De gevolgen Overzicht over 't werk HOOGMOED De Volkswil Volkswil. De Kamer Kronijk der week M® 1991 !8 Nov. 1910 TKXTOO VST E L LI N G Bericht Tan Gewicht Die een abonnement ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4, CO Men schrijft in cp alle tijdstippen des jaars. JP. DAENS, Volksvertegenwoordiger, AALST 38,,e JAARGANG. IN DE Kamer van Volksvertegenwoordigers De opening der Kamer van Volksvertegenwoordigers is dees jaar luisterrijk geweest, immers Albert I heeft eene Throonrede voorgelezen, waarin hij eerst en vooral zegt dat onze betrekkingen met de andere Mogendheden uiterst goed zijn. Hij somt ook eene gansche reeks ver anderingen op welke de Kamerleden zullen te onderzoe ken hebben, maar om zoo te zeggen niets vindt men er in dat den toestand van ons zoo lang verdrukte Volk kan helpen, niets dan hier en daar wat lapzalf om 't Volk nog wat in slaap te wiegen, maar geen enkel krachtig middel wijst Hij aan, die ons Volk moet redden. Niets over de brandende kwesties als Verplicht Onderwijs, niets over Algemeen Stemrecht of eenmaking der Kieswetten, het eenigste middel nogthans welke bestaat om spoedig de heropbeuring en algemeene toestand van zijn Volk te verbeteren, neen, van dit alles mocht hij geen woord rep pen, immers de Koning mag niets anders zeggen dan hetgeene zijne Ministers hem toelaten. In de volgende zittingen der Kamer heeft het voor ons Christen Democraten schoon geweest cm te luisteren, hoe Katholieken en Liberalen elkander uitscholden als bedriegers en uitkoopers in kiezingen men heeft er ge hoord welke middelen zij (de geldmacht) gebruiken om nog 't verslaafde Volk onder nun bedwang te houden. Hoelang zal dezen toestand nog duren Hoelang zal 't werkende Volk nog dees hatelijk juk dragen Zal welhaast de uur niet slaan om onze Regeer ders te toonen wat men wil Is de lijd nog niet gekomen om de hatelijke wet welke van ons het derde of vierde maakt van een Burger te veranderen, zijn wij het niet, werkende medebroeders, die de bron zijn van allen wel stand en vooruitgang op elk gebied, is het niet door ons vernuft en werk, dat men al deze wonderen dit jaar te zien kreeg in de Wereldtentoonstelling van Brussel, en waarop de grooten met zulke fierheid wezen, en waarop zij gedurende maanden en maanden feestten ten koste van deze welke al deze prachtige stukken vervaardigd hadden en dan nog met leede oogen den dag van morgen moeten aanschouwen. Heeft men niet in een der laatste zittingen der Kamer een der afgrijselijkste schelmstukken zien gebeuren welke op politiek gebied voorgevallen zijn, met de geldig ver klaring der kiezing van Antwerpen. Onzen or.vermoeibaren Volksvertegenwoordiger stond op om protest aan te teekenen nopens 't verslag uitge bracht over de verkiezing te Antwerpen, waar de lijst der kleine Burgerij en Neeringdoeners van kant is gewezen, alhoewel dien lijst in regel was volgens den algemeenen VAN DEN eenige tafereelen uit het Leven van den Vrou wenbeul Koning Hendrik-den-Achtslen, van Engeland. Hendrik VIII, Koning van Engeland, (i5og- i547) tevens Koning van Ierland, werd geboren te Greenwich, in Juni 149L had uitstekende gaven naar lichaam en geest, en ontving eene geleerde, theologische opvoeding. Het Volk, door de hebzucht zijns Vaders geteisterd, juichtte bij zijne komst op den Throon. Ziehier wat de Geschiedenis schrijft over de eerste jaren zijner Regeering. Rond 1520 wilde hij scheiden van zijne ge- malinne Catharina van Arragon, om met de Staatjuffer Anna de Boleyn te trouwen de Paus Clemens VII weigerde de echtscheiding, waarop Koning Hendrik zich als vijand en vervolger der Kerk aanstelde al de Bisschop pen, Paters, Priesters en hooge Staatsmans die hem niet wilden als Opperhoofd der Kerk er kennen werden op depijnbantc gelegd en ver moord. (Zie 't Leven van THOMAS MORUS, 40 c. te koop in ons Bureel.) N a ongeh oord de wreede beest gespeeld te heb ben, veracht door zijn Volk, zijn eigen moe ten verachten, is de smeerlap en wreedaard een walgelijke dood gestorven in 1547. Ons dramatiek-historiek Vei haal doet den Dwingeland meer van nabij kennen. Zeke- zin der Kieswet en volgens den ministerieelen omzend brief van den heer Schollaert. Onzen Volksvertegenwoordiger toonde op onweerleg bare en krachtige wijze de verkrachting der kieswet. Wie zijn de Katholieken hier die de kleine Burgerij hier ter