Loopende Nieuws, KASSÉ PAPIER Het Thuiswerk in Rusland In de Drukkerij der Werf nullige en aangename Boeken Boeken aan I Irank Oude goede gebruiken Zele-kermis IVeilerlaiulsch Tooneel van Gent. VERSLAG voorgedragen door M De Reincké, op het ie Internationaal Congres over het Thuisweik gehouden te Brussel, i5-i6 17 September igio. Dames eu Heer en Is de afschaffing van het thuiswerk wenschelijk of mo gelijk, ten minste in enkele Nijverheden Ziedaar een der gewichtigste vragen aan het Congres onderworpen. Uit de antwoord, op deze vraag, zal eene heele reeks praktische maatregelen vloeien, welke zullen dienen ge nomen te worden. Doch, om deze vraag op te lossen, is het noodig. in elk afzonderlijk geval, klaarte te hebben omtrent de vol gende punten 1° Welk is het getal der Werklieden die thuis arbeiden? 2° Tot welk punt is de groote nijverheid uitgebreid, (werkhuizen en fabrieken) en hoeveel werklieden zijn er aan 't werk 3° Brengen de thuisarbeiders iets voorts welke in de Fabrieken niet kan uitgeoefend worden 4° Is er middel om een doeltreffend gezondheidscon trole te houden ten einde de werkmanskinderen, die on gezonde werken uitoefenen, van een dreigende ontaar ding te vrijwaren Men kan zeggen dat het thuiswerk door alle middelen moet afgeschaft worden vermits menig soori van thuis werk nadeetig is voor de gezondheid. Dat >s de theorie, doch anders is het wanneer men van nader bij onderzoekt. Welk verschil in het toepassen der te gebruiken middelen, wanneer er slechts spraak is van een beperkten klein getal werklieden verdeeld in gansch een land, in de nabijheid der groote nijverheid, ofwel indien ge voor een bevolking staat van verscheide mil- lioenen kleine nijveraars verdeeld op eene groote grond- uitgestrektheid, waar noch werkhuizen, noch fabrieken te vinden zijn. In het eerste geval, is het heel gemakkelijk om de nij verheden, schadelijk voor de gezondheid, te bevechten, en men kan met eenige geldelijke opofferingen de werk lieden dezer nijverheden, op d'hoogte eener andere bren gen gelijkaardig, doch gezondereindelijk zou er altijd middel zijn ze te plaatsen in werkhuizen of fabrieken. Verders, inen zou een streng en juist onderzoek kunnen uitoefenen, gezien het beperkt getal arbeiders. Doch is men niet machteloos, wanneer eene ongezonde nijverheid uitgeoefend wordt door du.zende werklieden die het stipt noodige winnen om niet van honger te sterven, en 16 a 18 uren daags werken en zich dan nog moeten doen bij staan door de leden hunner Familie van af hnnne prilste jeugd. De onmacht vergroot nog, wanneer deze nijverheid uitgeoefend wordt, daar waar geene fabrieken, geene werkhuizen bestaan, waarvan de fabricatie gansch ver schillend is van de locale nijverheid. En eindelijk, hoe wilt men een 'contro'e inrichten, wan neer de nijverheid, schadelijk aan de gezondheid der be volking, verdeeld is op eene groote uitgestrektheid. Dus, het blijkt uit dit alles dat de maatregels welke dienen genomen te worden ter bescherming der betrok kene werklieden afhangen van het getal bestaande werk huizen of fabrieken waar nijverheden uitgeoefend worden, gelijkaardig met deze waarmede de bevolking zich thuis bezig houdt. Het ware goed voor deze arbeiders, adultenscholen in te richten. Bij middel dezer leergangen zouden de werk lieden bekwaam worden op fabrieken of werkhuizen te arbeiden. A|s uitersten middel zou het goevernement eene zekere vergoeding kunnen toestaan voor de uren besteed aan de leergangen. van jongsaf op 't kasteel woonde als in zijn Moedershuis, gebruikte nu al zijn verstand en had den iever van een jonkheid om M. Levail- lant te verlossen hij volgde hem als zijn scha- duwe 's nachts stond hij op en ging blootvoets luisteren aan de slaapkamer van Mijnheer het is bespieding, dacht hij doch om een onschul dige te redden moét men niet nauw zien dik wijls hoorde hij daar zuchten, kermen, huilen, verwenschen en vervloeken. Ach, dacht hij, wat maakt de misdaad den mensch ongelukkig Kan de armste man onge lukkiger zijn, dan dien