ËÉ<1\ SPÖOR Opening der Kamer De KamëF~ Aalst-Brussel-Calcken N° 1990 1! Nov. 1910 CORRESPONDENTIE door Cam. De Waegekaere. Dijnsdag 8 November erkelijk Nieuws ABONNEMENTSPRIJS voor Belgie 2,50; de vreemde Landen 4, CO Men schrijft in cp alle tijdstippen des jaars. f3- IDA.:E3>TS, Volksvertegenwoordiger, AALST 38"« JAARGANG. MAANDAG. Gisteren een zachtmoedige Novemberdag geweest vandaag baldadigen regen, doch kon het anders? Bijna •ld?Huismoeders vroegen REGENWATER. Nu en dan komen opklaringen, maar 't is diaprastus van Regen. 9 ure naar Brusselhet schijnt dat de werken aan de onderaardsche gangen uitgesteld zijn tot de naaste jaar. In de Kamer worden prachtplanten en bloemen aan gebracht voor de ontvangst van morgen de Bedienden moeten schikken en schrijven dag en nacht't zal luister- lijk zijn niemand weet wat de Koning gaat zeggen er zal geluisterd worden gelijk hazen in de klavers. Ze loo- pen in Brussel de straten af met schriften La Mort de l'Exposltion. a dix centimes. Le Testa ment de I'Exposition,a dix centimes. In 't Ministerie van Financien voor voorscheide zaken; idem in 't Ministerie van openbare werken. Daar is Mi nister Hellepulte schoon geleverd't zijn bijna al Vlaamschonkundigen. Een der Secretarissen mij zegt Mijnheer komt waarschijnlijk voor Calcken Ha, ge weet, Mr, dat het daar zoo wreed gnat I Een jonge Huis moeder is er gestorven door de killigheid en de vochtig heid. Wij welen hetM, Du Cati'lon is hier geweest, de werken can Schelde zullen beginnen met den Uitko mende van te naaste jaar. Zonder mankeeren. Wees gerust, Mr, alles wordt gereed gemaakt. Ik was in dit A^misterje voor inlichtingen over een aanbesteding. 3 ure 5. Naar Hal, door de druppelen bij verscheide Vrienden, o. a. in een huis nut verscheide zieken, een achtbare Ouderling, een kindje van 4 jaar. Och ja, het leven een Hospitaal is. Elk moed en verduldigheid noo- dig heeft Goede zaken gedaan in Hal, niet in woorden, maar aan werken is de vriendschap te bemerken. T'Hal welke groote prachtige Statie 1 6 ure 25 aan de Statie voor den trein van 6 ure 33. Oei, ze spreken van een ongeval op de voorname speur naar Brussel, 35 minuten ten achteren. Een brave Bediende komt mij zeggen dat de Expres blijft staan in Halik spring er op. 6 ure 45, hij rijdt voort, bone corragio hij blijft staan te Lotn, tot 8 ure 5. Adieu trein van 8 ure 35 in Brussel-Noord... Loth 1 Loth 1 Nu staan wij hier gelijk de Vrouw van Loth. Een groote naaide der sporen is gebroken waardoor een algemecne verwarring der Treins; beter wachten dan verongelukken beter scheel dan blind, laat ons blijven welgezind als alles wel gaat zal ik rond 11 ure thuis zijn. En morgen, 't is mij gereed te maken voor de ope ning der Kamers den baard fijn afgeschoren, het hair opgepoetst en de beste kazak aangetrokken 5 6 keeren bleef onzen expres staan in 't veld, te Broekruys het werd 8 en half, 8 ure 45 en we geraakten in Brussel-Zuid nietwe zaten bij twee Heeren die van diep uit Frankrijk kwamen een der twee begon te klagen van grooten hongerik dacht in mijn eigen Blijft de Trein nog lang Zich oprichtend, snapte hij enkel zijn pak met den frak terug en ijlde verder. Persijzer, plank en hoofddeksel,die hem ontvallen waren, liet hij liggen. Ook was het intusschen, vooral hier op den weg door het hooge woud, zoo don ker geworden dat hij deze voorwerpen niet lig gen zag. Hoe meer hij liep, hoe heviger hij nu e.i dan aan zijn pakje voelde rukken. In zijn toenemen- den angst, nam hij thans al de lamplichten die hij bij poozen door het hout zag schitteren, voor gloeiende op hem gerichte oogen, en het getik* tak der weefgetouwen en geklipklap op de zwingelberden om hem heen, werd eene hel- sche scharminkeling in zijne ooren. De hazen en konijnen die soms voor zijne voeten weg vluchtten en in de duisternis enkel door het gehoor waar te nemen waren, kregen gedaan ten voor hem van de ontzachlijkste grootten en afschuwlijkste vormen. Zoo bereikte hij de Dorpplaats van Worte- ghem. Hij hijgde als een afgebeulde trekhond en was doornat van 'c zweet. Het rukken en snokken aan zijn pakje hield nog immer aan. Eindelijk