-e Kunstnicns DIENSTORDER St Nikolaas-Herdersem CHRISTEN DSÜOCRATEHl Te bekomen in ons Bureel i Belgische Negociant Coopenöe Hientos Een groole plaag in de Schapenkwee- kerijen van Frankrijk gen -,teunen. Rond Gent worden de gazetten in de huizen gesmeten dat zij tegen de muren vliegen. En de Behouder blijft stom en doof en wilt niet zien van achter de gordijn zit hij te lonken; wat er daar buiten omgaat, dat kan hem niet schelen, het geld is zijn troost en Piiesters en Gendarms moeten hem beschermen. Democraten, goeden moed, b i elke nederlaag wordt de Behouder zachterd ar breekt steenen hart. De heer Alfons Sevens schrijft het in zijn gazet De Witte Kaproen: De Katholieken hunkeren naar Democratie bij hun val worden zij het zeker. Zij kunnen niet verder ook, want het is de zuivere Lee ring Christi. Th. V. W. Zaterdag 14 dezer, zijn wij in de St Martinuskerk geweest en zagen daar tot ons grootste genoegen de be kwaamste stielmannen onzer stad aan het werk om een Altaar voor den H Antonius, Abt, op te timmeren onder geleide van den warmen beeldhouwer Van Caelenberg. Dus is het klaar gebleken dat men in onze Stad zoowei dan elders schoone en welgemaakte kerkmeubelen kan maken en bijgevolg meer dea smaak van de Aalstenaars vullen, 't Is te hopen dat wij het aMe kerken zullen te zien krijgen, dan zullen onze beste Werklieden ahijd hun werk hebben en nooit door niemand meer beknibbeld worden degene die het schoone werk buiten de Stad geven. Ook kunnen wij niet nalaten de Vereenigde Vleesch- houwers der Stad van harte proficiat te wenschen met hun schoon Altaar, en hun te bedanken over den moed dien zij gebruikt hebben van hun werk in de Stad te laten maken, ('t Is een voorbeeld voor alle werkgevers die eenigzinsde kunstwerken beminnen en de Aalstersche Werklieden). Een Democraat. Brussel, 31 December 1910. voor het Personeel van het Staatsblad. Waarschijnlijk is het de laatste maal dat ik het genoe gen heb u in mijne hoedanigheid van Bestuurder van het Staatsblad mijne Nieuwjaarswenschen aan te bieden. Mogen die goede gezellen gezondheid, voorspoed en geluk u steeds beschermen in het leven dat gij den uwen in de samenleving zult willen ten nutte maken door ver- standigen arbeid en onberispelijk gedrag. Bewaart allen in uwe harten eenige erkentelijkheid voor hen die u ge holpen hebben in de zedelijke of stoffelijke bezwaren te boven te komen die wij aden, grooten en kleinen, ont moeten in h t bestaan. De herinnering aan bewezen diensten vereert den man die zich door haar l iden laat. Dat kiesch gevoel verwekt algemeene sympathie en voor later ver lere welwillende medewerking. De Bestuurder, Amand MUSSCHOOT. Mijne Heer en, Mijnheer Depauw, Toen ik u, nu tien jaar geleden, de burgerlijke me daille van 1= klas overhandigde, drukte ik den wensch uit, opdat fij, in 1910, het burgerkruis zoudt ontvangen. Mijn wensch is thans verwezentlijkt, en mij vooral doet het een uiterst genoegen u, in bijzijn van gansch het personeel, te kunnen mededeeien dat u bij koninklijk besluit het burgerkruis van 2e klas is toegekend, als be looning voor uwe vijf en dertigjarige goede, trouwe diensten. Bij dezelfde Koninklijke beschikking worden welver diende belooningen geschonken aan de heeren Hobus, Volles en Meert. Ook hen wensch ik van harte