De Dochter De groote Strijd D'Expositie van Brussel afgebrand. N° 1976 19 Oogst 1910 GENEESHEER Heldenmoed en Opoffering Loopende Nieuws AÏÏËtMkÈsP LANDBOUW, HANDEL ei\ MARKTEN. Uit Genoveva van Brabant ongehoorde vreeselijke ramp hier eens branden. MAANDAG MORGEND 15 OOGST De Tentoonstelling afgebrand ABONNEMENTSPRIJS Voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50 Men schrijft in cp alle tijdstippen des jaars. JP. HDA-ETsTS, Volksvertegenwoordiger, AALST 38'" JAARGANG. der Hopboeren voor hunne geliefde Plant mag vergeleken worden aan den Stiijd dct Boeren van Ti an s v a a I Hij begon in 1895 en duurt nog altijd voort Priester Daens stond aan 't hoofd met De Backer, Smid Lambrecht, Frans De Poorter, Doktor Caudron, Pieter Daens en anderen. Het zou een dik Boekdeel zijn, moest men al de Woorden aanhalen in Kamer en op Meetingen, en al zijn Schriften en Artikels voor de Hop Door ontelbare Meetingen werd het Volk ingelicht en opgewektgroote Betoogingen hadden plaats te Ternath, Assche en Brusselte Brussel was het een ontzachlijke Optocht met Muziek, Vlaggen en zeer krachtige Opschrifteneen Betoogschrift werd in het Ministerie neergelegd Strijdliederen werden gedicht door Jan Miers en Karei Weekers, het weerklonk alom Wat is de schoonste Plant van 't Land DE HOP! Vrije mannen, 't zal er spannen In ons rustig Hoppeland. Door Priester Daens en De Backer was een Wets ontwerp neergelegd voor gelühe Hechten en tegen de Vervalsching van het Bier.. Na de dood van Advokaat De Backer volgde ik zijn voorbeeld gedurig werd in Kamer en Land gesproken voor de Hop. De Boerenbonden bleven niet ten achter; in het Blauw Boek staan hun antwoorden vermeld EEN PARIG vroegen ze gelijke Rechten en een Wet op 't Bier; om 't Bier te doen brouwen met Hop en Mout; de antwoord van Hcrdersem en Moorsel was hierin bijzonder krachtig. 'Minister De Brüyn verklaarde tot in een zitting der Hof-Commissie Overal vraagt men ons Inkomende Rechten en een Wet op 't Bier, als de eenigste redmiddels der Hop. In 1903 gaf de Landbouw-Commissie van Aalst een Betoogschrift uit, geteekend M. L. Ghebralrdts, Burgemeester, en J. Reyniers, Schrijver, door hetwelk dringend gevraagd werd in de Kamer, een inkom- reelit van 25 ir. om de Hop van den ondergang te jed~ den; zoo stond erin geschreven. Er was gezegd dat de brouwers vreemde Hop noo- dig hebben voor het BierPriester Daens haalde aan, dat vroegertijd het Bier, met onze Hop gebrouwen, veel beter en veel kloeker was dan nu; en M. Reyniers schreef naar de Landbouw-Commissie dat hij bij Bur gemeester De Cock, van Erembodegem, Bier had ge- VAN DEN OF V. - ONGELUKKENINCs»1». De zakdoek met de letters P. L. (Prosper Levaillant) ook Philippe Lenoir, twee kasteel- heeren. Die zakdoek was een verpletterend bewijs tegen M. Levaillanthij droeg zijn naamletters; hij was gevonden nabij .'t lijk van den Jacht wachter een huiszoeking had bewezen dat die zakdoek toebehoorde aan M. Levaillant, daar bij hij had hem herkend, zonder aarzelen, het was zijn zakdoek. Daarbij zijn haat tegen 't slachtoffer, zijn bedreigingen wat kon men daartegen inbren gen Al die zaken waren zoo erg, dat de Kasteel* heer zijn eigen begon te beschuldigen. En nogtans hij was zoo onschuldig als eeu wit blad papier in zijn leven had hij niet de minste velk indien iemand in de streek geëer biedigd werd, dan was het wel de kasteelheer Levaillantaan elk had hij trachten goed te doen hij kon rijkelijk leven, als kasteelheer, maar om zijn leven nuttig door te brengen, had hij een groote Boerderij Is modelhoeve inge richt, ten einde aldus de vorderingen der We tenschap aan den Landbouw meê te deelen. De brave man was dus als schuldig aanzien, en had daar veel hertzeer in hij wist wat hem te wachten stond aan tafel met zijn kinderen was hij klapzaam en vrolijk, gebaarde hij van niets, maar alleen zijnde zag hij niets dan zwart en spookte vreeslijk voor zijn oogen Gevang, proefd, waar niets in was dan Inlandsche Hop, enzoo fijn en smakelijk als de kostelijke Engelsche Bieren. Hoe hebben ae Landslieden dien Veldslag kunnen verliezen Hunne macht was zoo groot, dat zelfs M. Woeste zich aansloot bij d'heeren Leo de Bethune, De Coster, Van der Linden en Van Merris, zich aansloot, zeg ik, om een Wetsontwerp neer te leggen voor In komende Rechten op vreemde Hop. ('t Verv.) DAENS. 