woord hebben gestaan en verdedigd, waar zijn de Li beralen en de Socialisten gebleven, deze laatste immers is het eenigzins te vergeven, daar hun programma de kleine Burgerij en Neeringdoeners afschaft, maar niet te min hebben zij, die het monopool wijlen hebben van te strij den voor de ürechtvaardigheid, geen woord weten in te brengen, om het schandalige dezer zaak aan den schand paal te spijkeren en toen onzen Volksvertegenwoordi ger een beroep deed op de Linkerzijde om de na 'mafroe- ping over zijn voorstel tot verbreking der kiezing van Antwerpen te bekomen, was er geen enkele die den moed had recht te staan om zijne zoo gewettigde vraag te steu nen, immers de Commissie samengesteld uit Katholieken, Liberalen en Socialisten, hadden met algemeene stemmen de kiezing geldig verklaard, alhoewel zij Sllen wisten en de bewijzen in handen hadden dat er daar moedwillig een grove fout was begaan, die den uitslag der kiezing kon veranderen gezien de goede en deftige lijst der Nee ringdoeners van Antwerpen. Wij. Christene Democraten, moeten daaruit eene les trekken. Wij bestatigen, dat niettegenstaande de zoo rechtvaar dige vraag van onzen Volksvertegenwoordiger op geene enkele Partij mogen staat maken of eenigzins hulp mogen verwachten. Het is ons aller plicht met nog meer iever en kracht dan vroeger te werken-voor de verspreiding onzer gedachten door 't verspreidep onzer bladen, tc wer ken en te werven voor leden aan te winnen in onze krin gen en bonden, opdat wij 't geluk zouden hebben bij 't vallen van 't Ministerie de balans le kunnen maken, om alles wat rechtvaardig en goedjis, 't zij het komt van links of rechts, te kunnen doordrijven en al wat slecht is, gelijk van waar het ook kome, te kunnen verwerpen. Het is de schoonste rol dat onze Christene Volkspartij is weggelegd en wij hopen het met Godes hulp te kunnen uitvoeren, want zooals hèt onzen afgestorvene Leider Priester Daens op de muren van ons lokaal deed schilde- j ren onze leus is en moet blijven Vereeniging is onze macht, de Waarheid is ons wapen, en de Rechtvaardig heid is ons doel. J- D. N. Kunst, Nijverheid en Arbeid van Aalst Juwi-Juli 1911. Zoo zyn de plans. Maar om goed te lukken, is noo- dig 1° Een algemeene samenwerking, rechtzinnig en onpartijdig, niemand uitsluiten. 2° Haastig aan 't werk te vallen; een bestendig Fes tival goed (op de verschillige Markten en Pleinen der Stad) goed; maar het bijzonderste is zonder uitstel den oproep doen aan alle Nijverheden en Ambachten om puikstukken van allen aard te maken voor die Tentoonstellingdat Vreemdelingen en Stadsgenoten kunnen zien wat hier kan gewroent en geleverd wor den. Mijn zittingen t'Aalst zijn den Zaterdag van 8 tot 10 uren, in 't Lokaal St Jorisstaaat, en den Zondag van 10 tot 12 in plaats van 8 tot 10 uren. Op ander dagen en uren riskeert men mij niet thuis te vinden. Nu heb ik 2 Lokalen te Geeraardsbergen... Proficiat, zal men zeg gen. Danke. Ik ontvang een Postkaart alsvolgt M. Daens, Volksv Proficiat voor uwe jonge Strijd- makk rs in hun blad de Elke Werkman die zijn belang kent en eenig gevoel van eigenwaarde en fierheid bezit, zal enkel stemmen voor dezen, die zuiver algemeen Stemrecht willen Bijgevolg voor de Vlaams:he'Christene Democraten, die sedert hun ontstaan die hervorming in hun schild voeren. De Bewaarders zijn er tegen, dit bewijst dat zij de Volksmacht vreezen. En zij vreezen die Volksmacht, juist omdat zij dit Volk stiefmoederlijk hebben behandeld. Hadden zij wel gehandeld, zij zouden op dankbaarheid mogen rekenen en voor zijne ontslaving niet moeten af schrikken. Advokaat DE BACKER. D'ander week onderzoek der kiezingen, allen zijn goed gekeurd, zelfs Antwerpen over Thieit-Roeselare waren groote klachten, in de kommissie zetelden Hymans en Lecocq, Vlaamschonkundigen en daar al de verslagen in 't Vlaamsch waren, wierpen zij al de pakken terug in den zak. Vrijdag werd Thielt-Roeselare goedgekeurd door 80 Kath. tegen 50 Lib. en Soc. en 1 Kristen Dem.; ik vroeg met de 50 een nieuw onderzoek. Van de 86 Kath. waren er 80 aanwezig, Dat is oppassen. Liberalen en Socialisten kapittelen wreed de afwezigen. Deze week is 't Bureel samengesteld; woensdag zijn de Sektiën vergade'd ik was in de vierde 't ging er roef-roef, met moeite kon ik eenige woorden doen akteeren voor Staatsbedienden, On derwijzers en Gendarms. Op 6 