Sn de Duivenwereld In de Drukkerij der Werf j Denderhautem Geeraardsbürgen Soep en Onderwijs. Groote veranderingen in de MliMISTERIËX. nuttige en aangename Boeken Boeken aan t lrank 'j naar Geeraardsbergen vrees voor vervolging niet dorsten laten kennen door oningewijden. Maar men loope de tijden niet voorbij. Eerst moet - het oude geslacht, dat'met den grooten Volkspries ter in het hevigste van den strijd stond, verdwenen zijn, vooraleer men op verzoening mag hopen. En dan nog, meer dan ooit misschien, zulten we zeg gen Vrij of dood Zelfs b'ij de meest godsdienstige Demokraten - en allen zijn'diep christen - is als gevolg van onverdien de vervolging of miskenning, een diepe afkeer, ik zou bijna zeggen haat, ontstaan tegen eene partij die ie- gèns hen zulke vreeslijke wapens heeft gebruikt, dat men in de toekomst over den strijd der christen De mocraten op het einde der XIXe en begin der XX" eeuw verbaast de hand ineen zal slaan. Zoo levendig was die afkeer dat, nu mag ik het wel zeggen,het behoud van den 2dc socialistischen kamer zetel in ons arrondissement en den grooten vooruit gang der liberalen, deels te wijten is, aan de christen demokratenen toch zijn ze christen Wat er in Vlaanderen 15 jaren herwaarts geleden is laat zich met geene pen beschrijven De toekomende tijden, het nieuwe geslacht zal zich onbevoordeeld boven die broedertwisten kunnen stel len en het alleen zal de verantwoordelijkheden vast stellen dan zal men kunnen zien of het slachtoffer of de beul ongelijk had. Meetjeslander. Te SOTTEGEM is Policie en Gendarmerie ter Markt gekomen, om al de geringde Duiven aan te slaan over de 200; die Duiven zijn ingehouden tot bekendma king. Te BRUSSEL gaat een groot Congres voor de Duiven plaats hebben in de Tentoonstelling. Een groot Duiven-Congres zal te Brussel plaats heb en den 13, 14, 15 en 16 Octoberhet is ingericht door het Komiteit tot terugzending der verdwaalde Duiven. Ziehier de dagords van 't Congres Eerste afdeeling. Bescherming der reisduif. Zui verheid. Wetgeving. Rechtsgeleerdheid. Dief stal. Verheling. Verkoop. Wildstrooperij. Duivenschieting. Beschermers. Scheidsrechterka mers. Onderdrukking van 't bedrog. Beroepskamer. Werking op de openbare macht. Tweede afdeeling. Verzendingen. Begeleiders.— Prijskampen. Toezichtdienst. -- School voor begelei ders. Brevetten. Vrachtbrief. Identiteitskaart. Inlichtingsdienst over h t klimaatstefsel der vluchtlfjn. Omstreken voor het loslaten. Verpliclvend ringen Vorming eener Nationale Federatie voor Belgische Dui- venliefhebbers. Derde afdeeling. Duivenliefhebberij in 't leger. Luchtvtartkunst. Vliegscheepvaart. Gedurende het Kongres, bestendige tentoonstelling van materiaal en ge reedschap voor duivenliefhebbers. zondag 16 October, inlandsche tentoonstelling voor reisduiven. Het inrichtend Komiteit Eere-Voorzilters HH. Duchateau, Quevauchamps en Van Cutsem, Antwerpen. Voorzitters HH. F. Wielemans en J. Janssens, Brussel. Onder Voorzitters HH. l luwart, Luik Van der Hae- ghen, GentGraaf Visart de Bocarmé, Temploux, De Gandt, Dottignies. GehemschrijverH. De Valkeneer, Brussel. SchatbewaarderH. G. Slassart, Brussel. Plechtige verklaring van Le Peupli, 't groot dagblad der Socialisten: De Socialisten blijven standvastig voor de Schoolsoep aan ALLE Kinderen, zelfs de Vrije Scho len. Dat is eerlijkheid en vrede... Waarom zoo niet handelen voor Onderwijs kinderkes, erbij voegende dat zij eens naar zijn Kasteel moesten komen, alwaar hij veel Vogels had, een Park en een soort van Dierentuin. M. Levaillant was zeer rijk en ontving zijn Volk op uitmuntende wijze. Er was overvloed van lekkere spijzen en de fijnste wijnen Jwerden ingeschonken daarbij wist de Kasteelheer de samenspraak aangenaam en kluchtig te maken. In 't Vermaak de uren hebben vleugels in 't Verdriet, ze kruipen voort op krukken juist als zij begonnen te rooken kwam een nieuwe bezoeker M. Gustaaf Firmin, Ingenieur en