Vroomheid Rampen - Misdaden -Ongelukken Buitenland D'ontvangsten van den Staat Mengelingen. De doodrijders Spoorwegraimp in Frankrijk DE CHOLERA met 't zelfde Personneel WRAAK Gaat gij nu toch trouwen Jef, on danks allen goeden raad Ja.. Mijn beste vriend is getrouwd zonder mij uit te noodigen.. En dat wil ik hem nu ock eens lappen. ONDER BOEVEN Dief, op een tuchthuis wijzende, tot een anderen dief. Dat huis daar is ons ongeluk. De andere. Zeg liever ons geluk, want als zulke huizen er niet waren, zou de concurrentie te groot zijn. OPENHARTIG Juffrouw Asem. Waarom maakt gij toch ahijd uw man voor ezel uit Juffrouw Bezem. Omdat wij voor elkaar geen geheimen hebben, Bet. Zeker verstokte jongman wilde aan zijne keukenmeid eene verrassing doen, en hij liet een gazvuurken plaatsen, door de compagnie, die juist de buizen in de stad gelegd had. Na 8 dagen, vroeg hij aan Melanie of ze nu tevreden en ge makkelijk was Och, Mijnheer, ant woordde 't schaap, [dat is eenvoudig prachtig, dat ding, en spaarzaam ook :t Brandt nu al 8 dagen en nachten, en 'k en hebbe er nog geen kolen moeten opdoen 1 Op school zat de kleine Sarelowie nabij een zijner verschbakken broertjes uit Congoland. Mijnheer, mijnheer riep de jongen tot den meester, die bezig was met op het zwart bord zijne spuiters een rekenkundig vraagstuk voor te maken de kerel achter mij spuwt in mijnen ink- tepot I Wat geeft dat antwoordde dc meester, hij is toch 'ne moor, en 't kleur zal daardoor niet veranderen Zeker eigenaar van veel huizen lag op sterven, en sedert twee dagen had zijn familie geen enkel woord uit zijnen mond kunnen krijgen. Dat bracht groote ont steltenis te weeg, want men had hem zeer gewichtige vragen te doen, over eenige papierenen zaken. Misschien, zei er een oude knecht die jaren lang de ver trouweling Jwas geweest van den ster vende, misschien weet ik wel een middel om hem aan 't praten te krijgen Dit zeggende, boog hij zich over 't bed van zijn meester en vroeg Wat moet er met d'huurders van uw' huizen gedaan worden «De pacht opslaan 1 was 't aniv/oord. En de rijke huismeester gaf den snik 1 Men schat de fortuin van M. Edward Uarriman.den spoorwegkoning in Sep tember;,van verleden jaar te New-York overleden, op de kleinigheid van 70 mil joen dollars of 355 miljoen trank Als successierechten moest er 675,OU) dollars betaald worden. En, eilaas,daar wordt zooveel armoede geleden Alen heeft ontdekt dat bij borst of keellijders, en ook bij gezonde menschen, het hoesten veeltijds eene gewoonte is, van zenuwachtigen oorsprong, die met wat wilskracht kan overwonnen worden. In een Fransch senatorium is Jeen doktor erin gelukt het hoesten bijna te doen op houden, tot groot voordeel der zieken zeif, alieen met deze te verplichten nauw- kcuiig aan te leekeiten elke hoestbui die hen overviel. Vreeselijk ongeluk. Zondag middag was Frans Micniels, te Chers- camp bij zijne kinderen en was na het eten eens 1 op den koer gegaan. Zijne kinderen zagen hem 8 niet wederkomen en gingen achter ham op zoek. De krukken van den man 85 jaar oud lagen aan den mes'put. Korts daarop werd het lijk van Frans Michiels uit dien me;tput opgehaald. VROUW VERBRAND. Een jong meisje, Irma Van Oudenhove, was bezig aan 't werken met een nieuw machien voor stekjesdoosjes te vullen in het fabriek van Cob- baert en Prové te Ninove. Eensklaps schoot een groote hoeveelheid stekjss in brand, 't jong meisje erg verbrandende van het hoofd tot de voeten. Zij werd naar het gasthuis overgebracht. Haar toestand is zeer erg. BRUSSEL. Kindjb doodgereden. Zaterdag in de Pachecostraat overreden door een heeren-koets, het kindje van 4 jaar en half, Bertje Timmerman, 't Braaf schaap had over de straat willen loopen. DIEVEN GESNAPT. Zaterdag morgend te 4 ure heeft de policie een klopjacht gedaan aan de Noord-Slatie Een dozijn verdachte ke rels zijn aangehouden o. w. een Italiaan en twee Duitschmans. Sooo