llli' Handel drijven Rampen Misdaden-Ongelukken De doodrijders ff Buitenland Mengelingen. De Potjes voörOOOOO OOOOCO Ramen. f De iiuip aau de Overstroomden Wie bracht er a! die potjes mêe, Die potjes vóór de.ramen, Met bloemkens in van alle kleur En allerhande namen Dat deden wij, dat deden wij l Eenieder bracht het zijne bij 1 Daarginder 't potjen in den hoek, Met heldergroene 1 over, Dat is het mijne, 'k zorg er voor, lk waak er neerstig over. !k vind ze toch zoo wonderschoon, Die bloemkens met hun reine kroon Ik schuur mijn petje somtijds af En los den grond eens even Dat moet den wortels meerder lucht En meerder warmte geven. Dan groeit het plantje weeldrig op En schenkt mij meen'gen b oemenknop De zonne lonkt door 't vensterraam Mijn aardig plantje tegen Verlangend wil het lieve ding Zich buigen naar dien zegen Maar 'k ben voorzichtig, draai het om Dan blijft het mooi, het groeit niet krom I Ik reinig 't plantje van het stof En zet het in den regen Dat houdt het zuiver en gezond, En 't loont mij, om 't verplegen Dan zijn de bloemkens dubbel mooi, En dubbel frisch, de blarentooi 1 En ieder zorgt zoo voor zijn pot. Hoe blij is 't in de klassen, Waar, vóór het breede vensterraam, Zoo'n lieve bloemkens wassen Dan gaat het leeren dubbel goed, En hoede tijd er henen spoedt (Getrokken uit «Uit het hart, naar het hart» door H. Muyldermans, onderwijzer WEDSTRIJD Mijnheer Potbie beloofde eene beloc- ning aan dezen zijner drie knechten die de grootste leugen zegde. Ik heb nog nooit gelogen, sprak de eerste. Ik kan niet liegen, zegde de twee de. Die twee mannen hebben de zuivere waarheid gesproken, antwoordde de derde. Deze laatste bekwam de belooning. NIEUW VRAAGSTUK, Twee herders tellen eene kudde scha pen de eerste zegtlk heb er slechts het derde van geteld.» De andere zegt «lk heb er slechts het vierde van geteld» Waarop de eerste antwoordt «Ik heb er dus 17 meer geteld dan gij.» Hoeveel schapen waren er in die kudde Beredeneer uwe oplossing. Middel tegen het springen van de glazen der lampen. Vooraleer uw glas te gebruiken, steek het in eenen pot met koud water. Laat dit water alsdan langzaam verwar men tot dat het kokc. Neem dan den pot af en laat er het glas in liggen, tot dat iict water gansch ver koeld weze. Kuisch nu het glas en droog het wel af. Glazen die alzou bereid zijn springen zeer zeiden. Mijnheer Brandheim zendt zijnen knecht met eene boodschap naar zijn vriend Doormans, er. beveelt aan zeer beleefd tc zijn. Welnu, hoe gaat mijnheer Door- mar, r, vroeg hij toen de knecht terug kwam. Zeer wel, mijnheer, maar het schijnt mij dat mijnheer 1'oormans op weg is om'blind te worden. Hij beeft wel vier maal gevraagd Waar staat uwe muts?» En mijnheer, ze stond op mijn hoofd Beschuldigdezegde een Rechter, 't is reeds den volden keer dat gij hier komt T Och, Mr President, ge komt hier wel alle weken en ik steek u dat niet oor I... MORS SUBITA Zekere Erlich, de Duitsch- man, die te Brussel in de Nieuwstraat de groote Juweeldiefie gepleegd had en nu, zaturdag 5 jaar en 3 maand kreeg, als hij zijn vonnis hoorde uit spreken, viel stokkendood, zijn fraulein heeft 4 jaar en 3 maand alsook de Vrouw Coen... En niets over de Juweelendiefte bij M. BOONE. Brabantstraat, Aalst, alwaar te bekomen de ver maarde Horlogiën genaamd» Train Bloc De talrijke juweelen aldaar gestolen zijn