Husiana «en»p feopenöe nientps Kamerkiezingen in de Vereen. Staten Te bekomen in ons Bureel Om Fransch te leeren zonder Meester, door Vervarcke, 5,50 zich uit te geven als een voorstander van eerlijkheid in kieszaken, ik insgelijks zal rechtstaan om hem te zeggen dat hij de waarheid niet spreekt en dat zijne kiezing be werkt is geweest door vervalsching en bedrog. (Toejui- chingen links.) j üfiezing-Antwerpen. De heer Daens. Mijnheeren, men heeft hier uren en uren gesproken, in donder en bliksem, over een onbe twiste kiezing. Ik hoop dus wel dat men eenige ooge.iblik- ken aandacht zal willen leenen aan eene stemming welke met ernst betwist wordt. Al wie de stukken gelezen heeft, door de partij der Neeringdoeners van Antwerpen naar de Kamer gezonden, zal met recht en reden zeggen dat in die kiezing van Ant werpen zwaar onrecht is gepleegd ten hunnen nadeele en de rechtveerdigheid vraagt dat deze kiezing vernietigd worde. De Neeringdoeners. de kleine Ambachtslieden, de kleine Burgerij in een woord, hebben heden een der lastigste plaatsen in de Samenleving. Zij staat tegenover kooperatbven van allen aard en indien men met recht en reden veel spreekt ten voordeele der Werklieden, moet men bekennen dat men toch te weinig doet ten voordeele der kleine Neeringdoeners. Daarom staan de Neeringdoeners overal op, om hunne belangen te verdedigen in bijna alle steden hebben zij bonden aangesloten bij eenen algemeenen bond meer maals streden zij in kiezingen en hadden nu te Antwprpen een allerschoonste lijst, voor welken zij sinds lang ijver den, met de zoete hoop ook een woordvoerder en verte genwoordiger te hebben in de Kamer. Maar, ja, ik zeg het en ik druk erop door een oprechte deugnieterij van het Hoofdbureel werd de lijst der Neeringdoeners van de hand gewezen. Den 6 Mei kwamen zij met hunne lijst bij het Hoofd bureel. De lijst droeg 117 handteekens onder welke 27 van kiezers uit Borgerhout en Berche-n. De lijst was goed opgemaakt117 handteekens allen kiezers sedert veel jaren tot staving waren de jongste kiezers!'sten er bijgevoegd de voorloopige, zegt men, daar er waren geen ander lijsten, en de voorzitter maakte niet de minste opmerking. Zaterdag 7 Mei, geene reklamatie Zondag was de zitting in het Hoofdbureel uitgeplakt van 10 tot 1 ure doch men vergaderde eigenlijk van 2 tot 4 ure, en 't was na die zitting te 4 en half, dat een zekeren heer Schoenmakers met zijn betwisten voor den dag kwam. onverwacht, verraderlijk. Gelukkiglijk was de Voorzitter der Neeringdoeners, M. Berckmans, zeer waakzaam geweest en was aanwezig; hij daagde M Schoenmakers uit. aan een enkele der on derteekenaars van Berchem en Borgerhout hun kiezers- recht te betwistenhij bracht de getuigenis aan van Mi nister Schollaert. Alles vruchteloosVoorzitter De Winter vroeg of M. Schoenmakers zijn bet visting introk deze antwoord de onkennend en de lijst der Neeringdoeners werd gewei gerd, zoo men zegt van 3 stemmen tegen 2. Geweigerd tegen wet en gewoonte, tegen de uitdruk kelijke verklaringen van heer Schollaert. alstoen Minister van Binnenlandsche zaken. Mijnheeren, ik roep uwe aandacht op het volgende: in 1908 werd den heer Minister over dit artikel geschreven en ziehier zijn antwoord in 't Vlaamsch Brussel, 22 Maart 1908. Heer Voorzitter, Hiermede laat ik u eene nota geworden die antwoordt op de vraag die gij mij stelt in uwen brief van 9 Maart laatstleden. Aanvaard, heer Voorzitter, de verzekering mijner ge voelen van achting. c F. Schollaert. De heer P. Berckmans, Voorzitter der Vrijen Burgers- bond, 6, Kleinmarkt, Antwerpen. Ziehier die nota Vergt de kieswet dat de handteekeningen der kiezers, zending van Anna Van Cleef zal Henegouwen, Vlaanderen en misschien Frankrijk tegen mij doen opstaan. Ik wil niets dan eene vrouw, jong om