strompelde hij den dubbelen dorpel zijner woning boven. Elkeen, tot over eenige jaren, zou u te Worteghem het huisje nog ge wezen hebben. Het lag midden de dorpskuip en paalde aan de pracntiger woning van den geneesheer en burgemeester Plancquaert, Het is de kleinzoon zelve van den droeven held de zer geschiedenis, die ons het verhaal gedaan heeft. Hij heette Lodewyk, zooals zijn Groot- stil en wordt hij bleeker>van"flauwte, mijn groote Halle taart is eraan. Gelukkig we geraken rond 9 ure te Brus sel-Zuid vandaar per tram in een hondeweêr naar Brussel-Noord daar een spijsteringskete 10 ure 23 op den Trein geschreven, gelezen, overwogen, in slaap ge vallen de Trein staat, ik zie licht, gelijk den haan van Sinte Pieter ik spring uit den Trein en ben op de plan kieren een Garde komt't Is toch .'Aalst Neen, M. Daens, 't is Denderleeuw Ho oei, Denjerleeuw I Rap als een hazewind terug op den Trein, ongedeerd en ongetaakt in Aalst geraakt. Bone se.a, elk den goeden dag tot morgen, ik zal een schoon beschrijf geven. Slabadaris van regenwolken, koud en killig, rensj en rilligik heb bij mij den ouden trouwen, braven, rondborstigen, manhatiigen weisprekenden Vriehd, uit Turnhoutin de Kempen ging Zondag de roep dat het ging Revolutie zijn te Brussel, dijnsdag, bij de opening der Kamer. 8 ure Ik schrijf aan een Vriend Vriend, mijn hand ende groetIs het met den hoogen hoed Waarop ant_ woord Ieder vreest voor tempeest, laten wij ons buis' dus maar te huis. Waarop fecit. 10 ure. Naar Brussel veel Gendarms ziin er naartoe... Waarom Om dat 't Volk algemeen Stemrecht vraagt, het eenig rechtvaardig stelsel!. Aue macht komt uit 't Volk. Is die spreuk een doode letter geworden 11 ure. Te Brussel,recht naar de Kamer; niet veel gewoel in de Stad 12 en nalfge ziet niet van de Otto's en Voituren die Volk aanbrengen; de gan- fjen en trappen zijn njke- ijk gestoffeerd, 't is groote klopmarkt. 1 ure Een talrijke Stoet brengt dc -Gekozenen der Socialisten, door ae Stad naar de Kamer witte pa- pierkes gaan omhoog als sneeuwvlokken; er staat op: Dissolution I Vive le suffrage universel Het is, ja, een machtige Betooging. Rond Sinter Goelen grooten toeloop ik steek mij nen kop in de Kerk 't is een der schoonste Tempels van Europa; het is de Mis van den H. Geest voor de opening der Kamer; vroeger, in zulke omstandighe den of als er 'ne vreemde Pater kwam preêken, de Kerk was zwart van 't Mans volk; .nu de Koor half vol en hier en daar een oude heer of een madam. Dat het ware om half-notte postu ren te zien dansen het tegenwoordig Katholiek is ver- smokkeld in de ple zieren en in de Finan ciën. 1 ure 15. 't Is overal Portez-arme i De Koning komt te peerd naar de Kamer gereden.. Overal wordt geroepen ALGEMEEN STEMRECHT: Overal, het regent briefkes Algemeen Stemrecht Tot op het peera van den Koning en tot in de voituur der Koningin de jonge Koning ziet er bleek uit en ontroerd; er wordt veel meer geroepen Algemeen Stemrecht dan Leve de KoningNogtans, niemand is tegen den Koning en nog veel min tegen de goed- hertige Koningin. Amor Vindt. De Goedheid vooral, overwint het al. 1 en half. Koning Albrecht stapt de Kamer binnen.. De zaal davert van 't geroep Vive le RoiVive la Reine /Al de Socialisten zijn daar, behalve Demblon, die naar Parijs moest reizen; ze roepen Dissolution Suffrage UniverselMaar hunne stem gaat verloren.. Dan werpen ze met duizende witte briefkes voor Al- femeen Stemrecht in de Zaal die papierkes verwek en ontroering... Reeds was er harrewar geweest bij de Intrede der Koningin, omdat men in de Tribunen toejuichtte. Hu- bin had geroepen: Zwijgen daar! Nu, tusschen de salvo's van Vive le Roi werd voortgeschreenwd en men hoort de schelle stem van Van de Velde Tegen den Koning hebben wij niets, maar tegen de Mannen die zonder recht regeéren De Koning bleef zijn Re- j devoering in de hand, 4 5 minuten, de klein' Prins- kes neigden verschrikt lot hun Mam&ken.. Eindelijk maakte de Koning gebruik van eenige j stilte om zijn Lezing te beginnen en te voleinden Na die Lezing, hij stond recht, saluweerde rechts en links en ging dé zaal uil. Wat heeft de Koning voorgelezen I