Boerenbonden. Hongerloonen jr~3 Cuopenöe ÏÏieurps Want de heer Woeste had schoon groote woorden aan te halen in zijne redevoering van gisteren, zoo behendig als fijn maar als ik hem vraag en hij verstaat mij wel, daarvoor is hij het Vlaamsch genoeg machtig als ik hem vraag, aan hem die sedert 35 jaar hier zetelt in name van het Vlaamsche Volk, wat hij gedaan heeft om de onwetendheid van dit Volk te bestrijden, wat kan hij mij toch antwoorden Hij ziet dat het Volk honger lijdt en in de ellende leeft en nooit heeft hij éen woord gezegd, nooit heeft hij éen stap gedaan om dien toestand te verbeteren. Neen, al wat hij kan, is de Democraten bevechten en ons eenen eeuwigen haat toe dragen. De heer Debunne. Eenen haat tegen gansch de werkende klas De heer Daens. Katholieken, luistert en gij ook heeren Ministers, want het is aan u dat de schuld zal zijn indien de Godsdienst meer en meer door het Volk verlaten wordt, indien de Katholieken meer en meer grond verliezen want dit is hieraan te wijten dat gij den heer Woeste, die rampzaligen man, blijft volgen. Ik weet hef, gij hebt nogmaals de eendracht in de rech- tei zijde verzekerd en dit kan voor enkele jaren uw ver blijf aan het bewind verlengen, maar die eendracht, welke gij bewerkt hebt ten koste van de Volkswetten. zal eindi gen met uwen ondergang voor gevolg te hebben. Noch tans ik hoop dat het zoo niet zal zijn, want ik meen dat er in de rechterzijde toch drie 01 vier mannen zulien ge vonden worden om nuttig werk te verwezenlijken. De heer Lampens. Zij mogen niet. De heer Woeste heeft hen opgelegd hun woord in te trekken. De heer Daens. Mij dunkt dat indien ik onder de rechterzijde was en met Democratische gevoelens bezield, al de kettingen der wereld mij niet zouden kunnen belet ten te doen wat noodig is om ons Volk uit de onwetend heid, uit de armoede en de ellende te redden. Het is uwe plicht, heeren der rechterzijde, dit doel te bewerken. Gij kunt het zoo gij wilt. Doet gij Het niet. dan zal niets u kunnen redden van eenen diepen ondergang. (Zeer wel 1 op sommige banken der linkerzijde.) Wij lezen in Le Patriote van Zondag 4 Decem ber 1910 De Coservatore Romano heeft Vrijdag avond een dekreet van de Congregatie van het Consistorie open baar gemaakt over ae deelneming der geestelijkheid aan ae economische inrichtingen, decreet waarvan wij enkel een telegrafisch verhaal bezetten het Ro- meinsch blad ons nog niet toegekomen zijnde op het oogenblik dat wij het schrijven. Zekere besluiten herinnerende van het Concilie van Trente, zoo zegt het dekreet volgens het verhaal, dat het noodig is dat de geestelijkheid zooveel mogelijk ontdaan is van eene werkdadigheid van wereldsch belang. Nochtans eene hoeveelheid economische en maat schappelijke werken, zoo als banken van klein kre diet, landbouwkassen, werkmanskassen, slorpen se dert een zekeren tijd de werkzaamheid op van een deel leden der geestelijkheid. Wel erkennende dat deze inrichtingen zijn gesticht geworden voor het goed der werklieden en landbou wers, is het niet voorzichtig, zoo zegd het decreet, dat de geestelijkheid zijne eigene waardigheid mengt in de zware verantwoordelijkheden welke aan elke economische instelling verbonden zijn. De Heilige Vader verzoekt al de leden der geeste lijkheid, zoo wereldlijk als kloosterlingen de bedie ningen te verlaten die zij heden in die inrichtingen betrekken. gggKggggJL 1 .11I B» En echter, riep Margaretha in tranen uit, gij hebt hem gedreigd gij hebt hem de han den doen slaan aan zijn leven O, zeide Hendrik, iic zou door deze venster daar in don afgrond, mijne kroon, mijne