te beminnen, schoon om te behagen, verstandig en deugdzaam om vertrouwen in te boezemen het is mij onverschillig in welken stand ik haar vind. Maar, vroeg Dierham, waar zult gij dien schat van jeugd, schoonheid en onschuld vin den Als al hetgeen ik vernam waarheid is, mylord dan heb ik hem reeds gevonden. Haar naam, sprak Dierham, is voorzeker nog een geheim. Volstrekt niet, mijn neef, en om den dienst welken ik van u verlang, is het zelfs noodig u dien te noemen haar naam is Catharina Ho ward. Toen Hendrik VIII dezen naam uitsprak, werd Dierham bleek als een lijk, greep eenen stoel en vroeg, alsof hij den Koning niet had verstaan Catharina Howard fa, mylord, een onbekende naam, niet waar Zonder mijnen alchimist Fleming zou ik haar nooit gevonden hebben. En hoe ontdekte Fleming haar vroeg Dierham. Op de eenvoudigste wijze. Hij zocht in den omtrek van Londen eene, voor zijne kruid kundige waarnemingen, noodzakelijke plant, toen hij, door den regen overvallen, eene schuil plaats :in ae woning van Catharina Howard vond. Zij bracht hem in verbazing, hij kende mijne oogmerken, verhaalde mij zijne ontmoe ting, en, naderhand overtuigden hem de ster- f ren, dat deze de vrouw is, geschikt om mij ge- f lukkigte maken. De ondervinding had mij ge- leerd, en ik zag zelf. Verkleed roeide ik in eenen boot den Theeros tot aan hare woon- plaats op. Zij wandelde aan den arm van hare voedster, langs den oever. De schoonheid van j Anna Boleyn, de lieftalligheid van Jane Sey mour, halen niets bij de hare. Toen wij aan landden, vluchtte zij. Ik wil haar spoedig aan die eene kandidatenlijst voordragen en in de nabij der arrondissementshoofdplaats gelegen gemeenten wonen, gelegaliseerd wezen door den Burgemeester der respec tieve Gemeenten Het ontkennend antwoord lijdt geen twijfel. Het Kies- wetboek vereischt slechts de hoedanigheid van kiezer, zij vergt geen enkel bewijs hetzij van de echtheid der hand- teekening, hetzij van de hoedanigheid van kiezer. De wet van 11 Juni 1896 stelt, wel is waar, een ver moeden daar, ten voordeele der onderteekenaars, die in eene andere Gemeente dan de Hoofdplaats wonen en een uittreksel overleggen van de lijst waarop zij voorkomen maar die wet gebiedt het bewijs niet en zij doet de regel matigheid der handteekening niet afhangen van het over leggen van een uittreksel der kiezerslijst. Ge ziet, mijne heeren, het is helder, klaar, uitdrukkelijk; de heer Minister Schollaert zal zijn verklaringen niet in trekken, niet waar, heer Minister, spreek toch. De heer Minister Schollaert. Ik zal antwoorden. De heer Daens. Die lijst werd dus geweigerd dom en moedwillig. Op vraag van den heer Goossens van Gent, schreef Senateur Coppieters aan den heer Minister. Zie hier de antwoord Mijn geliefde heer Goossens, Ik ben in onderhandeling geweest met den Minister van Binnenlandsche Zaken, M. Schollaert, over de vraag mij door U voorgelegd. De heer Minister heeft mij verklaard dat hij er niet kon tusschen komen het Hoofdbureel van Antwerpen daar de volmacht over hebbende, de Minister gelooft dat Hoofdbureel zich bedriegt, maar hij heeft het recht niet de genomene beslissing te veranderen. De heer Minister heeft, overigens, de belanghebbende ingelicht. Mijne hartelijke groetenissen. E. Coppieters. In zijne onderrichtingen aan de heeren Voorzitters der Hoofdbureelen van de wetgevende kiezingen van 22 Mei 1910, verklaarde Minister Schollaert, dat de wet de ne- derlegging niet eischtte van de uittreksels der kiezerslijs ten voor de kiezers die de Arrondissementshoofdplaats niet bewoonden en hij voegde erbij dat er een zeer ern stige twijfel moest bestaan om eene kandidatenlijst af te wijzen. En diezelfde stelling hield Minister Schollaert staande in Senaatzitting van 14 Mei, in antwoord op een onder vraging van