Marken gestole*. Een Duitsche Eelman herr Fritz von H. uit Beieren, kwam vrijdag avond heel verbabbereerd in 't Policie- Bureel der Kruistochtstraat geloopen, zeggende dat hem 8000 marken ontstolen waren, (een mark doet r ,25 fr.) Een uur later kwam hij weêr om te zeggen dat die som hem ontstolen was te Rotterdam... Rotterdam of Amsterdam, 't is ze ker en vast, zijn geld is versast. TREINONGELUK. De werkman Henri Beernaert, lostte kolen dinsdag morgend rond 7 1/2, in de Weststatie, toen hij het evenwicht verloor en op de rails viel, Op het zelfde oogenbliu kwam een maneuvertrein aangehold. De ongelukkige had den tijd niet zich weg te trekken, zoodat de wielen der lokomotief hem over het lichaam bolden. In stervensgevaar bracht men het slachtoffer naar het hospitaal van Molenbeek over. BaSSEVELDE. De landbouwer Pasteels had maandag negen varkens gekocht en de die ren in drie verschillende stallen geplaatst. Toen hij dinsdag morgen ging zien, vond hij de negen varkens allen dood liggen. Een 5jarig meisje gedood door een auto-taxi te Schaarbeek. Een verschrikkelijk ongeluk had maandag avond rond 71/2 ure plaats aan den Haachtschen steenweg, ter hoogte van de Wselhemstraat. De kleine Rosalie Van Meulenbroeck, van St- Pieter6-Woluwe, snelde vooruit langs de rails van den buurtspoorweg en stak daarna de straat over om tot hare zuster te loopen die haar ver gezelde. Op ditzelfde cogenblik kwam er een auio-taxl in volle vaart uit tegenovergestelde richting aan gereden. Het arme [kind kwam onder dit voer tuig terecht. Op de angstkreten door de oudere zuster geslaakt, ijlden van alle kanten personen toe. Men stelde vast dat het hoofdje van de kleine Rosalie afschuwelijk verminkt was en zij geen teeken van leven meer gaf. Het arm slachtoffertje wierd naar de woning van haren oom overgebracht. Een doktor, in allerhaast ontboden, kon niet anders doen dan den dood vaststellen. M. Van Bunderen, adjunkt-Commissaris, heeft een onderzoek geopend, omtrent de oorzaak van dit vreeselijk ongeluk. De vader van Rosalie is ontvanger op de tram. De droefheid der ouders is onbeschrijflijk. Nog een slachtoffer van een auto-taxi M. Paul Hermaux, wonende te Lobbes, werd Zaterdag avond, ter hoogte van de Jacobsplaats door een auto-taxi verrast en tegen den grond ge slingerd. Het slachtoffer werd opgenomen met gebroken neus en verbrijzeld kaaksbeen In ern- stigen toestand heeft men M. Hermaux naar het gasthuis vervoerd. Door een otto gewond De Duitscher Schricke werd Zondag op den Waverschen steenweg, te Elsene, door een auto omgeworpen en erg gewond aan het hoofd. Hij klaagt over inwendige wonden.Hij weid bij zijne familie, in de Goffaiistraat, gebiacht. Een Rentenier, M. Louis, 58 jaar oud, ging maandag te Brussel de Treureribergstraat over, toen hij door een ottomobiel werd omge worpen. Het slachtoffer werd zwaar gewond aan hoofd en beenen en werd naar het St Janshospi taal overgebracht. Zelfde dag werd zekeren Verbrughen op de Tarvuerenlaan door een otto omgeworpen. Hij werd zeer erg gekwetst en men bracht hem erg bebloed in eene apothekerij van Etterbeek. Ernstig ongeval. Difisdagmornend omstreeks 7 uur is Pieter De Sadeleer, van Mechclen, aan de Grocndreef van zijn vrachtwagen gevallen- De wielen gingen den man over het lichaam en hij werd opgenomen met ingedrukte borst en inwendige kneuzingen. Stervende is de ongelukkige naar het gasthuis vervoerd. Door electriciteit gedood te Ougrée bij Luik. Zekere Mathieu Richter, 33 jaar oud. moest Zondagmiddag met enkele werkgezellen herstel lingswerk verrichten in de fabrieken van Ougrée- Marihaye bij Luik. I Richter ntond boven op een stelling, Eensklaps verloor hij het evenwicht en in zijn val klemde I hij zich vast aan den electrischen kabel. Eene I ontlading van 5oo volts stroomde door het li chaam van den ongelukkige. Toen de stroom afgesloten was, stortte het slachtoffer van acht meters hoogte