Kamer-Throonrede- Ministers Huip aan de Levenden Eerbied aan de Dooden Eerbied voor de Dooden \)e (grafkelder Zeer belangrijke Brief over de Hop. VliegenVoiare Een schoon Woord IV0 1987 21 Oct. 1910 Kerkelijk Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4, CO Men schrijft in cp alle tijdstippen des jaars. Hulp aan de Levenden 1 Volgens 't woord van M. Rooseveldt, oud-President der Republiek van Amerika Menschen, begeert een talrijke Familie, werkt en strijdt ieverig voor uw Broodge-.vin, dat moet het eerste zijn maar daarna helpt uwen medemensch in den strijd voor zijn deftig Dagelijksch Brood 1 Dit woord werd dees jaar verklaard t Nijvel door den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen: Werkende menschen, sprak de Kerkvoogd, gij moet vrije Burgers zijn en niet onder voogdij staan gij moet den Hemel verlangen, maar het leven hier moet een voor smaak zijn van het eeuwig Paradijs... Ik zie^geerne Huis houdens met vele Kinderen, maar ge moet werken en zorgen, dat er VOORSPOED is in uw Huisgezin. Is dat niet het standvastig woord van Priester Daens, van De Backer, Frans Sterck, van Smid Lambrecht en van alle vrije Kristene Democraten. Priester Daens en Advokaat De Backer in de Kamer zijnde, hebben ze niet altijd gewerkt, gesproken en ge stemd voor den Familieloon. Ze kregen booze oogen, haat en vervolging maar nu dat hun woorden herhaald en verstaald worden door den President van Amerika, door Koning Albrecht en door den Kardinaal-Aartsbisschop, wie, die waarlijk Katholiek wil zijn, wie zal nog de de vrije Kristene Democratie durven laken en vervolgen? Integendeel, hoe is 't mogelijk dat een enkel welden kend persoon, dat een enkele arbeidende man zich niet aansluite bij de Vrije Kristene Democratie, om werkzaam en aanhoudend het groot menschlievend en beschavend werk te behertigen. De liefdeband tusschen afgestorvenen en levenden de verzuchting der pijnlijke scheiding. EJiDeze week hoorde ik zeggen door een arbeiderHet is ongelooflijk hoe er gewerkt wordt op 't kerkhof 1 Voor den Atlerheiligen dag I Om de kruisen en de gedenktee- kens te reinigen en te versieren. {gBilderdijck schrijft het zoo schoon in zijn Geestenwe reld alle groote verheven schrijvers, dichters en schil ders hebben de dooden doen herleven door eene herinne ring en vereering. f Daarom een hoofdartikel in een volgend nr. P1ETER DAENS, Volksv. 3 De Mevrouw Van eenen Burgemeester levendig begraven. II. DIEFTE MET SCHRIK EN ANGST. Gij moet uwe vrees temmen... dat zijn alte- maal inbeeldingen... het is het bloed dat u be driegt... Honderdmaal zijt gij 's nachts hier gekomen, er is u nimmer iets voorgevallen. Al dat zeide hij tot zich zeiven, maar dat maakte hem niet moediger. Iedermaal, als hij met het licht voorbij een altaartafel ging, scheen het hem alsof de beelden hem dreigende ge baren maakten. Een dier beelden stelde de kruisiging voor van den H. Petrus. Toen hij daar aankwam, geloofde Bolt de sekondesla- gen der horlogie sterker te hoor en. Hij trok achteruit, t God, dacht hij, wat ben ik toch een zondaar De heilige Petrus stierf zoo oot moedig voor Jesus, en ik verrade hem. Op dit oogen blik kraaide de middernacht-haan en nu dacht Bolt dat den H. Petrus zijnen mees ter drijmaal verloochende, eer de haan gekraaid had. Hij was toch ook een mensch, en hij had geene Joanna, noch Maria, noch nieuwgeboren kind te verzorgen. Die gedachten gaven hem wedermoed. Hij ging toen het Hoog Altaar voorbij, deed de deur open, klom de trappen af, ging door den smallen keldergang vol gra ven op béide zijden, opende Rijkmoeds kapelle en nu stond hij recht voor hare kist. Daar lag zij bleek en geel. Aan hare vinge ren blonken.de diamanten geheimnisvol bij den zwakken lichtschijn. Hij wilde het deksel ope nen, maar hij sprong terug. Het scheen hem alsof de doode van gezicht veranderde. Hadde ik tijd, peinsde hij, ik brak liever de andere kisten open de tijd heeft al wat menschelijk is van deze moniëngevaagd, en alle doodenrecht en eerwaardigheid is door den langen tijd verdelgd. f- D^EHSTS, Volksvertegenwoordiger, AALST Waarde heer Daens, Het is waarlijk ongelooflijk hoe de Hoppe hier reeds uitverkocht is. Bij de Baeren is zoo gaar niets meer