De Kiezerslijsten j In de Drukkerij der Werf i nuttige en aangename Boeken Boeken aan 1 (rank Leven van Priester Daens Maria van Brabant Be Tentoonstelling Verzekering. -- Processen. l)e Brand van Brussel naar de Brandplaats Bij elke kiezing zijn er personen, die klagen, ofwel dat zij op de kiezerslijsten niet staan, ofwel dat zij er niet op geschreven zijn met het getal stemmen, waarop zij recht hebben. Maar, dat is te laat geklaagd Aan de stemmingen mo gen immers enkel de kiezers deel nemen, op de officiëele lijst ingeschreven, en alleen met zooveel stemmen als er daarop aangeduid staat. 't Is bij de herziening der kiezerslijsten, dat de Kiezers hunne rechten moeten doen gelden, en 't is sedert 1 Juli, dat de schepenkollegies in gansch het land, zich daarmeê hebben bezig gehouden. Die herziening levert dus een groot belang op Inder daad, die lijsten zullen dienen voor de Gemeentekiezin- gen van October 1911 en denkelijk ook voor de Kamer- kiezingen van 1912, als deze ontbonden worden. Het is dus hoog tijd, dat de burgers, die het recht heb ben op de kiezerslijsten ingeschreven te worden of hun getal stemmen moeten doen vermeerderen, zich met hunne papieren en getuigschriften, ten stadhuize aanbie den, om hun rechtte doen gelden. Het zal dus niet slecht zijif^ de voorwaaiden van het kiesrecht ook eens te herinneren Om kiezer te zijn voor de Kamers en de Provincie, moet men 1° Belg zijn van geboorte of de groote naturalisatie verkregen hebben voor gemeentekiezer is de gewone naturalisatie voldoende 2° Ten vollen 25 jaar oud zijn als kiezer voor de Ka mer, en ten volle 30 jaar als kiezer voor den Senaat, de Provintie en de Gemeente 3° Zijne wettige woonst sedert ten minste een jaar in dezelfde gemeente hebben, als Kiezers voor de Kamers en de Provintie, en sedert ten minste drie jaar als Ge meentekiezer. Eene tweede stem wordt verleend aan den Kiezer van ten vollen 35 jaar, gehuwd of, zoo hij weduwenaar is, wettige nakomelingschap hebbende, en die aan den Staat ten minste 5 fr. personeele belasting betaalt, voorde Kie zers voor de Kamers en de Provintie, en 15 fr. voor Ge meentekiezers. Door personeele belasting verstaat men de belasting, betaaid op de huurweerde, deuren, vensters en mobilier. De Kiezers, uit hoofde van hun beroep ontslagen van de betaling dier belasting, maar er niettemin voor aangesla gen, genieten ook die tweede stem. Eene bijkomende stem wordt insgelijks toegekend aan den kiezer, eigenaar, sedert een jaar, van onroerende goe deren, met een kadastraal inkomen van ten minste 48 fr ofwel sedert twee jaar in het bezit van eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld of van een boekje van Belgische rente op de Spaar- en Lijfrentkas, gevende ten minste 100 fr. rente. Er dient opgemerkt te worden dat het enkel de rente- en spaarboekjes zijn, en niet de. pensioenboekjes, welke op die bijkomende stem recht ge- ven. Twee bijkomende stemmen werden toegekend aan den gemeentekiezer, indien het kadastraal inkomen ten piinsten 150 fr. bedraagt. Twee bijkomende stemmen worden insgelijks toege kend aan den kiezer, die zich in een der volgende geval len bevindt Voorzien zijn van een der diploma's, titels of bekrach tigde getuigschriften, welke in artikel 17 der kieswet zijn opgegeven Een der openbare ambten vervullen of vervuld hebben, een der betrekkingen bekleeden of bekleed hebben, een der bijzondere beroepenen uitoefenen of uitgeoefend hebben, in artikel 19 opgesomd, en dit gedurende den bepaalden tijd. Voor de Kamers en de Provintie kan men niet meer dan drie stemmen hebben voor de gemeente vier. Om dus op de aanstaande kiezerslijsten ingeschreven ju' Bggg zijn Familie had de Justicie toegelaten dat hij vrij zou naar de Stad komen, mits een Gendarm in burgerskleêren in 't rijtuig op te nemen. Het was rond g ure voornoen, als het rijtuig met twee peerden op den koer gereed stond de