Rampen - Misdaden-Ongelukken öoor de knaging Buitenland Op Broertje passen. Als moeder soms uit schuren is Of eene boodschap doet, Dan blijf ik bij mijn broertje kleen Ik laat hem geenen stond alleen, Maar ik bewaak hem goed. Want, denkt eens, hoe gevaarlijk 't is Zoo'n kindje grijpt maar aan, En 't liefst wat het niet hebben mag, Het haalt het ergste voor den dag, Het geen het meest kan schaSn 1 Een mes, waarmeê 't zich snijden kan, Iets puntigs, naald of schaar, Een doosje stekjes 1 O hoe licht Ontvlammen die 1... Och, arme wicht I.,. Verbranden Dood Hoe naar I... Al lage 't enkel ziek, gekwetst In 't kleine bedje neer, Hoe droef zou reeds mijn moeder zijn, Wat dede 't al aan vader pijn, 'k En had' geen vreugde meer I... Neen, spreek me van geen spel, als Ik broer bewaken moet I Ik wil eene goede waker (waakster) zijn En zorgen voor het kindekijn, Gelijk mijn moeder 't doet 1 H. Muyldermans. Mengelingen. VERGEEFSCHE MOEITE. Een onderwijzer poogde een zes jari gen knaap een begrip van de Samentel ling te geven; het volgende gesprek geeft den uitslag zijner poging op On derwijzer Indien gij reeds eene kous aan heb, en ook de andere aantrekt, hoe veel kousen hebt gij dan aan Leer ling Ik draag geen kousen. Onder wijzer Maar zoo uw vader een varken op stal heeft, en er later nog één bijkoopt, hoeveel varkens heeft hij dan Leer ling Wij mesten geen varkens, Meneer. Onderwijzer Ofwel, indien gij eerst eenen kiel hebt, en uwe grootmoeder schenkt u met Nieuwjaar nog eenen, hoe veel kielen hebt ge dan Leerling Ik krijg nooit iets van grootmoeder. On derwijzer Maar als ge nu éénen appel hebt, en uw moeder geeft er u nog éénen, hoeveel appels zult ge dan hebben Leerling Onze appels zijn bijna allen zuur, ik krijg er buikpuin van, en daarom lust ik ze niet. Onderwijzer: Een arm kind krijgt van u eenen boterham, maar het heeft reeds eenen in de tesch, hoeveel heeft het ter nu Leerling Mijn bo- terhams eet ik alleen op. Ondewij- zerGij hebt eene les geleerd en kent ze. Hoeveel lessen kent ge, als gij er nog eene bij leert Leerling Hi 1 Hi I Hi 1 Meester, ge hebt mij straks nog ge slagen, omdat ik mijne les nooit ken 1 GRAFELIJKE FAMILIE. Zoo, mijnheer de graaf, gij wilt mil de hand uwe dochter niet geven Gij weet nochtans wel dat ik ook tot eene grafe lijke famillie behoor Mijn grootvader v/as calligraaf. mijn vader stenograaf, en ik mijnheer de graaf, ben pheno- graaf. Vrouw neerstige hand en Heer Spaart-aen-kant zij nooden de gasten, als de andere vassten. FIJNER. Wat hadt ge weer aan de meid van hien.ver tc veriellen vroeg madam Spits aan heur meid. Van alles 1 zei de andere. 't Zal wat goeds geweest zijn 1 '.Vatte Als wij wat vertellen, i 't v. cl deftiger dat wat gij zegt, madam Gij spauweïtaltijd over de meiden, wij spreken over de madamen. AALST. Kind overreden. Op Kerrebroeck, Gustaafke Van den Brempt, oud 5 jaar op den bijgang, door een brouwers wagen, waarvan 't peerd opschrikte door een mottocikkel. In de Gazetten van Brussel stond 'tkind dood; doch zondag nanoen leefde het nog. Dit arme schaapje is bezweken en Woensdag morgend begraven. De Engelen Mis was in St-Jo- zefskerk. Rond de groote brand in de Tentoonstelling. Men denkt dat de brand die in Brussel-Kermis ontstaan is, het werk is geweest van misdadi- gers. In den Palstaff heeft men eene halfopgebrande 1 bougie gevonden,die geplaatst was te midden van ontvlambare stoffen. Overirens, sedert eenigen 'ijd, komen naam- j looze brieven aan 't uitvoerend komiteit toe, mei- 5 dend dat het niet noodig zal zijn dj Tentoonstel- ling af te breken, dat man zich zal gelasten ze door het vuur te vernielen. Den avond vóór den brand hoorde men op het j Plein der Vet makelijkheden eene geweldige los- branding. Gelukkig werd geen schade vastge steld, doch men zoekt hoe die ontploffing is voor gekomen. Een begin van brand is ontstaan langs den kant van Canada. De pompiers van Boendael zijn aldaar ter plaats geweest. Men weet ook dat er een brief is