scepter, ja mijnen geheelen koninklijken schat willen werpen, indien die bedreiging kon her roepen worden. Helaas zegde Margaretha, het is ge schied hij is dood De deur der zaal opende zich en eenen deur waarder meldde de Lords aan, die terugkwa men van zijne begrafenis. Zij kwamen binnen en schaarden zich rond den door Hendrik be klommen troon. De Hertog van Sussex, op een fluweelen kussen eenen sleutel dragende, knielde voor den troon neder, en bood den sleutel, den Ko ning aan Sire, wij hebben het overschot van den Markies van Derby, Hertog van Dierham, Pair van ngeland, ter aarde besteld. Hij was de laatste en edelste van zijnen doorluchtigen stam. Wij hebben, naar het oud gebruik, den grafkelder, waarin hij te midden zijner Vaderen rust, gesloten; en ik, de jongste van Engeiands edelen, ben verkozen geworden, om u den sleu tel van zijn graf aan te bieden. Uwe Majesteit, als Koning van Engeland, is de wettige erfge naam van elk geslacht dat uitsterft. Ontvang den sleutel, Sire hij heeft een der edelste har ten van de aarde gescheiden. Ik dank u, graaf van Sussex, sprak Hen drik leg de sleutel daar. De goederen van Dierham neem ik aan doch niet voor mij zei ven, mylords; wie hem in deugden zal trachten te evenaren, zal ook zijne goederen verkrijgen. God neemt u in zijne hoede Vaartwel Gij ziet, hernam Hendrik tegen Marga retha, op de vertrekkende Mylords wijzende, in hen de edelst en van Engeiands edelen. Kies een van hen, en wie hij zij, ik zweer het, hem zullen de titels van Markies van Derby, en van Hertog van Dierham volgen, en hij zal de schoonbroeder van Hendrik VIII zijn. De Pans geeft hun eene tödruimte van vier maan den om zien aan dit decreet te onderwerpen. Alleen lijk zou de Heilige Stoel in de toekomst aan een lid der geestelijkheid kunnen toelaleningeval van vol strekte noodzakelijkheid aan eene economische maat schappelijke indenting deel te nemen. Het is dus de Paus zelf die de leiders der Vrije Bur gerspartij komt goedkeuren in haren strijd tegen de Boerenbonden. Wij geven het decreet in overweging aan de Eerw. H. Dekens van Esschen en Eeckeren evenals aan de zoogezegde'Katholieke gazetkribbelaars die deftige burgers nebben durven uitschelden voor beleedigers der geestelijkheid omdat wij de broodwinning verde- i digen van vrouw en kinderen. Wij wachten hen nu af, want wij zelf komen op de kwestie terug. i Getrokken uit DE NOODKLOK, weekblad der 1 Vrije Burgerij van het Arrondissement Antwerpen. Jff -4 Men schrijft en schandvlekt de hongerloonen die betaald worden in Vlaanderen en in 't Limburgsche, zeer wel, maar wat tot het ongelooflijke grenst, is de uitbuiting onzer brave en kristelijke werklieden in 't arrondissemt Mechelen, en bijzonder in de stad Lier door de geldwolven of zoogenoemde niiveraars, zie hier eenige staaltjes beginnen wij met de huide- vetterijen, deze zoo ongezonde nijverheid, waar men werk van 's morgens vroeg tot 8 's avonds in koude vuile waters, men niets dan stinkend ongezond werk verricht, worden deze loonslaven gemiddeld 0,22 fr. per uur betaald. Men zwoegt op gewone weken 64 ure wel te verstaan wanneer er geen feestdagen in ko men bijgevolg maakt zulks 14,08 fr. per week of 2,35 fr. dagWerklieden die 20-25 en 30 jaar dienst hebben en totaal versleten zijn winnen er 0,24 fr. per uur of 2,50 fr. daags voor slafelijken arbeid deze die 0,25 fr. per uur verdienen, kan men moeilijk met een vergrootglas vinden Is zulks geen schande Het is dus geenzins te verwonderen dat die nijver- aars pochen over hun fortuin, maar wat ze vergeten is, dat aan elke zilverling een