kinderkes waren boven bij een der Meiden, om Papa te zien vertrekken ze deden teedere groetenissen met de hand en zagen hun ge liefde Vader lang achterna. Eensklaps, terwijl de Meid een oogenblik op zij was gegaan, de kleine Max wilt zijn Vader een laatste maal groeten... Oei, hij helt naar over j de meid wil hem vruchteloos tegenhou den het kind valt, valt uit de venster op den koer! II De Vader weg naar 't Gevang Het zoontje gevallen en dood Op 't geschreeuw, Germaine komt toegevlo gen ze vindt Maxken zonder kennis op den grond, zijn klein kopken vol bloed, terwijl Annatjte zijne Zuster al huilende en wee- nende rondloopt. Zij neemt het kind op haar armen en draagt het binnen, Dood doodDe wonde aan 't hoofd is wreedhet kind heeft de doodskleur; het lijf is vol kneuzingen maar het hart klopt nog. Haastig om eenen Dokteur gezonden een, twee knechten te paard er is geen oogenblik te verliezen ze legt 't kind zoo voorzichtig moge lijk op een bed het dunkt haar dat in dit kleine lichaam iets zal geschokt zijn. Na eenige stonden, het kind komt tot zijn zeiven en ziet Germaine. c Germaine, kermt het met eene stem nauwe lijks hoorbaar ik heb toch zulke pijn Germaine kan hare tranen niet inhouden zij dacht niet aan de onvoorzichtigheid der pieid éen gedacht bezielt haar Den droeven toestand Daar ligt het kind De oogen toe, gesloten De wangen over éen oogenblik nog rooskleurignu doodsbleek, misschien voor altijd De Gouvernante berst in tranen los en op baar kniën vallende, voor het Kristusbeeld te worden, voor de Kamers en de provintie, of er op inge schreven te blij ven,moet men ten minste sedert ljuli 1909 zijne woonst hebben in de gemeente voor de Gemeents- kiezingen, moet men er zijne woonst hebben sedert 1 Juli 1907. Dat is een punt waarop vooral de aandacht dient ge trokken te worden. De Kiezers, die vöór 1 Juli aanstaan- de, naar eene andere gemeente zouden verhuizen, zouden hun kiesrecht verliezen voor de gemeentekiezingen van October 1911. Indien zij verhuizen, doch binnen hunne gemeente, dan behouden zij hun kiesrecht. Verhuizen zij naar eene andere gemeente, doch enkel na 1 Juli, dan behouden zij ook hun kiesrecht voor de gemeentekiezingen van October 1911, doch daar zij dan eerst in 1912 in hunne nieuwe gemeente kunnen inge schreven worden, verliezen zij voor drie jaren hun kies recht in deze laatste. Verhuist men vóór 1 Juli naar eene andere gemeente dan heeft het schepenkollegie der gemeente, welke gij verlaat, het recht u af te schrabben van de kiezerslijsten voor Kamers en Provintie, en dan kan men eerst aan staande jaar in zijne nieuwe gemeente opgeschreven wor den. I Men zal dus wel doen, op die datums te letten en, wil men op de nieuwe kieslijst ingeschreven worden, zijne rechten doen gelden, vóór einde September, ten stad- 5 huize. allerhande Drukwerk, aan gematigde prijzen, spoedige bediening Doodbrieven op 2 uren geleverd, Doodbeeld- jes te beginnen aan 3,00 Strooibriefjes te beginnen van 4,00 fr. de 1000; men vindt er ook een keus van ter trouw, die elk mag lezen, onder andere BOEKWERKEN AAN 1,50 j GASTON BLANKAERT of de Eerste Binders, door Silvain Van der Gucht (een groot boek in 8°) DE ROODE NOTARIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden Jan Clerker, door Silvain Van der Gucht, met vele platen, een zeer schoon Boekdeel. HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriften, vooral dienstig voor Huishouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch. HANDBOEK VOOR LIJDENDE, of genezing zonder Geneesheer, door Rector Van den Bosch. BELGISCHE NEGOCIANT of tafel van Rekeningen, dienstig voor Koopmans, Winkeliers enz. j BLOEMENKRANS, 100 nuttige en aangename j dichtjes door A. Retsin. i CHOPPART Jan Paul (De lotgevallen van) naar 't Fransch van L. Desnoyers. Nieuwe uitgave. ERFENISWETBOEKJE voor Burger en Boer, of mijne rechten en plichten in zake van Erfopvolgingen i DE VERSTANDIGE HOVENIER, handhoek voor den Landbouwer. Leven van GENOVEVA van BRABANT, huisvrouw van den doorluchtigen Palatijn Sifridus. Merkwaardige LAND- en ZEEREIZEN door Chris- tofTel Columbus. i BOEKEN AAN 0,50 Reinaart de Vos, of het oordeel der Dieren. Vol- ledig Raadselboek. Schaduwbeelden, figuren welke bij middel met de hand kunnen uitgevoerd worden.