te bekomen. Ze zijn zoo s'ijf dat het niet te zeggen is, en alhoewel Nurenberg altijd sedert eenige dagen flauwheid melt, willen zij toch niet beter koop afgeven. De groote Handelaars van Bohemen zijn zelfs verbaasd over de si tuation van den Markt. Ze weten niet, waar de Hoppe naar toe is. Zoo eene groote hoeveelheid geoogst en om zoo te zeggen geen Hoppe meer den 15 Oktober bij de Boeren. Dit heeft noch nooit plaatsgehad. De eene denkt zoo, de andere anders, maar allen staan verbaasd en we ten niet waar de Hoppe naar toe is. Verders vele Brou wers zijn in September ter plaats hier geweest en hebben verbazenden voorraad van den markt genomen. De Brouwerij had bijna geen vooaraad en was gedwongen te koopen. Snel zijn zij ter plaat# geloopen en hebben daar de schoonste waar en kleur en beste in kwaliteit aan zich gebracht zoodat er waarlijk aan schoone Hoppe ontbreekt. De goede middelkwaliteiten zijn als prima aanschouwd tegenwoordig. De prijzen zijn zeer vas]. Men betaalt voor de geringe Hoppen van 100 tot 110 kronen voor de middelkwalitei ten van 120 tot 130 en voor de best voorhanden van 130 tot 150. Dit zijn de prijzen die bij de Boeren betaald worden,en die hoeven natuurlijk nog verhoogd te worden van de verscheidene onkosten welke hier zeer groot zijn. Van Saaz waar ik morgen zijn zal, zal ik Ued. eenige woorden schrijven en Ued. den toestand van die grootste Oostenrijksche Hophandelstad geven. Nuscha in Bohemen, 14-lC 1910. Vliegen in de lucht vliegen, duizend en meer meters hoog, vliegen van Parijs naar Brussel, in de lucht, per plat kraam of als groote Vogels, vol stoom, vliegen over de Zeeengte van Frankrijk naar Engeland, het is de mode, de mode van den dag. Vliegen is schering en inslagzoo stond onlangs een spitsboef voor de vierschaar. Wat bedrijf doet ge Aviateur, Mijnheer de Juge. En ge zijt met de rfas van uwen Patroon gevlogen. Ja, menheer President, vliegen is immers de mode. Welnu, ge zult gij 6 maand den bak invliegen. Danke, M. de President, zooveel van mijnent wege I IN LIMBURG, t'IIasselt was zooveel Volk om te zien vliegen, dat er 30 Gendarms en 300 Soldaten noodig wa ren om de orde te handhaven. Te MEENEN is de 1 Vlieging misluktde Wind ging tegen een enkele Vlie- j genaar M. Peeters kon opgaan, doch de wind wierp hem I op een Baan en zijn getuig was naar den Sis. KORTRIJK zit kattijig te prinsmuilen, omdat Meenen een Vliegweek i had en Kortrijk niet. j In RUSLAND, luitenant Marretzvitsch vloog bliksem I hoog, doch viel van 1000 meters en was stokkendood i te MILANEN boven d'Alpische gebergten, 'ne zekeren j Dickson vloog zoo hoog als een Liawerk, doch viel en was zoogoed als dood. Den 18 October moest de groote VLIEGERIJ beginnen te ETTERBEEK, 7 a 8 Avio's o. w. een madam veel liefhebbers waren verlekkerd op 't weêrw'hebben nu - toch dagen gehad, dat men ze niet schooner kon wen- I schen de leste zijn de beste elk sprak met verrukking over dit weêr; 's morgends huizen, lorens en boomen overfloersd met een fijnen witten zijden tul, rond 8 a 9 uren haar Majesteit de Zon die er glanzend en goudend doorschoot... Alia, 't is eten en drinken, Bel en Baasrode, Winkelen Wachtebeke. Vlaanderen en Brabant. Heden dijnsdag de Wind is gekeerd, de lucht is zwaar geladen met wolken Is 't adieu 't schoon weêr 1 Zal er kunnen gevlogen worden I Etterbeek is niet gereed, al de Vliegers zijn niet aangekomen dus uitstel, tusschen hoop en vrees voor 't weêr... Jan den Olieslager heeft gevlogen in den Haag, zoo hoog dat de verrekijkers moesten komen verders is er gevlogen te Zwello, te Haarlem en Duitschland blijft niet ten achteren. Moest het weer verslechten, 't ware spijtig voor ons LOKAAL dat goed. ruim en sterk opkomt, bij het opgra ven heeft men er oude deftige menschenbeenderen ge vonden, van iemand die daar begraven werd, misschien wel van Dirk Martens moest het weêr keeren, spijtig,/ zeg ik, voor ons nieuw Lokaal'en voor den Keizer van^ Duitschland, die den 25 Oct. te Brussel in Noord-Statie zal aanstappen. Er zullen zooveel Soldaten staan, dat men de huizen of de menschen niet zien zal. Al de Ka mers der Hotels zijn besproken door Duitschers die zich bereiden om te roepen Hoch Hoch unser Kaiser. Er zullen Soldaten staan tot aan 't Paleis. De Keizer blijft er 3 dagen. Over 20 jaar bezocht hij Oostende en als hij weg was, Koning Leopold II zegde en sprak Een pak van mijn hart Voor de vliegerij van Parijs naar Brussel waren 2C0 duizend frank prijzen... T'Etterbeek zijn 15000 zitplaat- in 't droog. De Brusselaars zijn getingeld om te zien vliegen. Ze zijn inderdaad wonderbaar de pogingen tot verovering der lucht. Ik lees in een Zwttsersch blad Indien de menschen dachten hoe kort en onzeker het samenleven is, er zou veel min haat en nijd en veel m eer liefde en vriendschap heerschen. 