De Dochter Stad Aalst Rond de Hop In Staatsdienst 1980 !6 Sept. 1910 BEIA ARDFEEST GENEESHEER Heldenmoed en Opoffering Aan een Socialist. Penningkruid. HOP. - Laatste berichten J^OND EEN KINDERLIJKJE ABONNEMENTSPRIJS Voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50 Men schrijft in cp alle tijdstippen des jaars. J JP. IDAJEUXTS, Volksvertegenwoordiger, AALST 38,te JAARGANG. Zondag 18 September, groolen Plechtigen Dag voor St Jozefs-Parochie, alwaar Pastoor Willems zijn Gul den Jubelfeest viert van Vijftig Jaar Priester Ben halve Eeuw 't is oprecht merkweerdig; vijftig jaar Priester. Een lange Stoet zal den Jubilaris naar zijn Kerk brengen voor de plechtige Hoogmis ten 9 en half, met Sermoen van Deken Roelandt, daarna Feestzitting van Dank en Hulde 's avonds ten 8 ure, algemeene Verlichting van het Esplanadeplein en Concert.. Ik wensch goed weer en aangename Feest viering. De eerste Pastoor van St Josefskerk, E. H. Vyt, werd aangesteld in 1874. Zondag September gelijk onlangs te Mechelenaan Aalst kwam het toe hier een Festival van Klokken-spel te houdenhier in Aalst werd een aer eerste Beiaarden van de Nederlanden geplaatst in 1461 door eenen Mechelaar, Meester Vranken den oorlogmakereer^tmetö klokken, dan gedurig meer, eindelijk tot 36. Aalst heeft een der schoonste Beiaarden van ons Land. Het Beiaardfeest begint ten 5 ure en zal opgeluisterd worden door Muziek en Verlichting der! Groote Markt. Zelfde Zondag 25, is het in ons Lokaal algemeene Vergadering van den Arron- dissementsbona, met aanspraak van Volksvertegenwoordiger Daens, ten 3 ure T'Aalst in Koopwaren-Statie, gedurig meer werk, de Gebouwen worden te klein en geen vermeerdering van Personneelook als er zieken zijn moeten de anderen het inwinnen. In Statie-Aalst zijn bedienden met 30 k 35 jaren dienst aan 3 fr. daags. De zaak van hel ijzeren kasteel is in onderzoek het is van daar dat de signalen gegeven worden overlast van werk aldaar kan d'afgrijs- lijkste gevolgen hebben Maandag heb ik op 't Bureel der Kamer neergelegd een INTERPELLATIE tot deheeren Ministers van Binnenland, van Kunsten en Wetenschappen, IJzerenweg, Post en Telegraaf, van Financiën en Oorlog. Over de dringende noodzakelijkheid om zonder uitstel de Pensioenen der klein Bedienden te verhoogen. In Staatsdienst Een man van 73 jaren, Barreelwachter, ziekelijk met een Huisgezin en een zijner van 13 jaren die ziek is, rekt sedert Mei 1908 een Pensioen van 1,25 daags. VAN DEN OF X. LISTEN EN LAGEN, MET DROEVE DAGEN Veertien dagen later had de Kasteelheer Longiet de groote ijzergieterij overgenomen, en Ingenieur heer Firmin aangesteld als Directeur, met een groote vaste jaarwedde en zijn deel in de winsten. Die jonge heer woonde met zijne Moeder, die een kleine fortuin bezat, en van haren eenigen Zoon en eenig Kind haren grooten schat maakte. Zij gingen dus samen die milden edelmoedi- gen Kasteelheer bedanken. Ze vonden hem in weelde en rijkdom, doch gejaagd en ongerust, met een wezen als een pijnbank. Na het dankbetuich van Weduwe en Zoon •ntvangen te hebben Nu is er nog iets, sprak M. Lelong. Moeder en Zoon luisterden aandachtig. Ik heb u meermaals ontmoet bij M. Le- vaillant. Ach, ja, sprak