Goed, schoon woord, lie gevolgen anuari 1911 HOOGMOED Op Zee Op Zee te N° 1997 30 Dec. 1910 ABONNEMENTSPRIJS voor Belgie 2,50; de vreemde Landen 4/ 0 Men schrijft in cp alle tijdstippen des jaars. NieuwjaarIk zeg u hartelijk, ex corde ge zijt wel gekomen het is van de jaren dat wij leven en werken een nieuw jaar mogen ingaan, is een groote gebeurtenis. Jaar 1911, wees goed en genadig! wees voor elk een jaar van Vrede, van welva rendheid, van Gezondheid, van Geluk dien wensch doe ik aan iedereen, zonder eenig onderscheid, eenpariglijk. DankeVriend Daens, van de gelijke I Zoo is de oude goede manier, gelijk President Rooeeveldt zegde op zijn Mee ting te BrusselNeerstig, moedig werken en strijden voor zijn Brood behulpzaam en hulpvaardig zijn, aan Vriendin, Gebu- ren, Medeburgers, Landgenoten en elkander gaarne gun nen wat voor ieder goed is. In 't bijzonder wensch ik een goed en gelukkig jaar aan alle Partijgenoten, Zusters en Broeders der Vrije Kristene Democratie. Het is een schoon en groot Leger, dat vreêlievend strijdt, zonder eenig geweld, tegen alle Onrecht en om aan elkea mensch, in de vallei van ons Ballingschap, eenige welvaart te gunnen. Gelietde Partijgenoten, in 1010 w'hebben de Kiezing gehad. Die ons tegengeslagen is. Inderdaad het spreekt zonder tong Kortrijk i3 nog redelijk geweest, Brugge ook, daar was het strijden en niet strijden, te Namen was 't maar een schampelscheut maar in Brabant werden wij pijnlijk en wreed teleurge steld. In aille geval éen zaak staat vasfOveral zijn meer vrije Democraten dan men denktmaar w'hebben noo- dig Aanvoerders, Inrichters, gelijk De Backer, Smid Lambrecht, Frans Sterck, Doktor Caudron, Priester Daens en nog anderen, eilaas 1 ons te vioeg ontnomen en die wij met Kerstdag en Nieuwjaar in liefde-weemoed herdenken. Het gedacht, het hoofdgedacht van Priester Daens en Advokaat De Backer 3 él 4 Mannen in de Kamer. Zouden wij zoover komen Ongetwijfeld onder een eerlijke Kieswet, wij be haalden Honderd Duizend Stemmen, en hadden acht tien Man in de Kamer, het is de Balans, den Doorslag ge ziet, geliefde Menschen, dat het dringend noodig is, de Partij in te richten, overal. Helpt toch allen meê. Arrondissement AALST heeft goed gewerkt in 1910. De Bonden hebben veel aangewonnen, dank aan den werkdadigen iever der Leden en goede waakzamige en ieverige Besturen De Arrondissements-Bond is uitgebreidvroeger was VAN DEN eenige tafereelen uit het Leven van den Vrou wenbeul* Koning Hendrik-den-Achtsten, van Engeland VII. - DE VALSCHHEID GESTRAFT Dierham wierp de gitaar tegen den muur, dat zij in stukken nederviel. Stil I stil smeekte Catharina. Toen ik,, zeide Dierham, u naar den af loop van de geschiedenis'der schoone Elfride vroeg, wist gij die niet... Welnu, ik zal u die verhalen. Doe wat gij wilt, zegde Catharina in wan hoop. De schoone Elfride, begon Dierham, zij nen helm op de tafel leggende, zegde ja en werd Koningin. Die rampzalige Maar zij vergat den Koning van hare vroe gere liefde voor Richard te spreken, en er be stond toen eene wet, zooals de Koning Hen drik VIII nu heeft ingesteld, waarbij elke jonge dochter werd ter dood veroordeeld, die eene vroegere verbintenis voor den Koning verzwijgt wanneer hij haar naar den Autaar voert. Die wet veroordeelde ook de medeplich- tigeD, sprak Catharina. Wat is de dood van eenen man die be drogen en verlaten werd, en zich wreekt Ri chard vreesde de dood nietDe dag na haar huwelijk ontmoette de Koningin hem op de jacht, de volgende dag vaarde hij naast rtèar op den Theems, den daarop volgenden dag stond hij in den gang van haar paleis. Den dag Volksvertegenwoordiger,IAALST 38,le JAARGANG. de Inleg 1 frank per jaarnu is het maar lOcentiemkes per jaar, om aldus een algemeene Bond te vormen Wie zijnen Naam geeft en 10 centiemen, wordt Lid van den algemeenen Bond. mag deel nemen aan alle Vergaderin gen en Stemmingen... Het is een schoon en groot ge dacht. Elk gelieve te helpen aan de uitvoering. In 1910 is de VOLKSWIL gesticht door ons jonge Democraten'; 't is een Gazet, verschijnende alle maanden, zij is bestuurd en geschreven door jonge Democraten van Aalst en Omliggende