De Dochter De Volksmacht. j IV» 8981 23 Sept. 1910 GENEESHEER Heldenmoed en Opoflering Uit Waerschoot. D) oeven Vooruitgang. Vragen en Antwoorden Goedbeste Nieuws a ,Eg' k°mm> DE VISCOSE. Arbeid-ten-Huize. Congres. Zele-ISamme. DE HOP Moesland en Handel ABONNEMENTSPRIJS Voor Belgiè 2,50; de vreemde Landen 4,50 Men schrijft in cp alle tijdstippen des jaars. ID-A-EISTS, Volksvertegenwoordiger, AALST I 38"= JAARGANG. Opgewekt en aangemoedigd door Mgr. Mercier. Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen, in zijne Aan spraak te Nijvel Er warén vroeger een tal van brave lieden, volks vertegenwoordigers, bazen en andere overheden, die dien werkman zegden «Weest maar niet al te veel met uwe toekomst bekommerdgij moet maar ver trouwen in ons stellen. Ik ben immers hier, ik uw ver tegenwoordiger in de Kamer ik uw baas, misschien ook, ik uw pastoor. Uw lot is in goede handen. Wij zullen ons met uwe belangen belasten, en ontmoet gij soms ontgoochelingen, weet dan dat gij hiernamaals zult beloond worden.» En in uw binnenste dacht gij, niet waar, mijne vrienden de werklieden, anders. Zeg- det gij niet, of zegt gy thans nietEr was een tijd dat ik onmondig was, dat ik sprak en handelde als een kindmaar dat is voorbij ik ben thans man gewor den en wil als man handelen en spreken, ik ben bur ger en wil als burger mijne stem laten hooren ik ben fehuwd en wensen, al was het maar om den aarts- Isschop van Mechelen genoegen te doen, een talrijk kroost hebben maar ik wil mijne kinderen goed en weerdig opbrengen en mijn huishouden het noodige bezorgen om het toe te laten voorspoed te kennen En gij zult ook zeggen Voorzeker verlang en hoop ik het eeuwig leven, doch Onze Lieve Heer heeft ge zegd dat hij aan zijne trouwe dienaars den Hemel ge ven zal en,'als toemaat, op de aarde reeds wat van net Paradijs. (Toej.) Bij onze tegenstrevers hoort gij klassenstrijd en haat aanspreken. Daar zult gij niet naar luisteren, daar gij weet dat kapitaal en arbeid moeten samen- faan om voorspoed te verwekken, omdat gij weet dat e spieren zonder het verstand niets zijn, dat het ver nuft en de kennis de spieren, de armen van den werk man leiden moeten. (Toej.) De huidige samenleving moet heringericht worden Luister niet naar degenen die u als kleine kinderen willen behandelen. Gij hebt het recht uwe rechten en belangen te verdedigen en behartigen, even goed als de kapitalisten. Dat is meer dan een rechtdat is plicht. (Ovatie.) Bij mijne wijding heb ik beloofd bijzonder de be langen te behartigen van degenen die in nood, in el lende verkeeren. Met woord te houden volg ik de in spraak van mijn geweten. ..^^^Snoeck-Almanak is verschenen. t yyys yyyyyvyyvyyyyyv-<vyyvvyvyyyyvyy VAN DEN OF XI. DROEFHEID en WANHOOP. De dochter van den Geneesheer was dus vast besloten haar leven toe te wijden aan dit ge brekkelijk kind, rijk van goederen, maar arm van geluk en toekomst moederloos en ook va derloos. Want de kasteelheer Levaillant zat ge vangen en kon heel moeielijk aan eene terdood veroordeeling ontsnappen... Zijn beste Vrienden begonnen te twijfelen aan zijn on schuld de bewijzen waren zoo verpletterend hij alleen was door het Woud der Meeuwen gegaan, juist op het uur der moord; vol onrust was gij op zijn Kasteel teruggekeerd die on rust werd gedeeld door zijn