I KAMER Rampen Misdaden-Ongelukken De doodrijders /f Buitenland Mengelingen. ••.Ac-: Een Foorereiziger doodgeschoten te Burst I van Volksvertegenwoordigers MONOLOOG. Misdadiger (een portemonnaie vin dend).—Pik ik dat ding niet in, dan pikt een ander 't in en pik ik het wel in, dan pikken ze mij in. :::i Pm RAAK. Iemand, niet bijzonder vlug van beta len, bij den vogelenkoopman. Ik heb nu den papegaai al eene maand in huis en hij heeft nog geen woord gesproken Vogelkoopman. Dat zal wel uitko men. De vogel heeft eergevoel in en heeft zich zeker voorgenomen niet te pra ten voordat hij betaalt is. Wie zich ware vrienden wil maken, doe goed aan zijne vijanden. ONDEUGEND. Dorpsonderwijzer. Hier zijn twee eieren. Als ik er nog een bij leg, hoeveel zijn er dan, Jan Jan lacht guitig en zegtGij kunt geene eieren leggen, meester.» Kind'ren zijn als wit papier, In den oud'ren hoede Bladen, waar g'op schrijven kunt, 't Kwaad zooveel als 't goede. Beleefd. Een veekoopman stuurde onlangs aan eenen anderen koopman de volgende vriendelijke uitnoodiging Kom morgen de trein van vandaag neemt geene ossen meê !l Al zoo beleefd en vriendelijk als de andere die aan zij nen confrater de volgende depêche zond Morgen vroeg, moeten alle de verkens aan de statie zijn ik verwacht er u bij. Proficiat. Goede reclame. Een winkelier die zijne concurrenten de loef wilde afsteken op het gebied der reclame, bood zijne waren te koop aan met de volgende aan beveling Zoo goed koop alsof ik ze gestolen had. «Qffifil NOOIT KONTENT. Een vent die fel zijne vrouw had ge slagen, moest hiervoor op den tribunaal komen. Waarom hebt gij uwe vrouw zoo schrikkelijk mishandeld vroeg hem de president, Dat is gekomen ten ge volge van het kaartspel, mijnheer Hoe dat Wel wij hadden al eenen geheelen avond gespeeld en mijne vrouw kloeg gedurig dat zij geenen troef kreeg dan heb ik er haar wat troef ge geven, en dan is zij mij gaan aanklagen z'en is nooit kontent. Een vriendelijk vrouwengelaat maakt de huisgenoten vroolijk. In dit leven, hoe kort het ook is, heeft men nog altijd den jtijd anderen te hel pen. Een (tevreden mensch doet als een leeuwerik kan hij niet over een wei- lano beschikken, hij zingt op eene gras zode. De cood en geeft geen een gena, zij voegt den rijkstaf f ij de spa, ue kroone bij den vilten hoed de onbuigbare alles buigen doet. Lucia maakt den langsten nacht, half Juni maakt den langsten dag, hall Maarte en September vrank maken dag en nacht even lang. Op 't Kerkplein stond een paardjesmolen, toe- behoorende aan M. Raphael. Zondag avond bezocht Raphael en zijnen knecht, de herbergen van 't Kerkplein. In de herberg van Verleysen kreeg Raphaël twist met een jongeling wegens een oude schuld. Hij verliet de herberg en kwam terug naar zij nen rolwagen. Toen hij pas binnen was, kwamen de personen, met welke hij in twist geweest was voor zijne barak en begonnen met steenen te werpen. Raphaël en zijn knecht kwamen buiten en de woordenwisseling herbegon. Een klaps weerklonken vier revolverschoten. De knecht werd in de linkerzijde getroffen. De kogel doorboorde het hart en de ongelukkige bleef op den slag dood. In de worsteling kreeg Raphaël een pint op het hoofd en werd erg gekwetst. De policie werd spoedig verwittigd en maan dag morgend waren de gendarmen van Herzele ter plaats. Zekere Cosyns werd aangehouden maar loo chent alle plichtigheid. Het zal moeilijk zijn om de plichtigen te ken nen. Zekere beweren dat men van twee kanten geschoten heeft. Plet slachtoffer was een doorbraven jongen van 3ojaar. BRUSSEL. Theodoorke P... had reeds zoo veel schoons en wonderbaars hooren zeggen van de Tentoonstelling, en hij had nog geene ge legenheid gehad al die wonderheden te zien. Hij had twee jaar gevang gedaan en over veertien dagen was hij vrij gekomen. Hij moest dus rap zijn wilde hij de Wereldfoor nog zien. Maar Doorke had geen oorden I Wat gedaan Hij liep naar den telefoon, telefoneerde naar eene dame die