Loopende Nieuws Te bekomen in ons Bureel g Huishouding en Landbouw Belgische Negociant Het weder in December. Kassé-Papier Die een abonnement wetten, en. van den anderen kant, voor het tegenhouden van alles wat eenigzins zou gericht zijn tegen den Gods dienst. Wij zijn Democraten in het hert en in den zin van den grooten Rus, van den grooten Volksman, van den groot sten held van onze eeuw, van Tolstoï, die zegde Ik ben overtuigd dat het geluk op de aarde mogelijk zal zijn als de menschen de Leering van Christus wilden volgen, niet op Pharaseische wijze, maar rechtzinnig. En Tolstoï voegde erij en hierop roep ik de aandacht der linkerzijde bijzonder dat die Leering noodig is, ge makkelijk en aangenaam. Het is in dien zin dat wij, Democraten, werken en dat wij aan cnze vrijheid houden gelijk aan ons leven. Geene pogingen noch van geestelijke noch van wereldlijke macht zullen baten, zoolang de Christene vrije mannen zullen zijn naar het voorbeeld van Priester Daens. De Backer en Smid Lambrecht. Men vroeg mij gisteren of ik partijganger was van de Leerplicht. Hoe is het mogelijk mij zulke vraag te stellen? Dat is immers naar den bekenden weg vragen. In 1893, als wij de Christene Volkspartij stichtten, dan was het eerste punt van ons programma de Leerplicht mits vrije keus der School. Welnu, om die vrije keus te hebben, moeten de vrije scholen ondersteund worden gelijk de anderen, vermits behoorlijk ingericht te zijn, onder voorwaarde dat er slechts gediplomeerde onderwijzers les geven en dat de vrije meesters geen handel rno/en drijven, en aldus geen kwaad doen aan de neeringdocners. De heer Woeste die afwezig is... De heer Verheven. Hij staat achter u te luisteren De heer Buyl. Hij verstaat u toch niet. De heer Daens. De heer Woeste zegde, zich tot de oppositie wendende Leyt een voorstel neêr Is dit niet belachelijk? In 1895 heeft Priester Daens een voor stel neergelegd tot invoering van de Leerplicht. Hier zij ter loops gezegd dat wij niet houden aan het woord verplichtend onderwijs en dat wi] lieverleerplicht zeggen, de plicht die aan al de ouders oplegt aan hunne kinderen zoowel het voedsel van den geest te geven als het voedsel van het lichaam, plicht die hun gebiedt de ziel van hunne kinderen te kleeden gelijk hun lichaam. Gelijk voor al de andere voorstellen, welke voor doel hebben de Volkswetten te verbeteren, zij die ons zegden: legt uwe voorstellen neêr, zij hebben dit voorstel wesoe- schupt. Wij, bijzonderlijk in de Vlaanderen, wij ondervinden hoe arm, hoe onwetend ons Volk is. Mijnen broeder zegde hier, in zitting van 3 December 1903, en dit antwoord op de Troonrede in dewelke men den Leerplicht wil van de hand wijzen Men haalt altijd statistieken aan, men zegter zijn zooveel kinders of mannen die kunnen lezen of schrijven, maar weet gij hoe die statistieken opgesteld worden Zoo, bij voor beeld, voorde jongens die bij den troep komen, weet gij wat men doet? Men vraagt, in massa, aan die mannen Wie, onder u, kan er lezen en schrijven En allen die verklaren te kunnen lezen en schrijven, - en onder deze zijn er velen die dit verklaren alleenlijk uit eerlijke schaamte, allen worden aangeteekend als kunnende lezen en schrijven. Gij ziet wat bedrog men alzoo kan plegen. Mijn broeder zegde het hier zelve Wij, die onder het Volk leven, wij die gedurig met het Werkvolk omgaan, wij ondervinden het aanhoudend. Gisteren nog kwam ik bij een verongelukte werkmanik vroeg hem, kunt gij lezen en schrijven Hij antwoordde mijneen, mijnheer. Zijne vrouw, 31 jaar oud, kon evenmin lezen noch schrijven En zoo, van huis tot huis krijgt men hetzelfde antwoord. Wij hebben het overal gehooid te Hamme te Zele, daar kon ik dezelfde vraag stellen aan een werk man van 34 jaar, aan