Werkmanslied Hampen Misdaden-Ongelukken van (0VT,CH Mengelingen. f öe doodrijders f Buitenland Uit WAARSCHOOT. Stem Vadersvouisken Terwijl alom de dwaze zucht Naar ijdien glans en hol gerucht Geen paaien kent noch perken. Ik volkskind, —duistert naar mijn lied 'k En schaam mij in mijn oorsprong niet En 'k stel mijn eer in 't werken. 'k Weet menig trotschaard die zijn hoed, Op straat voor ons niet af en doet, Of wilt ons niet opmerken En die in tijden van den nood, Nog niet bekwaam is van zijn brood Te winnen met te werken 1 Hoevele simpele ambachtsliën, Die droomen van hun zoons ie zien- In 't leger van de klerken....? 't Is ook een stiel, de schrijverstaat Maar vroegen de ouders mij om raad, 'k Zou zeggen Leert ze werken 1 Het spreekv.ooid Houd u bij uw leest» Bedoelt nitt dat des werkmaas geest, Moet rusten op zijn vlerken Maar 't heeft voor hoogverheven zin, Dat iedereen in grondbegin Kan groot zijn door zijn werken. Den arbeid, vriend van 's menschen ziel, Gij die veredelt d'armen kiel En zwakken maakt tot sterken Gij, troost en steun van al wie lijdt, Wees door 't Vlaamsch Volk gebenedijd, Ik blijf toch neers'ig werken 1 Geschiedenis van Marie Verschelden Zij gaat in de Neerstraat in eenen brilwinkel om eenen bril te koopen, zij beproeft er veel en vindt niet eenen door welke zij klaar ziet. De Madam van den winkel zegt Maar, Mademoiselle, gij zijt zeker Myope Ach neen, zegt zij, Mie hoppe ben ik nietik ben Mie Verschelden. Treffelijke betaling Gar^on, hoeveel is mijn rekening Vier franken en 40 centiemen, mijnheer. Goed 1 reken er voor een half franks - ken bij, en zeg aan uwen hotelbaas dat hij mij vijf franken leent, dan heb ik nog 10centiemen tegoed. Wat een champetter uit den ronde te genkwam met de volkstelltng Wie komt er achter S'donie Moete 'k ik dat zeggen dan Ge kent toch wel uw kinderen I Ge kunt ioch wel zeggen wie achter Sidonie komt Ge weet gij het ook wel, t is uw eigen zoon die der achter komt, maar hij zal ze niet hén Aangenaam employ M. Ducan, tandmeester te Parijs, kloeg onlangs zijn knecht a^n, omdat hij uit zijnen dienst was peloopen en hem in embras had gebracht, 't Was tribunaal en de knecht die er niet vervrozen uitza», rprak alsvolgt Ja, M. [de Juge, ik ben weggeloopen bij dien lekkeren heer; ik was verhuurd, voor 't drinkgeld alleen g'hecl den dag kwam daar geen enkele patient en weet ge wat ik moest doen Ik inoes^ in de nabijheid der vitrien staan tn g'heel den dag schreeuwen, omdat de menschen op straat zouden gelooven, dat hij gedurig tanden trekt. Als ik een nogenblfk ophield van schreeuwen riep hij dadelijkSchreeuw, kerel, of ik geef u een paar oorvegen. E enige spreekwoorden Trouwen is'goed doet hulJer Niet trouwen is beter goeste niertje, overdenk u wel Trouwen is geen inderspel Want als gij zijt tens slecht getrouwd 't Ia dan ie Iaat berouwd Te jo.ig geirouwd Is vroeg berouwd. AALST. Erg ongeluk. Dinsdag morgend is een erg ongeluk gebeurd aan een bangaar op den Tragel. Een werkman, Petrus Coppens, 3g jaar oud, gehuwd en vader van 4 kinderen, wonende Klei- straat, werd er tusschen een wagen en een kabien geklemd. Gelukkiglijk bemerkten de andere werklieden onmiddelijk het ongeluk en konden den wagen inhouden. Inderhaast werd om priester en ge neesheer gezonden, daar Coppens toch erg getrof fen scheen. De E. H. Demeester diende