hij wist rijk te zijn, stelde zijn eigen voor als een vriend van madam cn vroeg haar 5oo frank voor eene spoedige handelszaak. De goedhertige dame liet haar eigen beet ne men, zond door eenen bediende de 5oo frank en Doorke was op den zwier. De kei e! zwierde zoodanig en zoo fel dat de 5oo frank op 2 dagen geblazen waren. Doorke zat weer zonder centen en hij was het zwieren nog niet moe. Hij telefoneerde nog eens naar de goede dame, maar eilaas de dame was niet thui6 en haar man was zoodanig wantrou wig dat hij, in plaats van 5oo fr. de politie stuur de naar Doorke. Doorke werd geknipt en achter de grendels «gezwierd». Dat zal hem leeren zwieren met een andermans geld 1 Door een paard voortgeslepen Zekere Van de Velde, leidde een paard naar de smidse. Op den Gentschen steenweg ging het dier op hol en sleepte den man 60 meters ver over den grond. De ongelukkige werd aangetroffen met "gebro ken rechterpols en erge wonden aan het hoofd en dc beenen De diefte van 100,000 franken te Brussel De vermoedelijke daders der diefte ten nadeele der Nationale Bank, zijn thans aangehouden. De plichtigen zijn twee graveerders en een ju welier. De twee graveerders beweren dat de juwelier hen gevraagd had den stempel der nationale Bank na te maken. Zij verklaren niets van de diefte geweten te hebben. De juwelier loochent alles af. H et onderzoek gaat voort. PAARD OP I10L Het paard van M Vierendeels, Ter Plulpen, ging ondag op de Tervuerenlaan op hol. Het viel weldra. M. Vierendtels ea zijn vriend M. Jacquet, van Boschvoorde, werden uit het rij tuig geworpen. De eerste brak zich den rechter arm en werd erg gewond aan het hoofd de tweede weid opgenomen met gebroken rechter schouder en kneuzingen. Schrikkelijke val van een schaliedekker Dinsdag viel Hanssens, 40 jaar, schaliedekker, van het dak van een huis der Biugmanlaan, te Brussel. De ladder waarop hij zich bevond, was uitgegleden Hij% stortte van eene hoogte van li meters ten gronde. Ilij werd met gebroken schedel en erge won- d n op he; 1 het licha>m naar het gasthuis ver voerd. Zijn toestand ij hopeloos. Tc Biussel is een kindje, A. Du-irt, 9 maan den oud, in zijn wiegje verbiand deze stond te dicht bij dc stoof en de lakens hadden vuur gevat, f Zondag heeft men in de Statie van Beer- nem op den ijzeren weg, het lijk gevonden van De Cuyper, 80 jaar, d:e door een aansioomende trein moet overreden zijn, Zekere Shörer, van Antwerpen, werd maan dag door Jeen behendige gauwdief zijn gouden uurwerk met keten gestolen. ^Zaterdag werd een jongeling, G. Lrclat, die j pêr velo van de Crespelstraat, tc Brussel i wam gereden, door een automobiel welke naar de j Midi reed, omvergeworpen en overreden. De gi kwetste werd naar 't hospitaal gevoerd, De chauffeur die de vlucht genomen heeft, wordt door de politie opgezocht. Op de Henegouw laan werd maandagavond de schoenmaker Van der Borghf, door een roe- kelooze taxigeleider omgeworpen. Hij is erg gewond naar 't hospitaal vervoerd. Op de Paleizenstraat, botste een taxi, ge- voerd door zekere Dresen, op een huurrijtuig, bestuurd door den koetsier Vroolyck. De man, ziende dat zijn rijtuig zwaar bescha digd was, werd woedend en zijne zweep grij pend, begon op de taxigeleider te kloppen. De taximan werd, met gebroken neusbeen en zware wonden, naar het St Pieterg-Hospitaal gebracht. Doodelijk ongeluk te Genesius-Rhode Maandag morgend werd de óojarige werkman De Keghel, in een fabriek tusschen twee voer tuigen de borst gepletterd. De ongelukkige bleef op den slag dood. Vreeselijk werkongeval te Marcinelle J.Renard, 17 jaar, van Montigny-le-Tilleul, was in de pletmolens der fabrieken van Thy-le- Chateau, te Marcinelle, aan den arbeid. Een gloeiende ijzeren staaf, aan een machien ont snapt, werd rond den hals van den ongelukkigen geslingerd, die vruchteloos poogde met de han den hem zich te ontlasten. Werklieden snelden hem ter hulp met nijptan gen. De schedel van den ongelukkige werd gebro ken en