ze kost 2 centiemen het Nr en 50 c. het Abonnementdie 50 opstuurt, wordt Bescher mer en ontvangt de Gazet ten huize elke maandde VOLKSWIL zal goede Schiijvers kweeken; die goed schrijft, spreekt vloeiend en goed. Dus. Schrijvers en Sprekers, 't hertebloed der Partij. Veel handen maken licht werk. Democratische zielen, helpt de Volkswil door Uttverkoopers te zoeken, het Blad te koopen, een In schrijving te nemen aan Den Nieuwe/aar. Zegt, duurbare Menschen, ons Jonkheid die zoo kloek moedig en verstandig schrijft, verdient ze niet aange moedigd te worden door een kleine of groote gift met puntdichtje of kenspreuk? Ik zou moeten leelijk verdui veld mis zijn, of die Nieuwjaar lal goed lukken. In 1910 is in Aalst gezorgd vcor een EIGEN LOKAAL, daarvoor werd in de Lange Zoutstraat gekocht het Huis der weduwe Cammaert, een vermaard Gebouw met an tieken gsvel, een soort van Stadhuis, alwaar d'Overleve- ring wil hebben dat Dirk Martens geboren werd in 1450 hij stierf nabij d'Houtmarkt in 1534. Het eerste gedacht was eenige veranderingenmaar na rijpen overleg is men overgegaan tot de afbraak, behalve de voorgevel en een deel van het dak, een plan dat de algeuieerie goed keuring verwierf en bijna voltrokken is. In Januari 1911 zal Kerstboom en Sint Cecilia ei 'gevierd worden Later zal de plechtige Inhuldiging geschieden. In 1910 is het Tentoonstelling geweest te Brussel, groot en luisterlijk, maar half afgebrand in 1910 is de jonge Koninginne zeer ziek gevallen, waarover het gan- sche Land innig treurde, terwijl de vreugd algemeen was bij haie herstelling1910 werd gekenmerkt door vele andere gebeurtenissen. -Ja, Vriend Daens, maar de bijzonderste voor ons is uw ontvangst in 't Faleis ie Brussel en uwe onderhandeling met Koning Al- brecht. 't Is waar, ik ging er eenige wo irden over zeggen. Ho, zoo niet, we verwachten in ons Gazet van u volledigen uitleg. Het weze dus zoo Den 22 December rond 7 ure ben ik mij begeven naar 't hersteld Paleis aan 't Park; de groote Poorten stonden wijd open in de breede marme ren gangen stonden aan weerskanten Adjudanten in prachtig gewaad en Lakeien in 't rood laken, allen zoo statig als standbeelden dan een groote ronde voorplaats vollicht en bloemen, een praehttrap met twee breede vleugels, overal lusters, damast, tapijten, praciitplanten, dan 2 3 zalen door, groot als Kerken, gelijk in Duizend en éenen Nacht, dan in een groote zaal, al de Genoodig- den vergaderd. Met velen in groot getal Ik heb ze niet geteld misschien 140 of 160: Ver- scheide Ministers, Volksvertegenwoordigers, Generaals, Staatsmans, Dienst-Oversten, allen op een lijn rond de zaal. Toen kwam de Koninghij ging bij al de Man schappen, hem door zijnen Minister aangemeld, Hoe was de Koning gekleed Als Militeir. Hoe zag hij eruit Goed, frisch, kloek en lang dat hij is, zoolang als onze Vriend Jan nevens hem was Minister Schollaert als een kaboutermanneken. Na die aanbieding ging de Ko ning voorop door verschelde zalen naar de Eetzaal, hoog en grqot, met lusters van duizende lichten, op tafel zil veren kandelabers 'ne nieter hoog, bloemen, vazen, zil veren soeptrienen vol fruit, 't was al glans en glimmer. Waar zaat gij? 'ne Man of uen van den Koning achter eiken con- vief of twee stond een lakei in 't rood fijn laken, met gouden lassé Seffens werden de spijzen opgediend. 't Was fijnen bik? Vanzeljs Koning AlbrecM ontvangt zijn Volk goed hertelijk. vriendelijk Overvloed van spijzen, maar rap, roef, men eet daar per ottomobielwant de tijd der Ko ningen gepegeld is op éen uur was alles op en afdan wederom défilé naar een grooie zaal voor den kaffé d'HeeJen stonden daar in hullekes en den Koning gaat gedurig rond, nu hier dan daar iemand aansprekende ik had met vele Heeren gesproken o. a. met den Vlaam- schen Sekretaris van onzen Koning, met Schilder; en vermoeid zijnde ging ik mij achter 't gewoel op 'ne zetel sofa zetten aan een venster. Om 't spel af te zien van verre Och ja, zeer vermoeid zijnde door de zitting der Kamernu zag ik daar de Mijnheeren in hun prestancie, smakkende om dorr Z. M. aangesproken te worden, als eensklaps een lange Generaal door de