kwartiers waren de 16 Budjetten gelezen en goedgekeurd; de eerste sektie had gedaan op 3 kwartuurs. Nu is 't Vakantie tot woensdag de Heerschappen zijn immers vermoeid van werken. neemt aan ons blad, ontvangt bet kosteloos van nu tot nieuw jaar. I>e prijs is S,SO Ir. opvoor- liaml betaalbaar. Zondag November-weêrsomber treurmoedigdes avonds ruige wind en vette regen 's namiddags ten 2 ure 30 in de Zwaan te Brussel, Groote Markt, groote Vergadering door de Gepensionneerde Spoorwegbedien den die nog de vrijheid van Vereeniging niet hebben. De groote zaal proppende volSpraken Voorzitter Gieien, Socialisten Bertrand.Delport?, Van de Velde in 'tFransch; Daens in 't Vlaamsch; de Hongerloonen en Afbeulingen zijn er voorgebracht en gebrandmerkt. Zondag was in zelfde Zaal een Vergadering belegd ten 10 ure voornoen, van Werkende Bediende; vereenigd in Vakbond, de VOORUITZIENDE EENDRACHT Op 't laatste oogenblik ontving de Voorzitter Philippe Reuris een ministerieel VERBOD, geteekend door M. Flamme. Maandag Een Hondenweêr. Rond 9 ure, opklaring met de droeve mare van een Convoiramp te Wetteren, een weinig voorbij de Statiemen spreekt van 3 dooden en veel gekwetsten, zelfs werd een Aalstersche Machinist dood geroepen doch het was overschreeuwd; er is enkel groote stoffelijke schade; rond 5 ure .40 was een Koop- warentrein gedeeltelijk bulten de speuren, 2 wagons wa ren verbrijzeld; juist kwam de Duitsche Posttrein en schroefde tegen den verongelukten Trein. A! de Reizi gers sprongen uit den Trein Tot in den valavond bleef de lijn Gent-Aalst belemmerd en waren al deTreins ver ten achter; de Trein van 2 ure kwam te 4 ure in Brussel. De Trein van 4 ure was ook veel ten achteren en 5 Werklieden uit Aalst konden niet meer bijtijd te Jumet aankomen; ze maken daar deel van d Nachtploeg, ten 8 ure dalen ze neêr en komen te 5 ure 's morgends uit den Put rond 8 ure zijn ze thuis, als alles welgaatnu konden ze niet weg en vroegen aan een der Onderchefs een getuigbriefke. An ders liepen zij een boet in van 5,20. De Onderchef wei gerde. Dijnsdag zijn ze bij mij gekomen rond 8 ure. Ik was gelukkig nog thuis en ben mefigegaan bij den Statie- Overste, die aanstonds een getuigbriefke deed schrijven en den Onderchef belastte in 't vervolg gedienstiger te zijn voor die arme Reizende Werklieden. 2 maal 5,20 ver liezen, 't zou al te droef geweest zijn. Bijna al de lasten drukken op het Volk. Men kan in ons land millioenen bezitten, alle dagen voor duizende franken koopen en verkoopen op de Beurs, te Brussel, schromelijke sciiatten overlaten aan zijne erfgenamen en dat alles zonder eene duit contributie te betalen terwijl de kleine Burger die een huis bezit, of de Boer die eigenaar is van een stukje land, zware lasten moet dragen in 't leven en na de dood aldus blijft het een waarheid te zeggen dat in Belgiö hoe rijker men is, hoe min lasten men betaa t. Welnu, dat schreeuwend misbruik willen de Katho lieke Bewaarders niet afschaffenzij hebben liever 85 millioen franken uit den zak van 't Volk te kloppen met accijnsrechten op bieren jenever, terwijl al de be lastingen op onroerende en roerende fortuin slechts 61 millioen opbrengen. Hetzelfde onrecht blijft bestaan in onze oneerlijke kies wetten, in de krijgswet die den rijke van den slavendienst bevrijdt en de zoon van 't Volk twee of drie jaren in de kaserne opsluit. Ziedaar eenige misbruiken en maatschappelijke onrecht vaardigheden welke de Bewaarderspastij verdedig1, en die het grootste deel van haar Programma uitmaken. Daaruit kan men klaar besluiten dat de Chtistenc Volkspartij die oor doelwit en reden van bestaan heeft de rechten en belangen van 't Volk te verdedigen, in rcchtstreekschen strijd komt met het Programma der Ka tholieke Bewaarders, en bijgevolg in de onmogelijkheid ééne en dezelfde Partij te vormen op politiek en stoffelijk gebied. Water en vuur kunnen niet vereenigd blijvenen daarom moet de Christene Volkspartij op haar eigen be staanvrii en onafhankelijk, altoos bereid om geza- mentlijk met de Katholieke Bewaarders de rechten en vrijheid der Kerk te verdedigen, maar ook onwankel baar getrouw aan haar Christen Voiksprogiamma dat niets anders is dan de verwezenlijking van 't Evangelie en den Pauselijken weteldbrief Rerum Novarum van Leo Xlll over den toestand der Arbeiders. PRIESTER DAENS.

De Werkman | 1910 | | pagina 1