— v Vermakelijke Kluchtverteller of oprechte Guichelboek. Schoone historie van Jan van Parijs. Het Gebo cheld Manneken en de zes Broeders van den Barbier Bieboek of de ware wijze van de honingbijen te kweeken en te vermenigvuldigen. Botertarief, zeer dienstig boeksken. De nieuwe Troost der Armen. Leven van Thyl Uilenspiegel. BOEKEN AAN 0,10 j Raadselboek (meer dan 525 raadsels) De kunst om Servetten te vouwen. Toeren met de Kaarten. Lol- lekensboek om zich kreupel te lachen. Kompliment- boekje. De marteling van eenen Boerengevangene. j De kleine Kabinet Secretaris. Schaduwbeelden met de hand. De Wandelende Jood. Kegelboekje. Ver zameling van Spreuken en Gezegden. Reglement van het Grave Jassen. Snoeck's Verhalen. Waarzeg- l gersboekje. door zijn Broeder Pieter Daens, een schoon groot Boek deel van 228 bi. met groot Portret en fac simile. Prijs 1,50 Dit Leven bestaat enkel uit aanhalingen, ik heb er niest 1 bijgevoegd, weswege menmij schreefDit Leven is het Evangelieboek der Kristen Volkspartij. Wonderschoon historiek dramatiek Verhaal 0,40 DE MENSCHENHATER, Romantisch Verhaal 0,40 De Klunst om tot het Volk te spreken, naar verscheide Sprekers en Redenaars. 0,50 i Be nieuwe Troost der Armen of onwaardeerbare schat van lichte en Souvercine Reme- diën tegen verscheidene Ziekten. Wonder, Gezwollen en andere kwalen van 't menschelijk lichaam. 0,75 Geschiedenis van Den SPREKENDEN VOGEL, den ZINGENDEN BOOM i en het GOUDVERWIG WATER, Verhaal uit de Duizend Een en Nacht. 0,25 Wonderlijke Historie van den i -W-Au3SriDBXJB3SriDE3Sr JOOD 1 0,25 I KEIZER KAREL BIJ KWAABETTE 0,25 S IFOTVTTTIST A.TTTS BORZE t en zijn Wenschhoedeken. Derde uitgave. 0,75 HET NIEUW Toovehboek I of de Kunst om het gezelschap met allerhanne Toover- toeren te ve;maken. 0,75 f Geschiedenis van ROBRECHT DEN DUIVEL Hertog van Normandië. 0,70 Kerkboeken aan a lie prijzen. Het Paleis van België. Niets blijft daar van over, de afdeelingen Voedingsmiddelen, Tabak, Leder, Huid- en Scheikunde, versiering en meubels der verschillende nijverheden, der goudsmederij en juwelierskunst, kleeding, het Eere-salon, alles, alles ligt onder de puinen bedolven. De Fransche aldeeling werd meer dan den helft vernieldal wat deze afdeeling van schoons inhield, is vernield. Om 2 uren 's morgends was het vuur afgesneden aan de Italiaanselic aldeeling en deze is gered, alsook de groote machiengaanderij. SI huizen van de Molbosctilaan, gelegen tusschen de 2 bruggen, zijn in de vlammen opgegaan. In de Natiënlaan is niets anders verbrand dan de Bodega. Wat werd gespaard In de groote Hallen werden gespaard Oostenrijk, Japan, Per- zië, Italië, Griekenland en de andere kleine landen die daar ten toonstellen, evenals de groote gaanderijen machienen. Verder bevinden zich de volgende paviljoenen gespaard De groote van hallen van Duitschland, het groot paviljoe* van Neder land, de paviljoenen van Spanje, Monaco, Canada, Tunisie, de Fransche koloniën, Chinadan de hallen van den Franschen landbouw, de paviljoenen van Bosch- en Waterwezen, Brazilië, de groote afdeeling van ottomobilism- en metaalnijverheid, onder wijs en sociale wetenschappen!; de paviljoenen der steden Brussel, Luik en Gent. Zoodat het grootste gedeelte nog is gespaard ge bleven en alleen België, Engeland en Frankrijk vooral werden ge teisterd, alsmede Brussel-Kermis. zal geen enkelen dag gesloten blijven. Z'is inderdaad zoo uitge strekt dat, hoe ontzettend de ramp ook zij, de bezoekers zullen kunnen getuigen dat zij steeds eene wandeling