toegekomen, dat men den grooten Boom op het plein der Vermakelijkheden zou door brand vernielen, om derwijze al de spelen aldaar te treffen. Men vraagt zich af of de brand die de Kosmos vernielde, ook niet het werk van'eene misdadige hand is geweest. Een Brusselsche Kassier aangehouden te Nizza. Een boekhouder te St Gillis, oud 40 jaar, ver dween spoorloos over eens maand, na ontvreem dingen gepleegd te hebben ten nadeele van zijn patroon tot een beloop van 20,000 fr. De Onderzoeksrechter ontving uit Nizza een telegram dat X werd aangehouden, op het oogen- blik dat hij in de post een brief kwam afhalen. BRAND te Koekeiberg. Zaterdag avond brak een geweldige brand uit in 't huis van M. Demailly, Wagenmakerstraat. Op weinige stonden nam het vuur grpote uit breiding, zoodat de Brandweer veel last had om den brand te blusschen. Eene dame, die in eene kamer van het bran dende huis in bezwijming viel, moest door de redders weggedragen worden. De schade is zeer aanzienlijk. Dieistal bij ccn wisselagcnt te St-Gilles (Brussel). Zondag morgend bestadigde men dat 's nachts dieven in het huis waren gekomen van M. Wirth, wisselagent, steenweg van Charleroi, te St-Gillis. In de bureclen werd alles overhoop gewor- pen.^De geldkoffer weid opengebroken De da ders legden de hand op eene som van 20,000 fr. in speciën en op een groot aantal akt ën ter waarde van 20 tot 25,000 fr. De politie werd verwittigd en doet opzoekin gen. LAKEN. KIND OVERREDEN. Het 9 jarig knaapje, Arthur Van der Heyden, Paleizenstr., Brussel, werd Maandag morgen, als hij naar school ging, door een rijtuig omge worpen op den hoek der Maria-Chnstene en Claessenstraat. Men nam hem op met gebroken linkerarm en eene diepe wonde boven het rech teroog. VILVOORDEN. KIND VERBRAND. Het 4 jarig zoontje der echtgenooten Dcbruy- ker, Romeinsche Baan, te Koningsloo (Vilvoor den) viel Zaterdag m.t h_-t hoofd vooruit in een ketel ziedend water, w elke in de keuken op den vloer stond. Ondaks spoedige verzorging van een dokter, stierf het knaapje nog den zelfden avond. De moeder moest zich van ontsteltenis en diotfiicid U bed leggen. HOBOKEN. Doodelijk ongeval. In ccne f ibriek had zaterdag een doodelijk on geval pl 1 ats. De Reitz, 22 jo>r, die zich op een povitrel b voud, is van eene hoogte van 14 me- ie:s gevallen en op den slag gedood. De jonge man h^d d<-ri schedel gebroken. Moedige daad van een Meisje te Mechelen Vrouw Y. minck was bezig met haar linnen te spoelen op den Vaartuijk, toen zij over het brugs- ken in h-.i water viel. De dochter van de Zwemplaats, C. Eeckelaars, 18 jaar ouc1*, sprong de d erikeünge na en biueht ze aan kant. De Polnie is verwittigd en zal zorgen dat die mzedige daad door hei Gouvernement beloond werd. EEN WERKMAN GEPLETTERD. E n vre sclij.c ongeluk is gebeurd zaterdag, nabij de statie van Wondelgem. j ..:ii werkman aari den spoorweg 0. Wyckaert, is door den trein van Encloo verpletterd. Het schijnt da' de trein een veikeerde lijn zou geno men hebben. De ongelukkige werd een arm en been afgezet. Eene 80-jarige vrouw verwurgd te Godveerdtgem. Te Godvier'degem, kleine gemeente gelegen nabij Schepdael, woonde iie 80 j irige vrouw Jo.ona Peuters alleen. Zondag kwam haar 12 ja- ig kltindochterken haar bezoeken en vond de arme oudeilinge levenlco3 uitgestrekt in eene ka mer van 't gelijkvloers. Het meisje vluchte al roepend. Geburen snelden toe in het huis. De ouderlinge was dood zij was verwurgd gewor den. Diefstal was de drijfveer der misdaad geweest. Alles werd doorzocht, al de meubelen waren om geworpen geworpen en de inhoud der laden lag dooreen in de kamer. Het slachtoffer moest eenig geld bezitten en niets is gevonden geworden. Het parket heeft een onderzoek geopend. VROUW LEVEND VERBRAND. De 4ijarige jufvrouw C., te Gheel, had 's nachts eene bougie aangestoken en deelde het vuur mede aan hare kltêderen, De arme vrouw weid zoo vreeselijk verbrand dat zij eenige uren nadien in vreeselijk lijden overleed. TH1ENEN. VROUW