schatrijken millionnair Doch mijn meesterMoest hij veioordeeld worden, wat zou er geworden van zijne kinder- kesBijzonderlijk dit verminkt gebrekkelijk kind bekommert mij Eenige dagen later was het onderzoek geslo ten. Weldra ging de brave Kasteelheer voor de Rechtbank verschijnen en ongetwijfeld veroor deeld worden. Er was bijna geen twijfel aan. Dan, op 't Schavot, of voor zijn levenlang in 't Gevang, behandeld als een gewone Boos wicht onder een numerode kap over 't hoofd, in een celleken zeer zelden zijn Familie kun nen zien, achter een ijzeren tralie om zoo te zeggen levendig begraven. Schromelijke toestand Die zaak maakte buitengewoon groot ge rucht, gelijk men wel kan denken. Elk sprak ervan. Nogmaals werden al de bijzonderheden van dit roerend drama aangehaald. Eindelijk werd de dag vastgesteld en afge kondigd. Al de Vrienden van M. Levaillant waren in de diepste droefheid Twee dagen voor het akelige tijdstip, de oude Simon was bijna radeloos, toen te Larcinelle een expresbrief toekwam uit Amerika. Die Brief moest voor den Kasteelheer M. Philippe Lelong als een donderslag zijn. Langs 'n anderen kant, er is eene reeks artikelen ver vaardigd door de thuisarbeiders welke niet kunnen ge maakt worden door mekanieken. Een groot getal voorwerpen verkrijgen slechts een grooten verkoop dan door de persoonlijke bewerking van den arbeider. Zoo zijn al de artikelen van de versierkunst. Het maken dezer voorwerpen door de thuiswerkers moet aangemoedigd worden, zelfs in de streken waar de kleine nijverheid door de groote kan ingenomen worden. Het staat vast dat de Werklieden die houten speeldin gen, sommige kanten, broderies enz. vervaardigen, meer winnen mei thuis te werken dan wanneer ze hunne woonst verlaten om naar de fabrieken te gaan werken. Hetgene het onderzoek betreft is even ingewikkeld liet zou spoedig dienen ingericht te worden, daar waar het thuiswerk eene goede broodwinning is, niettegenstaande de voorbehoudingen van den Staat. Alvorens mijn voorstel neer te leggen, betreffende de aangeraakte punten, denk ik een kort overzicht te geven van het thuiswerk in Rusland en ook van de maatregelen genomen door de Gemeente-overheden en door de private maatschappijen ter bescherming der kleine nijverheid Over meer dan dertig jaar werd de kwestie voor de bescherming van liet thuiswerk in Rusland opgeworpen, 't Is professor Andréeff die er het eerst over handelde in het eerste Nationaal Congres van Handel en Nijverheid te Moscou. j Sedertdien werd de zaak door het Gouvernement on derzocht en een bezondere afdeeling werd te dien einde in het Ministerie van Lèndbouw ingericht. Verders, Gemeente-overheden, maatschappijen en een aantal personen, aan wien de zaak aanbelangt en hande lend uit eigene beweging, bemoeiden zich met deze kwestie. Niet egenstaande duizende verschillige boeken over deze zaak hebben gehandeld, weet men niet juist het getal thuiswerkers daar of omtrent schat men dit getal op meer dan 12 millioen. De blinde vooringeno- mendheid met de capita'isten theoriën was, op het einde der 19c eeuw zoo groot, dat de verdedigers van de thuis werkers met veel moeite konden doen inzien dat het thuiswerk, welke 12 millioen arbeiders bezig houdt, niet zoo gauw door de mekanieken kon worden ingenomen en dat het voor zekere soorten gansch onmogelijk zou ge weest zijn. Eindelijk na een hardnekkigen strijd van 30 jaar, kregen deze princiepen de bovenhand en het Gouvernement, alsook de Gemeentebesturen loven ter verdediging van het thuiswerk groote geldsommen uit welke nog van jaar tot jaar vergroot worden. Het budjet van liet Ministerie van Landbouw, bedroeg tot dit einde in 1887 slechts 20.000 roebels (50,000 fr.) en in 1910 werd het georacht tot meer dan een millioen roebels. De gemeentebesturen voor hetzelfde doel beste den nog grootere sommen. Volgens de laatste opzoekingen bestaan er heden in Rusland meer dan 300 verschillige artikels door het thuis werk voortsgebrachtvooreerst, al de huishoudelijke be- noodiglieden voor onze boeren, de landbouwgereedschap- pen en eene menigte dingen voor het ameublement. In dien de landbouwer zelf niet kan vervaardigen wat hij noodig heeft, 't is de thuisarbeider die hem ter hulpe komt en deze arbeider is dikwijls, zelf landbouwer. De lange wintermaanden laten hem niet toe op het land te werken en dan gebruikt hij zijnen tijd tot het vervaar digen van eenig thuiswerk. 