Niets van beleekenis, de gewone protocollendat België in vrede leeft met de Mogendheden, dat d'Expositie luis ter lijk geweest is dal er min her bergen zijn en min genever gedronken wordt, dat er wetten gaan komen voor Werkmanshuizen en Pen sioen aan de Mijnwerkers maar niets over LEER PLICHT, niets over Eenmaking der Kiezings- wetten NIETS. Het is dus de politiek Woeste Alles laten gelijk het is en niet de politiek tor Kardinaal Mcrcier De Samen lering moet gansch omgekeerd worden. Ik stond er dicht bij en mij docht dat hij heel dit stuk afgelezen heeft met tegenzin. En 't groot gtwoel en geroep zal hem gezegd heb ben Dc Belgieche Kamer is het Belgische Volk niet. In het weggaan des Koning hield de Kamer zitting over de kiezingen van MeiEr zijn Verzoekschriften gekomen tegen de kiezing van Rousselare-Thielt en bijz. tegen de kiezing van Antwerpen, in welke tegen alle recht en rede de lijst der N eeringdoenders gewei- ferd was... 6 Komiteiten zijn benoemd voor die on- erzoekenIk ben in de 6dt; doch ik zal gaan luisteren in de eerste voor Antwerpen; de weigering der Nee- ringdoenders-lijst is een SCHELMSTOK geweest. Woensdag; Arme Throonrede Vandaag zit ting te 1 en half voor Onderzoek der kiezingen. Sa menstelling Bureel Loting derSektiën. 't Ziet er hem lief uitGister, woensdag, was ik in de vierde Kommissie voor de Kiezing van Antwerpen (lijst der Neeringdoenders) ik kom boven in de Kamer en 't is er vlam en vuur, een lawijt van honderd duizend kastrollen die breken, huilen, op de lesse naars slaan... Wat was er gebeurd Verscheide Kiezingen waren onderzochtverscheide Leden hadden den Eed afge legd nu kwam de kiezing van Nijveiniet éen rekla- matie tegen die kiezing nogtans riep M. Verhaegen dat de liberalen er gekozen waren door uitliooping en bedrog waarop uitvallen en verwijtingen, zoodat de oude Voorzitter heer Beernaert opstond en de zitting schorstte na een kwartuur werd zij hernomen de storm was bedaard en M. Jouret sprak drie kwartaurs over de Kiezing van Nijvei, waarop M. Woeste z\jn eigen en de kiezingen van Aalst omhoog stak te 4 ure 40 vroeg ik 't woord, doch de zitting werd ge sloten, ik blijf aangeteekend voor donderdag; aan komt ook de kiezing van Antwerpen. Vraag gericht tot den Heer Minister van openbare werken en landbouw Deze dagen zijn opnieuw overstroomingen ontstaan langs de Schelde, tusschen Wetteren en Dendermonde. Te Wetteren overstroomde het water huizen van den Aard te Schellebelle leden de huizen van het Aardeken, en te Uitbergen-Weimeersch brak een dijk door. Heeft de dienst van Bruggen en Wegen die met het toezicht aan dat gedeelte der Schelde gelast is.den minister ingelicht? Zijn er maatregelen genomen om eene nieuwe ramp als deze van de overstroomingen van verleden winter aldaar te vermijden 2° Vraag aan denzelfden Minister De overstroomingen der Schelde rond Wetteren zijn veroorzaakt door het niet maken van de dijken langs den stroom. Aldus moeten de zaailanden en weiden, alsook de huizen van oeverbewoners, te Wet teren, Schellebelle, Uitbergen, Calcken, Overmeire en Beirlare, bij eiken springvloed of overvloedigen regen onder water komen, tot schade van iedereen. Zoolang er geene dijken opgericht worden tusschen Wetteren Jabbeke en Schoonaarde, zullen die over stroomingen niet ophouden. Wat houdt den Minister van Openbare Werken te gen die dijken uit te voeren en de Gemeentevaart van Calcken te verlengen, daar de onteigeningen verleden zomer geëindigd zijn en de aanbesteding der werken reeds kon plaats hebben? Wanneer zal een aanvang met die werken gemaakt werden Vrjjdag Sint Martinus, Patroon van Aaist-Hoofdkerk en Stad. Zondag Gedurige Aanbidding Bisschop Martinus, een man van goedherligheid en vrijheid; een echte Demokraatin zijnen tijd wilden vele Bisschoppen van Gallicië de kinderen der Arianen met geweld doen doopen. Bisschop Martinus verklaarde De Heer be geert een Vrijwillige Offerande; daar aan hield hij met koppigheid en bleef 9 jaar zonder naar de Vergadering der Bisschoppen van dwang le gaan; zij allen zijn vergeten hij, de Man der Vryheid, staat op de Outaren.

De Werkman | 1910 | | pagina 1