de Ingenieur, de brave on gelukkige man Zijn zaken staan slecht. Hij is nogtans onschuldig Dat weet ik, heer Firmin, ja hij is on schuldig, maar alles keert zich tegen hem doch ik wil u spreken over juffer Germaine. De Gouvernante ALLE PENSIOENEN zouden moeten tot de 2/3 of de 3/4 beloopen en hiervoor moeten de Lasten niet opslaan. Dat men lasten lasten leggen op den overvloed. Dat willen de Bewaarders nietDenderbodè noemt dat diefstal. In eene herberg, bij allerhande Volk, een Demokraat vroeg aan een Socialist»v Keurt gij het goed dat te Gent de Socialisten samen spannen met de Katholieken voor schoolsoep aan de kin deren der Vrije Scholen Zekerlijk, keur ik dat goed. En hoe kunt ge dan volksvertegenwoordiger Daens afkeuren, als hij met de katholieke samenspant om de Onderwijzers der Vrije Scholen een Familieicon te ge ven Maar dat is zoo niet Ha, dat is zoo niet! Minister Schollaert heeft in de Kcmer verklaard «Dit millioen moet dienen om de Vrije Onderwijzers BETER TE BETALEN. Dat geld is voor de rijke kloosters. Halt I Als na een jaar 't woord van minister Schol- llaert niet gevolgd wordt, dan moogt ge zoo spreken. Eerder niet. Ge zijt gij, ge zijt gij... Ik ben wie ik ben maar mijn woorden staan vast. Penningkruid is droog in den derden graad, het kruipt langs de aarde onder het gras als eene slang het heeft kleine ronde bladerkens. Geneesmiddel. Dit is een heilzaam kruid voor alle versche wonden, gebreken voor de borst en voor de longer. De bladeren en bloemen gestooten en opgelegd, ver- droogen en trekken alle gezwellen te zamen. In wijn gezoden en gedronken, stilt den rooden 'oop. Met honig, suiker, bier of water gedronken, stilt den kwaden droogen hoest van de kinderen. (Uit de Verstandigen Hovenier, prijs 0,75). /tqlct Redelijke klachten De Pomp aan 't Sas nabij de Koopwaren-Statie, die al bijna een jaar kapot is, en nevens de doode Pomp een bcdrieg- put om armen en beenen te breken. Is de Pomp rechtover 't Lokaal der Socialisten ook onbruikbaar? De wijk- pompen bewijzen grooten dienst. En de LEDEBAAN 's Avonds zoo donker als een mollenholdaarbij vol stinkende waterkreters, als Tifus, Pest en Cholera daar kwamen, wie zou ervan verschieten, Heer Schepen Meert, de Ledebaan 1 Ik hoor met genoegen dat Schepene en Volksvertegenwoordiger Moyersoen een aanzienlijke ver hooging bereidt voor de Policie-agenten van Aalst't is hoog noodig men heeft altijd koeken voor zijn geld. De Aalstenaars der twee oevers van den Rhyn hopen dat de Vaartplaats nu ook gaat herkalseid worden 't is er al put en dalbij regentijde ge moet springen over de plassen water. Het Sluierstiaatje, rechtover de Lljkdeur is een model. Nuremberg, 12 Sept. Droog weêr, doch sterke mor- gendnevel. Vele Koopers; de puike soort Hop zijn rap weg. Saaz De Hop is ai den helft weg aan prijzen gelijk over 8 dagen; de Pluk in de gebergten is verhin derd door 't slecht weêr.Zuid-Californie Amerika heeft 75,000 balen Hop. Moesten Koetsiers, Voermans, kleine Handelaars met zulke wilden haast door de Straten rijden voor hun Broodgewin, als die Rijke Heeren het doen voor hun Vermaak, die werkende Lieden waren rap geboet en gebakt. Die al den Tijd hebben, mogen als