Huisgenoten zijne geweldige woorden tegen den Jachtwachter, die zijn vijand was en 't ergste van alzijn zak doek gevonden nabij het bebloedde lijk. Wie kon twijfelen aan zijn plichtigheid De beste mensch der wereld kan, in oogenblikken van gramschap, tot een slechte daad overgaan. IV- Misschien hadden zij twist gekregen in 't Woud; misschien had de grammoedige Jacht wachter den Kasteelheer bedreigd levendige getuigen waren er niet de Jachtwachter Pieter Longiet was dood op het woord van den Be schuldigden mocht men niet voortgaan hij had twee vermaarde Advokaten maar zij ook lagen als verpletterd onder de zwaarwichtige stukken van bewijs der plichtigheid. Het is alsof onze Partij hier Jslaapt. Weinig wordt er van ons gesproken en nochtans is het noodig de oogen open te rukken, om het gevaar te doen inzien die op ons loert. Oude partijgenoten steekt de handen uit de mou wen en doet wat gij kunt om onze partij hier te doen her ieven Volgens de handelwijze van sommige werklieden, is het alsof cr onder het werkvolk niet te klagen viel. Noch- thans zijn de toestanden hier zoo slecht dat de armoede in vele huisgezinnen ten top gestegen is. Na een onderzoek, onlangs gedaan, bevonden wij het volgende Een fabriekwerker, vader van 4 kinderen, had 5 achter volgende weken 7,'35 gewonnen, voor 5 dagen werkens per week den 6den dag werkt men niet in dit fabriek. i Wij vragen het in alle rechtzinnigheid, wat kan men daarmede verrichten Waar gaat men naartoe indien dat zoo voortduurt De werklieden die per week, in het zweet huns aan- j schijns, slechts 9 fr. verdienen, zijn zeer talrijk. Is dat geen schande roept dat niet om wraak i En nochtans wat doen ze om hun lot te verbeteren Sommigen, doch het kleinste getal, jvereenigen zich de J meerderheid zou zich wel ook vereenigen, maar dat kost j geld 20 Centiemen per week mogen er niet af, zeggen ze I Welhoe, het blijft bij hen steken op eenige centiemen per week welke ze storten voor hun bestaan, voor hun loon en voor hun leven te verdedigen en te verbeteren En als de heeren afkomen en van het karig loon nog af- j trekken, dan staan ze, machteloos en zonder wapens, te morren en te klagen Werklieden, staakt die handelwijze 1 Sluit u aan bij de vereeniging, want door vereeniging tot macht, van macht tot heil en redding 1 1 Leest alle weken ons' blad «De Werkman» wij zullen J h zooveel mogelijk over de slechte toestanden inlichten welken hier heerschen. Partijgenoten, helpt ons uit alle kracht om ons blad te j verspreiden, want het is daarin dat onze macht gelegen is. Vergeet ook ons Maandblad «De Volkswil» niet, en helpt mede tot het aanwinnen van jonge propagandisten j Dan zal onze partij worden wat ze moet zijn eene partij van overmoeibare mannen, die nooit het hoofd laten han- gen en die bereid zijn zooVeel het in hunne macht is het lot van den werkman te verzachten en te verbeteren. Twee Waerschootenaren. Het ontstaan en het immer verbeteren van de mekanie- ken heeft tot hiertoe dit te weeg gebracht niet de ONT- j LASTING van den werkman, maar wel de AFSCHAF FING van den arbeider, en dit op vele plaatsen en in ver- schillige nijverheden. I Dit was een somber en bang vooruitzicht voor onze I wroeters. Hier in Aalst ziet men een nieuw verschijnsel in som mige fabrieken het vervangen van het mansvolk