toch niet gaan vliegen. ONDER EEN TRAM. Zondag was er veel Volk in de Brusselsche Tentoonstelling rond 9 ure bestormde men de trams, zelfs vóór ze stil hielden. Zoo kwam een tram afgehold, de menigte wierp er zich op een heer, zekere Demeuleneer, we:d ten gronde geworpen door de foule, juist onder den tram. De policie kon na veel moeite de ongelukkige loskrijgen, die onder een rijtuig vastzat. Het slachtoffer is zeer erg gekwetst aan het hoofd en de boenen. Een doktor veizorgde hem ter plaats. Doodelijk ongeluk Zondag was de landbouwer Edward Van de Perre, van St Nikolaa® met zijn gerij uitgereden. Hij ging nevens zijne bar, toen het paard eens klaps op hol sloeg. De ongelukkige werd ten gronde geworpen met zijn paard te willen stil houden. De wielen van bet voertuig rolden over zij lichaam. Het slachtoffer bekwam eene schrikkelijke wonde aan het hoofd en had beide beenen verpletterd. De geneesheeren wanhopen den ongelukkigen tc redden. DUISTERE ZAAK Maandag morgend, rond 1 uren, kwamen de gebroeders Pauwels naar huis, op het gehucht Dries, te Heusden. Eensklaps hoorden zij gekerm. Ze vonden een man in de gracht liggen Denkende dat het een dronkaard was, trokken zij hem uit 't water en plaatsten hem op den boord van den gracht, 't Was zekere August Scheire, 25 jaar oud. Daarna vervorderden zij hunnen weg. 's Morgends vond men op den boord van den gracht een bebloed lijk ligger. Een geneesheer beslatigdc dat het slachtoffer veel steken bekwam in deu buik, zoodanig dat de ingewanden uit de verschrikkelijke wonden hingen. De zaak blijft duistet Men kent de daders niet. Een streng onderzoek in ingesteld. EENE DANSZAAL INGESTORT Werklieden waren zaterdag namiddag aan den arbeid te Hcerne boven Edinghen, om de laatste hand te leggen aan eene nieuwe danszaal, die Zondag zou ingehuldigd worden. De werklieden zaten op het dak wanneer plots een schrikkelijk gekraak zich liet hooren en vijf man onder de m puin vallende danszaal werden begraven. Gansch het gebouw was als een kaartenhuis in duigen gestort. Van onder het puin werd Je genaamde August B., gehaald, een weikman van Pamal, die zware verwondingen aan 't hootd had bekomen. Zijn schedel was gebroken en hij bezweek dan o >k eenige stonden later. Vier andere Werklieden hadden verwondingen aan hoofd en beenen, doch minder gevaarlijk. Hetpaiket van Brussel is er plaats afgestapt om e n onderzoek in te stellen over dit ongeluk en de verantwoordelijkheid te bepalen. Maandag middag, werd de 65jarige ouderling, C. Seghers, iu de Brabantsche Pijks'raat, Gent, door een ottomobiel omgeworpen. De ongeluk kige oude; ling werd 3 me'ers ver miêgeslingerd. Hij w rd gevaarlijk gekwetst aan zijn hoold en op heel het lichaarZijn toestand is oniust- wekkend. Ecd Parijze: bankier, M. Jules Gutmann, was in gezelschap van zijne vrouw, zijne schoon zuster tn zijn dochtertje per automobiel naar Fontainebleau gereden. Nabij Lieusaint sprong een der b inden van het rijtuig. De auto kantelde om en werd tegen eer.en boom verbrijzeld. Mej. Gmtmann werd erg over heel het lichaam gekwetst. Hare moeder werd het rechterheen op drie plaatsen gebroken. De beenen staken door het vit esch. De bankier was óe beide beenen vermorzeld n vr .'.