VERBRAND. Vrouw Goffaert, wierp haar petrolvuur om het toestel ontplofte. De brandende petrool spatte op de kleederen der ongelukke welke vreeselijk werd verbrand. Automobielongeluk fa den r acht van 'aterdag op Zondag had een erg ongeval plaats op de Quai des Ardennes, te Luik. Daar hing een dikke mist. Een auto in welke zich vijf personen bevonden, reed aan het uiteinde der kaai tegen een paal, den electri- schen kabel ophoudend. De schok was gewel dig. De vijf personen die in de automobiel zaten werden er uit geschokt, ten gronde, en min of meer erg gewond opgenomen. De auto werd ver nield. CANADA. Een brand vernielde het zinneloezengesticht te Baudon Eene ongelooflijke verwarring is er het gevolg van geweest. Er zijn vele slachtoffers. NONTION. Te Alzat hadden werk lieden 't vuur gestoken aan de wiek eener doos dinamiet, welke zeer vochtig gewor den was door 't onweêr. Eene vreeselijke ontploffing was er het gevolg van. Vijf arbeiders zijn zeer erg gewond. NEW-YORK. Ten gevolge eener ontploffing te Yolando, weiden 100 mijn werkers bedolven. Men kent het getal I dooden nog niet. ENGELAND. De zaak Grippen. De crimineele kamer van het Verbre kingshof heeft de voorziening in verbre king van Dr Grippen tegen het vonnis, hem ter dood veroordeelend, verworpen. De moordenaar der schoone Ellmor zal dus verhangen worden indien de Koning hem geene genade schenkt. TREINBOTSING Eene botsing had plaats te Etancourt, op de lijn van St Quentin naar Guise, tus- schen twee waggons, mei beeten geladen en een koopwarentrein. De treinoverste is gedood geworden; de mecanicien werd erg gewond. EENE CYCLOON Lissabon 7 Nov. Eene cycloon verwoestte Villarcal en Algarve. De schade is belangrijk, maar men kent het aantal slachtoffers niet. Verscheidene visschersbooten zijn gestrand. Een zeilschip zonk tien leden der bemanning kwamen om het leven. IN EEN AFGROND GEVALLEN Weenen, 7 Nov. De lijken van profes sor Dorgang en den ingenieur Himmel- buer, beide Weener toeristen, welke sinds verscheidene dagen waren 'jVerdwe nen, tijdens eene bestijging vaneen berg, werden gevonden in een afgrond. VREESELIJK DRAMA DOOR ONVOORZICHTIGHEID Parijs, 8 Nov. Een schrikkelijk drama dompelde eene w .rkliedenfamilie in de smart, zondag avond, in de Beau- dricourtstraat. De metser, Pierre Mouton behandelde een revolver die hij dacht n'u-t geladen te zijn. Plots ging een schot toevallig af en de kogel trof de I3jarige dochter van Mouton aan het rechteroog, Het kind werd naar het gasthuis gebracht, maar is er over leden. Men beseft de wanhoop van den beklagenswaardigen vader. MEID EN KIND VERSTIKT Saumur, 8 Nov. Toen de luitenant der kurassiers, M. de Galard, maandag in de Kamer ging waar zijn kind sliep, en de voedster verbleef, vond hij het meisje en zijn dochterken verstikt. Een kachel der gang, waarvan de buis in de schouwpijp der kamer van de meid was aangebracht geworden, had dit ongeluk verwekt. De geweldige wind had de stik - gassen teruggedreven. Beide slachtolfers I zijn overleden. Een rijke juwelier uit Holland stelde zich op reis, in bezit van veel kostelijke juweelen en groote sommen gelds. Hij deed zich vergezellen door eenen knecht, een armen jongen, dien hij vroeger had aangenomen en al zijn vertrouwen gaf. Gedurende de reis ontstond in het hart van den knecht het verlangen om rijk te worden dit gedacht overmees terde hem zoodanig dat hij zijnen meester vermoordde, hem al zijn geld en zijne juweelen ontnam en zijn lijk in het water wierp. Om geen slechte vermoedens te verwekken, begon hij een kleinen koophandel en iedereen dacht dat hij zeer goede zaken deed. Men aanzag hem voor een werkzamen en geschikten mensch door de fortuin be giftigd, daar hij zijnen handel meer en meer uitbreidde. De treffelijkste familiën lieten hem in hun gezelschap toe, eene zelfs gaf hem hare dochter ten huwelijk hij werd lid van den Gemeenteraad en eindelijk Burgemeester. Zekeren dag werd hij geroepen om met andere Rechters eenen