druppel zweet en traan kleeft. In de borstel fabrieken is het nog erger gesteld, daar betalen de uithongeraars van onze brave werk lieden van 0,18- 0,20 en hoogstens 0,22 fr. per uur, het middelmatig dagloon is daar van 2,15 fr. tot 2,25 fr. per dag Kan een man met vrouw en vier kinders daarvan leven Eenieder weet dat elk werkersgezin minstens 4 kinders heeft te voeden. Velies ook niet uit d'oog dat de minste werkmans woning 3,00 fr- per week betaald, zonder hof of koer, trekt 3,00 fr. van 't weekloon 12,80 fr. af zoo blijft er 9,80 fr. over om 7 dagen met 6 personen te leven Is zulks niet wraakroepend Wanneer zuilen de oogen onzer kristene broeders eens opengaan Wanneer zullen zij eens beginnen in te zien dat de vereeniging hun macht is. Wanneer zullen zij zich aansluiten bij de kristene Volkspartij, die voor hare rechten zorgt. Veel zeer veel goed is hier nog te verrichten. Toekomende week geef ik een overzicht der hon gerloonen der kaartwerksters. Schapekop. 1 Te bekomen in ons Bureel Geschiedenis van het gïl'BO o pj i-iJD ivr^isrisrEBiEisr en van de zes broeders van den Barbier. 0,50 DEMENSCHENHATER, Romantisch Verhaal 0,40. FORTUMATUS BORZE en zijn Wenschhoedeken. Derde uitgave. 0,75 Belgische Vegociant of tafel van rekeningen, z Winkeliers, enz. r dienstig voor Koopmans, 1,50 Gaston Blankaert of de eerste Binders. Romantieke Verhalen uit de voor gaan JeEeuw, door Silvain Van der Gucht. l 50 Geschiedenis van ROBRECHT DEN DUIVEL Hertog van Normandié. o,70 HET NIEUW TOOVERBOEK of de Kunst om het gezelschap met allerhanne Toover toeren te vermaken. o,75 Huishouding en Laudbouw ofRaadgevingen en Voorschriften door Rector Van den Bosch 1,50 Maria van Brabanl wonderschoon historiek dramatiek Verhaal 0,40 BOEKWERKEN AAN 1,50 DE ROODE NOTARIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden Jan Clerker, door Silvain Van der Gucht, met veie platen, een zeer schoon Boekdeel. HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriftenvooral dienstig voor Huishouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch. HANDBOEK VOOR LIJDENDE, of genezing zonder Geneesheer, door Rector Van den Bosch. BELGISCHE NEGOC1ANT of tafel van Rekeningen, -! dienstig voor Koopmans, Winkeliers enz BOEKEN AAN 0,50 Reinaart de Vos, of het oordeel der Dieren. Vol ledig Raadselboek. Schaduwbeelden, figuren welk® s bij middel met de hand kunnen uitgevoerd worden.— Vermakelijke Kluchtverteller of oprechte Guichelboek. Schoone historie van Jan van Parijs. Het Gebo- cheld Manneken en de zes Broeders 'van den Barbier i Bieboek of de ware wijze van de honingbijen te f kweeken en te vermenigvuldigen. Boter tarief, zeer I dienstig boeksken. De nieuwe Troost der Armen Leven van Thyl Uilenspiegel. Maandag was de Trein van 12 ure 48 een dik half uur ten achter. Ja, bemerkte iemand, nu moeten wij hier staan schilderen en als wij een minuut te laat komen, hij rijdt voort.. Is 't zoo niet Dijnsdag, al kaartende op den Trein, Meester Lowie vroeg aan zijnen maat Hebt gij schup- pen haas en viel uit de lucht, als hij geboet werd. Maar twee eens moest hij afdokken. Een werkzaam leven een gelukkig leven is, als de Familieloon erbij is. Nette Visietkaarten in de Drukkerij der Werf, aan 1,00, in een fraai doosken en met 100 anveloks aan 150; Die geerne Fransch leeren zonder Meester, thuis, op korten tijd, ze koopen een der Boeken Ver- vareke, 3 fr. of 3,50, franco 3o c. meer. Keixer Joris van Griekenland staat op 't vluchten hij heeft in De nemarken twee Kasteelen doen gereed maken en 1 Paleis. Er is geen vrees dat hij zal verhongeren. Slechte VUILE WEGEN, komt men veel in Vlaan deren tegen, modderpoelen om te verzinken en te verdrinken. O. a. de baan van VLIERZELE naar LEDE en den KRUISWEG VAN ERPE is zoo slecht dat de Kinderen naar de Kerk niet kunnen gaan. 