een zijner oogappels uit de holte gebrand. De jongeling stierf eenige minuten later. CHARLEROI. De Duitseher Teusch die te Parijs vrouw Breune, keukenmeid, in het hos pitaal St Antoine, vermoordde om ze te bestelen, heeft zich te Chassart, nabij Charleroi, gezelf- moord. Wasmes. Levend verbrand Zekere A. de Caufraz, 80 jaar, plotseling ont steld geworden, viel zondag op de stoof. De kleederen der ongelukkige vatten vuur en zij werd zoo vreeselijk verbrand, dat zij weldra overleed. Luik. Drama in ee n Cirk M. Pezon deed oefeningen met eene leeuwin. Daar deze zich wederspannig toonde, legde haar meester zijn rijzweep op haar. Nu sprong de leeuwin, M. Pezon toe en sloeg hare machtige klauwen in zijn rechterarm en lin kerhand. Spoorwegongeval te Sprimont Te Hauvré-Sprimont moest de reizigerstrein met geladen wagons verlengd worden. Men stiet de zware wagons op de spoorbaan. Daar deze zeer hellend is. botsten de voertuigen op de rijtuigen met reizigers, waarvan een werd omgeworpen. Al de andere werden beschadigd. Mad. B. en L. werden ernstig gewond. RIJSSEL. In den nacht van zaterdag en zondag is de moordenaar van den inkasseerder Thain ter dood veroordeeld. De halsrechting zal plaats hebben te Rijssel. De weduwe van het slachtoffer bekomt 10,000 fr. schadevergoeding en de kinde ren elk 200 fr. per jaar. Favrier was zeer bleek toen het von nis werd afgelezen-. NEW-YORK. M. Bakfeller ontving tijding van de Zwarte Hand, vragend de onmiddelijke betaling van 250,000 fr. op straf van dood. Een zeer ieverige waakzaamheid wordt uitgeoefend. BERLIJN De Rijn stijgt steeds. Te Keulen be reikt hij reeds 6 meters. De lagere stads wijken der stad staan onderwater. Talrijke familiën zijn verplicht hunne huizen te ontruimen. BE CHOLERA IN ITALIË EN TURKIJE In de laatste 24 uren stelde men in de Napolitaansche provincie zeven gevallen en drie overlijdens vast. In de provincie Romen 7 gevallen en 3 overlijdens. Uit Constantinopel melden men 21 gevallen en 11 overlijdens in de ie en 2dc legerkorpsen. Tijdens de 2 laatste dagen waren er 144 gevalien en 91 overlijdens. PARIJS. Een 28 jarig ingenieur, M. Do Partes, die de werking van een itvolver aan een vriend uitlegde, deed eensklaps een schot afgaan. De Ingenieur kreeg den kogel door het hart en bleef op den slag dood. In Weenen is de tentoonstelling gedeeltelijk afgebrand. De schade bedraagt 500,000 fr. Maandag werüen verscheidene hevige aardschokken gevoeld te Beaure gard (Algiers). De verschrikte bevolking nam de vlucht en ging zich in de velden tenten oprich ten. In Frankrijk duren de overstroomin gen voort. De Marnevallei staat heelenal onder en de gemeenten aan den oever zijn overrompeld door water, verschei dene steden zijn in groot gevaar. Zitting van Woensdag 9 November 1910. Kiczing 1% ij vel De heer Daens. Mijne heeren, geldmacht is geld macht en blijft altijd geldmacht. Óu-.'e gewoonten zijn moeilijk uit te roeien. Tot over dertig jaar de menschen van cenigen ouder dom weten het wel waren de kiezingen niets anders dan dwang en bedrog. Nu komt er allengskens verbete ring, dank aan de Volksmacht en hoe meer de Volksmacht zal opkomen, hoe vrijer, oprechter en waardiger de kie zingen zullen zijn 1 Wij, Democraten, wij willen van geen bedrog, wij willen van geen omkooperij. Maar wie in deze zaak zou moeten zwijgen dat ze zweeten en wie op zijne borst zou moeten kloppen met zijne twee handen, is de heer Woeste en zijne katholieke vrienden van Aalst. Iedereen weet dat de heer Woeste de vijand is van het Vlaamsche Volk en van de Vlaamsche taal. (Tegenspraak rechts.) ledereen weet dat die heer het stemmen van'alle Volks- wetten tegenhoudt het is de heer Verhaegen die het zegde en dat hij hier niet meer zou zetelen als Volks vertegenwoordiger van eene Vlaamsche Bevolking, indien de kiezingeu te Aalst op eene rechtvaardige wijze waren geschiedt, zonder omkooperij of drukking door de Katho lieke Partij. (Zeer wel.! links.) Kiezers worden