menigte schoof als een vuurpijl naar mij toekwam, aansloeg en zegde Mon sieur Daens, Sa M. Ie Roi dèsire vous parler... Ik sprong recht, ging schoon karré voort op dervgeboonden plar.ché en seffens nadien ston i ik bij den Koning, al d'ander schoven weg Kouing Albrecht sprak mij aan In 'i Vlaamsch Ja en zeer goed Vlaamsch Mijnheer Daens, zegde hij, in de Vlaanderen is daar zoovele Ellende en Ar moede Ongelukkiglijk ja Sire, ja Dat kom' waarschijnlijk, Mijnheer Daens, door de duurte der Levensmiddelen Gedeelteijk Sire. maar de groote oorzaak is de on toereikendheid der dngloonen. en de onwetendheid in welke de hooge verfranschtte rijke klassen het werk volk gelaten hebben. Och Sire, als de menschen niet kunnen leven door hun werk, hoe kunnen-zij iever heb ben G'hebt daar de kleine Onderwijzers en bijna alle klein Bedienden Om te kunnen leven en niet te ver hongeren met hun Familie moeten velen van hen het brood van ander Neeringdoenders afnemen. De Strijd voor 't leven is zo erg, Sire, en de lasten op Burgerij en Boerderij zijn zoo zwaar. En de Onwetendheid, is ze waarlijk groot, Mijnheer Daens Hoe kan het anders, Sire, met dit kort en gebrekkig Onderwijs! Onlangs was in een Parochie van Vlaanderen een Huwelijk, Sire, en van de 7 Manspersonen op 't Ge meentehuis kon geen éen zijnen naam zetten. (De Koning grimlacht). Sire, uw Majesteit heeft bij de Eedaflegging schoone woorden gesproken van Volksverheffing. Ja, ja, Mijnheer Daens. Welnu, Sire, ik durf u verzekeren dat ons Volk ver valt en afzakt naar bnrbaarschheid zonder Staatsleven zijnde en zonder Onderrichtwat doen ze 's Zondags dan spelen, drinken en zeer dikwijls vechten!. Ach, Siie. ik ben een ou ie man, maar uw Majesteit is frisch jong; Sire, ge kunt en ik hoop, ge zult zoo veel goed doen. gij hebt zulke groote zending voor U en voor 't Vaderland. De Koning zweeg, hij was geiroffen. Ik zegde hem nog dat het gansche Land met groot genoegen de genezing had vernomen der Koninginne, oprecht bemind door har« hemelsche deugden. Hier, d Koning groet met hertelijke oogen Daens groet, hij laat zijne ziel in de oogen des Konings dringen en het Onderhoud was geëindigd. 't Is dikwijls wcê Op de wilde woeste baren, groot zijn de gevaren. Nu wederom boven Antwerpen aan den mond der Zee Zaturdag avond was het Zeeschip Baltic. r Vertrokken uit Antwerpen voor Seatham Harbour uit den Kattendoksluis varende werd matroos Lam- pens gekwetst aan zijn been hij werd van boord ge haald en naar het Hospitaal gebracht. Daaraan had Lampens zijn leven te danken; het zeeschip, 1864 voet lang, 382 breed en 14,7 diep, was geladen met zilver zand. Zoo vaarde 'tzaturdag avond, bij slechtdonker mis tig weêr er was 18 man aan boord allen die geen dienst hadden, waren slapen eensklaps rond 2 ure, komt een zwarte schim snel te voorschijn het is de Finland, een zeereus het komt recht op de Baltic aangevaren en treft den bakboord men hoort een ge kraak een strooming van watergeweldig onweer staanbaar al do sloepen waren vernield een akelig gehuil gaat over de baren het schip gaat ijlings zin ken in de onpeibare diepte de moedige Kapitein telt 12 man 6 zijn opgesloten heldhaftige pogingen wor den gedaan, om die menschen te redden; vruchteloos de Kapitein met zijn mannen moet vluchten om niet te verzinken. De slachtoffers zijn kwartiermeester Schroeder, de matrozen Van Crombrugghe en Mertcns, en de stokers Ghys, Bergman en Wozniarzik. Het was 2 ure 20 als het schip verongelukte 8 man waren van dienst en 8 sliepen van die 8 zijn er 2 kunnen vluchten in hun hemd, o. a. de kok ze moes ten door 't water tot aan hun schouders. De 10 ontsnapte zijn te Vlissingen gebleven en wa ren Zondag noen terug in Antwerpen hartroerende tooneelen hadden plaats aan de Have VVeenen van vreugd en versmachten in getraan. uitgesproken te Brussel, in den Gemeenteraad, door Schepene Lemonnier. en over hetwelk ik hem zal bedanken, met eerste gelegenheid 'Ze spraken van de Guz en miner Stadsdiensten Mijn vast gedacht is, zegde hij, dat de minste dag loon zou mot ten VIDR f: 11ui j 1. n Dit was het vast Gedacht van Priester Daens.

De Werkman | 1910 | | pagina 1