den heer Senator Van de Walle, betreffende de lijst Berckmans en consoorten te Antwerpen. En na al die duidelijke verklaringen, tegen de alge- meene gewoonte, tegen reden en wet. het Hoofdbureel van Antwerpen weigert die lijst en vernietigt het werk en de hoop der Neeringdoeners En de Voorzitter van dit Hoofdbureel is de Voorzitter eener Rechtbank. M. De Winter is bloedverwant van een der katholieke kandidaten, M. De Winter. En zulke grove misdaad tegen recht en wet is gepleegd in de grooie han delsstad Antwerpen, om eene kleine opkomende Partij van Handelaars te verpletteren. Ik noem het een sluipmoord, met berekende baatzucht. De Neeringdoeners hadden een uitmuntende schoone lijst. Ziehier de namen hunner kandidaten Berckmans P. C. L., HandelaarDe Wolf, Nijveraar en Rechter bij de Handelsrechtbank van Antwerpen Van de Wiele A., Landbouwer, Gemeenteraadslid te Deurne Van Noten J Nijveraar te Antwerpen irnoeckj Han delaar te BerchemVerbeke C., Winkelier te Antwerpen Peeters L., Handelaar te Borgerhout. Zij hadden eendrachtig en ieverig gewerkthun stern- aantal van 5,5C0 in 1906 ging voorzeker komen tot 13,000 en nog meer, door de misnoegdheid in Borgerhout tegen verscheidene Katholieke Volksvertegenwoordigersde kleine Burgerij ging voorzeker haren man in de Kamer hebben de Katholieken vreesden hunne meerderheid met één man verminderd te zien en daarom is die aanslag ge pleegd. Het voorbeeld der politieke Katholieken van Aalst werd hier gevolgd Bedrog plegen en valschheid zooveel mo gelijk na de kiezing zal misschien blama en afkeuring komen, maar de kiezing zal blijven. Biechten uit nood, de absolutie krijgen met eene be risping, maar het gestolene mogen behouden I Welke ver- derflijkheid voor het openbaar eerlijkheidsgevoel Gisteren was ik een oogenblik in de le commissie van onderzoek en de toestand stond zonneklaar voor mijne oogen de vier Katholieken zagen de misdaad tegen de Neeringdoeners gepleegd, deze spartelden als de duivel in een wijwatervat. De drie anderen draaiden gedurig rond den potmet al de groote partijen schrikten zij voor de kosten, lasten en gevaren eener nieuwe kiezing. Pijnlijke, droeve stukken I Eenparig keurde de commissie de kiezing goed, en M. Giroul is hier komen voorlezen dat het Hoofdbureel te streng, al te streng is geweest, maar niet onwettig heeft gehandeld. Welnu, ik verklaar hier openlijk dat het Hoofdbureel van Antwerpen een zware akt van onrecht heeft daarge- steld. De Grondwet vraagt 100 handteekens van kiezers hier waren er 117, waaronder 27 uit Berchem en Borger hout. De ministerieele verklaringen zeggen dat geen enkel bewijs moet geleverd werden. Hier waren de kiezerslijsten erbij gevoegd op een oogenblik kon men de kiesbaar heid der onderteekenaars van Berchem en Borgerhout naspeuren. Het is dus sluime berekende, voorbedachte baatzuch tigheid geweest. Mijne heeren, het boek der wijsheid zegt op de eerste bladzijde Regeerders, wetgevers der aarde, zoekt eerst en vooral de rechtvaardigheid I Welnu, heeren, indien gij de kiezing van Antwerpen goedkeurt, dan mag ik u toeroepen Gij zoekt of wilt de rechtvaardigheid niet, maar uw partijbelang en 't zou een ware schande zijn van de Belgische Kamer aan werkende Volkeren zulk voorbeeld van oneerlijkheid te geven. HPS i i^1av>/4 De Douraa gaat een li u w w*. -w» jjngmans hoe ouder en hoe rijker ze zijn, hoe meer ze zullen moeten betalen. T o I s t o de oude Volksschrijver is verdwenen uit zijn Kasteelwant 't is een rijke man men weet niet waar hij is de geruchten loopen van zwaren twist in zijn Familie, omdat hij den eigendom zijner Boeken niet wilde verkoopen een groote som is hem aangeboden verscheide raillioenenmaar de oude Tolstoï wilt die Boeken afstaan aan 't Russische Volk. -0- Wie lang en gezond wil leven