lie Dochter De Voïkswil Neêrhasselt Samenspraak De Kiezerslijsten geneesheer Oordegem i\° 1979 9 Sept. 1910 De Kristene Volkspartij. Heldenmoed en Opoflering Deken I/Hert Hop- Handel en Markten Medina; te Deinze Zonda|25 september, lie Wei' ABONNEMENTSPRIJSf Voor Belgifi 2,50; de vreemde Landen 4,EO Men schrijft in cp alle tijdstippen des jaars. J D-AuEEHSTS, Volksvertegenwoordiger, AALST 38»" JAARGANG. Haar ontstaan. Zelfs geen goddelooze kan loochenen dat er in den katholieken Godsdienst veel voorschriften te vinden zijn die spreken ten gunste der rechtveerdigheid en der menschenliefde. Ook als een godsdienstig onderwijs op eenen goe den grond valt, op een edelmoedig en liefderijk hart, doet dit onderricht er diepe gevoelens van rechtveer- digheid en naastenliefde, vooral van lietde jegens armen en verdrukten, in ontstaan. Maar welk?s niet de ontgoocheling van zulke jonge lingen, als zij najaren lange scholen, in t werkelijk: leven gekomen, al met eens voor de ongerechtigheden en de misbruiken der wereld staan Nog altijd klinken hen de evangelische woorden van liefde jegens den arme en van vervloeking jegens de rijken, en de misbruiken van de macht, in de^ ooren, en wat zieu wij De armen, altijd zonder gezagen zeer dikwijls be stolen en verdrukt het geld aanbeden, het kome zelfs van onrecht en van diefstal. Al de schoone voorschriften van het Evangelie, wel geroepen en uitgebazuind in catechismusles en in predikstoel, maar zonder toepassing in het werkelijk leven, tenzij als groote uitzondering. Millioenen landbouwers en werklieden strijden voor het bestaan zij lijden een leven vol werkzaamheid, een leven dikwijls van overtollig zwoegen, van gesta- digen arbeid tegen ellende nu eens in eenen goeden tijd bekwaam het leven nog al wel te verdienen, maar eenigen tijd nadien, tengevolge van eene maatschap pelijke krisis, ofwel eene ziekte ofwel een sterfgeval, tot 'over den kop in armoede gedompeld; en |dikwy Is verplicht tot de openbare of bijzondere liefdadigheid zijn toevlucht te nemen om te kannen bestaan. Met honderdduizende kinders zien wij, die, om de eenige reden dat hun ouders arm zijn of slechts koe houders of arme boeren, het groot geluk niet mogen hebben van een goed en deugdelijk onderwijs te ge nieten; eene opvoeding te.ontvangen, die de ruwe en beestelijke dritten der menschehjke natuur zouden verzachten en van hen wezens "maken met edelmoe dige gevoelens, geneigd tot vriendschap, liefde orde, en zorg wezens begaafd met een ontwikkeld ver stand. dat hen den strijd voor het bestaan zou verge makkelijken, en'meer macht om 't hunne bij te bren gen tot een beter bestuur en tot vermeerdering van den algemeenen rijkdom door beter bestudeerd werk. Met tienduizende en honderdduizende zulke arme kinders zien wij opgroeien, ruw, barsch en wulpsch, door hunne onvolmaaktheid als een (gestadig verwijt OF VII. De misdaad pijnt cn schaadt. Daar stond de Kasteelheer, vol smart en schande. Op zijn Kasteel, hij, supra-millionnaar, zoo behandeld, door dit rakkalje van Volk En moeten zwijgen Die ruwe mannen hadden zijne eer cn zijn leven in handen Ach, elk moet het weten Misdaad is een keten. Welnu vroegen Semeur cn Brunard, met dreigende oogen en stout gebaar Ge zult elk vijftig duizend franken ont vangen. Aanstonds. Dadelijk en we zullen den wijn van af scheid drinken. Dat is nog gesproken maar we zegden, niet waar, Brunard. Ja,ja,ja,ja 5o,ooo fr. voor in Amerika en 5000 fr. voor ons reis. Dat is niet te veel. Potverstroo, riep Brunard, 't is nog veel te weinig. De Kasteelheer deed lekkeren wijn opha len, dronk met de drij manskerels, haalde uit een koiferfort de vereische sommen en was blij dat de twee lanterfanters wegwaren. Hadden zij elk 100,000 fr. gevraagd, die som moest ook te voorschijn komen. Ai, oei, deed