De Dochter Portugal Nederhasselt Groot Nieuws "kassEpapier De Soldaten zijn binnen Kronijk der HOP. Varia van Nieuws Aalst GENEESHEER Heldenmoed en Opofiering Rf° 1985 6 Oct. 1910 Statie AALS't '<V Omliggende \adeie Belichten: ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4, CO Men schrijft in cp alle tijdstippen des jaars. Volgens de nieuwe Wet Zonder Loting Een zoon per Familie De Bloedwet, de Menschenloting, die Oudersplaag moest weg elk grouwelde ervan ware de Samenleving ingericht volgens het Democratisch gedacht, enkel een Policie-Leger, bestaande uit vrije mannen gelijk de Gen darmerie, zou er noodig zijn. Maar de oude wereld is nog verre van vernieuwd te zijn. Oorlog voeren de jonkheden bereiden oin te vechten, te vernielen en te moorden, daarvoor bijna 100 millioen 's jaars uitgeven voor ons klein onzijdig Landeken, 't is toch zoo barbaarsch 1 Ik zeg met voldoeningDe Bloedwet is wegom 't Leger aan te werven bleef over de Persoonlijke Dienst algemeen, of beperktElk Huisgezin een Zoon. Waren de Compagnies Universitairs er niet (en dan nog al te veel uitgebreid) men zou mogen zeggen Alle Belgen zijn gelijk voor de Wet. De Soldaten zijn dus maandag binnengegaan. Onze Franz is er ook bij. Mijne stem heeft hem doen opgaan ik heb er geen spijt in hij gaat op met de Volksjongens zonder eenig voorrecht. Eerlijkheid, Gelijkheid en Vrijheid, gelijk Pastoor Van der Haegen, van Steenhuyze, zoo schoon en zoo krachtig kon zeggen en schrijven. Met het begin der Volksmacht is een begin van verbe tering in de kaserns gekomen. De Persoonlijke Dienst zal het Soldaten-leven brengen gelijk in Holland dat de Kaserns om zoo te zeggen Colle- - giën zijn, Kostscholen, voor Kost, Or.deihoud en Behan deling. Die zijn eigen acht en eerbiedigt, wordt geacht en ge- eerbiedigt. Dat in de Kasernen heersche de geest van Deftigheid en Vroomheid, goeden dienst en goede behandeling deftige vrijheid zijn kristene plichten, zijn Taal niet schamen en alle spotters weerdig maar flink op hun plaats zetten. In plaats 13,000 zal de Lichting-1910 17,000 Soldaten leveren de nieuwe Wet luidtVoor alle 1000 meer, een maand diensttijd min. Op een jaar kan een Soldaat alles leeren wat hij noo dig heeft. Er zullen nieuwe Kaserns moeten zijn. Zal Aalst de gelegenheid niet waarnemen om garnizoen te vragen Een Garnizoen brengt leven, beweging, vertier en ont vangst bijAalst aan den grooten steenweg, tusschen Gent en Brussel, Aalst ligt geschilderd voor een Garni zoen. .■■«■■■mjh. iJ±h« SSJ1E1MJÜ. OF XIII. - DE TWEE BRIEVEN. De Voorzitter der Rechtbank was gejaagd om in 't Gevang te zijn. Daar aangekomen deed hij aanstonds den beschuldigden Kasteelheer in de bijzondere kamer van den Direkteur komen. En daar in de tegenwoordigheid van den Directeur drukte hij hertelijk de hand van M. Levaillant. Mijnheer, zegde hij met doffe stem, Mijn heer, de Justicie was misleid lees dezen brief, gij zult er... Meer kon hij niet zeggen hij had den krop in de keel, gelijk hij zijne tranen bedwong M. Levaillant werd zoo bleek als de muur en moest aan de tafel leunen, om niet te vallen van aandoening zijn onschuld was klaar be wezen 1 hij ging zijne Familie terugzien!!! Ziehier eigentlijk den inhoud van dien brief Heer Voorzitter der Rechtbank De angst en knaging dwingen mij een openbare bekentenis te doen mijn leven is een hello van tormenten, dag noch nacht heb ik rust het verergert gedurig het pak moet van mijn hert of ik verstik. Mr Levaillant is onschuldig ik ben plich- tig aan eene dubbele moord Dokter Hulin heb ik doen doodschieten, door mijn jacht- waker, uit jaloersheid, daar hij, jonge wedu- wenaar ging hertrouwen met eene dochter die ik bemindenauwelijks was de moord ge- ID^EINTS, Volksvertegenwoordiger, AALST ij 38ste JAARGANG. IEen eenparige werking van de Gekozenen zou onge twijfeld aan Aalst een Garnizoen leveren. Moge zulke Samenwerking onmiddelijk beginnen 