door vrouwen en jonge dochters. De vrouw, de dochters aan 't werk (meestal voor hon gerloonen) de man, t'huis zitten zonder werk De verkeerde wereld in den slechtsten verderfelijksten zin. Moest dit voorbeeld in de verschillige nijverheden ge volgd worden, 't i3de dood van het huishouden. Ik geloof dat eene voorzegging ons veropenbaart dat de toekomende Paus als spreuk zal voeren De ont volkte Kerk, evenzoo indien de beweging de vrouw in 't fabriek, de man t'huis voortgaat, zal de 21 eeuw op haar schild mogen schrijven Den ontvolkten wereld! F. D. AAI H°e is 't hier in Aalsl Eerste klas AnLal gelijk de statie van Hofstade. En wat goed nieuws Ge gaat hooren, zonder stooren, kort en klaar, openbaarOns Kaatsers hebben verloren te Zele tegen Sint Gillis, 't kampte nijg, 9 tegen 9 en 10 spelen was uit. Met hartelijken luister en wonderbare eenparigheid is het Gulden Priesterlijk Ju belfeest van Pastoor Willems gevierd onder d'Hoogmis deed Deken Roelandts een prachtige Aanspraak en over de Verlichting der Esplanadeplaats werd gesproken met volle monden. Spijtig voor Aalst dat de Gaz afgestaan werd nu is 't vooralle groote werken Ja, maar ni-.uwe lasten. De nieuwe kerk op St-Job wordt geopend door eene Zending van 8 dagen Zondag de sluiting men zegt dat daar een wonderbare Volks-Predikant is... Het orde der Capucienen en Recolletten ontstond in de jaren 1300 ten tijde zooals dichter De Koninck schrijft als De Weelde steeg ten top En 't zielsbederf was groot. Franciscus van Assisen stichtte een arm Volksorde en de Kristene Geest herleefde. Zondag om 3 uren Arron dissementsbond bij de Democraten en te 5 ure het ver maard BEIAARDFEEST. Festival op den Toren door Aalst en Oudenaarde en Concert van 't Liberaal Muziek en 't Muziek der Pompiers een volgend maal zullen de twee Volks-Muzieken spelen. Zoo krijgt't Sektarismus zijnen kassaari in Aalst. werking voor den Familieloon. Vraag. Is dat waar van de Viscose. Is daar 400,000 fr. zuiver winst geweest op 6 maand. Antwoord. Ja en een Fransch Beurzenblad schat voor 1910 op 1 millioeji zuivere winst. Vraag. Wat zijn de besluiten Antwoord. Dat de Loonen knnnen verhoogen en de Werk uren verminderen10 uren is te veel, 's nachts van 7 ure 's avonds tot 7 ure 's morgc-nds is al tejveel ongezond veel arbeiders kla gen van zwaarte ir. 't hoofd en lomheid in de maaghun eten smaakt niet. Vraag. Is alles goed afgeloopen op 't Congres van den Ar- beid-ten-huize Antwoord. Ja heel wel, twee dagen van ernstig en eerlijk onderzoek onpartijdig over den Arbeid ten-Huize slecht betaald en voor veel vakken zeer ongezond. Algemeene Vergaderingen daarover. Vraag. Waren daar veel Leden Antwoord. Verscheide honderden, Belgen, Franschmans, Duitschers, I aljanen. Elk sprak er in zijn taal en ik heb er ver scheide malen gesproken in 't Vlaamsen, er waren Taalmannen om over te zetten. Vraag. In welken zin is daar gesproken Antwoord. In echten krachtigen Volkszin Pater Rutten, Socialist Huysmans, M. Pieter Verhagen, Anti-Socialist, Pieter Daens, Kristen Democraat, ailen zegden 't zelfde woord De toestand is slecht, er moet spoedige hulp komen met medehulp van den Staat. Het Huiswerk, gelijk allen arbeid, moet het dage- lijksch Brood geven, het Dagelijksch Brood Van den Vadrons de Staat moet het Huiswerk beschermen voor