zijne vrouw, aan zijn zoon van 14 jaar, aan een kind van 11 jaar, en altijd luidde het antwoord: neen, mijnheer! Ziedaar de waarheid. De bureelen waar men statistieken opmaakt zijn fabrieken In mijn kasteel. En mag ik daar gezien worden O neen, Catharina gij moet u voor ieder verbergen. Ach I zuchtte zij stil, dan verander ik slechts van graf. Laat ons deze doodelijke plaats verlaten, zeide Dierham. Reeds nu vroeg Catharina moet gij eer9t niet zien of er ons niemand mogelijk be- •pied Zoudt gij dan hier alleen blijven O, gewis, sprak Catharina ik ben hier niet angstig meer. Toen Dierham naar buiten was getreden, riep zij uit Het is wonderlijk, hoe hier alles in mij veranderd is, sedert ik weet, dat Hendrik mij bemint. Engelands Koning is dan in dezen grafkelder afgedaald om nog eens de arme Catharina Howard te zien. Waarom ben ik op zijne stappen en op zijne stem niet ontwaakt Hij heeit'gestaan waar ik nu sta, zijn gekroond hoofd heeft zich hier op het mijne gebogen. Daar is de ring, de verlovingsring dien hij mij aan den vinger stak. Ach, zeker bemint hij mij vurig, en, helaas hij denkt dat ik dood ben. Catharina riep Dierham, weder binnen ko mende, alles is stil kom spoedig Ach, Dierham zegde Catharina zacht, maak dat uw paleis mij zoo aangenaam zij als deze grafkelder. In eene prachtige kamer, op het kasteel van Dierhaiii, zat de hertog voor eene opene venster met stil genoegen de frissche zomerlucht in te ademen. Catharina kwam naar hem toe hij stond op en kuste haar teeder. Zijt gij gelukkig vroeg hij. Ja. onuitsprekelijk gelukkig sedert gij mij beloofd hebt, Engeland niet te zullen veriaten. Maar gij verliest er het genoegen bij, u aan het franssche hof twintigmaal daags schoon te hooren noemen. 1 van leugens, met dewelke men de oogen verblindt ?en de waarheid verduistert. Daarbij, lezen en schrijven, zegde mijn broeder terecht, wat beteekent dit. Bewijst dit het bezit van een voldoende Volksonderwijs Neen, een volledig lager onderwijs ver- eischt dat een kind ter school ga en wel oppassend ten minste tot zijn 14 jaar. Welnu, hoeveel kinders zijn er die tot dezen ouderdom ter school gaan Het grootste getal kinderen verlaten de school aan 11 jaar, nadat ze hunne Eerste Communie gedaan hebben, en wat dragen die kinderen in het leven mede van zulk onvolledig en verminkt Onderwijs Bijna niets I Als ze den ouderdom van 20 jaar bereikt hebben, is het weinige dat z'in hunne kinderjaren geleerd hebben, reeds lang vergeten en zijn zij, teruggekeerd in hunnen vroegeren s'aat van onwetendheid en zedelijke verwildering. Ik besluit dus met reden, en het is onloochenbaar dat meer dan de helft der Volkskinderen met een onvol doende onderwijs het leven ingaan, en bij gebrek van geestesleven en redelijke en stoffelijke ellende kwijnen. Want indien ze niet onwetend waren, zij zouden zoo arm niet zijn, zij zouden zulken toestand niet dulden in een beschaafd land gelijk het onze. Zij zouden niet langer een leven willen hebben dat erger is dan een honden leven. En indien deze die aan het hoofd zijn beter over den toestand der werkende klas ingelicht waren, indien zij wat meer tusschen ons Volk moesten leven, er zou zeker ook meer verbetering komen, maar zij zweven altijd in de hoogte, zij denken alleen aan vermaken en aan fees ten en zij weten toch zoo weinig van hel leven van het werkvolk. (Gerucht). Ik zal een weinig wachten tot dat er meer stilte weze. De heer Voorzitter. Messieurs, veulllez faire silence. De heer Daens. Maar deze die boffen over den toe stand in Vlaanderen, die weten niet hoe talrijk de arme werklieden in de steden zijn, die winteren zomer, van af 6 uur 's morgens op het werk motten zijn tot 12 uren en dan weder van half twee tot 8 uren, dit alles om een