1 f Pieter DAENS, Volksvertegenw. Zaterdag t'Aalst een goede vlugge Hop markt zeer rasse verkoop 58 balen ia kwali teit, prijs 85 a 102,5o; 25 balen 2e kwal. 75 a 90 fr. AALST, 5 Oct. Vaste markt aan 75 be taald Poperinge slapper verkooping aan 64 fr. Veel Aalstersche en Brabantsche Hop gaat naar Londen. Men gaat rond van 72 tot 75; de schoone Hop is verre gezet. Veel Hop is reeds in den Handel. Landbouwers, vergeet het niet Met ink. Rechten en een Wet op 't Bier, zou UWE HOP nu 100 k i5o fr. staan. Nurenberg, 4 Oct. Groote kalmte met de fodenfeesten dijnsdag was het Joden-Nieuw jaar; nu is de Vasteweek, de week van de groote Verzoening. Veel Duitsche Hop is uitverkocht, men rekent dat 7 tot 8 tiende uitverkocht is, de schoone Hop wordt raar om treffelijke Duit sche Hop te hebben, moet men 100 marken of 125 fr. betalen. Na schoon zomersche dagen hebben wij nu regenvlagen. Saaz, 4 Oct. De Handel is een weinig rusti ger. De prijs van 1000 fr. Tombola-Weezenjon- gens is gewonnen door den Weezenbond van Geeraardsbergen. Hartvolle Gelukwensch De Koninklijke Familie is ferug uit Weenen, de oude Keizer had zijn beste gtwaad aan.... Zoo gaat alles voorbij met passeeren. M. Roosevelt, oud Voorzitter van Amerika, is qu asi verongelukt door een automobiel, terwijl hij te paard uitreed. Het is nu den 26 dezer dat het jong Petje Pruis naar Brussel komt, in grooten tralala. In de koopwaren-Statie is het magazijn den helft te klein dikwijls liggen koopwaren 2^3 meters hoog gestapeld, dit brengt moeielijkhe- denvoor't Werkvolk en moeielijkheden voor den Handel, ook gevaar voor beschadiging er zijn te weinig geslotene wagens, waardoor er te lang moet gewacht worden DeafJijning der nieu we statie voor reizigers is afgeteekend op het Statieplein elk kan gaan zien en oordeelen O/ LT€'U'/Vü5 Te Sint Truiden is een oud Vrouwken van 101 jaar Barbera Lenaerts... 101 jaar,'t is veel, doch eens voorbij 't is weg als dunne lucht, mollis aër, als het spoor eener wolk, vestigium nubis. Ze spreken van te VORST een nieuw Gevang in te richten voor Vrouwvolk3 hektaren en 130 cellen... Beter nieuws ware Nieuwe Scholen. Onwetendheid, bron van alle kwaad. Inscius non honorabitur. Die geen geleerdheid heeft, in veel ver- smaadheid leeft. Te Tongeren wordt geknokkeld op de Cham petters, omdat er zijn die de Markten slecht opgeven. Zoo ston den d'ander week d'Eiers 2,70 in plaats van 3,20... Elk het zijne dan heeft de duivel niets. In Beieren hadden ze d'ander week sneeuwstormen, nevegia, en hier was 't een weêrom zijn hemds mouwen te wandelen. Torridio, zaterdag was 't een der laatste dagen van't jaar... Binnen 2 maand zuilen 't ander pampieren zijn. Het bovennatuurlijke bestaat; onloochenbaar; zoo hooren wij dat in hopelooze omstandigheden ongehoorde hulp verkregen wordt door de voorspraak van Paterken Valentinus, der minder broeders Capucienen, van Hasselt. Te GENT aan Sint Niko- laaskerk is een Herberg met uithangbord Hier verjongt men. Ge moet weten, 't is er Herberg en Scheerhuis. Te DUFFEL, zondag 'k zou daar willen zijn, 't Portret is mij gezonden. Van wie? Van Moederke DIDDENS, zondag 100 jaar oud en alsdan haar Eeuwfeest zullende vieren, nog in bloeiende gezondheid. Zelfde dag zullen 6 Huwelijken hunnen Gulden Jubilé vieren, 't Zal extra-luisterlijk zijn De wreede moorderij aldaar blijft in elks geheugen Zij heeft gerucht gemaakt, de Wereld door gerucht en afgrijzen; In begin Juni. op Vogelenzang, Vrouw De Gelas, vermoord, de Dochter van den Veldwachter, die in 't huis sliep, vermits de Man naar Amerika was gaan werken en daar drij klein kinderkes wa ren vermoord, lafhertig vermoord daarbij Vrouw De Gelas be lasterd als een slechte Moeder, terwijl het een der braafste Moe ders was die men kan uitdenken. Een buitengewone toeloop der Volkeren 1 En nu, na 16 maanden onderzoek, de menschelijke justicie komt zeggen De twee aangehoudene personen