-sjijlc gewond aan het hoofd. Hij bezweek kort nadien De schoonzuster van M. Gut!man en de chaulfeur klagen over hevige inwendige pijnen. Mevr. Rosalie Lourent., Witte Bergstraat, Biussel, werd zaterdagnamiddag, aan de Halle poort door eene automobiel omgeworp -n. Zij werd met kneuzingen overdekt cn gewond aan het gelaat. Ingezien haar gevorderden leeftijd, is voor haar het ergste te vree zen. Het zoontje der cchtgenooten Van Declen, wonend in de Gustaaf Dcfnetstraat, 102, Bru se!, werd zaterdag op den Wateilooschen steenweg door tere auto omgeworpen. De wielen rolden over zijne beenen, welke beide gebroken werden. Na verpleging door een doktor, werd het arm kind naar het gasthuis overgebracht. Tusscheu een kamkn en een ottomobiel had Zaterdag avond eene geweldige botsing plaats op den hoek der Anspachlaan en d< r Kie- kenniarkt. De otto werd vernield. De voerman van den karnton, Jaak Van Wetteren, werd op den groi.d geworpen cn erg gewond aan het hoold. Erg Ottomobielongeval Een zeer erg ottomobielongeval gebeurde zon dag avond 6 uur, op de Tervuerenlaen, te Brus sel. Twee ottomobiels, een taxi en een heerenrij tuig reden naar de stad. Aan de Drie KleureD, moest de auto-taxi stoppen, door 't springen van een band. Het heerenrijtuig reed zijwaarts, doch tegen een boom. Deze werd door den schok ver brijzeld en de vier personen die erin zaten, wer den er uit geslingerd. De eigenaar, M. D. wo nend Berckmansstraat, zijne dame, een vriend en de chauffeur stortten len gronde. De vriend werd gewoed aan hel hoofd en voet; Mevr. D. klaagt over inwendige pijnen M. D. en zijn chauffeur zijn ongedeerd. De automobiel werd vernield. De slachtoffers werden in rijtuig naar hnnne woninp gebracht. St-Jans-Molenbeek. Automobiel} IN BRAND. Zondagmorgen reed de automobiel van M. D..., eigenaar £te Ninove, over den Ninoofschen ^steenweg. De vergaarbak met nahpte ontplofte. Het voertuig werd vernield, doch de geleider, H..., kon bij tijds afspringen en werd slechts lichtelijk verbrand aan de handen. Schandalige feiten. Maandag namiddag, M. X. 23 jaar ond, zoon van een handelaar uit Dendermonde, was per otro naar Brussel gereden. Hij was in lustige stemming toen hij na eenige hotels bezocht en menige bekers geledigd te hebben in de Bisschop- siraat aangeland, onbekwaam van zijn otto nog te besturen. Hij deed de boodschapdoener van een hotel nevens zich plaats nemen en den otto besturen. Beiden reden in volle vlucht langs de Boule vards naar de Noordstatie; op deBrouckereplaats botste hij geweldig tegen een rijtuig, kwam aan de Rogiersplein en reed de Botanieken hof met zijn otto, langs den zijkant voorbehouden aan de voetgangers. Hij reed daar een jonge boom om ver, de otto kantelde om en de 2 gasten werden geweldig ten gronde geslingerd. Beiden werden erg gekwetst. De jonge losbol, die gansch nuchter was ge worden, werd in den amigo gestc-ken. Een zeer streng onderzoek is ingesteld. Kwaadaardige bedelaar. Zondag namiddag rond 4 uren, was een bede laar in de Feronslréestraat te Luik aan 't bede len. De ongelukkige was zijne twee armen kwijt, doch viel zoodanig de voorbijgangers lastig dat een policieagent hem tot meer kalmte kwam aanzetten. Die opmerking viel niet in den smaak van den zonder armen want hij sprong op den agent toe en stampte en stootte met voeten en hoofd zoodanig dat deze ten gronde viel en erg toege- takkeld werd. Twee agenten hadden al de moeite va.i de wereld om den bedelaar naar den