbeving geweest; de heer Minister van Justicie ontvangt geen Volk in Augusti en September Wie zijn jeugd ver waarloosd heeft, voelt berouw zoo lang hij leeft. Nu spreken ze te New York (4,711,956 inw.) van een Hotel te bouwen 25 stagiën hoogmet zulke Huizen wordt de straat een afgrond mijne har telijke groetenissen aan vriend Santens, te RochesterDender leeuw voegt er ook den minzamen goeden dag bij. - Dc mensch wordt wijs door eigene ondervinding. Het was 'ne Koster uit 't Land van Aalst die in Dec. 1894 een derj.eerste Oelukwenschen zond naar Aalst. Priesier Daens, zoo schreef die Koster, duizende Gelukwenscnen De Christene Volkspartij zal bloeien en goede vruchten voortbrengen. Leve de Christene Volkspart\\Nu komt een sterke opwelling van Democratie in EECLOO ik was dit allang te verwachten. Rein van zeden maakt sterk van leden. Die zich heden niet betert, wordt morgen slechter. Nu treedt ons Verhaal in het hoogste dramatiek. Zijn de eerste Nri nog te bekomen Ja. In New York zijn 60,000 Werklieden der Con fectie in staking nu spreekt men ook van 21,000 Kleermakers, in staking. Elk zijn recht, dan heefi de Duivel niets. Het groot Lot der Tentoonstelling-Brussel (200,000 fr.) is nog niet opge- ëischt. Dit winnende Nr kan verloren zijn of verbrand of mislegd of op den dool. - Donsj I Donsj Hij wil niet, niet overkomen, op een deftige plaats bij ons 1 Maar indien hij wilde, zoudèn zijn mannen volgen Die koppige Democra ten Ja mon cher, 'i is zoo Welnu, laat ons dan allen Democraat worden En het Volksprogramma volgen Non 1 Non Neen, neen, roepen en schrijven dat wij Demo craat zijn dan is Donsj in 1912 buiten de Kamer. 't Is effenaf schandaal. Een Winkelier die in 1909 voor 9 maand 3,24 betaald had, wordt nu belast met 21,64 fr. Een kleine rondleurder die in al en 't geheel maar voor 5 a 600 fr. goed heeft, stijgt van 14 tot 39 fr.!!! Te Welle klimmen de belastingen van jaar tot jaar een Staats bediende aan 3,40 daags zou nu moeten 17,42 betalen voor zijn Huis, terwijl in de Gebuurte mannen zijn aan 4 fr. daags met Huis veel hooger in waarde en die geen centiem moeten betalen. Heb ben de klein menschen het niet lastig genoeg o Waarom komt de zaak van Neêrhasselt voor d'Assisen niet Is 't waar dat verscheide groote rijke koppen van Gent met angst zitten v v V ó>o Een Dievenbende aangehouden onze Vriend Pierken heeft verscheide dieven zien binnenbrengen er werd veel gestolen ten Lande van Ninove. De Politie-kommissaris M. Thuylie is 3 dagen en 3 nachten in opspeuring geweest; hij riekt het Dievenvleesch eindelijk is zijn werking gelukt de kapitein der dieven is zekeren Willem-Victor De M... van Ruysbroek; al 8 veroordeelingen heeft hij. Maan dag floreerde hij langs den Dender, als de Politie-kommissaris hem vastschabarnakte en in 't Policie-bureel oncler scherpe ondervraging stelde weldra moest de bandiet klappen hij woonde in Pamelbosch in een spelonk, verborgen door distels en struikgewas daar verbleef en sliep hij men vond er eie ren, hesp, bier, wijn, geld (ook wel een kaartspel)benevens wapens! van alle 'soorten 0. a. 3 dolken nog rockende van 't warm bloed; die gevaarlijke gast is al naar 't Pensionnaat van Audenaerdehij zal voor d'Assisen komen. Zondagmorgend had de oplating plaats te Issy-les-MouIeneaux. Eene zee van Volk was getuige van liet vei trek van 8 vliegers. Ziehier de uitslag van de eerste rit Parijs-Troyes 135 kilotn. ls,c Leblanc 1 u. 33 m. 20 s (S6 k. 500 m. per uur). 2j0 Au- brun 1 u. 39 in. 34 s 3Jo Lindpaintn r 2 u. 15 m. 4dc Legagneux in 3 u. 59 m. 22 s. 5Jc Mamet. 6Jc Weyünan. De mist hinderde de vliegers. Er gebeurden geene ongelukken, tenzij een \lieger die in de lucht zijnde zijn weg verloor, lang rond dwaalde en sukkelde en lang na de anderen te Troyes aankwam. 2?c Dag. Van Troyes naar Nancy Dinsdag was het de rit Troyes-N ancy, 165 kilometers. Ziehier de aankomsten te Nancy 1. Leblanc op 2 u. 17 m. 49 s. 2. Aubrun 2 u. 27 m. 50 s. 3. Legagneux 5 u. 31 m. 26 s De vliegers werden erg gekwollen door hevige wervelwinden. Verscheide vliegers moesten neerdalen. Nochtans gebeurde alles zonder ongelukken.

De Werkman | 1910 | | pagina 1