onder-Direkteur in een naburige koolmijn nog zeer jong, bevallig en statig van manieren zijn Ouders, zeer rijk, waren getroffen geweest door zware ongelukken gelukkig dat Gustaaf, de eenige zoon, goede studiën had gedaan zijn Vader was van verdriet gestorven en nu leefde hij op een net landelijk Huis met zijne Moeder; men zag weldra dat hij ten huize was op 't Ka steel er werd gerookt, geklapt en gezongen M. Firmin had een schoone bariton-stem en zong iets uit [Tanhauser, juffer Gerrnaine had een zeer schoone stem en was goed geoefend in den zang ze zong dus ook eenige stukken zoodat de tijd aangenaam voorbij ging, voor allen, behalven voor M. Lenoir, die meermaals een zwart droef gezicht trok, waarop M. Levail lant hem gedurig inschonk, zoodat M. Lenoir in den wind geraakte cn zijnen neus voorbij be gon te klappen, zeggende dat hij in de Kamer wilde komen, om eens Minister te worden. Men juichtle hem toe, uit lach, maar hij nam het ernstig op, en meer en meer uitgelaten wor dende, beloofde hij voor M. Firmin te zorgen Ik heb het in mijn hoofd, zegde hij de groote ijzergieterij van Larcinellc is om te koopen ze zal uit mijn handen niet gaan gij wordt den Directeur. Zoo kwam hij in geestdrift het was dezelfde mensch niet meer maar 's avonds laat in zijn prachtig rijtuig zittende, alleen, zijn gelaat werd wederom betrokken van sombere treurnis en diepe wanhoop.. M Delbeke heeft zijn ontslag gegeven van Minister en van Volksvertegenwoordiger, op bevel zijner Genees- heeren Minister Descamps treedt af, als Minister van Schoone Kunsten en OnderwijsMinister Helleputte wordt Minister van Openbare Werken en van Landbouw volgens Le Soir zou Minister Hubert hem opvolgen als Minister van Post, Spoorweg en Telegraaf, doch dit is gansch onmogelijkhij kent geen woord Vlaamsch en 2/3 zijner kleine Bedienden zijn Vlamingen, vermits ons Land 4 millioen en half Vlamingen telt tegen 3 millioen Walen. De Ministers van Justicie, van Oorlog, van Koloniën en van Buitenland blijven. Nu moet nog een Minister van ij Arbeid komen. Er wordt verzekerd dat Minister Schol- laert het Onderwijs aanneemt om den LEERPLICHT in j te voeren, met medehulp der Linkerzij. DE VOLKSSTEM I van Aalst heeft groot ongelijk hier van DWANG te spre- ken in Holland werkt de Leerplicht en geen schijn van dwang is er noodig. Niets schooner en noodiger dan de Plicht. Elke mensch heeft Plichten van als hij op de we- j reld komtnauwelijks is een kind geboren of de Ouders j zijn verplicht het aan te geven verders zijn de Ouders verplicht hunne Kinderkes te voeden en kleeden zijn de t de Kinderkes tot de jaren van verstand gekomen, ze zijn verplicht voor Zondag Mis, Biecht, later tot Eerste Com munie enz. enz. enz. In 't Burgerlijk en Godsdienstig leven komen bij eiken stap plichtenmet straf in geval van niet-vervulling. En mag, moet de bijzonderste plicht niet zijn de plicht van Onderwijs te geven aan de Kin derkes Niet in vreemde Landen, maar hier moeten wij ons inlichtingen zoeken. Is het waar dat meer dan 60,000 Kinderen hier geen Onderwijs ontvangen Is 't waar dat honderde duizenden de wereld ingaan, bijna ongeleerd Indien die 60,000 naar School gingen om met al de ande- ren een voldoende Onderwijs te hebben, zou ons Volk j niet klimmen in waarde en in welvaart? In Duitschland komt nu plicht voor de School, plicht voor het Vakonder- wijs. En vaart Duitschland daar slecht meê. Het is de j ver vermaarde Priester-Dichter Schaepman, die in Hol- land de Leerplicht verdedigde en Stemde... Dat de j Volksstem toch niet koppig weze in deze groote zaak. j Voor Personen en Gazetten het is een eer toe te geven aan goede vaste redens. HALLE Groote plechtigheden j Den 15 Augusti Processie en Ma- ria's Stoet. Van Half-Oogst tot j October zal Halle gedurig in Feest j zijn, in Kerkelijke en Burgerlijke Feest. AFFLIGEM Het is de jaarlijk- sche Begankenis naar d'Abdijkerk, j Zondag 21 Oogst, den plechtigen Omgang met 