Dagloon, Gezond heid en Onderwijs der Kinderen. Hier kwam mijn ondervinding zeer goed te pas: Talrijke Leden wilden alle Huiswerk verbieden. Ik vroeg Waarom Is er iets beter dan thuis zijn Brood verdie nen, bijv. de KANTWERKSTERS, verdeeld in honderde Dorpen en duizende Wijken, hoe gelukkig en hoe gerust als ze thuis hu« werk kunnen verrichten, de Moeders bij hun Kinderkes, de Doch ters bij hun Ouders vuile werken, gelijk wij er zagen te Zele bij kemp spinnen en vellen aftrekkers, dat MOET verboden worden maar Kantwerk is en moet Huiswerk blijven doch alle Honger- loonen moeten weg. Het is daarvoor dat het Congres de tusschen- komst der Wetgeving zal vragen eerst en vooral zou elke werk gever die thuis laat werken, een register moeten houden met aan duiding van werk en loon. Pater Rutten sprak hier zoo krachtig als Priester Daens zaliger De Dagloon is eerst en vooral noodig, zegde hij, een goed dagloon brengt goede gezonde woning, kloek voedsel, goede kleeding en goed onderhoud in alles. Bijgevolg de Familieloon ZELE EN HAMME. Vraag. Het Congres is naar Zele en Hamme geweest Antwoord. Ja, een honderdtal Leden o. w. Pater Rutten, Socialist Huysmans, een Liberale Senateur uit Sint Nikolaas, Volksv. Daens enz. enz, Vraaq. Wat is daar bestatigd Antwoord. Te Zele op de groote Volkswijk 't Eindeke: afgrijselijke Volksarmoede en VolksellendeHuishoudens van Vader, Moeder, 5 6 Kinderen, in huizekes, vuil, arm, afzichte lijk geen kleêren, geen beddegoed in die woningen jongens die konijnenvellen bewerkten, Vrouwen die kemp sponnen de lucht verpest door 't stof. Daghuurkes van 50 centiemen voor de Vrouwen, 80 c. voorde kinderen-vdlenbewerksters, 1,50 k 2,00 voor den Huisvader-wever. Hongerloonen en ten gevolge daarvan smerige Ellende. T'Hammede woningen beter, maar ook Honger loonen in zeeldraaierij en bijna niemand die er kan lezen of schrij ven. Ik vroeg aan een jongske van 12 jaarKunt ge lezen Aan hun VaderVriend, kunt ge lezen of schrijven? O neen, Mijnheer, ik werk hier van mijn 6 jaar!? is 't niet vreeslijk V De Congressisten hun gemoed kwant vol, hun hert deed zeer van zulke grouwelijkheden en a'len zegden Daar moet een einde aan konten I Pieter DAENS. Als ge dat ziet van op den Trein tusschen Aalst en Brussel, zooveel Hopplanterijen bijna verwoest door 't Schimmel, grauw, zwart, als geraamten. Een Hop- planters zoon van Erembodegem mij woensdag zegae: Bij ons is niets 500 staken en bijna niets te pluk ken 1 Alles moeten wegsmijten..» De Landsman heeft vele maanden moeten zorgen en arbeiden, heeft moe ten vet kootten, mest, staken op Kerstmis moet de Pacht betaald worden., 't Is meer dan droefEn dan komt de gemeine Duitsche Hop onze beste soorten verdringen door de schelmerij der onrechtvaardige Douaanrechten. Woorden zijn' genoeg gegeven aan de Hopplanters maar de werken volgen niet BERICHTEN UIT DUITSCHLAND Uit bijna alle HopdistriktenDe pluk is geëindigd, en op veel plaatsen verkocht; opbrengst middelmatig; hoedanigheid schoon. NEUSLADTZaterdag waren aan Stadswaag 300 balen en zijn verkocht 56 tot 65 marken. LONDEN Geringe opbrengstNEW-YORKEr is min Hop dan men dachtde Handel blijft zeer kalm. AALST. 21 Sept. HOP. Markt vaster en pi ijzen in opslag gewas 1909, 78,00 fr. gewas 1910, 69,00 a 86,00 fr.

De Werkman | 1910 | | pagina 1