38"< JAARGANG. Men vraagt mij te voet en te peerd, Is 't de moeite weerd Zekerlijk men vraagt mijEr gaai een Throon- rede zijn - Ja, Koning Albrecht wil en begeert hetdijns dag 8 November wordt de Kamer geopend met een Throonrede dat is niet gebeurd sedsrt 't jaar 1802. Hoe gaat dat Hoe dat gaat Er is solemneele zitting; niemand mag mankeeren.. De Koning komt met zijn Ministers en Generaals te peerd naar de Kamer; hij leest een Schrift - Programma voor die willen roepen Vive le R°i I doen het; dan verlaat hij de Kamer in vollen magnifikus en over het Schrift-Programma wordt geparlassant verscheide weken over de antwoord der Kamer op de Throonrede. De Katholieke Gazetten hadden nogtans alle ge dacht van Throonrede verworpen Ja, omdat in een Throonrede moet gesproken worden van de brandende kwestiën Verplichtend Onderwijs, Kieswetten, Volkswetten. is 't waar Zou de Koning liberale gedachten hebben Neen, maar vooruitstrevende Democratieke ge dachten hij wil niet varen gelijk in Spanje, Portu- gaal en Italië de toestand van de Noordsche Landen staat hem beter aan. L» als M. Woeste met zijn mannen van 't oud I estament geen veranderingen willen. Dan zal de Kamers ontbonden worden met een gemengd Ministerie, ze spreken zelfs van Theodoor, den Independent, met Ministers uit al de Partijen. Ook 'ne Spcialist Wet pVaarom ^iet BeIgen moeten gelijk voor de waar dat men u, onzen Volksvertegenwoor diger Daens, ook zou vragen, om Minister te worden Ik hoor ik dat ook zeggen, te Brussel. Ze voegen erbij dat Koning Albrecht hertelijk moet lachen alahii den et aan die Vrije Volkspartij die maar éen man in de Kamer heeft 't is rareteit, zegt hij. En zoudt gij aannemen Hm, hm, zwijgen is niets zeggen. Maar hier onder ons op een eeuwig zwijgen I II Luistert Ik zou geerne aannemen Om aan allo klein bedienden een deftig Familieloon en een beta melijk Pensioen te geven om overal voor ons Rei zende Werklieden schoon Statiën te doen bouwen, om Aalst te begiftigen met een Rechtbank, een Garni zoen, een Staats-Arsenaal, een Zeehave, om goede Wetten te doen stemmen voor d'Hop, om de zware lasten te leggen op't machtig rijk Volk, ook om in klein Steekes en op den Buiten voor de Onderpastoors een Huis te doen bouwen en hunnen trok op te slaah ook, om de Kerkfabrieken te pramen hunne Kloklui ders en Stoelkeszetters beter te betalen nu is 't op veel plaatsen een schande. Erdabi, Minister Daens, g'haalt er eer af. Maar van den anderen kant, geliefde menschen Aalst moeten verlaten, mijn geliefde Demokraten, mijn ander Vrienden, mijn Stad-Osbroek, mijn Rhijn, mijn Volkswijken, niet meer mogen in derde klas rei- zen, niet meer kunnen kaarten met de Reizende Werk lieden en ander Vrienden, dat zou ik niet kunnen over mijn hert krijgen.. Daarbij., daarbij.. Wat is er nog Te Brussel, als Minister, ik zou begraven worden met Lijkdienst in Sinter-Goelen, vol glorla-mundi zondereen Vadronske te bidden; ik verkies een Dienst van Bermhertigheid in mijn Parochiekerk, elk hoort daar de Mis tot lafenis der Ziel en ik rust liever op ons stil, zedig, gezond Volks Kerkhof; er is no<* een wit marmeren plak over aan 't Gedenkstuk van Pas toor Daens, men heeft er enkel mijnen naam op te zetten. Daarbij, al wat men hierover zegt, zijn louter veronderstellingen.. In de Staten-Kamer zetelen voor een Schaliedekkers-zoon, 't is al wel. Wie zou dat ooit gepeisd hebben De Patriark-Aartsbisschop van Lisbonna heeft de Republiek herkend. E. H. Onderpastoor Van 'den Abee'e verlaat Sint Martenskerk om Pastoor te worden te Botteiare hij laat hier een zeer goede geheugenis.

De Werkman | 1910 | | pagina 1