ter aarde. Richter werd dadelijk naar de ziekenzaal der fabriek vervoerd, doch op weg daarheen blies hij den laatsten adem uit. Het parket van Luik zal een bezoek brengen aan de plaats van het ongeluk, ten einde een on derzoek in te stellen. VIJF AUTOMOBIELRIJDERS GEDOOD Te Cape May, in den Staat New- Yersey, is een automobiel, waarin geze ten waren M. Fritz Mergentheler, zoon van een rijken nijveraar, zijne vrouw, zijn schoonvader, zijne schoonmoeder en een chauffeur, door een expresstrein ver pletterd. Allen waren op den slag dood. SPOORWEGRAMP Op de spoorbaan van Straatsburg naar Bazel, zijn donderdag 6 van de 11 werk lieden door een sneltrein vermorzeld. Er heerschte een dikke mist. EEN SLACHTOFFER DER MODE Zekere miss Lilian Shutleworth, te New-York, die een rok naar de mode droeg, 't is te zeggen al te nauw sluitend van onder, verloor het evenwicht, toen zij in hare woning den trap afdaalde, en in den val brak zij de beide beenen.Haar toestand is zeer onrustwekkend. Een landbouwer onder zijne kar De landbouwer Jean Faure, oud 70 jaren, willende te Dajan, bij een onwe- der onder zijne kar schuilen, is door den bliksem gedood. Een meisje te Sneeck (Holland) dronk gan een kopje, meenende koffie te zijn. Het was ja^htwater. Het meisje is overleden. De bekentenissen van een stervend moordenaar. Een hoogeschat handelaar, M. Bes- corteh, welke te Belgrado stierf in het hospitaal, aan de gevolgen van een re volverschot dat hij iosfe ip zijne borst, bekende alvorens te sterven, dat hij dep restauratiehouder Santch had vermoord, jaren geleden. Om deze misdaad werden talrijke onschuldigen aangehouden en veroordeeld. Verscheidene dezer zijn ge- srorven in het gevang. Bescortch had zijne misdaad gepleegd, toen hij nachtwaker was, en met het geld der misdaad begon hij eene zaak die goed lukte. Zondag had in de statie van Saigon (Royon) eene bloedige spoorwegramp plaats. De pleiziertrein, komende van Bor deaux naar Royen, reed om 11 ure 'smor- gens op een koopwarentrein. De reizigerstrein bestond uit 27 wa gons. De botsing was verschrikkelijk. Uit vele rijtuigen stegen hartverscheu rende kreten, van half verminkte en ge kwetste reizigers. Men haalde niet min dan 5o dooden uit de verpletterde wagons. In de Russische dorpen woedt de cholera verschrikkelijk. Er zijn reeds meer dan 75,000 gevallen aangestipt. In de dorpen bedraagt de sterfte 50 ten hon- dert. De opbrengst der kolen is in de Do- netz ten gevolge van het sterfte cijfer met 60 t. h. vermindert. Het vervoer per spoorweg en de arbeid in de fabrieken zijn in zekere streken verlamd. Gezien de onwetendheid van het volk, den ongelooflijken mangel aan eene ge neeskundige inrichting, is het uiterst moeilijk de zieke te bestrijden welke nog nooit zoo'n omvang genomen heeft. De Novoje Wremja verklaart dat de landbouw zeer veel onder de ziekte lijdt, daar er armen te kort zijn voor den oogst en men vreest ook kolennood. De ledige vrachtwagens hoopen zich op in de afgelegen stations. Onder den indruk dezer tijdingen zijn de Russische rentepapieren merkelijk ge daald De Christen Demokraat moet een toonbeeld zijn van vroomheid ware, wezenlijke, harteverheffende vroom heid Vroom moeten zijn gedachten zijn vroom zijn daden vroom zijn heelen levenswandel. Niet oppervlakkig mag zijn godvruchtige lijdzaamheid zijn ze moet zitten in de ziel; in 't harte, in 't bloed. Een Kristen Demokraat mag of kan geen huichelaar zijn, geen schijnvrome, geen gebeden previlaar, die tot de anderen zeggen en het zegt tot den Heer Ziet ge mij bidden Ziet ge dan niet hoe godsdienstig ik ben? Staat ge niet verbaasd Zijt ge niet gesticht door mijn voorbeeld De Farizetr uit :e parabel wil hij niet zijn hij houdt het met den armen Tollenaar hij staat van verre en klopte rouwmoedig op de borstHeere, wees mij gena dig, ik ben zoo zwak In Gods huis komen er zoovele velen van dat slag. Ve len komen er om te