knecht te oordeelen die zijnen meester had ver moord. Allen hadden reeds den plichtige veroordeeld, maar er ontbrak nog eene stem, de stem van den Burgemeester, d e men ongeduldig verwachtte. Hij zweeg, zijn gelaat werd bleek en doodsch, en hij begon in al zijne leden te beven. De omstaanders meenden dat hij schielijk onpasselijk was geworden. Eensklaps staat hij op, gaat zich nevens den moorde naar plaatsen en roept uit Rechters, God is een rechtvaardige Rechter I Hij stelt voor u een grootere plichtige dan deze ik ben de schul dige, die sedert 30 jaar mijn schelmstuk verborgen heb. Mijnen meester en weldoener, die mij uit het stof had getrokken, heb ik vermoord. Mijne uur is gekomen. Een helsche schrik heeft mij sedert dit gevloekte oogenblik geene uur rust gelaten. Ik wil dat men mij recht doe. Spreek mijn doodvonnis uit Eene onbeschrijfelijke verslagenheid had zich van iedereen meester gemaakt Men leidde hem naar he< ge vang, en aanstonds zond men hem naar Holland om in lichtingen. Al de bekentenissen die hij gedaan had, wer den waar bevonden hij werd ter dood veroordeeld en onthoofd. Waarlijk, God is rechtvaardig Zou hetzelfde niet gebeuren met Oordegem en Kerkxken SOLDATERIJ. Men kan niet 2el00ven hoeveel de Ouders uitge ven voor hun Zoons die bij den Troep zijn. Zelfs d'arm- ste Ouders sparen 't eten uit hunnen mond om iets te kunnen dragen of opzenden. Dat zou niet mogen zijn. Zulke diensten bestaan niet buiten de kasern. Veel wer kende menschen doen zich zeer voor hun Soldaatjes. Aalst. Erfdeel-Breemaeker ik ben zaterdag bij M. Janson en bij M. Feron geweest. Het derde en laatste deel der Erfenis, over 6 jaar beloofd na eenige weken, zal nog dees jaar verdeeld worden. Valschen Eed E:\ valsche Beschuldiging zijn wraakroepende stukken en worden van op deze we reld gestraft. Die valsch gezworen heeft of valsch be- schu'digd. is de prooi van Onrust en Knaging geen rust of d'herstelling moet er zijn en hoe langer gewacht, hoe dieper in den gracht. De menschelijke Justicie, zeer gebrekkig, wordt geholpen door de knaging die den plichtige volgt overal waar hij gaat of reist... Zijn eigen moeten verdachten is de eerste straf van een Booswicht of Kwaaddoener. vader. Heel Worteghem herinnert zich nog dit koddige ventje. God Lowie toch, zijt gij dat riep de vrouw van den kleermaker uit, toen zij einde lijk in den man die bij haar binnenviel met zijn schuw verwilderd gelaat en grijzen kop haren echtgenoot herkende, die zij den maande frisch, opgeruimd en met den blonden krulle bol naar zijn werk had weten gaan Te Anseghem, op de hoeve van het Bobeli- bosch, waar Clepkens de heele week gewerkt had, had men eveneens een doodelijk angstigen nacht beleefd. Nauwelijks was de kleermaker den huize alt, of de bewoners vernamen opeensin den gar.p een geritsel, dat een ondervragend blikkenge- wissel tusschen hen uitlokte. Aan het lichte gedruisch paarde zich weldra een zacht gebons en geklop tegen de buitendeur of tegen eenen der muren van den gang. De boerin trok de keukendeur open om te kijken wat daar achter omging, maar zich plotselings herinnerende dat hunne hoeve den naam had door spoken be zocht te worden, sloeg zij die met eenen gil weer toe en viel van schrik in bezwijming. Men hielp haar tot het bewustzijn terug, maar zoo groot en algemeen was de schrik, dat niemand ondervragen en zij ook geen woord spreken dierf. In den gang had het gedruisch nog toegenomen. Na zoo wat een kwartier aan gehouden te hebben, viel het plotselings stil. Dien nacht ging geen der hoevebewoners slapen, en eerst toen de morgenschemer door de vensterruiten begon te dringen, dierf men, langs de achterdeur om, de voordeur gaan ope nen. In den gang vond men eene leege garen- bobijn liggen. Dit verklaard niets, want den vorigen dag had eene der dochters garen getwijnd, zooals wij weten, en hoe lichtelijk kon dat voorwerp hier versukkeld geraakt zijn. Nog eer het heel klaar was, kwam de zoon

De Werkman | 1910 | | pagina 2