hij, als ze weg waren. Os kaarOskaar! voor den Schepper en reeds van jongs af voorbe stemd tot slaafschen en slecht betaalden arbeid, tot verdrukkingin een woord, tot een staat van licha- melük gebrek en zedelijke en verstandelijke minder- heia of ondergeschiktheid. Van den anderen kant zien wij een klem getal per- sonen, genietende van de voordeelen van een grooten rijkdom of van een zekeren welstand. De rijkste, levende in luiheid, van de vrucht van den arbeid van boer en werkmandikwijls zonder veel verstand niet zelden zeer slecht van leven altijd hoogmoedig, bezeten van den zucht om anderen onaer hun gebied te hebben en hunkerend naar meer geld dat voor hen, gewoonlijk by gebrek aan kennis, wetenschap of verstandelijk vermogen, de eenige middel is tot heerschappijmet nijdig oog bespieden zij iedere beweging onder den boerenstand, den werk- mans- of den kleinen burgersstand, die zoude kun nen verraden dat deze ook willen groeien, verbeteren nader tot hen willen komen, om seffens die beweging te kunnen verpletteren, te dooden, en de armen en de boeren in hunnen ondergeschikten toestand te blij ven behouden. Hector Plancquaert. Ons nieuw centenblad,van ons jonge Democraten, DE VOLKSWIL, verschijnt elke maand. Het Nr van September is te koopf aan 2 centiemen; ik verzoek en bid alle Democraten dit Bladje te on der steunen. Zaliger was een vroom krachtdadig goedhertig ma;i, groot en sterk van gestalte gelijk Pastoor Bernard Van der Haegen van Steenhuyze, arm of rijk 't was hem al gelijk recht doen en goed doen was hem alles aan hem heeft Aalst het Ongeneesbaarhuis te danken. En in hun eigen Stad en Arrondissement is de Familie dier achtbare Mannen wreed en schandig miskend I In Aalst, in Aalst gebeurt alles dat schendt en smaadt, en schaadt. Nu Deken D'Hert zaliger, ging t'Aalst nog al dikwijls bij een oude riji e Juffer, ik geloof dat zij op de Groote Markt woonde. Hij wierd er altijd goed ontvangen. Zekeren dag, hij zendt er*ne zieke mensch bij die de kloekte noodighad de complimenten van M. den Deken cm te willen een flesch wijn geven. 't Meissen komt voren en d'Uffra doet zeggen 'k En heb ik geenen wijn I Eenige weken nadien Deken D'Hert is wederom in dat rijk Huis en 't is van Kom binnen, Mijnheer den Deken zet u neêr, Mijn heer den Deken en ge zult toch een glazeken wijn drin ken, Mijnheer den Deken. Wel bedankt Uffra. Neen, neen, alzoo en gaat gij niet weggaan, Mijn heer den Deken ik zal alg2 een goei flesch ophalen. Maar Uffra, g'en hebt gij geenen wijn Ei, oei, Mijnheer den Deken I Uffra, g'en hebt gij geenen wijn. Maar... maar... maar... Hoort, Uffra, die geenen wijn heeft voor zieke men- schen, heeft ook geenen wijn voor mij 1 Ik wensch u her- telijk den goeden dag. Pastoor Van der Haegen was ook een Volksman in dien aard onlangs te Sottegem, op mijnen Zitdag, ik sprak met 'ne mensch uit Steenhuize Eerst viel hij uit op de Vergunningswet, zegde hij, potverdekke, dat ik het niet schooner kan zeggen en de Katholieken willen die Wet niet veranderen... Maar Pastoor Van der Haegen dat was 'ne man, recht voor de vuis? en goedhertig, als hij iemand kon helpen, zoude hij door een |vuur loopen. Ik kon 'ne keer als marchan 'ne goeie slag doen en sprak ervan op de baan aan Pastoor Van der Haegen. Doe die koop, zegde hij, als ge zeker zijt van te winnen. Ja. ja, 't is wel gezegd, maar ik heb 't geld niet. Hoeveel moet gij hebben 903 fr. M. de Pastoor. Luistert koopt en komt bij mij 't geld halen. Ik kocht het, ik ging om't geld en won er 3 a 4 honderd frank aan... Amor vincit; de goedhertigheid is de schoonste bloem der wereld ze brengt naar den Hemel. In Duitschland en Elzas is 't beter dan hier hier op verschelde plaatsen schimmel; dat men toch de beschimmelde Bellen bij de andere niet legge, voor