't Beeld van O. L. Vr. t van Vrede. Pax! Vrede dat is de kenspreuk van Affligem. Het is voor den Vrede door de Rechtveerdigheid dat de Democraten strijden. Geen Vrede, preekte St Antonius de groote Volksheilige, zonder de Rechtveerdigheid...» In 't rijkste Hui; zonder Vrede kan geen geluk zijn. Laat I ons bidden voor den Vrede, maar ook laat ons werken i voor den Vrede door de Kristene Volkspartij j Chateaubriand de groote Fransche Dichter schrijft Arme nietige inensch, heden hier, morgen in d'Eeuwig- heid, klein arm schepsel, wat wordt gij groot en machtig j door een ootmoedige verheffing in uw hert tot de God- beid 1 De heilige Pastoor van Ars preekte dikwijls Mijn geliefde Vrienden, de ergste goddeloozen bewonde- ren en vereeren den persoon van Christus, voor ons den j God-Mensch, die voor ons is komen lijden, om ons leven van smart en lijden te verzachten. Leven is lijden Ge liefde Menschen, wilt gij sterk vereenigd zijn met dien God-Mensch, in de Mis wordt zijn Leven en zijn Lijden herinnerd en vernieuwd. Och verlaat de Mis nietzijt gij achtergebleven, keert terug aanstonds en gij zult zoo gelukkig zijn... In de Kerk van Mijlbeek wordt die won- j derbare Pastoor vereerd en aanroepen. Zijn leven zou moeten meer gekend zijn. allerhande Drukwerk, aan gematigde prijzen, spoedige 1 bediening Doodbrieven op 2 uren geleverd, Doodbeeld- jes te beginnen aan 3,00Strooibriefjes te beginnen van 4,00 fr. de 1000; men vindt er ook een keus van ter trouw, die elk mag lezen, onder andere BOEKWERKEN AAN 1,50 GASTON BLANKAERT of de Eerste Binders, door Silvain Van der Gucht (een groot boek in 8°) j DE ROODE NOTARIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden Jan Clerker, door Silvain Van der Gucht, met vele platen, een zeer schoon Boekdeel. HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriften, vooral dienstig voor Huishouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch. BLOEMENKRANS, 100 nuttige en aangename dichtjes door A. Retsin. CHOPPART Jan Paul (De lotgevallen van) naar 't Fransch van L. Desnoyers. Nieuwe uitgave. ERFENISWETBOEKJE voor Burger en Boer, of mijne rechten en plichten in zake van Erfopvolgingen DE VERSTANDIGE HOVENIER, handooek voor den Landbouwer. Leven van GENOVEVA van BRABANT, huisvrouw van den doorluchtigen Palatijn Sifridus. j Merkwaardige LAND- en ZEEREIZEN door Chris- toffel Columbus. j BOEKEN AAN 0,50 Reinaart de Vos, of het oordeel der Dieren. Vol- ledig Raadselboek. Schaduwbeelden, figuren welke bij middel met de hand kunnen uitgevoerd worden Vermakelijke Kluchtverteller of oprechte Guichelboek. Schoone historie van Jan van Parijs. Het Gebo- cheld Manneken en de zes Broeders van den Barbier Bieboek of de ware wijze van de honingbijen te kweeken en te vermenigvuldigen. Botertarief, zeer dienstig boeksken. De nieuwe Troost der Armen. Leven van Thyl Uilenspiegel. D'anderweek, schrijvende over mijnen Zitdag te NINOVE, in de Vrije Klok, Peperstraat,eiken eersten Dijnsdag der Maand, te Sottegem den tweeden Dijnsdag, ik zoek een vrije herberg te Geeraards- bergen, te Ninove zijnde, alwaar de Statie-Overste den eersten Prijs heeft behaald voor Planten en Bloe men rond de Statie en hij verdient dien eersten Prijs, met de algemeene bewondering; de Statie van Ninove is een Park en eenen Bloemhofik zeg dus, d'ander week, achter Ninove, stond met groote Letters DENDERHAUTEM... En waarom? Denderhau tem heeft een klaar en helder oog, maandag avond, 't was Denderhautem die mij zegde Morgen, goed, schoon weêrWaarom Denderhautem met grooten titel en dan gezwegen Om te overwegen, geachte menschen. Die groote, schoone en uitgestrekte Gemeente, met dat moedig verstandig en werkzaam Volk, ligt daar nu toch zoo verlaten, zonder Statie of Tram zonder leefkracht... Er trekt zooveel jong kloek Volk uit Denderhautem naar Amerika.. Ach, zou dat zoo geweest zijn met de ziel en de gedachten van Advokaat De Backer die geniale man zag