Sneltreins door de Straten vliegen. Hoe komt dat toch? Hoe is dat mogelijk Och, lieve menschen, het is een overblijfsel der oude GELDMACHT, auri sacra fames, [zei Apostel Paulus en na hem Priester Daens. Onder d'heidensche wereld ALLE WERKENDE MENSCHEN waren SLAVEN en SLAVINNEN. Ze werden geslacht gelijk nu de duivenjongskes Kristus, volgens iedereen een buitenge woon Verschijnsel, volgens ons God-Mensch, door zijne godde lijke Leeringen zijn Mirakelen de gekruiste God schafte alle Sla vernij afversclieide honderde jaren was zijn Kristene Geloof een broederlijke Samenlevingdoch zoodra de Kerke rijkdom men bezat werd zij overweldigd en overmeesterd door de Geld macht de slavernij keerde terug onder andere vormende wer kende menschen werden lijfeigenen er waren Hertogen en Gra. ven die 50, die 100 en meer dorpen bezaten in welke zij meester waren van leven en dood. De Boeren moesten strijden en moor den voor hun Heeren zoo zijn ontzagelijka fortuinen opgekomen er werd schromelijk geleefd met de goederen van Bisdommen en Abdijen; er was zelfs een tijd dat onzen Paus'niet mocht optreden, of hij moest de goedkeuring hebben der duitsche Keizers- Arm*menschelijk geslacht, hoe heeft de Geldmacht u besmeurd en afgebeuld, in Kristene Landen 1... Door Gilden en Ambachten ontstond DE VOLKSMACHT en veroverde eenige Pauzen, Bis schoppen en Kloosterlingen die hun kristen Volk moedig bescherm den maar in de 19^ en 20sle Eeuw bracht de groote Nijverheid een nieuwe SLAVERNIJ dit staat letterlijk in den Pauselijken Wereldbrief van Mei 1891 de Geldmacht gansch meeseer in Wet geving en Besturing de menigte van 't Volk, arm, onwetend, uitgezogen, van alle Burgerrecht berooft... Van 1830 tot 1893, het geld was de groote macht in de Kiezin gen de hooge standen verdeelden onder hen alle plaatsen van eer, geld en van macht. Priester Daens, De Backer, Pelsmaeker, Smid Lambrecht, Frans Sterck, Dr Vandevelde, Dr Caudron, Pie- ter Daens, wat vroegen zij in 1893? Een deel der macht aan de werkende standen, Burger, Beer en Arbeider 1 En hoe wreed werden ze niet vervolgd door de Geldmacht Ach alle werkende menschen zouden moeten meêhelpen 't is voor hun bestaan en hun weerdigheid, hun beter leven. Waarbij komt het dat men in FRANKRIJK strenge maatregels heeft genomen tegen losbandige .ottomobielisten Omdat de Volksmacht daar sterk gevestigt is door Algemeen Stemrecht Wat in KNOCKE plaats had, die OTTOMOBIEL-KANON schrik der Famiiiën, daar rijden en rotsen wild en woest dat elk' zei Als dat blauw wangedrocht weg is, we mogen met 'ons kin deren op de baan die Ottomobiel bestuurd door 'n kadé van 15 jaar en half, zoon van advocaat de Burlet van Nijvel, dat zou on mogelijk zijn in Frankrijk en onmiddelijk na de moord (door dwaze sporternij) de jonge booswicht zit vast... Dit KINDERLIJKJE, omringd van witte bloemen en tranen, moge het een Zoenoffer zijn van bescherming voor de voetgangers want gelijk het nu gaat, 't is schromelijk wreed. Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger. Het is in A a l s t dat getreurd en gekermd wordt over een OTTOMOBIEL-RaMP, ginder ver, te Rnocke-aan-Zee. Het eenig Zoontje van M. Notaris De Windt, een bloemeke van 4 jaar, dat daar Vrijdag rond 5 ure op Wandeling was met zijne Moeder, een Otto die komt afgeschoten, aan eenen Omdraai, het Kind dat in stukken gereden wordt en de Moeder gewond. Die Familie, van in een rein-zalig Geluk, in zwart-diepe Ramp. Ik schrijf deze regels den Maandag 12 Septemberheel de Stad is in beroering korts nanoen komt Mevrouw De Windt met haar Dochterkes rond 4 ure zal M. de Notaris hier terugkeeren met het afgebeuld Lijkje want door de schuld van onbekwame of al te driftige en somtijds dronken Voerdeis is het een echte Beul- derij en Moorderij geworden Bijna geen dag zonder Ongelukken Zaterdag, als de schromelijke Ramp hier bevestigd werd, ik open een Gazet uit Gent, mijn oogen vallen op een Ottomobiel- Ramp een Huisvader-Arbeider, doodelijk getroffen Arme Familie zonder Broodwinner en zonder Geld Vele Ongelukken komen niet meer in de Gazetten dikwijls ga ik te Brussel in Sir.i-Jans-Hospitaalonlangs hoorde ik er zeggen Alle dagen brengt men hier Slachtoffers van Otto's. Sedert Zaterdag hoor ik in Aalst uitroepen en herhalen Hier zullen ook eens wreede Malheuren zijn, aan Molenstraat, Pont straat en rond Belfort schieten gedurig Ottomobielen dol en wild door de Straten... Ach, mijnheer de Burgemeester, geeft toch strenge Orders aau uw Policie. Alle Vaders en Moeders smeeken het u. Ik vraag dikwels aan myn eigen Ik vraag het meermaals aan mijn Collega's in de Kamer Hoe is 't met de Hop Ze zijn overal aan 't plukken en aan 't droogen. Hoe is d'opbrengst Hier is een halve Oogst in Poperingen tusschen 35 i 40 duizend kilo klein gewasin Engeland 300,000 duizend, half gewas in Duitschland een klein gewoon gewas; in Amerika 2 k 210,000 balen van 80 tot 90 kilos. En de Prijs Er wordt niet veel gekocht op den Buiten in den Handel is de prijs 60 A 65 fr In den Elzas is de prijs van 90 tot 100 fr.; die Hup is een weinig beter dan de onze, maar goed verzorgd. In Duitschland staat de Hop van 70 tot 150 marken, met groot ver schil voor de kwaliteit. In dit feit ligt voor de Belgische Hopplan- ters een groote les.. Welke les Dat ze moeten bijzonder zorgen voor goeden pluk en droo gen, (met geen hout, want hout geeft 'ne reuk)2° dees jaar bij zonderlijk, de beschimmelde en verslagene bellen er uit houden, daarvoor zorgen de Duitschers bijzonderlijk en als onze Hop- boeren daar niet goed op letten, zal de gemeine Duitsche Hop aan onze goede Hop komen den baard afdoen. Wat gedaan met de slechte bellen Ze in een zaksken k paart doen en aan verminderden prijs verkoopen met de Geburen samen. Anders (zal de gierigheid hier de wijsheid bedriegen. Wat denkt men over den prijs De Markt van Zaterdag zal veel zeggen de vooruitzichten zijn 60 a 70 fr. min of meer; volgens dat Engeland koopt. En geland moet koopen, doch wacht de hoedanigheid af. De nieuwe Certifikatkn van Aalst zijn zeer goed voor de echte Aalstersche riop, nu zal het Bedrog onmogelijk zijn. Poperingen kan tegen Aalst niet, als d'Aalstersche Hop goed verzorgd wordt. Zoodat de Hop kan herleven )a, als bij de goede verzorging de goede Wetten komen wederkeerige Rechten en een Wet op 't Bier.. En dit hangt af van de Boeren en van d'Hopkoopmans.

De Werkman | 1910 | | pagina 1