waar hongerloon te verdienen 1 Terwijl te plattelandede arbeiders van 's morgens om 4 uren naar een statie loopen, een paar uren soms in den trein verblijven, om hunnen arbeid te gaan vervoegen. Gaat eens 's morgens om 4 uren naar de statiën van het omliggende van Aalst en gij zult die sukkelaars van Vla mingen van alle kanten zien aankomen om ver van hunne woonst, een arm stuk brood te gaan verdienen. Hun leven is nog slechter dan dit der dieren en nochtans die menschen verdragen dit leven en dulden het, waarom Omdat ze onwetend zijn. Wat moet daaruit voortkomen De toestand betert niet. Wel is waar, de heer Woeste houdt staande dat er verbetering is, maar hij is zooverre van de waarheid. De heer Buysse. Hij begrijpt u niet. De heer Daens De toestand wordt gedurig slechter omdat de strijd voor het leven ook voortdurend harder en vinniger wordt. Ons Vlaamsche Volk, vroeger zoo verheven en zoo groot, wij moeten het bekennen tot ons grout spijt, dit Volk maakt nu waarlijk de lastdieren uit van Noord- Europa. Het zijn de Vlamingen die naar de Koolmijnen trekken en naar de fabrieken van loodwit en saruis, die overal het ongezondste en slechtste werk uitoefenen, ter wijl vreemde arbeiders hier overal de beste posten komen bekleeden. En wat zal in het gevolg zijn als dit zoo moet voort gaan Die mannen, die van af hun 14 jaar zulk slavelijk werk uitoefenen, van 's morgens t:t 's avonds, die de helft van den Zondag moeten blijven slapen omdat hun arm lichaam het zou kunnen uithouden, nooit denken die mannen op het geestesleven, nooit denken zij op ver heffing. Bij ons in Vlaanderen, op honderd Werklieden, zijn er geen twee die 's Zondags een boek openen, en als ze een gazet lezen, dan is het nog bijzonderlijk het verhaal van rampen, schelmstukken en misdaden. Daarmede is het dat de katholieke bladen, die men Volksbladen noemt en die de bladen zijn der Bewaarders, daarmede is het dat ze den geest van het werkvolk komen voeden. Ook wat ziet men op onze Dorpen. De Dronkenschap vermeerdert. Het Werkvolk, dat geen uitspanning heeft voor den geest,denkt niet dan aan spelen, vechten en aan beuzelarijen. Is dit de verheffing van het Volk betrachten De heer Verheven. Maar dit brengt geld op voor de Staatskas en dat is alles wat de Regeering vraagt. De heer Daens. Dit heeft voor gevolg de vernede ring en de verstomping van ons Werkvolk nog te ver haasten. Men vraagt mij somtijds Welke redenen kunnen de Katholieken toch hebben om tegen het Volksonderwijs te zijn De heer Auousteyns. Redenen van kiesbelang De heer Lampens. Zij zijn voor de onwetendheid. De heer Buysse. Hoe dommer en armer de Werk lieden zijn, hoe liever de Katholieken het hebben. ('t Vervolgt). Geschiedenis van het GEBOCHELD 3yr^3ST3Sr£:l3:E3Sr en van de zes broeders van den Barbier. 0,50 DEMENSCHENHATER, Romantisch Verhaal 0 40. HET NIEUW ToOVERIiOEK of de Kunst om het gezelschap met allerhanne Toover- toeren te vermaken. o,75 of Raadgevingen en Voorschriften 'door Rector Van den Bosch 1,50 of tafel van rekeningen, zeer dienstig voor Koopmans Winkeliers, enz. 15Q Gaston Hlankaert of de eerste Binders. Romantleke Verhalen uit de voor gaandeEeuw, door Silvaln Van der Gucht. l 50 Geschiedenis van ROBRECHT DEN DUIVEL Hertog van Normandië. o,70 PORTITMATUS IBO-EtZE en zijn Wenschhoedeken. Derde uitgave. 0,75 Onze SINTE ROCHUS van Rubens is in Aalst teruggekeerd het is een der grootste Meester stukken van de gansche Wereld.. De Outaar stond ook in Brussel- Tentoonstelling en maakte er veel ophef.. Bij groote meesters gaan voor Kerken is altijd gewonnen.. Men heeft altijd koeken voor zijn geld. Zoo ook in 't vrij Onderwijs Willen ze daar goede bekwame Onderwijzers hebben, ze moeten goed betalen.. 