't Jong Petje Pruis komt naar Brussel niet, omdat de President van Frankrijk niet gaat, ën de Koningin van Holland komt niet, omdat Koning Albert naar den Haag niet gekomen is... Indien 't gewoon Volk zooveel compli menten miek, de Tentoonstelling zou niet veel geld moe ten oprapen; en nu zwemt 't Goud erin, gelijk 't water door de Sassen. De eerste Soldaatjes der Nieuwe Wet komen binnen den 3 October... Proficiat,'t is een Wet voor Gelijkheid en Rechtveerdigheid; De Godsdienst verheft het gedacht van den mensch. Onder ons en op een eeuwig zwijgen, niemand mag het weten, 't is een reis incognito, maar straks gaat iemand uit DENDER LEEUW naar Rome; hij is vroeger nog naar Amerika ge weest bij vriend JAN SANTENS, aan welken onzen hartelijken groet en handdruk aiover de Zee, el mare. Reizen is lastig, maar plezant. Te Corbie, in Fran- i krijk, is zekeren Jan Battist Mattie, 102 jaar geworden r hij rookt nog alle dagen smakelijk zijn pijpken... De Jan Battisten zijn overal kloeke oude Mannen. Men ziet j het aan Neêrhasselt D'ander week kwamen 3 Frans- mans uit Heldergem terug van nun Campagne en gingen aanstonds hun inschrijving nemen voor Amerika. Hoofdpijn metgrooten brand in het voorhoofd. Men snuive dikwijls wat kamfer^poeder, of men trekke azijn sterk door den neus op, en men gebruike koeldran ken als citroen-watermatte wei, of eene zachte purgatie en men houde diëte. Getrokken uit het boek Handboek voor Lijden dente bekomen in ons Bureel; prijs 1,50. DE HOP is een weinig verhoogd in den Handel en staat nu 70 a 72 fr. Als En geland koopt dan kan die prijs nog verhoogen, maar blijft Engeland weg van onze Markt, dan... dan is 't af te wachten. De schoone goede Hopjaren zijn weg en verdwenen ze kunnen terugkeeren, als de Regeering iets wil doen voor Gelijke Rechten en de Beiersche Wet hier invoert op 't Bier. HIER te lande staat de Hop met zijn vrienden Langs Moorsel, Mijlbeek, Herdersem en Wieze staat schoone Hop, maar de Oost-Zuidkant der Hopstreek klaagt geweldig. En wat zeggen de Duitschmans en de Beier sche NUREMBERG schrijft 15 OogstOp 3 schoone warme dagen volgde zaterdag een milde regendag, die 's nachts aanhield en de Hop zeer verfrischtte. Heden hadden wij een wolkenlooze hemel, dus een gunstig weêr voor de Hop. De Hopbouw is hier gevallen van 10,089 hektaren tot 8568 (waarschijnlijk omdat Amerika nu ook Hop levert). SPALT, 14 Aug. Die de Hopakkeis doorloopen hebben komen met hoogst bevredigend nieuws (durchaus befrie- digender stand der Hopfenfelden). De I iop staat kloek en gezond Funfbroner, Grots Weingarten, Wasserzell enz. vei spreken ook rijke aandragen veel ranken met schoon broeisel. HALLERTAU, 14 Aug. De Hop staat in heerlijken bloei en vraagt niets dan schoon warm weêrde pluk begint algemeen den 22 Oogst. Zelfde bericht uit DAUBA (Bohemen) Wurtemberg en Saaz. WILMAUKEE (Amerika) 28 Juli. De Hop verbetert; de Markt is kalm, zeer weinig wordt voor de Brouwerij gekochtuit Duitschland en Oostenrijk zijn op een week 400 balen ingekomen onze uitvoer naar Europa ging tot 300 balen De Plant heeft hier veel geleden door de droogte. -- CHICAGO, 28 Juli. Door de stikkende hitte wordt hier veel Bier gedronken, waarop de prijs der Hop lichtelijk steeg. De uitzichten rvoor de Hop zijn gunstig aan de Pacifik-kusten, alsook in Oregon, Washington en California. Als in de lente de zon weer zoo liefelijk en vriendelijk in haar grot scheen, zeide zij ten toppunt van vreugde Goede God, uw zon is voor mij een schoon beeld van uw goedheiden vaderlijke liefdewant Jezusuw Zoon, zeide immers De hemeische Vader laat zijne zon over goeden en boozen opgaan. Mijn liefde tot mijne mede- menschen zij dan gelijk uw zon zelfs mijn vijanden zou ik gaarne weldoen, als ik er slechts toe in staat was. Getrokken uit Genoveva van