volge Pastoor Kneipp alleen 't Water zal een lijf hem geven, kloek en hard als staal en steen. (Kneipplied). Ik heb de over- tuiging dat de menscken meer en meer naar mijne gedachten zul len overkomen. (Woorden van Pastoor Kneipp). Het boek Kneipp te koop in ons Bu reel, aan 70 c. franco thuis. Te BRUSSEL is de Tentoonstelling bijna gansch afgebroken die plaats van leven, rijkdom en vermaak wordt een Wildernis.. Nu, la note, de rekening. In AALST lag vrijdag in den Vischwinkel, nevens ons nieuw Lokaal te weeg, lag in de fitrien een Elebot van go kilos.. Die zulk Visselken aan zijn lijn heeft of in zijn net, moeten verschieten; in dito Aalst speelde een Volksvertegen woordiger in den Osbroek twee Pandaars op éenen avond nu is een nieuw kaartspel gekomen uit Boom Het wippen. Te GENT spreken de Soldaatjes met lof en glorie over de PATAATJES, te Doornijk ook de Patotterkes der Vlaamsche en Brabantsche Boeren maar op de meeste andere plaatsen is 't Miserie op tafel een Soldaatje van Brussel mij zegde Ik sta hier 16 maanden en heb nog geen 3 maal Patatten geëeten 7 Is mager, zei Knobbel en beet in 'ne Kei Te Grooten Bij- gaarde is overleden broeder Alexis, die vermaard was tot in de vreemde Landen voor zijn Boeken van Aardsrijkskunde hij was 76 jaar; weinige Onderwijzers bereiken dien Ou derdom. Zaterdag te Ninove zijnde, sprak ik in de Geeraardsbergsche straat met 'ne Man die uit SINT LI EVENS-HAUTEM kwam met een Paard. Veel Volk geweest Schromelijk veel Volk, veel vreemde Koopmans De Paarden Veel Paarden, geen Kajutten of oude Paarden, meest felle, jonge en schoone de Duitschers kochten er vele aan 800 tot 1700 franken. Er was ook een macht van koe beesten, met verkoop aan hooge prijzen. D'APOTHEKERIJEN worden in Duitsland zeer duur verkocht, omdat ze beperkt zijn door de - Wet. Zoo is te Koningsberg de Apotheek De Witten Arend ver kocht voor 430,000 marken., 't Is schromelijk duur.. Te Goppingen is de Mandsche Apotheek verkocht voor 5oo,ooo fr. De Eigenaar was er in bezit van gekomen over g jaar, voor 330,000 fr. 't Zijn schoone ronde sommekes. Bij de Kamerkiezingen in de Ver. Staten zijn de Republikeinen duchtig door de Democraten geklopt ge worden. De Democraten hebben tot heden meer dan 54 zetels gewonnen, hetgeen hun eene meerderheid geeft van 14 stemmen in het Congres, Zij wonnen eveneens acht zetels in den Senaat van Washington, de Republikeinsche meerderheid derwijze verminde rend. De Kristene Democratie heeft voor doel alle noodige posten en geld verspellingen af te schaffen. Het is daarop dat haren zegepraal gesteund is. In Frankrijk. De Parisiens staan met schrik en angst voor de Waters die zoo schromelijk stijgen zou het een her haling zijn van 1908, alwanneer Parijs bijna gansch overstroomd werd en men op de straten en pleinen vaarde, gelijk te Venetia dijnsdag zit ik op den Trein, rechtover een Aalstenaar die een gazet had met teekeningen der hooge Waters. Hoe is 't daar Ik heb er nog niets van gelezen, zegde hij, maar het verwondert me dat een Stad gelijk Parijs geen betere voorzorgen neemt Inderdaad, 'tis zoo. T'AALST staat onze Rhijn ook zeer hoog, in 't Statie-Kwartier staan vele kelders onder water maar te KEULEN is een dijk doorgebroken, en te Oostmaand moeten vele menschen vluchten in booten. BOEKWERKEN AAS I,S0 DE ROODE NOTARIS, nieuwe '.uigaaf van den vermaarden Jan Clerker, door Silvain Van der Gucht, met vele platen, een zeer sch on Boekdeel. HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriften, vooral dienstig voor Huishouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch. HANDBOEK VOOR LIJDENDE, of genezing zonder Geneesheer door Rector Van den Bosch. BELGISCHE NEGOC1ANT of tafel van Rekeningen, dienstig voor Koopmans, Winkeliers enz.

De Werkman | 1910 | | pagina 3