diep en ver hij, Volksvertegenwoor diger, moest Burgemeester geworden zijn van Den derhautem, hij zou aangevoerd en opgewekt hebben tot grondig Onderwijs van Werenschappen, van Vak- kunde, van Landbouw reeds lang zou Denderhautem verbonden geweest zijn aan Aalst, Ninove en Geer- aardsbergen; door groensel-, boom en bloementeelt zou de Grond 5 maal verdubbeld geweest zijn in weerde; door allerhande Nijverheden zou 't meeste Werkvolk een deftig bestaan en welvaart hebben ge kregen... Ach, zijne dood is zulk zwaar verlies geweest voor de Kristen Volkspartij en voor zijn geliefde Den derhautem.. Doch hij heeft talrijke Volgelingen die ook naar een hooger Ideaal streven.. Een eerlijkere Kieswet is aanstaande.. Nu Zaterdag heb ik mijnen Zitdag in 't Lokaal moeten onderbreken, om met trein van 10 ure langs Dender leeuw naar Geeraerdsbergen te reizen rond 11 ure aangekomen, reeds was de Rouwstoet naar de Kerk, ik haast mij op te klimmen langs de steile straat, in elk huis hangt de rouwvlagVolksvertegenwoordiger Pieraert moest een echte Volksvriend zijn de Kerk, de oude Hoofdkerk aan den voet van den Ouden Berg zoo meesterlijk hersteld, is gestampt vol men brengt me door 't Volk naar de hooge koor daar zie ik van mijn kollegas M. Woeste, goed hersteld door een er ge operatie, hij ziet er vlug en frisch uit ik zie daar ook de volksvertegenwoordigers Maenhout, Haman, Huyshauwers, Delporte, Thienpont, ook van Aalst de heeren Moyersoen, de Bethune, De Nayer, De Wolf en nog anderen geen Vrouwvolk in de Kerk de groote Vrouwmis begon zonder Vigiliën om 10 ure... Hoe in drukwekkend die Mis de Offer duurde lang bij lang bijna zonder einde... Een groote menigte ging meê naar 't Kerkhof, zeer verre buiten de stad. Ik ging eerst met dokter Delporte uit de Walen, die mij zegde dat onze Collega, vroeger zoo kloek, over 3 a 4 jaar vergif tigd was bij een zieken gaan, hij zag hem veel ver slecht, hij dronk van 't fleschken en viel neêr het was vergift... Sedertdien kwalsterde hij en zocht hulp in opwekkende middels... Nu zag hij er goed uit, later ingevallen, doch altijd gejaagd hij zocht altijd met mij te spreken in de Kamer, dat elk het zag en bene den in ons Kantien ach, D' Pieraert, martelaar van uw Ambt, het werd aan uw Graf zoo innig, zoo ziels- roerend voorgelezen, wat gij als Geneesheer zijt ge weest voor de arme zieken: een ware vader, hulp bren gende aan 't zieke lichaam, maar ook troost voor het hart en bij geneeskundige hulp een milde gift voor arme huisgenoten, zoodat de zieke in zijn bed lag te weenen van aandoening. In de Kamer zegde ik dikwijls in mijn eigen Maar die M. Pieraert spreekt zoo geerne met mij, minzaam teederlijk er moest in zijn hart Kristen Demokratie huizen. Maar daar staande op 't Campo Sancto, op 't kerk hof voor de doodkist en de ontelbare menigte, ik, al leen Volksvertegenwoordiger, al de andere waren weg gegaan van na den Offer of achteregbleven in den stoet daar hoorende de twee vlaamsche lijkreden, bijzonder lijk de tweede door een lid van den Tooneelbond, zoo vloeiend, zoo krachtig, zoo hartelijk, over zijn leven als geneesheer, en die toegestroomde menigte ziende, kop pen overeen, tranen in d'oogen, jade tranen latende bollen, uit smartüefder dan zegde ik Ja, ja, dokter Pieraert was een Demokraat I Demokraat zijn is im mers vurig zijn Evenmenschbeminnen en die Liefde willen brengen in Besturen en wetten. Ilet was dra 1 ure als de treurige plechtigheid ten einde was ik trok met de diepbewogen en bebrukte menigte de Stad in, naar de Statie, verbleef daar een lange wijl, toen de trein van 3 uren en oneffen mij naar Halle bracht... Dank aan Geeraerdsbergen, om een man geleverd te hebben als Dokter Pieraert... Zijn opvolger, M. Moeyersoen, moge zijn inkom weze een samenspanning met alle Volksvrienden, tegen de af schaffing van het Pensioen der arme oude werklieden. P. DAENS, Volksvertegenwoordiger.

De Werkman | 1910 | | pagina 3