in de heerlijke hovingen en al de overblijvende halls niet zullen betreuren. De toeloop van Volk was groot maandag gedurende heel den dag. Om 10 ure 's mor gends wierd de Tentoonstelling geopend. Ziehier wat Graaf Van der Burch, algemeen Bestuurder der Tentoonstelling verklaard heeft Vele Tentoonstel Iers zijn verzekerd, doch oneindig veel zul len alles verliezen, daar zij tegen brand niet verzekerd waren. Het verlies is overgroot30 of 40 millioen frank, misschien wel het dubbelwie kan zoo iels schatten In Brussel-Kermis waren vele kleine winkeltjes niet verzekerd. Met honderden menschen zullen hierdoor gansch geruïneerd zijn. De gekwetsten Er zijn eenige gekwetsten min of meer erg. Het zijn bedienden der Expositie en ook eenige soldaten die werden gewond tijdens de reddingswerken. Een Aalsterseh blad schreef dat de heer Victor Bocqué, Cu- montstraat, alhier, nog al eJg werd gekwetst. We zijn gelukkig te mogen zeggen dat het overdreven is. Onze vriend, in het wegvluchten in Brussel Kermis, verloor zijn hoed en bekwam eene lichte kneuzing onder het oog. Verders bij het opklimmen eener grille, beschadigde hij zijne kleêren. Hoe veel er is verzekerd, kan men nog niet juist schatten. In alle geval veel huizen in Brussel-Kermis waren niet verzekerd. Het schijnt dat eene Engelsche Verzekeringsmaatschappij, in het Engelsche Paviljoen, welke vernield is, voor 75 millioen ver zekeringen had aangedaan. Ook zegt men dat Engeland van zin is het Comiteit der Ten toonstelling te betrekken en schadevergoeding te eisschen omdat er te weinig voorzorgen waren genomen. Dit nieuws dient bevestigt te worden. Verscheide Aalstenaers waren rond 8 en half in Brussel-Kermis. Bij 't eerste rumoer, het moedige en verstandige Denderhautera iiep zien en keerde terug, zeggende Nu is het tijd dat wij weggaan Ja, het was hoogen tijd, want korts nadien stond geheel Brus sel-Kermis in vlam en vuur en na eenige Joogenblikken waren de groote hooge Zalen der Expositie in brand. Dan onts'ond een soort van paniek elk liep naar den uitgang, gelukki"lijk zonder vluchtkoorts, alhoewel een dikke rook de lucht bezwavelde en de glensters vuur alom neêrvielen. Elk is er zonder erge ongevallen uitgeraaktonze Vriend Victor Bocqué, die naar de achtergeblevene Aalstenaars zocht, op gevaarlijke plaatsen, kwam toch ook eindelijk op veiligen grond met ge scheurde kleêren, eenige schrammen op zijn wezen en zijn hoed die verloren was. Dan" trokken de Aalstenaars te voet naar de Noord-Statie, gelijk de vluchtelingen uit Moskou, en 't was over 2 en half als zij in Aalst aantreinden. Onderwege was er braak aan de Lokomotief. Dijnsdag ben ik gaar. zien Hei is opreclit vreeslijk Van Brussel-Kermis blijft weinig overde groote hooge Fees- telijke gevel is weg, op geheel de lengte, met al de hooge prach tige Zalen, zoover, zoover men ziet, tot aan het Solbosch en tot tegen de breede straat, waar al die hotels en herbergen en win kels zijn. Het is een treurig aanschouwen er waren daar geen muren alles was in hout, plaaster en ciment met een keting van ijzeren latten enkel dat ijzerwerk is gebleven, ineengetrokken, gewron gen door het Vuur Niets blijft over van al dat prachtwerk, dan misvormde puinhoopen. Na een weinig rondgegaan te zijn, keerde ik terug langs de Tramplaats; daar was een der Wachters, een kloeke man, EEN VLAMING VAN WIEZE, Ik sprak eenige oogenblikken met hem na 14 jaar in de Wa len geweest te zijn, is hij nu in d'Expositie. Hebt gij het gezien vroeg ik. O ja, zegde hij, van 't begin tot het einde nabij de Kermis- Brussel en de Bureelen, wij zagen rooit, dan een Vlam, en korts nadien stonden de hooge Hallen in vlam en vuur. En 't blusschen Och, blussen was onmogelijk, *t waren al brandbare stoffen hout, katoen, tul. zijde, kalk, geteerd lijnwaad, daarbij alles poerdroog Nooit heb ik zulken brand gezien; nooit, jamais

De Werkman | 1910 | | pagina 3