het slachtoffer de laatste II. Sakremeroen toe en doktor Daelman verzorgde den ongelukkige. Deze had twee rib ben en het schoudersblad gebroken en vele in wendige kneuzingen bekomen. He' slachtoffer werd vervolgens naar het gast huis overgebracht Erembodegem, bij Aalst Aan den Dendei; de k"ude is zoo eensklaps ge komen, zoo vinnig en zoo bijlende. Langs ver scheidene kanten zijn menschen door de koude gedood, o. a. te Erembodegem de achtbare Ou derling Felix Govaerr, 73 jaar, hopkooproan en heibergier, Brusselschestcenwig, hij was moeten uitgaan en keerde niet meer terug. Korts nadien is hij gevonden dood, als lijk. Zonderlinge voorval. De genaamde Henri Mascart, chauffeur te St-Joost-ter.-Noode, bracht Zondag een persoon per automobiel naar Vilvoorden. Te auto reed zeer snel, nabij Haeren gekomen, werd hij bij de keel genomen door een teletoondraad die los was. Gelukkig dat de draad in twee brak, anders ware hij, gezien de snelheid van de automobiel, onthoofd geweest. LAKEN. De petrol. Zondag avond ontplofte eene petroollamp» staande op de slaapkamer der echtgenoten B., Kroonveldstraat. Heel d-i slaapkamer stond in laaie vlam toen de pompiers ter plaats snelden. Na eene halve uur werkens kon het vuur beroees- terd worden. Slachtoffer zijner onvoorzichtigheid. M. Louis 13. wonende Groote Markt, te Brus sel, reed Zondag morgend naar Haren Daar rprong hij van den tram vooraleer deze stilstond. Hij bleef met den overjas aan de voettrede han gen en werd een vijftigtal meters ver medege- sleept. De onvoorzichtige werd vreeselijk gt kwetst op genomen en moest in hopeloozen toestand naar zijne woning gevoerd worden. Brussel. Dieven geknipt. Drij vieemde gasten die naar Brussel gegaan waren gedurende de expositie m weik te zoeken, waren nu weer zooder werk gevallen. Daar zij geene levensmiddelen meer hadden zochten zij er zich te verschaffen bij middel van dieften, zij hadden ingebroken bij M. V.... uit de Louiza- laan, en hadden er eeoige automobielbanden en luchlkimsrs gestolen. Zij werden geknipt alvo rens hu.inen tuit aan den man kon gebtacht worden. Er is bij de dieven een gewezen politie- ag nt. BRUSSEL. Ongeval. Een paard behoorende aan de cchtgenoole V.., der Hoogstraat, een prachtig dier van i5oo fr. waarde had zijnen stal verlaten en was op den keer wat gaan wandelen Toen het paard over het deksel van een kolenkelde r ging viel dit in en bet paard viel in den kelder. Toen men er in gelukte het wederen op te halen, had het reeds opgehouden te leven. Kinderen levend verbrand. De ajarige Jean Pruim wonende Pelsstraat, te Brussel, speelde in de oudeilijke woning met stekskens. De kleine onvoorzichtige stak zijne kleertjes in brand en bekwam zulke erge brand wonden dat het in hopeloozen toestand naar het garthuis moest overgebracht worden. De kleine Adeline De Groof, ook twee jaar oud, trok zich spelend een ketel kokende koffie over het lijf De arme kleine werd vreeselijk ver brand. Brussel. Den mist. Zaterdag avond heeft - p de Bontaniken hoflei eene vreeselijke botsing plarus gehad. Twee zwaaigi-laden wagens zijn in botsing gekomen. De schok was zoo gew. idig dat de 2 voermaDS van den b .k geslingerd werden, een van deze moest naar 't hospi'aat gebracht worden. Brussel. Slachtoffer van het ijs. De i5 jarige knaap P. De Clercq, ging Zondag langs de Leopold 11 ia. n, to-,1 hij n. bq de S;- monisplaats te Koekei berg gekom-n, uitgleed op het ijs en zoo ongelukkig viel dat hij het ïechtei- been had gebroken. Hel slachtoffer werd naar het gasthuis ver voerd. Brussel. Aanranding. Zaterdag nz-cht werd M. Aclvl V..., in de Guldenvlies!'