zien velen om gezien te worden. Zij eeren den Opperheer met de lippen, maar hun hart is ver af Dat trekken wij ons niet aan. Wij laten ze prevelen, kruipen, veinzen. Wij laten ze onze werking, ons streven en strijden, ons hopen en verzuchten verachten Wij laten ze tieren en dreigen, grijnzen Jen vloeken, bedriegen, stelen, brood- rooven, moorden wij gaan onze wegen ongetemd, on tembaar en blijven wat we zijn Ons ideaal is een edel ideaal Eens zal 't zegevieren Ons programma is het programma der toekomsthet steunt op de liefde, op de rechtvaardigheid En door moet het Het programmetje der ouwkes is afgesponnen. Nog houden ze de onnoozelaards, de loonslaven, de sukke laars van ons weg onder het beding óf dat we Socialisten zijn en den Godsdienst in gevaar brengen, óf dat wij ver- monde klerikalen zijn en onze Democratie maar verguld sel. vernis is. Wij zijn sterk, taai, moedigen vroom onder de Groene Vaan 1 In onze vroomheid putten wij onze kracht, ons geduld. Zij beurt ons op in de tegenslagen. Wij buigen wel eens het hoofd, nooit het hartWe dragen licht de verachting onzer onverzoenbare belagers. c._STjI^ STORMS, zijn schromelijk, mer vïlloso, en zonder vermeerdering van onkosten... 't Is een reuzen werk geweestals men des Zondags zag in Aalst van 5 ure 's morgens tot 10 a 11 12 1 ure het Personneel op de been, Spoorhuisbaas, Onderbazen, Bedienden 3jlen ieverig aan 't werk, loopen en zorgen voor de ge wone Treins, voor de talrijke Extra-treins, voorde Sig nalen, om die zee van reizende Lieden geplaatst te zien. om alles in orde te hebben zonder malheuren, want moes; er een botsing zijn van die lange Treins, eivol van Volk; och, welke vreeslijkheid. In Aalst zijn oogenbükken geweest dat drij sneltreins voor Brussel in de Statie stonden terwijl gedurig gedu rig Volk kwam toegeloopen. En zoo is het overal geweest. Zoo de heer Statie-Over ste moest bekena maken het geld Zondag en Maandag in Aalst ontvangen, men zou verschieten. Ik hope vast dat de heer Minister van Spoorwegen, Post- en Telegraaf een deel van dit geld aan zijn ieverig en verstindig Personneel zal laten geworden. Pieter Daens, Volksvertegenw^ veroordeeling, openbare schande, strafuityqe? ring of levenslagen dwangarbeid. Zoo gingen verscheide weken voorbijde Justicie aarzelde en ging langzaam te werk, de slag op dien onbesproken man was toch zoo vreeslijk. Qndertusschen liepen de geruchten dat hij bekentenissen had gedaan het woord van dei} vermoordden Jachtwachter Ik zou kunnen een geweldige dood sterven maar dan zal een der bijzonderste koppen van de streek op 't scha vot komen dit woord vloog van tong tot tong een geheime macht joeg het vuur der klapziekte voorten weldra, volgens 't algemeen gerucht had de Kasteelheer zich laten vervoeren door door zijn wraakzucht, door zijn eigenliefde voor de Jacht. Zekeren dag rond einde Augusti, de Zon blonk rein en helder in een blauwe lucht Boo- men en Planten stonden daar te lachen van genoegen de Vogelen zongen lustig de bloe men straalden en praalden alleman^ was op 't Kasteel vrolijk en gelukkjg aan 't werk, M. Levailiant had gevroegmaald (1) met Ger- maine en de twee kinderkes hij was schoon aangekleed en zag er beslommerd en bekom merd uitde kleine Max zijn geflater en getater bleef heden zonder antwoordvroeger dan an ders stond de Kasteelheer op, van tafel, om helsde teederlijk en aandoenlijk zijne twee kin derkes en zegde tot Germaine, de Gouvernante: Mejuffer, ik moet naar Stad I Tot dezen avond Dag, brave Kinderkes Zijn gemoed kwam vol en hij moest weg, om niet los te breken in tranen. Arme, arme Vader W istet gij wat u te wachten staat Buiten 't Kasteel liepen de geruchten, daf M. Levailiant reeds in staat van aanhouding was zijn Kasteel bewaakt, door Gendarms in het bosch verscholen, uit ontzach voor hem en (1) Men zegt genoenmaald, geavondmaald; waaro* niet gevroegmaald.

De Werkman | 1910 | | pagina 2