geluk. Sedert lang, Mijnheer Depauw, acht ik in uwen per soon zoowel den werker als den mensch in dit twee voudig opzicht beschouw ik u als een echt toonbeeld. Ja, ja... ja, ik... Dorus is toch niet ziek I Neen, Marjanne, hij is niet ziek, gelukkig voor hem. Gelukkig voor hem, man Hoort, Marjanne, zwijgt me van Dorus. Wat is er geweest Niets Niets is er geweest. Onze Hupboer at driftig, met brokken en snokken dan ontstak hij zijn pijp, hij beet bijna den steel af, terwijl de rookwalmer, bitsig en bijtend opgingen als tooveressenElk zweeg, want Goris kort van stof was en opvliegen kon als een tonneken poêr, zoo stond hij bekend. Na zijn Avondeten ontstak Gorus wederom zijn pijp en zond dikke rookzwalmen in d'Huis- kamer, het was stil als bij een naderend onweêr. Na dikke tien minuten Gorus klopte de pijp en zegde bitsweg Lezen Kinderen, laat ons lezen, deed de Moeder; Allen keerden hunnen stoel naar den wand, waar een oud Kristusbeeld hong, en een der Kinderen, een Eerste Communikant van dees jaar, las den Vadrons, Wees Gegroet, de Vier Akten, een Vadrons voor een goede Eerste H. Communie, een Vadrons voor de Afgestorven, en ander bijzonder Intentiën. Men mag ervan zeggen wat men wil,zegt de groote Fransche Schrijver Chateaubriand, maar in dat Avondgebed der Huisgezinnen ligt een dichterlijke Verhevenheid en een Melodij van Ziels-aandoening. Vergeten worden, daar ligt iets akelig in onze Ziel snakt naar hooger za ken dan de Aardsche. Die Chateaubriand bewoonde een oud zeer rijkelijk Kasteel, en ziehier wat hij schrijft in zijne Gedenkenissen Het gebeurt mij dikwijls in de Avondston den rond te dwalen, onder den Hemel, hoog en diep met Sterren bezaaid dikwijls ga ik bij In de bestuurloopbaan is de gezichteinder beperkt, vaak is de strijd om een beteren stand lastig, soms zelf niet volkomen onberispelijk. Op dit gebied gaaft gij blijk van eene u vereerende eerlijkheid en het doet mij genoe gen het u te herinneren Toen de plaats van hoofd der zetterij was opengevallen, heb ik ze u aangeboden gij overdreeft het onbeduidend heuvel waaraan gij lijdt en vreesdet dat uwe lichaamskracht niet bestand was tegen de taak. Ondanks mijn raad, wegerdet gij eene proefne ming te wagen. Meer dan een zou zich aan deze nauw gezetheid onttrokken hebben. Menigmaal ontmoette ik u op uwe Zondagsche wande ling met uwe beste vriendin, uwe echtgenoote. Soms zag ik u heel voorzichtig een lief pakje dragen, met een roos kleurig lintje omwonden. Ongetwijfeld hadt gij dien Zon dag, en waarschijnlijk vele andere Zondagen, de gebrui kelijke uitnoodiging om een glas te drinken van de hand gewezen omlieveropaartsvaderlijke wijzeeene taart als nagerecht te koopen, om ze genoegelijk op te smullen met de lieve kinderen en kleinderen. Maar 't gebeurt zoo wat overal dat de kleinen niet komen wanneer men ze verwacht. Dan moeten Grootvader en Grootmoeder maar getweeën de taart eten ze smaakt hun nochtans niet zooals naar gewoonte hun verhemelte is niet be redigd en hun oud hart hoegenaamd niet, omdat zij het hartster kend bijzijn van hunne geliefde kleinen moeten derven. Hier hoef ik aan toe te voegen dat gij een zoo goed vader als vurig verdediger van het belang uwer kinderen en uitstekend ech-genoot zijtdaarvan heb ik bewijzen ge kregen. Goede vrouwen, verkleefd