. 1, aangerand doof twes kerefs, die hem zij t gouden uurweik met keten ontrukten en dan de vlucht namen. De schurken konden niet gevonden worden. Audenaarde. Door een trein aangereden. Maandag morgend kwam een gespan gei eden aan den barreel van Lejj;wgem. P. s w?.s hij op hst spoor, of e- n k «opwaï ciiti tin kwam er mede ia botsing. V.m oe ijf paaiden die voor d<n wa gen waie.i gespannen, werd ten geuo id en twee andere zijn erg gewond geworden. Antwerpen. Verdronken. Za'erdag nacht, een stoker van den Stoomer Quickstep is toen hij terug aan boord van zijn schip wilde gaan, tusschen de kaai en het schip gevallen, en ondanks de spoedige hulp verdron- j ken. Brand te Antwerpen een knaapje verbrand, i Zondag namiddag is brand uitgebroken in de j Bontemantelstraat, huis bewoond door Joanna 1 Eeckels. Een der kinderen 6 jaar oud, met stekjes spe- 1 lende stak daardoor het vuur aan zijne kleederen, op het hulpgeschreeuw der kinderen kwamen de geburen toegesneld. Men kon het vuur dapper uitdooven, doch de kleine was erg gewond en is 's avonds in 't gasthuis overleden. Zaterdag morgend vertrok te Namen een ottomobiel, waarin gezeten waren M. Falque, nijveraar le Luik, b :nevens twee dames en een chauffeur. Eij het doorrijden van het dorp Froire sloeg de ottomobiel door eene verkeerde bewe ging om, en de inzittenden werden er uitgeslin gerd. De damen bekwamen ernstige kneuzingen en wonden in 't gelaat. M. Falque en de chauf fer kwamen cr af met lichte verwondingen. M Perret, aannemer te Belley, keerde in ottomobiel van het kasteel van Peyiien terug, toen zijn rijtuig, op 3 kilometers van de stad, omkantelde en in eene ravijn van I4 m. diepte stortte. Het rijtuig werd vernield en M. Perret zeer gevaailijk gewond. Zondag morgend kwam Vrouw De Winter, 45 jaar, van de Vroegmarkt te Brussel naar Vil voorde terug, toen ze door een otto omgeworpen werd aan de Drie Fonteinen. De kar werd vernield en de vrouw opgenomen met zware wonden aan het hoofden de beenen. Na de verpleging door een dokter werd zij naar hare woniDg vervoerd. Proces-verbaal is opgesteld. Treinbotsing te Perwez Op de lijn Caminet-Landen, heeft de mist eene treinbotsing verwekt. De twee reizigers treinen, die te 6 uur in de statie van Perwez aankomen, werden tengevolge eener verkeerde ligging der wisselnaald op het ze'fde spoor geleid Tengevolge van den mist, kon de machinist van den tweeden trein, den eersten slechts be- meiken clan wanneer het te laat was. De schok was zeer geweldig. De locomotieven werden zwaar beschadigd, vele rijtuigen vernield en achttien reizigers min of meer zwaar gewond. FRANKRIJK. - Uit alle gedeelten van Frankrijk komen nog steeds berich ten toe over de sneeuwstormen welke hier en daar hebben gewoed. Overal is de koude hevig. In de Ooste lijke Pyrincën daalde hij tot 20 graden onder zero. In de departementen der Ande en Ardèche viel er zooveel sneeuw dat het verkeer onderbroken is op vele punten. Te Parijs is zaterdag nacht in het gasthuis Bichat brand ontstaan, Een vreeselijke paniek ontstond onder de zieken. Na een