amigo te brengen. EENE STAD VERNIELD St Petersburg, 18 Sept. Te Zarizine, in Zuid-Rusland, vernielde een brand in 4 dagen 2000 huizen 15,000 menschen zijn zonder dak. Honderden menschen verdwenen. Men denkt dat zij omkwa men in de vlammen. Men zegt dat 30 personen onder het puin van een huis werden begraven. Het vuur w~rdl ver oorzaakt door twee kinderen. DE CHOLERA IN ITALIË Rome, 17 Sept. In de laatste 24 uren stelde men in Apuiië de volgende geval len vastte Trinitopoli éen te San Fer- dinando een te Cerignola twee geval len en twee overlijdens te Barletta twee gevallen en een overlijden te Malfetta, 2 gevallen en een overlijden te Andria éen geval en éen overlijden. EENE MIJNRAMP. In de mijn van Dugger, in 't graaf schap Sullivan, Indianna, werden woens dag twee honderd werklieden onder eene instorting bedolven. Waarschijnlijk zul len allen omgekomen zijn. Men had 's avonds maar een enkel lijk opgehaald. EEN KOLONEL GEDOOD Tijdens de legeroefeningen die woens dag in den omtrek van Moscou plaats hadden, werd kolonel Ivanoïf, van het regiment Alexander Newski, door een kogel gedood. Het onderzoek, onmiddel lijk geopend, heelt geen uitslag opgele verd. EENE FAMILIE VERGIFTIGD Te Erfurt, bereidde de meid van den beenhouwer Herrling eene legumesoep voor de familie, bestaande uit zeven per sonen. Door een noodlottigcn misgreep wierp zij, in plaats van bloem,|een meng sel in de soep, bestaande uit arseniek, bloem en solfer. De zeven personen der familie werden vergiftigd. Zes konden worden gered, maar de beenhouwer stierf na twee uur verschrikkelijk lijden. Een toren ingestort. Te Durrenbach, jjin Elzas, stortte de toren der pasgebouwde katholieke keik in. Een werkman werd jgedood en drie andere gekwets. Er wordt algemeen geklaagd dat sommige Gemeente besturen partijdig te werk zijn gegaan om het geld van den Staat, dat deze aan overstroomden toegestaan heeft, te verdeelen. Er zijn weêral lieve vriendjes geweest en wij onderzotken. Het is mogelijk d t daarover eene interpellatie in de Kamer plaats hebbe, want de stukken liggen fn het Rekenhof e.i elk Volksvertegenwoordiger kan aldus weten wie getrokken heeft en hoeveel. Men weet dat de Gemeentebesturen de verliezen ^aangegeven hebben. Er weze herinnerd dat wij van de Fransclie Kamer van Koophandel te Brussel 1000 frank voorde noodlijdende overstroomdne van Calcken. Overmeire, Schellebelle, Uitbergen en Wetteren, bekomen hadden. De Burge meestervan die Gemeenten hadden elk 200 fr. ontvangen om seffens aan die ongelukkigen uitgedeeld te worden. De belanghebbende zouden nu willen vernemen wat met dit geld gedaan werd. Is het wel tot de laatste cen tiem uitgedeeld geweest Om te sluiten moeten wij nogmaals zeggen dat wij, persoonlijk, geenen cent hebben kunnen uitdeelen omdat het geld aan'de Burgemees'ers gezonden werd. Zij aileen hadden macht het uit te deelen. Onze taak heeft zich alleen bepaald bij het vragen en bekomen van dat geld voor de overstroomden. Wij heb ben maatregelen van gezondheid eilaas 1 een kind is aan de gevolgen van de vuile waters te Calcken gestor ven gevraagd, hets oppen der gaten in den dijk op het Aardeken en het kespoed gen van de werken aan de Scheldedijken en aan de vaart van Calcken. Daarin is onze vriend, M Petrus Daens, ons machtig behulpzaam geweest en wij kunnen hem daarvoor niet genoeg danken