Aan de jonkheid De gevolgen Markten HOOGMOED Varia van Nieuws Aalst, Zondag 15 Januari Kerslboom-Feesl In 'j Ministerie GOOR ROMPELMAXS. Iets voor onze Hopboeren. Ik lees in Telemachus, door Bisschop Fenelon De menschen gaan voorbij gelijk de Bloemen die 's morgends ontluiken en's avonds verslensd staan. De Geslachten der menschen spoelen voort, gelijk de baren van eenen snellen stroom niets kan de Tijd tegenhou den, die achter hem meêsleept wat het onbeweeybaar- sche scheen. Och jonge Lieden, die nu een jeugd geniet, zoo levendig en zoo vruchtbaar in vermaken, herinner u dat die schoone levenstijd slechts eene bloem is, die wel dra verslensen zal gij vervoordert zonder het te weten de jaren zullen uw hart ontgoochelen, uw wezen rimpe len, uw lidmaten stijven en krommen, allen geestdrift en begoocheling ontnemen. Die tijd schijnt u verre verwijderd; eilaas I Gij bedriegt u, jonkheid, hij komt spoedig, daar is hijeen jaar is zoo ras voorbij het eene jaar vliegt weg achter het an dere terwijl wij spreken en lezen, vliegt de tijd weg en komt nimmermeer terug. Jonge Lieden maakt geen staat op het tegenwoordige, maar versterkt u op den ruwen en hcbbeligen weg der deugd door het zicht der toekomst. Bereidt u door reine Zeden en door de Liefde tot de Rechtvaardigheid, bereidt u eene plaats in het gelukkig verblijf van den eeuwigen Vrede. De wijze Fenelon schrijft op een ander bladzijde van zijn merkweerdig Boek De Ouderdom is hard en stijf, door de lange gewoon ten vastgeketend zonder hulpmiddel tegen de gebreken. Evenals boomen door den duur der jaren krom en diep ingeworteld, zicij niet meer kunnen rechten, zoo zijn de menschen van Jaren vastgegroeid in gewoonten en gebre ken die in 'l merg hunner beenderen gedrongen zijn. Dik wijls-zij kennen hunne gebrsken, maar te laat, ze zuchten erover, vruchteloos de teedere jonkheid is de eenige tijd op welke de mensch almachtig is om zich te beteren. Leefde Fenelon in onzen tijd, wat zou hij tot de wer- VAN DEN eenige tafereelen uit het Leven van den Vrou wenbeul Koning Hendrik-den-Achtslen, van Engeland X. TREURIG EINDE. Welnu, de beul is ontvluchttoen gij hem tegenkwaamt, vertrok hij om nimmer we der te keeren op dezen oogenblik reeds heeft hij Londen voor alfijd verlaten. Gij verbaast mij Ik zal aan den Koning schrijven gij zult hem mijnen brief overhandigen, vervolgde Ca- tharina belooft gij mij dat o beloof het mij Het geschreeuw des Volks, dat ongeduldig het slachtoffer verwachtte, brak eenen oogen blik het gesprek af. De gevangenbewaarder kwam binnen en zag, met zoekende blikken rond. Ook hier is hij niet 1 riep de bewaarder uit en vertrok weder om verder te zoeken. Ziet gij het, miju vader, sprak Catharlna die hare vreugde niet kon verbergen. De man die men zoekt, is nergens te viuden hij heeft woord gehouden. God beschermt u mijn kind, sprak de waardige geestelijke, ik zal voor u doen al wat in mijn vermogen is. O, ik weet dat gij goed zijt, en rekende op u, hernam Catharina ik zal aan den Koning schrijven. Ik zal hein... Maar wat is dat? Zij luisterde. Eene stem las buiten eene af kondiging voor, die met trompetgeschal werd afgekondigd Volk van Londen 1 de groot-kanselier, hand haver der gerechtigheid, doet u weten, dat op den oogenblik der strafoefening de beul ver dwenen is. Om de voltrekkiug van het geslagen vonnis niet te vertragen, doet hij aan dengenen, die aannemen zal den beul in zijn werk te ver kende Jonkheid roepen Geliefde Jonkheden, gebruikt j toch den tijd uwer jeugd tot verheffing van u zeiven en I van het Werkers geslacht. Verslaaft u niet aan de ijdele vermaken weest werkzaam en moedig beoefent uwe geestvermogens de Tijden der Volksmacht zullen groote j gelukkige tijden zijn, als de Volksjongens uitmunten door iever, door dejligheid en studie. Opening van het nieuw Lokaal der Vrije Kristene Demo- kraten, in de Lange Zoutstraat, door den Kerstboom van het Vrouwen-Ziekenfonds.. Te 2 ure wordt het Borst beeld van Priester Daens plechtig overgebracht naar 't nieuw Lokaal. Te 3 ure, Muziek, Aanspraken door Volksv. Daens 1 en zijnen plaatsvervanger Jan De Neve, daarnaafloting derPrijzèn. Voortaan zijn mijne Zitdageu den Zaterdag van 8 tot 10 ure in 't nieuw Lokaalden Zondag van 10 tot 12 ure niet meer op Chipka, maar in 't Nieuw Lokaal. Na veel last en moeite, dank aan goede zorg en wijzen iever. 