aan hare plichten als echt genoote en moeder, zorgvuldig, nauwgezet, bezield met zucht naar orde en spaarzaamheid, maken soms goede mannen vermits gij behoort tot deze laatsten, besluit ik daaruit dat uwe levensgezellin eene brave vrouw moet zijn. Daarom ook mag zij haar aandeel hebben in deze kleine betuiging van genegenheid. Uit ganscher harte, bied ik haar dat deel, met verzoek dat gij haar zoudt overbrengen mijne gelukwenschen en mijn wensch tot lang leven en goede gezondheid, 't Is goed dat de vrou wen van de nedeiigen, zij die gestadig zwoegen, ook soms eerbewijzen erlangen. Met genoegen overhandig ik ieder lid van het perso neel een afdruk, in beide landstalen, van deze gemoede lijke toespraak. Leest ze voor aan uwe vrouw, aan uwe kinderen, aan uwe vrienden, opdat allen zouden weten hoe, in openbare besturen, brave, goede, oude dienaars worden vereerd en beloond. De Bestuurder, Amand MUSSCHOOT. Nauwelijks woont E. H. Bauwens, rustende Pastoor te St Nikolaas. zijn geboorteplaats, die achtbare Heer heeft langen tijd als Pastoor gestaan te Herdersem nauwelijks te St Nikolaas, er is inbraak en poging tot diefte in zijn huis, nevens het St Anionius-Hof, een soort van wereld lijk Begijnhofvrijdag bij de heldere maneschijn zag de Meid 'ne kerel die het traliepoortje ging openbreken de Meid liep alarm, waarop de Zuster van M. den Pastoor juist t'huis kwam, waarop de Geburen opgeroepen wer den, waarop de laffe dief de vlucht uam, waarnp de kerel het hazenpad koos, maar de brigand moet zich gekwetst hebben, want er zijn bloedsporen op den grond. HÜT PROGRAMMA DER IN TWEE WOORDEN 1. Het treffelijk broodgewin voor ArMder, Burger ca Boer. 2. Hun volledig Burgerrecht. Hierdoor Rechtveerdigheid, Broederlijheid en Vrede in ae Wereld, naar de grondregels van het Evangelie en uaar de voorschriiten. vervat in den Wereld brief van den grooten LEO XIII, den Paus der Werklieden. De Christen Democraten houden aan 't Geloof hunner Voorouders, maar zij eerbiedigen de ge wetensvrijheid en alle rechtzinnige denkwijie* Christen Democraten, er staat geschreven Strijdt voor de Waarheid en de Rechtvaardigheid BOEKWERKEN AAN 1,50 j DE ROODE NOTARIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden Jan Clerker, door Silvain Van der Gucht, s met vele platen, een zeer schoon Boekdeel. HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriften, vooral dienstig voor Huishouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch. HANDBOEK VOOR LIJDENDE, of genezing zonder I Geneesheer, door Rector Van den Bosch. BELGISCHE NEGOC1ANT of tafel van Rekeningen, dienstig voor Koopmans, Winkeliers enz j of tafel van rekeningen, zeer dienstig voor Ktopmans, i Winkeliers, enz. 1,50 'I A S T O N BlANKAERT j of de eerste Binders. Romantieke Verhalen uit de voor gaan Je Eeuw, door Silvain Van der Gucht. 