uur werkens kon het vuur uitgedoofd worden. RUSLAND. Zondag werden op nieuw verscheide aardschokken gevoeld te Wierme Tukeskan. Huizen stortten in. De bevolking is vol schrik en angst en hebben hunne huizen verlaten. SPANJE. Van overal komen de tijdingen dat vreeselijke sneeuwtempees ten woeden. Het verkeer per spoorweg is bijna onmogelijk. Treinen steken vast en worden door het tempeest weerhou den. De reizigers bevinden zich in een gevaarvollen toestand. Hulp wordt naar de vastliggende treinen gezonden. Er zijn plaatsen op de lijn van Astwies waar de sneeuw 6 meters hoog ligt. In al de Zeehavens woeden er vreeselijke tem peesten. In de havens van Cadix en Pigo rekent men 80 schepen welke ver nield werden. Tegen Puebla de Gordon stak een trein vast. Een sneeuwstorm wierp dc lokomotief en 8 wagons in de rivier, welke naast de ijzerenweglijn loopt. AZIË. Te Kharbine zijn ii35 Chi- neezen en 64 vreemdslingen aan de pest bezweken. Te Moukden 36. l^e smet- 2 Lkte breidt zich snel uit. CAHORS. Fen ongeval viel voor in de kerk van St Jean de Grézes, tijdens een lijkdienst. Toen men de kaarsen ont stak, had eene ontploffing plaats en de lijkbaar schoot in brand. Terwijl de tal rijke aanwezigen naar den eenigen uit gang snelden, ontrukten anderen de jeeds brandende kist aan het vuur. Kro nen en andere voorwerpen werden ver- neild. 21 Mei 1908, in den vroegen morgend. Die ramp, 'ne massakker geweest van Volk en van Millioenen, is eindelijk voor de Justicie gekomen het bestuurlijk verslag werd niet meêgedeeld, noch aan de Bevolking, noch aan de Kamer. Na lange debatten is 't Vonnis uitgesproken, zeer lichte straffen tegeu 3 Werklieden en dan nog voorwaardelijk de Signaleur Van Tlr.cn had een hefboom niet herlepd, had nog ander misslagen begaan. Doch er is vastgesteld dat hij overlast was er was groote wanorde in de kabien, voor de werkingen, 6 men schen liepen over en weêr, ze werkten allen aan het voor naam speur waar de Trein van Brussel moest komen op dit speur was er nog ander Werkvolk de arme Van Thyn moest in die wanorde ovei en weer, ha I het noodig gerief niet, moest het werk van anderen nazien, moest met levende stem bevelen geven aan anderen, zoo ge raakte zijn hoofd in de war en hij misgreep zich aan de signalen. De Rechtbank heeft hem een kleine voorwaardelijke straf gegeven; maar de ware plichtigen, zijn het de Over heden niet die een arme Arbeidei overladen met werk aan zulken belangrijken Post Dat zou moeten onderzocht worden. De zes eischen der Werklieden door 2 Waarschootenaren. De eerste eisch der Werklieden is eene vermeerdering van loon in evenredigheid aan waarde van hunnen arbeid. D.-ze eisch is in het algemeen zeer gegrond. De Gods dienst laat niet toe dat men den menschelijken arbeid on- handele als eene koopwaar, noch dat hij afhange van het vrije spel der wet van vraag en aanbod, zoo ver hebben ons nochtans de economische beginselen gebracht, die geen rekening wil houden van de voorschriften van Zedeleer en van Godsdienst. De tweede eisch der Werklieden is de werkurenver- mindering. Overal waar de arbeidsduur wordt verlengd buiten de natuur en het belang der gezondheid vastge steld, zijn de Werklieden gerechtigd om door gezament- lijk optreden, dat misbruik der kapitalistische macht te bestrijden. De derde eisch der Werklieden strekt tot het verkrijgen