1 Dus, in Rusland, is de kleine nijverheid, op 't eerste zicht voldoende aan al de bcnoodigheden van de landbou- wersbevolkinu en vermits, volgens de jongste statiestie- ken (1909-1010) de bevolking van Rusland 167 millioen inwoners bedraagt, in de welke de stadbewoner met slechts een per cent inkomt, kan men zich gemakkelijk een gedacht vormen voor welke kolossale som de thuis arbeiders hunne producten verkcopen. Doch er zijn ook nog voorwerpen, door de steden ge- vraajd en welke door dezelfde Werklieden gemaakt wor den, zooals een groot getal voorwerpen in houtmeubels, karren, rijtuigen, sleden, toebehoorten voor de touw- en mandemakerij, kinderspeeltuigen enz. enz. verders voor werpen van verschillenden aard, cadenas, messen en vorken, scharen, kettingen, een verschillend getal ge reedschappen voor hoveniers, geweefsels, vellen, pot- bakkerij, enz. enz. allerhande Drukwerk, aan gematigde prijzen, spoedige bediening Doodbrieven op 2 uren geleverd, Doodbeeld- jes te beginnen aan 3,00 Strooibriefjes te beginnen van 4,00 fr. de 1000men vindt er ook een keus van ter trouw, die elk mag lezen, onder andere BOEK WERKEN AAN 1,50 GASTON BLANKAERT of de Eerste Binders, door Silvain Van der Gucht (een groot boek in 8°) DE ROODE NOTARIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden Jan Clerker, door Silvain Van der Gucht, met vele platen, een zeer sch- on Boekdeel. HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriften, vooral dienstig voor Huishouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch HANDBOEK VOOR LIJDENDE, of genezing zonder Geneesheer, door Rector Van den Bosch. BELGISCHE NEGOC1ANT of tafel van Rekeningen, dienstig voor Koopmans, Winkeliers enz BLOEMENKRANS, 100 nuttige en aangename dichtjes door A. Retsin. CHOPPART Jan Paul (De lotgevallen van) naar 't Fransch van L. Desnoyers. Nieuwe uitgave. ERFENIS WETBOEK JE voor Burger en Boer, of miine rechten en plichten in zake van Erfopvolgingen DE VERSTANDIGE HOVENIER, handboek voor den Landbouwer. Leven van GENOVEVA van BRABANT, huisvrouw van den doorluchtigen Palatiin Sifridus. Merkwaardige LAND- en ZEEREIZEN door Chris- toftel Columbus. BOEKEN AAN 0,10 Raadselboek (meer dan 525 raadsels) De kunst om Servetten te vouwen. Toeren met de Kaarten. Lol- lekensboek 0111 zich kreupel te lachen. Kompliment- boekje. De marteling van eenen Boerengevangene. De kleine Kabinet Secretaris. - Schaduwbeelden met de hand. De Wandelende Jood. Kegelboekje. Ver zameling van Spreuken en Gezegden. Reglement van het Grave Jassen. Snoeck's Verhalen. Waarzeg gersboekje. Het is in October dat 't jong Petje Pruis naar Brus sel komt hij zal'ne Swite hebben van 48 Personen. Het zijn de oude zangen, die 't lang heeft, laat het lang hangen. De Patotters uit 't Land van Aalst en van Ninove nog de beste zijn, die men ieverst kan vinden. Te Brussel op 't Stadhuis is een smul partij geweest van i5oo man, al groot gearrig Volk. Ze noemen dat een Raouth of Leinch, maar propter- suo, 't is eten en drinken. HU grootste kwaad is een misdaad en de grootste weieldmisdaad is dat de meeste werkgevers veel te veel hebben en de meeste werkers veel weinig. Te Koekelberg is Notaris en plaatsverv. Volksvertegenwoordiger achterover gevallen 's nachts terwijl hij om een karaf water ging, en was stokken- dood gebortig van Vilvoorde in i865. Ge zietNie mand vast en gewis, een oogwenk zeker is. Daarom eerlijk deftig leven, zij de richtsnoer van ons leven. In Oostende een Bediende van den Tram doet op zijn 8 dagen verlof een reis naar Parijs over 3o jaar deed hij voorwaar, 't is weerd te vertellen, met drij meêge- zellen, die reis te voetmet kloeken moed, op 9 dagen tijd, gezond en verblijd. De Gemeenteraad van PARIJS, grootendeels Socialist, is te BRUSSEL aan gekomen er zal groote Koninklijke Ontvangstbij de Socialisten-Raadsleden van Brussel was de vraag gesteld, of men zou aanwezig zijn; 6 stemden NEEN, 5 JA. 