Brabant, te beko men in ons Bureelprijs 1 fr. Grootendeels toch Brussel Kermis, de afdeeling België, de afdeeling Frankrijk, 't ligt al in puin. Millioenen en millioenen schade, niet alleen aan de Gebouwen, maar bijzonderlijk aan den inhoud prachtmeubels, prachtkleeren juweelen met zilver, goud, diamantal de winkels van kanten, van kanten alleen met hon derden duizenden schade kunstwerken van allerhanden aard de Directeurs weenden als zij het hoorden en zagen, want 't is waarlijk een die doet denken aan de ramp van San Francesco, aan de ramp van den Bazar Fancy-Fair te Parijs, aan den brand van het oude Roma onder Keizer Nero. Over 4 maanden als men de Tentoonstelling opbouwde, een Schrijnwerker mij zegde Mijnheer, 't is al dun droog houtal de muren zijn van hout, met gekalkt lijnwaad overtrokken in de groote zalen 't is al hout, omhoog ge ziet niets dan tal en locht fijn katoen of lijnwaad, de vloer is van houtmoest het En 't heeft er gebrand, ongelukkiglijk en wreedaardiglijk. Ik was te Namen bij den goeden vriend van Priester Daens en mijnen vriend M. G rond 8 ure, ik ga langs het Station en zie dat men bijna vecht om Gazettenik loop zien Met groote letters staat aan 't hoofd Groote Kattastrok Och denk ik, zou 't een convoiramp zijn, een treinbotsingEn ons Mannen van Aalst die gisteren in groot getal naar Brussel zijn getrokken ik koop een Gazet en zie wat het is De Tentoonstelling afgebrand I SappeilotWie zou dat ooit kunnen denken hebben 1 den Triomfdag. Zondag was het de Triomfdag der Brusselsche Tentoonstelling. Te 6 uur waren er 92,000 bezoekers aan 1 fr. buiten de abon nementen. Eene ontzaggelijke zee van Volk verdrong zich in de fel ver lichte hovingen, stroomtBrussel-Kermis binnen ofwel Brus sel-Aantrekkelijkheden. Nooit zag men zulken toeloop. Nooit was er zooveel Volk ge weest als Zondag. Rond 9 uren, toen men er 't minst aandacht en leute en leven 't grootst waren zag men plots links boven de Belgische Hal een helle vlam, die rood opstijgt in den hemel. En reeds gaat het van mond tot mond Brand 1 Brand 1 Op eenige oogenblikken neemt het vuur eene verschrikkelijke uitbreiding. En die ontzaglijke menschenstroom verdringt zich naar de uit gangen, vervuld van schrik, van afgrijnzen bij het zien der reus achtige vlammen die langsheen de prachtige facade voortloopen, alles vernielend wat op hun weg staat. In Brussel-Kermis, links van den vuurpoel gelegen was het een oogenblik echt verschrikkelijk, te midden van een regen van vuurlompen, die door kleeren drongen, verpletterde zich eene ontelbare menigte die door het eenige gevoel van zelfbehoud voort vluchtte, schier vrouwen en kinderen doodpletterden en ongelukken veroorzaakten 1 Het Volk dat zich in de hovingen bevond is thans langsheen de lanen geschaard die naar de Tentoonstelling voeren. De hevigheid en snelheid van den brand waren zoo groot dat om 9 1/2 uren ganscli de middenhallc in vuur en vlam stond. Hoe meer de brand vergroot, hoe grooter de paniek wordt tus- schen die kolossale menigte die vlucht uit de hovingen en uit Brussel-Kermis. Geen water- Wanneer verschillende pompierskorpen ter plaats komen heeft men gebrek aan water. En daarbij wat kan men tegen dien kolos salen vuurgloed, itnmer voortgedreven door den wind? Brussel-Kermis in brand. Links van den voorgevel sloegen de vlammen weldra op, 't was Oud-Brussel die vlamde. Al die kleine huizekens schieten als solferstekjes in brand, met ongemeene snelheid. In Luna-Park hoort men de leeuwen en tijgers der menagerie Bostock huilen. De prachtige dieren werden verstikt en verbrand en heel de menagerie vernield. De brand is verschrikkelijk om zien rond 11 uren. De voorgevel en de Belgische afdeeling liggen plat. Brussel Kermis staat in volle vuurde Engelsche afdeeling is vernield. Het vuur breidt zich ook uit rechtover het Engelsch Paviljoen, aan de Halle der stad Parijs en de groote restauran' Duval. De kant van het Maison du Peuple, het paviljoen der stad Gent, Spanje en de Belgische afdeeling van oKomobielen bleven gespaard.

De Werkman | 1910 | | pagina 1