van den rustdag. Veel moet daar nog voor gestreden w- rden, bijzonder in de Steden, de Godsdienst heeft de noodzakelijkheid der rustdagen doen uitschrijven God gebiedt: herinner u dat gij den Sabbatdag heilig maakt. De vierde eisch der Werklieden is de afschaffing van den arbeid der kinderen die nog ter school zouden moeten gaan dat werk der kinderen, gelijk het nu bestaat, is eene langzame moord op het lichaam van het kind. De vijfde eisch der Werklieden is dat de vrouwen, vooral oe Huismoeders nitt in de fabrieken zouden moe ten werken het is noodig dat de vrouw in haar huis blijft, om hare verhevene taak ten opzichte van hunnen echtgenoot en kinderen te vervullen. De zesde eisch der Werklieden is dat alle jonge meis jes uit de fabriek zou-ien blijven, daar zij er door vele gevaren bedreigd worden. Uil De Christene Democraten, tot heden zoo vervolgd, lijden na tuurlijk dikwijls de nederlaag. Juicht daarom niet, Katho lieke Behouders; indien gij niet door hoogmoed verblind waart, iudien gij met rede wildet oordeelen, gij zult met ons moeten bekennen dat zoo ook uw lot beschoren is, en daar ook uw val geteekend wordt. Daarom, houdt op de Democraten te vervolgen, het wordt noodlottig voor u. Wij hoorden het een brave Priester onlangs zeggen De strijd wordt akelig. De Socialisten dringen in de Buiten gemeenten, bijzooverre dat een Werkman van Waar schoot ons zegde Ik kan het niet meer gedoogen, en hij vroeg aan zijn Vader om de Christen Democraten te mo- n l jmmmmmmmt». ru_ L Ü_'J Winter bijzonderlijk de Buitenlieden gingen na de Vespers een stuk eten, dan trokken ze naar d'herberg van 4 ure tot 6 h. 7 of 8 rond 7 of 8 waren ze thuis, speisterden met de Fami lie er werd gekout en gelachen, geklapt over huishouden en handel; dan werd het Avondge bed gelezen door Vader of Moeder, of een der klein passantjes die naar school ging, en rond 9 ure ging elk slapen. Ander tijden, ander manieren nu in de Ste den bijzonderlijk, men weet niet wat doen met zijnen tijd den Zondag-achternoen; rond 7 of 8, zelfs rond 9 ure men gaat op staminé voor 2 of 3 of 4 of 5 uren. Elk zijn gedacht, maar ik vrage mij af, of de Zondag-achternoeus van 't Boeren-leven niet veel gezonder, aangenamer en zedelijker waren dan die van het stadsche leven. Ilc zegde dat Dorus en Gorus oude goede Vrienden waren wie Dorus zag, zag Gorus, en wie Gorus zag, wist aanstonds dat Dorus erbij was. Zelfs ging de roep dat de Dochter van Gorus met den Zoon van Dorus ging trouwen. Zekeren Zondag avond in de maand Februari, het had gesneeuwd en gevrozen, de boomen stonden in hun prachtig gewaad van blanken sneeuw rond oen avond een dikke koude smoor bedekte het Aardrijk het was met moeite dat men het licht kon zien door de vensters der Hotsteden rond 8 ure de wakershond van de Hofsteê-Gorus blaft, doch zwijgt bijna aan stonds, hij heeft zijn meester herkend aan zijnen s'ap. Gewonelijk bracht de eene Boer den an deren naar huis en er werd nog een pooske ge klapt. Nu was Gorus alleen, en aan zijn inkom- woord 'n Avond, hoorden de Vrouw en de Kin- ren dat Vader noordsgszitid was. Gorus zag er inderdaad lastig uit elk zweeg en de Hopboer zette zich neêr aan tafel voorl zijn avondeten d'ander waren er reeds meêl weg want hij was over stijl. Gorus, zegde de Huisvrouw, ge zijt allee gekomen

De Werkman | 1911 | | pagina 2