't Lokaal is opgebouwd elk zal er over oordeelen. Over 7 jaar, we waren zonder Lokaal; 't was droef, Priester Daens, ander Democraten zochten aanhoudend; eindelijk vonden zij de Blauwpoort, die de Groenpoort werd, in St Jorisstraat. Dit Lokaal werd geopend door den KERSTBOOM van het Vrouwen-Ziekenfonds, Het heeft veel geluk bijgebracht aan de Vrije Christene Volks partij; het was een Huur Lokaal nu gaan de Deinokra- ten in hun eigen Huis. Als 't God blieft, een schoone ge- jukkige Dag, Zondag 15 Januari. -/ Woensdag 11 Januari. Ik ben in 't Ministerie van Spoorwegen geweest voor de aardewerkers om een Minimum van 40 c. per uur te doen vaststellen in de aanbestedingen der groote werken te Brussel. Mijne vraag is zeer goed in aandacht genomen ik zal aandringen dat -Ik meêhclpe De HONGERLOON dat is de "n oen Ondergang van alles 1 De Hongerloon moet bestreders worden als een besmettelijke Ziekte de Hongerloon schrijft Pater Li- beratore, wettigt de klachten der Bevolking en versterkt het Socialismus. Wij moeten den Hongerloon bestrijden overal; de HOPBOEREN werken aan Hongerloon dik wijls hebben zij geen Loon voor hunnen zuren bitteren Arbeid al de Hopbonden van Brabant en Vlaanderen hebben verklaard en geteekend dat de HOP een FAMI- LIELOON kan geven aan duizende en duizende kleine Landbouwers, mits gelijke inkomende Rechten en een Wet tegen de vervalsching van 't Bier. De Katholieken willen daar niet van hooren, omdat zij vastgebonden zijn aan de Geldmacht.. De Versterking der Volksmacht is dus de opklimming naar den FAMILIELOON. T'Aalst beginnen de Policie-Agenten nu aan 950 fr., is 50 fr. min dan te Ninove en 550 fr. min dan te Brussel. Rekent en telt, zei de Man, en hij lei zijn Vrouw een dobbel Oordje op heur hand. Maar troost u, Champetters, Schepene Moeyersoen zegt dat gij een Pensioen krijgt op uw zestig jaar, en dat de Stad gaat 2 k drij honderd duizend fr. leenen voor 2 Bolvaars op Sint Jobs... M. Moeyersoen is betooverd voor Bolvaars en de Stads-Arbeiders blijven aan hun 99 eens in den Zomer. Als ze grooten Honger hebben, ze mogen de Bogvaars gaan bewonde ren... En de Werklieden-Raadsheeren zwijgen dat ze zweeten. Ik ben verzocht in de Gazetten te schrijven dat Jan-Baptist JACOB te WIEZE aenen AREND heeft geschoten van 1 meter 27 breed (vleugelsmaat) 72 lang en 60 dik. Te RTJSSEL is woensdag gehalsrecht Antoon FAVIER die den 30 Juni igro den geldophaler Thain had vermoord een wissel van 3ooo fr. niet kunnenpe betalen vermoordde hij den bro- ven Thain en verborg zijn lijk op den zolder. Dijnsdag avond wist Favier nog van niets aan 't schavot viel hij bijna in onmacht. Zijn vader is om de dood te sterven. Na een korte zedenschets uit het Boeren-leven DE WATERLOOP begint een nieuw schoon verhaal i, DONDERDAG. Naden klisklasj van smo jen regen, is gister een open weer gekome Nu is er Sneeuw in 't verschiet. Op Dri i Koningen is te Bud a-Pest overleden de wedu we Imze, oud 117 jaar, ongetwijfeld de oudste Vrouw der Wereld; tot haar laatste uur bleef zij helder van geest. - Te TURNHOUT is de Werkstaking geëindigd; zeven volle maan den duurden ze; de Werkfieden moeten van armoede terug naar de Fabriek, omdat zc ver deeld waren, terwijl't Kapitaal sterk vereenigd was. Donderdag, 9 ure Het heefc gevrozen, tot dezen morgend 5 ure, dan is de Wind gekeerd, na smokkeling van Regen komen de Vlokken Sneeuw afgedaald de Sneeuw blijft