Wij doen onzen plicht als plaatsvervanger en Christen Demokraat uit genegendheid voor het dierbaar land van Dendermonde. De menschen weten er bij wien zij mogen gaan voor hulp en troost in den nood, onbaatzuchtig, vriendelijk en gedienstig zonder dat het een duit kost. L. DU CATILLON, plaatsvervangend volksvertegenwoordiger. BriVO wp' van December 1908 heeft nu eenen 1 nieuwen uitstel verleend aan de ouderlingen, geboren in 1843, 1844 e.i 1845, vo r het samenstellen der minimumstorting van 18 fr., lot het bekomen der toe lage van 63 fr. Zij laat toe aan de algetneene Ujfrentkas de stortingen te aanveerden tot in 1911. Tot op heden moesten de belanghebbenden, om het pensioen te kunnen bekomen in 1912, eene storting van minstens 3 fr. gedaan hebben, vóór 31 De :ember laatst. De algemeene Ujfrent kas mag nu, door bijzondere machtiging van den mini ster, de stortingen die verricht werden in 1910, aanzien als gedaan in 1909. Indien er dus menschen zijn, die nog niets geslort heb ben. ze kunnen zich in regel stellen, met tweemaal te storten in den loop van dit (jaar en een derden keer in 1911. Zij kunnen dan hunne aanvraag voor het ouder- domspensoen indienen in December 1911. 't Pensi oentje is maar al te bekrompen, en een frankske daags ware niet te veel Ik lees in DE NOODKLOK, weekblad der Burgerij, orgaan van den Vrijen Burgersbond van het Arrondissement Antwerpen Wanneer de Kloosters en Geestelijken het voorwerp zijn geweest van staatsvervolging in Frankrijk en Spanje, dan was er de burgerij onverschillig aan, omdat menige Kloosters zich bezig hielden met han- Het was in die omstandigheden dat de on gelukkige Kasteelheer het bezoek ontving van zijne Kinderen Annatje en Max, het arm onge lukkig schaap. Ze waren aangekomen per rij tuig en vergezeld van de Gouvernante Ger- maine. Wie zal, wie kan de smart beschrijven van den Vader, als hij zijn lievelingske zag komen aangepikkeld mei twee krukskes Hij had het verlaten, frisch, kloek, gezond, niets ontbre kende; nu zag hij het terug, verminkt, vreeslijk verminkt voor zijn leven 1 Het hert van den braven man brak bijna van droefheid; hij kon zijn oogen niet gelooven hij brak los in tranen en gesnik hij hield het arm verminkt schaap aan zijn hert gedrukt Makske, Makske, zoo kermde hij, in welke toestand zie ik u toch weêr. Vader, Vaderke Ach, ach, dat moest mij nog overkomen gevangen zitteis erg maar u zoo wederzien Arm arm, arm Kind Vaderke, troost u, zei 't kind, zijn een armlcen om den hals van Vader werpende, Vaderke, troost u, droog uw tranen, ik zal ge lukkig zijn als gij ophoudt van schreien ik zal u meer dan ooit beminnen.. Vaderke-lief Doch het was een snikken en weenen, een huilen en kei men, 2ondei einde. 1 e samenkomst in 't Gevang van Lodewijk XVI, toen deze ongelukkige Koning afscheid nam van zijne kinderen, die samenkomst, was zij meer bedroevend dan deze Gevangen zitten en op de wereld Kinderen achterlaten, 't is smartlijk maar als die Kin deren kloek en gezond zijn, ze kunnen hunnen weg maken in de wereld en gelukkig zijn maar in 't Gevang zitten, bedreigd met de Doodstraf, en een gebrekkig verminkt kind op de wereld laten Na de eerste uitboezeming der Zielesmart deed de Kasteelheer zich door de Dochter van den Geneesheer al de bijzonderheden aanhalen der droeve Gebeurtenis.

De Werkman | 1910 | | pagina 2