't Is waarlijk schandvoor ons Belgenlartd. Een vermaarde Predikant zegde onlangs in een Sermoen dat te LIVERPOOL, op 20 jaar, 20,000 Protestanten tot het Katholiek Geloot zijn overgekomen. Leven in de Moederkerk maakt het hert verheugd en sterk. Leven en Voorschriften van PAS TOOR KNEIPP, een schoon boek met Portret en Platen, 70 c. franco thuis. Direkteur Vermoe- sen, teer en ziekelijk, in zijn Jonk heid een bloedspuwing gekregen als Onderpastoor van Astene, dat hij daar twee dagen lag, zoo goed als dood, is tot hoogen ouderdom gekomen, met jeugdige frischheid, door de Wateraanwendingen en levenswijze volgens PastoorKneip. Tot EECLOO was Champetter Delmotte 's nachts doodgestampt door een Peerd dat hij tegenhield de Stad heeft al de kosten betaald en zijn weduwe een Pensioen gegeven van 300 fr. Dat het deftig en mooi is. In AALST aan den Rhijn gebeuren aardige toeren Nu heeft een peerd er de Nostalgia gekregen, zegge de LANDZIEKTE. PRIJS-RAADSEL Mijn eerste op het dak geleid, Mijn tweede met 't woord hier in strijd, En die mijn heel in handen heeft, Veel lucht aan zijne vreugde geeft. Prijs: Leven Priester Daens; inzendingen binnen de 14 dagen. 't Land van Sotlegein Pat de Bakkers van Oom- o bergen schuwe gasten zijn, verstandig, spraakzaam, deftig. Doch het is te Sottegem dat fel geronkt wordt tegen de Eerste Communie op 7 jaar. Gelijk op veel plaatsen werd het de mode Potskes te dragen, bonnetjes van sayet. Vele Meiskes wonnen er 'ne goede stuiver meê; doch alras viel dit Broodgewin afmen maakte ze in Kloos ters aan minderen prijs en zelfs kwamen er toe, n kisten. Ik vroeg onlangs te Brussel aan een zeer brave rechtzinnige Katho liek Is 't waar dat er vreemde Kloosters zijn die onder den loon werken De antwoord was Ja, dat is waar, en de waarheid moet geschreven worden.. De Nav. Chr. zegt immers O Waar heid die God zift l De laatste Volksoptelling in de Vereenigde Sta ten van Noord Amerika gehouden, vermeldt eene ver meerdering van 209 ten honderd inwoners. Met Alas ka, Hawai en Porto Rico, telt het Rijk 93,402,161 in woners. Te HAMBURG zijn 100 personen vergiftigd door het eten vaivMargarina. 5 zijn reeds overleden. In den EIFEL Duitschland is eene goudmijn ontdekt, op i,5o m. diepte bereikte de boor reeds de goudbevattende steenlagen. De verblijfplaats van Koning Manuël. De markies Van Several heeft de Villa van Richemond Engeland gekocht woor reke ning van Koning Manuël. Deze zal daar met zijne moeder gaan wonen. -- DENEMARKEN. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat men bij middel van het stelsel Poulsen, met den draadloozen telefoon een besprek kan voeren o, een afstand van 65o kiiomc- tersjTot hiertoe was men slechts gekomen tot 200 kilo meters. Kassé - Papier Sclioonc ffene bladen aan o,32 de kilo BEEN HOUWERSPAPIER, aan verschillige prijzen. Vermindering per 10 kilo en meer. GENOVEVA VaN BRABANT nieuwe uitgaaf met Platen door üpdebeek van Antwer pen; elke week een aflevering, aan 0.10; afl. 5 is versche nen. Het zal een merkweerdig Familieboek zijn. Den SPREKENDEN VOGEL, den ZINGENDEN BOOM tn het GOUD VER WIG WA TER, Verhaal uit de Duizend Een en Nacht. 0,25 De nieuwe Troost der Armen of onwaardeerbare schat van lichte en Souvereine Reme- dien tegen verscheidene Ziekten. Wonder, Gezwollen en andere kwalen van 't menschelijk lichaam. 0,75

De Werkman | 1910 | | pagina 3