liggen de blanke zachte Sneeuw in Frankrijk ligt hij dobbeldik; nooit zag men in Italiëmeer Sneeuw. De Sneeuw blijft liggen de rijke menschen en hun kinderen denken op sneeuwstoelen, op sneeuwmannen, op feesten in prachtige warme zalen voor de arbeidende menigte ligt alle buitenwerk stil er wordt geducht en gezucht.. Ach, die neerstig arbeidt zou genoeg moeten winnen om rustig en aangenaam voort te leven in den Winter. Laat ons al len meehelpen om tot dien toestand te komen, door een vrije def tige Volksmacht. In de Zoutstraat zijn er die een hert als 'ne Keizer hebben voor het nieuw Lokaal der Democraten In Afrika is een Provincie van Engelsch-Indie, waar het niet geregend heeft sedert 2 jaar. Duizenden Huisdieren ster ven van Dorst. Met kracht en overtuiging hebben in dit verspreidt weekblad en zoo gretig door alle overtuigde Christenen en Landbouwers gelezen, onze dierbare afgestorvene baanbrekers, Priester Daens Dr Caudron, Smid Lam- brecht en zoovele anderen, de ar.dacht van 't Staatsbe stuur op den ellendigen toestand onzer hopboeren inge roepen. Vruchteloos waren hunne overtuigende bewijsstukken Vruchteloos hun aandringen tot opbeuring van onzen najionalen hophandel Vruchteloos was hunne bezorgd heid voor de gezondheid van 't menschdoni, tegen de stoffen die de hop in de bieren moesten vervangen, 't wa ren immers Christen Democraten en wat van Christen Democraten uitgaat schijnt zonder onderzoek stelselma tig door de regeerende bewaarders van kant te moeten worden geschoven en verstooten. Doch ditmaal zal er zeker wel ne maar bijzijn. In een vroeger artikel overdo hop heb ik bewezen dat 't gebruik onzer inlandsche hop goed bewerkt, onze bieren hunnen ouden roem, hunne kloekte moeten doen terug werven en terzelver ijd eene opbeuring voor onze hopkweekers zou zijn, doch heden is het de beurt aan het technisch en wetenschappelijk handelsblad De Brouwerij die vooruitgezette gedachten te bevestigen en aan te moe digen In liet nummer van 24 December 1910 van het gezegd blad lezen wij letterlijk wat volgt Eertijds brouwde men bier met mout en hop In dien tijd behielden zich de bieren. De geschiede is van ons land verwekt meermaals in geheugen de smakelijke bieren van den ouden tijd, welke de ger.uchten van «onze vaders waren. Nu maakt men bijna geen bier meer met mouten hop. Men maakt altijd gebruik van hop maar dikwijls welke hop II! En wat verder zegt hetzelfde artikel. Eertijds maakte men de ziel van het bier zoo straf mogelijk, dan kwam het leven van zelfs, daar het van de ziel afhangt. Nu maakt men die ziel zoo klein mogelijk en men geeft leven aan het bier door allerlei voorwendsels die maar eene hoedanigheid bezitten, die is van nagemaakt te zijn. Deze regelen noem ik nagels met koppen. Mout en hop zijn de grondstoffen van 't bier en dezen artikel kr overweging gevend aan alle hopboeren vraag ik mij af, of er nog onder hen onverschilligen zullen gevonden wor den, om de beweging door de Christen Demokraten op touw gezet tot verdediging onzer hop en der openbare gezondheid af te keuren Handen uit de mouwen, onverschrokken onze gedach ten doen kennen door 't orgaan onzer geliefde Kristene Volkspartij en haten grijzen verdediger, volksvertegen woordiger Pieter Daens, bijgenaamd den toevlucht der werklieden, en gij ziet het, het begint reeds te dageraden aan het oosten vooj de verwezentlijking onzer wenschen en de bekroning der pogingen onzer moedige baanbre kers voor de redding ouzer hop. Een Hopboerken van Hekelgem. AALST. Zaterdag 7 Jan. Tarwe oo,— Haver per 100 kilo CO.ÓOaOO Aardappelen de 100 kilo 9,00 a 10 00 Ajuin de 100 kilo 12,00 a 1300 Boter per 3 kilo 8,91 a 10 OO Eiers de 25 0,00 a 325 Viggenenper koppel 65,U0 a 75,00 BRUSSEL, Kalvermarkt. —Tentoongestelde dieren 255. Prijs per kgr. levend gewogen Ir. 1,10 tot 1,36Lammeren 000 prijs 00 a 00

De Werkman | 1911 | | pagina 1