6 y 8 ja iooo en 1200 franken, 't is spotloon.. Het millioen aan 't Vrij Onderwijs moet bij zonder dienen om de Onderwijzers beter te betalen. Wordt dat gedaan Wij denken wel JA. - Te GENT moet de nieuwe SINT-PIETERS STATIE gereed zijn op 600 werkdagen de Ondernemer zal 1000 fr. boet hebben voor eiken dag BOVEN en 5oo fr. premie voor eiken dag ONDER. De plaatsen van schilderij moeten 6 maand vroeger gereed zijn. Qoed akkoord maakt goede VtiendschapTe Rutten, (Limburg), hield Graaf de Grunne, maandag groote Jachtpartij; 365 hazen wer den geschoten. Zulke com pagnie achtereen zien loo pen, ware een prachtige looping. {Gelukkig is de man, die zijne driften tem men kan. - 't Zij zuur of zoet, wat smaakt doet goed. Te OOSTERLOO, bij Gheel, viert M. Keerse- maeker Jubilé-ran 30 jaar Koster in de Kerk. Abraham Santa Clara zegt niet veel van de Kosters. Zwijgen is een deugt, zei Pake Mertens. In MEXIKO is het Prommiamento gedempt. Om Mexiko te kennen, moet ge de werken gelezen hebben van Gustaal Aymard. Die de Democratie van dezen tijd wil kennen, leze het LEVEN VAN PRIESTER DAENS, groot schoon boekdeel, aan i,5o, mee groot Portret en fac-simile Die zijn zeiven achten kan, is waarlijk een gelukkig man\ In RUSLAND, oude gewoonten zijn moeielijk om la ten, Dwingelandij blijft daar neerschen 13 Leden van het Sijndikaat der Werklieden zijn daar aangehouden, omdat zij eene Betooging wilden inrichten tegen de Doodstraf. Het 1 ijk van dwang duurt daar al te lang. In DUITSCHLAND heeft d« Keizer harde waarhe den moeten hooren in zijnen Rijksdag over zijne woor den Dat hij Keizer is fdoor Goddelijk Recht en dat Throon en Altaar nauw moeten vereenigd zijn. Dit zijn schromelijke v^lsche woorden. Alle macht komt uit 't Volk en het Altaar, de Godsdienst moet enkel vereenigd zijn met Christus en zijn Evangelie te BRUSSEL hebben de Policieagenten groote sommen ontvangen voor buitengewone diensten tijdens d'Expo- sitie. Dit is volgens recht en rede OVERWERK dient betaalt overal en aan iedereen.. Over dit punt, misdoet de Belgische Staat grootelijks. Ik heb deze week nogmaals de Vraag gesteld. Eerlijk duurt langst Loondief is wraakroepend. In SINT JANS-HOSPI- TAAL van Brussel worden de Gasthuisnonnen van lieverlede vervangen door wereldsche Ziekendiensters; er is eene uit Lausanna en eene uit Holland. Opoffe ring en toewijding wassen in alle harten doch voor de Hospitalen, wat kan men beter hebben dan Liefde zusters die zich voor hun leven lang bij de arme zieken opsluiten De werking in St Jans-Hospitaal is enkel GODSDIENSTHAAT. Nu de Gasthuisnonnen weg en korts nadien het Kruisbeeld; Aan de Almabrug te Parijs, stapte woensdag eene jonge vrouw uit den tram Versailles-Louvre, toen zij uitgleed en ten gronde viel. Ten gevolge van den val, gleed de groote speld, waarmede de ongelukkige haar hoed vast stak, uit dezen en drong, door den val, in het hoofd der ongelukkige, welke den schedel heelc- maal had doorboord en op den slag werd gedood. De oude generaal meent ons het volgende weder voor Decem ber te mogen voorspellen. Van 1 tot 10, afwisseling van sneeuw en vorst, zeer ongestatig weder. Van 11 tot 18, ommekeer in de luchtgesteltenis, tijdelijke verwarming, gepaard gaande met sneeuwstormen, regen en wind. Van 19 tot 24, nog altijd repen, hagel en hevige wind. Van 25 tot 31, sneeuwstormen, zware vorst. Het zal voorzeker in ieders wensch liggen dat ten minste de helft der aangename voorspellingen van den ouden generaal niet naar de letter zullen uitvallen. Schoone effene bladen aan o,32 de kilo BEEN HOUWERSPAPIER, aan verschillige prijzen. Vermindering per 10 kilo en meer. neemt wan on® blad, ontvangt liet kosteloos van nu tot nieuw jaar. De prijs is V,öO li\ opvoor- lianrf betaalbaar.

De Werkman | 1910 | | pagina 3