't Zal dus neen zijn. EEN 72-JARIG MOORDENA1R. Op 7 September werd de koetsier B. Calestreime te Cauderan (Frankrijk), in het hospitaal gebracht, met wonden aan den onderbuik en hij stierf er op 13. De lijkschouwing weeuit dat de ongelukkige met een mes was gestoken geworden. De dader werd opge zocht en nu aangehouden. Het is de 72jarige Jan Mosse. Hij bekende Calestreime te hebben gestoken tijdens een twist. Hij zegt dat hij zich met het mes, w< armede hij aan 't eten was, heeft verdedigd. Schoone effene bladen aan o,32 de kilo BEEN HOUWERSPAPIER, aan verschillige prijzen. Vermindering per 10 kilo en meer. Onlangs, overlest hoorde ik in St Nikolaas-kerk aan Brussel-Beurs een Pater Capucien preêken over Onzen Heer Jesus-Christus hij toonde dat Christus een gansch buitengewoon figuur is van de kronijk der Wereld dat sedert zijne verschijning niemand Hem onverschillig is Al de geloovige Volkeren, Roomsch Katholieken, Pro'e- stanten, Schismatieke» aanbidden, alle anderen vereeren Hem Hij wordt vurig bemind; met duizenden zijn er die zich slachtofferen en opofferen uit Liefde tot Hem Hij verwekt de zuiverste Liefde tot den Evenmenscli, zoo na mij.ie groote Redevoering in de Kamer over Scholen en Onderwijs, kwam baron de Brocqueville, thans Minister, mij geluk wenschen en zegde 0. a. M. Daens, ik heb twee Zusters of Nichten, Gasthuisnonnen); van den an deren kant, zoo preêkte de Pater Capucien, Christus wordt gehaat en vervolgddoch niemand weet iets kwaad te zeggen van zijne Leering of van zijnen Persoon. Alle andere groote Mannen zijn vergeten. Christus leeft voort, gelijk hij leefde gedurende zijn zienlijk verblijf op aarde.. En wat zijn nu de goede oude Gebruiken, door Christus en zijne Leering in de wereld gebracht Aan pasgeboren kind een Kruiske geven als men verhuist, eerst het Kruisbeeld in 't nieuw verblijf brengen als men 's morgends wakker word', een kruisken maken; bidden als men zijn Huis verlaat om te gaan werken of reizen; bidden voor en na het eten met den Vadrons en Wees- Gegroet bidden 's avonds.. Dat zijn de oude goede, ge makkelijke, historieke, dogrratieke gebruiken, het Ken merk en de Ziel van ons Leven. Het begint veel opspraak te ma- ■>ui kgjj jjat vereffeningder 2458 fr. van twee Weezen zoolang blijft duren. De zorgvuldige voogd Frans De Windt van Vlierzele heeft reeds voet stappen gedaan bij de i heer Vrederechter en ook bij 's Konings Procureur. Ik hoop weldra te mogen aankon digen dat de twee Weeztn van 14 en 16 aar, hun geld ge trokken hebben.De Staal is opgemaakt van 1 Februari. Zaterdag, om 5 uren 's avonds, klokgelui en kanonge- schut. Zondag tentoonstelling van pluimgedierte en ko nijnen, in de Teekenschool, Kloosterstraat; Zon- Maan- en üijnsdag, toonkundige Morgendstond door de Kon. Harmonie, om 11 ure. Dijnsdag wijdvermaarde Jaar markt, allerhande prijzen zijn te winnen; Woensdag, om 8 ure '5 avo ds, vuurwerk op den Zandberg. Zondag 90ct. 0111 3 ure, muziekfeest op den Kauter, opstijging van Luchtballen en o.n 8 ure vuurwerk. Ilandboogmaatschappij St Sebastiaan. Zondag 2 Oct. 400 fr. dijnsdag 403 fr.; Donderdag 150 fr. Maandag 3 Oct Tooneelkundig Avondfeest door het Davidsfonds. Men zal opvoeren Keizer Karei en de Roo- vers; de Landbouwer van Chicago; Gedurende de kermis, mosselen bij Alph. Van de Cruyse, Plaisantstr. en Victorine De Wolf, Zandberg;- alle dagen versch. Zondag 2 October, ten 2 1/4 ure, opvoering van het overgroot succes EEN WALSDROOM, zangspel in 3 bed. Zondag 2, Dinsdag 4 en Donderdag 6 October, ten 7 1/2 ure, eerste opvoeringen van ALS IK KONING WAS, beroemd romantisch spel in 4 bedrijven. Zondag 9 October, eerste opvoering in België van het overgroot wereldsucces 'T LUSTIGE WEEUWTJE.

De Werkman | 1910 | | pagina 3