omgekocht zoowel door Liberalen als Katholieken, maar toch moet ik zeggen dat op dit gebied de heer Woeste en zijne vrienden de kroon spannen, Indien er een prijskamp was voor omkooperij, dan zou gewis Aalst d-n prijs van uitmuntendheid bekomen en zelfs buiten wedstrijd staan. (Gelach links). Herinnert u op welke wijze de kiezingen geschieden in het arrondissement Aalst... M. Ie President. Je vous en prie, monsieur Daen», revenez a ia question. M. Daens. Je réponds M. Woeste et je n'en ai que pour cinq minutes. M Neven. Des fraudes noinbreuses ont été commi- ses Aloston peut done bien en parler. De heer Daens. Al de behoeftige ouderlingen die in 72 Gemeenten van het Arrondissement aan de kiezing moesten deel nemen, werden naar de stembus geleid door 9 de Katholieken. Maanden en maanden lang moesten de j Katholieke Werklieden zich zat komen drinken cm dom en stom naar de stembus te trekken. Gij weet hoe het er toeging met de vervalsching der kiezerslijsten verval- sching van eigendom, opgave van valsche datums van ge boorte enz., en het is op zulke wijze dat de vrije wil der bevolking ontaard en onderdrukt wordt. De heer Woeste zegde gisteren dat hij geen Ieeraar is van kiesbedrog. Zeker is hij dat niet in het openbaar, maar hij is nochtans de hoofdman geweest van al die ver- valschers. Toen over zeventien jaar mijn broeder zaliger, Priester Daens, De Backer en anderen eene vrije christene Volks macht wilden stichten, toen heeft de heer Woeste het zwaard van broodroof getrokken en gezwaaid over het hoofd van al de hoofdmannen en al de aanhangers. Hij zwoer toen dat de Familie Daens ten onder moest en dat <r mijne kinderen van armoede uit de stad zouden moeten loopen. M. Ie Président. Tout cela n'a rien de commun avec l'objet de la discussion. De heer Daens. Mijnheer Woeste en ik zijn aan de laatste statie van ons leven. Als christene mensch, ook in naam van mijn broeder Priester Daens, vergeef ik hem het gruwelijk lijden dat hij ons en de onzen aandeed, maar toch voeg ik erbijiedermaal hij zal rechtstaan om ren dag in zijn prachtig Paleis, sprak hij tot zijnen neef, de Hertog van Dierham, niemand is ongelukkiger dan ik de minste' mijner on derdanen is gelukkiger. Zijt gij ongelukkig, Sire vroeg Dierham gij, verwinner binnen en buiten uwe grenzen gij, die de twisten der witte en 100de roos van v' Jork en Lancaster ten einde bracht, die, op uwen troon gezeten, den eenen voet op den buitenlandschen en den anderen op den bin- nenlandschen burgeroorlog gezet hebt. Ja, sprak de Koning, ik ben machtig, het is waar... geene mijner onderdanen die mij niet benijdt, en toch benijd ik dikwijls het lot van mijnen armsten onderzaat. Kroon noch scepter geven de vreugd deze ligt etikelijk in het hui- J seiijk geluk. De minste mijner onderdanen heeft 1 eene vrouwen kinderen die hem beminnen, en de minste der onderdanen is derhalve geluk kiger dan ik. Maar de Koninginnen, uwe Echtgenooten, beminden u ook, Sire sprak Dierham, en heb ber. u kinderen dien beminnen, nagelaten. De Koninginnen, mijne Echtgenooten hernam Hendrik spottende Catharina van Ar- ragon was eerst aan mijnen broeder gehuwd, en mijn geweten heeft mij geraden haar te verstoo- ten Anna Boleyri heeft hare ontrouw op het schavot geboetJane Seymour, een engel uit den Hemel is naar den Hemel terug geroepen Anna van Cleef, die men mij naar een portret van Holbeyn deed trouwen, heeft zich zelve recht gedaan en met den titel j*van mijne zuster zich vergenoegd. Zeg nu, wat mij van die Hu welijken blijft Maar gij zijt jong, Sire een nieuw Huwe lijk kan u geven hetgeen u tot heden ontbrak. Ik weet het, sprak Hendrik, e:i ditmaal zal ik mijne gemalin niet aan hoven of in voor name huizen zoeken ik ben het moede dat Enropa zich met mijne huiselijke twisten be moei. Mijne scheiding van Catharina van Arra- gon heeft mij ïn oorlog gebracht met de Neder landen, Spanje en Duitschland, en de terug-

De Werkman | 1910 | | pagina 2