de reputatie van ons Hop in Po- peringe gelijk hier; in Engeland veel schim mel in Amerika veel Hop verdroogd door de lange droogte. Als Engeland koopt, zal de Hop hier in prijs verhoogen. AALST. - Markt van Zaterdag 8 balen prima, prijs 85 A 110 fr. 20 balen gewone, prijs 80 A 100 fr. 7 Sept. Men gaat rond met 65, 70 A 75 fr. Er is nog spraak geweest van 2 Hopmarkten. Elk is NUREMBERG, 5 September. De maandag-markt is goed voorzien 7C0 balen, 110 a 125 en 132 marken. D1JNSDAG. - Herftsweer, het regent niet meer doch er hangt 'nen dikken nevel. Vele kooplieden doch zwakke markt. SPALT, 5 Sept. De hopplifk is algemeen droef en druk weer. De hop gaat tot 1-10 mark. SAAZ De plukking is bijna geëindigd de verkoop gaat tot 120 en 142 mark. ELZAS spreekt van goede opbrengst en schoone hop aan 75 en 90 mark. ZELE EINDE DER WERKSTAKING. Heden Don derdag morgend zijn de werklieden van het Nieuw fabriek aan den arbeid mogen gaan. Einde goed alles goed. BRAND Woensdagavond om 10 u. is er b and ontstaan in de fabriek van M. Haegens, de pompiers wa ren alras ter plaats die het vuur gauw meester waren de schade is aanzienlijk. De oorzaak is onbekend alles is verzekerd. A Lc Lf.deraan met veel J-\ I g schoone Huizen, waar veel 1 Werkvolk voorbijgaat, vol morrassen, vuile stinkende, ongezonde waterpoelen, en 's avonds zonder licht, de karrekas van een lan- teem hangt er, maar geen lichten de Winter is aanstaande. Is 't waar dat de Arbeid op 't IJzeren- Statiekasteel langer is dan elders Dat men er spaart op 't Werkvolk! En als er rampen zyn en ongeluk ken Is 't waar Duurt de nachtdienst er van 8 uren 's avonds den Zaterdag tot 8 ure "s morgends den Zondag Hoe kunnen de Bediendon dan nog Mis hoo- ren Weldra hebben wij op ons Groote Markt een BEIAARDFEEST gelijk te Mechelen. Met onpartydig Concert... De Bevolking van Aalst snakt naar gesa- mentlijke werking voor Vrede en Welvaart... Moge de Burgersbond daar sterk aan meehelpenHet ÖeK- tarismus weg van beide kanten, de kwade hand weg en Aalst komt op als een zomersche dag. om 5 ure namiddag, bij M. Gustaaf Michiels, metser, bijgenaamd Gaeve, Gentstraat. Sprekers Adv Plancquaert, Oct. Van Scha- melhout, van Moen en andere. Onderwerp De Kristene Volkspartij en Vakbeweging. Was 't niet den nacht van 2 tot 3 Juni igog dat de moorderij plaats had Twee Vrouwen lafhertig en wreedaardig vermoord Van Juni 1909, 't is 14 A 15 maand en nog geen Proces Zoü dat in de panne blijven Droeve menschelijke Justitie 1 De Volkeren dubben wreed op die dubbele Moord te Neerhasselt. Niets komt uit over Elisa Impens na de Moeder is de Vader nu ook overleden, van hertseer die zaak is toch zoo wreed En vermits men niets weet of hoort over hunne Dochter Elisa, zoo moet de Nalatenschap in een Staatskas voor 25 jaar.. En een Huisgezin dat anders zoo gelukkig was. TORIA, gij die zoolang ge leefd hebt en zoo rijk zijt in ondervinding, wat zegt gij van die Eerste Communie op 7 jaar Wat ik zeg In 't begin 't zal wat moeielijk vallen men zal moeten inzien den toestand van Winkeliers on Kleermakers; maar zeg eens: Zijn dc gevaren niet groot voor de Kinderen Ja, ja Toria men zegt alom Er zijn geen goede kinderen meer. Menschen, dat is overdreven Er zijn overal nog vele brave kinderen maar ingezien de (gevaren groot zijn Wat leert onze Godsdienst over de Communie Dat het een Hemelsch Brood is, de spijs onzer Ziel.. En is 't niet goed dat de Kristen Kinderen die Spijs ontvangen van als ze tot hun jaren van verstand zijn gekomen. r-, Stü'-TS 'rSiSSXaËéS zijn opgemaakt en hangen uit de lijsten voor de Ge- meentekiezing van ignjeenoog in 't zeil en opge past.Den dag dor Kiezing staan er verwonderd, aat zij op de Lijsten niet staan, of met te weinig stemmen. Nu is het om doen.

De Werkman | 1910 | | pagina 1