Vrouw Geerts en haar jonge Broeder zijn krankzinnig I er zal zelfs geen Proces zijn UI Ze zullen in een Gesticht opgesloten worden voor hun leven O menschelijke JusticieIndien er geen opperste Rechtbank ware, alles ziende en alles wetende, zou de Wereld een moord kuil zijn, ja of neen Bijna alle mens:hen van de s'reek zullen zeggen Maar dat kan niet waar zijn I. Ik ook kan liet moeielijk gelooven en verwacht de bevestiging, vooraleer de noodige opmerkingen te maken. P. D. en De Duikers zijn nog altijd aan onzen Rhijn, nu worden planken en balken opgehaald. Nu is op onze Statie Montebello een brugsken-van éenen-man om bij den Spoorhuisbaas te gaan. En er zullen zeker moeten groote vuile schandalen zijn of wreede kriemen, eer men een afsluiting zal maken of een deur, aan d'opening van die spelonk aan de nieuwe ijzeren brug. Veel menschen durven er 's avonds niet meer voorbijgaan. Kapitein Craecker die komt te overlijden en naar hier werd ge bracht, als lijk, heeft drij diensten gehad o. a een Lijk dienst té Afflighem. Waarom Omdat een Lid der Fami lie De Craecker Abt is geweest van Afflighem, namelijk Odo De Craecker, geboren t'Aalst in 1665, in 1679 in d'Abdij aanvaard, in 1686 aldaar Priester gewijd, ver maard als Predikant, preekte 0. a. den Jubilé in 1720, in 1738 tot Abt verheven en overleden in 1743. Beda Re- gant schrijft van den Aalstenaar in zijn kronijk van Af flighem Odo was een goede Godgeleerde en vermaard om zijne welsprekendheid. Hij was zeer vrolijk in zijnen omgang en daarom werd hij door allen gezocht. Hij muntte bijzonder uit door zijne gastvrijheid en zijne barmhartigheid jegens den arme. Altijd waren zijne handen voor hen open, hij gaf hun kleederen, brood en bier in overvloed. Velen heeft hij van de galg en uit het gevang verlost. In het beslissen der geschillen en in het bijstaan der zieken had hij zijns gelijken iet. Hij was zeer behendig om de moeilijkste zaken tot een goed einde te brengen. Hij had zijne standvastigheid in den tegenspoed te verdragen bijzonder getoond, gedurende de schrikkelijke oorlogen waardoor Afflighem zooveel te lijden had. De Vrouw uit de Borluutstraat, te Hofstade gescho ten en die men dood zegde, is veel beter en builen ge vaar. De geruchten liepen dijnsdag t'Aalst dat le Gy seghem een zekere Vrouw Maes doodgeschoten was na I huiselijken twist, maar dat ook was erg overroepen. Woensdag, 5 Oct. nanoen, droef zwaar nieuws ik hoor in de Kamer groot en zwaar nieuws Dat Koning Mannël belegerd is in zijn Paleis dat de Troepen der Marien zijn Paleis vijandelijk omringen dat hij van zijn Throon zal moeten afstappen, anders wordt hij er afgeschoten, en dit ware niet plezant. De Revolutie zoif begonnen zijn dijnsdag avond. Het is de Republiek die ze daar willen. De hoofd stad Lisbonne staat op haren kop, in rep en roer. Het Leger doet Prononciamento tegen Koning Manuël, die zit in een slecht vel. De Vlag der Republiek steekt op 't Paleis van den jongen Koning, die zijn Kroon mag opvouwen, juist als hij stond op trouwen. Koning Manuel werd in zijn Land slechter gezien, als valsche munt en rotten visch Zijn Vader en zijn Broeder werden gedood in een Revolutie. Portugaal heeft een piratten Volk.. MADRID, 5 Oct. 's avonds. Uit Lisbonna kan geen nieuws komen de Re volutie is begonnen dijnsdag te middernacht ze broeide sedert lang nu was de Republikeinsche Dok- teur Bomborda vermoord, en daarop volgde de los- bersting; een groot deel van het Leger is afgevallen de Republiek is uitgeroepen, in extasio, met geestdrift; Spanje en Italië hebben Zeeschepen gezonden men weet eigentlijk niet, waar de Koninginne Pia is en de jonge Koning er is een voorloopig Gouverne ment benoemd, zoodat het meinens is. Te Madrid is een deel der Stad verlicht, Schoone effene bladen aan o,32 de kilo BEEN HOUWERSPAPIER, aan verschiliige prijzen. Vermindering per 10 kilo en meer.

De Werkman | 1910 | | pagina 1