1,50 GENOVEVA VaN BRABANT j nieuwe uitgaaf met Platen door Opdebeek van Antwer pen; elke weck een aflevering, aan 0,10; afl. 5 is versche- 1 nen. Het zal een mcikweerdig Familieboek zijn. BOEKEN AAN 0,50 Reinaartde Vos, of het oordeel der Dieren. Vol- - ledig Raadselboek. Schaduwbeelden, figuren welke bij middel met de hand kunnen uitgevoerd worden. Vermakelijke Kluchtverteller of oprechte Guichelboek. Schoone historie van Jan van Parijs. Het Gebo- cheld Manneken, en de zes Broeders 'van den Barbier Bieboek of de ware wijze van de honingbijen te kweeken en te vermenigvuldigen. Botertarièf, zeer dienstig boeksken. De nieuwe Troost der e ne.x i Leven van Thyl Uilenspiegel. De Kortrizanen hebben nu een onpartijdige Groeningen-Bond, tot verheffing onzer VJaamsche Taal... Zal die Bond er niet in gelukken de Volkstaal op 't Stadhuis van Kort- rijk te brengen? VLAMINGEN, i eert, leert uw Taal, gebruikt ze overal waar het mogelijk is als gij, Vlamingen, nw Taal niet eert en leert, hoe zullen de anderen het doen - Wie in AALST op de tong rijdt, dat is ochepene Moyersoen met zijn nieuwe Bolvaars en zijn wreede Hongerioonen aan Champetters en Stadswerk- heden... Onder een eerlijke Volkskiezing hij zou 'nen- Bol vaar onder zijn broekske krijgen. Fiat executia: die vindt, wat hij zoekt, mag niet klagen Zekeren Hots Frans, van Rupelmonde, was in eenen stal ge broken en had er 2 konijnen gestolen. Daarvoor kreeg hij 3 maand gevang. Voor een Jonkheid het leven in gaan, met een slecht karakter, dat is het allerwreedste dat kan bestaan De Volksoptelling begint. Vlamingen, rechtaf doen opschrijven VLAAMSCH. 't Is een uwer schoonste Eeretitels. De eerste ijzerenweg werd gedecreteerd den i Mei 1834; het was Ingenieur Pieter Simons, van Brussel, die het eerste Plan maakte. Sedertdien heb ben deTreiris al iets afgeloopen. Wie kan het uitreke- jej' Bravo d'Hoveniers van Berne (Zwitserland) hebben geweigerd den prijs hunner Melk te verhoogen; zij is al duur genoeg, In een gesloten mondde vliegen met kunnen komen. Tusschen Vazerol en Alvaschein is een Arend gedood, die een schaap wegvoerde in de lucnt. Hij heeft 2 meters vFugelmaat.. Dat doet den baard af aan Gijsegem, bij Aalst, alwaar ook een groote Arend geschoten is. Zaterdag morgend is overleden in de Parochie Ma- dane, eender laatste Patiiotten van de jaren 30, 'ne zekeren Tonen Lemoine, in Maart ging hij io3 jaar worden en was nog te volle bij zijn verstand, 't Is sterk, zegt Clerck. Vlaanderen is misschien het eenigste Land der wereld dat geen Hoogeschool heeft Dat gaat veranderen Priester Daens en De Backer hebben ervoor gestreden; en nu is 't een algemeen geroep Wij willen een Vlaamsche Hoogeschool. Alle Partijschap is hier weg De eer en de macht van Vlaanderen.. Te Brussel is vriend Du Catillon On dervoorzitter van het onpartijdig Komiteit zelfde Aanvoerder der Democraten, is ook Syndicus van den Brusselschen Bond der Dagbladschrijvers. Prinses LOWIEZE moet wederom in erge nesten zitten, want ze wilt bij Hongaarsche Smousen 1 miliioen kroonen leenen op de Erfenis van hare Zuster Keizerin Char- lotta. Maar Koning Albert weigert borg te zijn. Dat droef Schepsel heeft al iets verkwist, ik geloof wel dat ze mist. In Oostende is geen Aanbesteder gekomen voor den Kursaal, omdat hel groot spel er verboden is; te Brussel gaat het nieuw Hospitaal te Jette in aanbesteding komen Sint Jans-Hospitaal wordt ver plaatst. Ik zal naar het Bestuur der Godshuizen gaan voor een Minimum van Dagloon aan ons Aardebewer kers, 40 centiemen 40 c. om te komen te komen tot 45 en 50 c. Het vervlogen jaar is uiterst rampspoedig geweest voor de fransche Landbouwers. De oogst werd door den langdurigen regen verrot, en de akkers in poelen veranderd. De wijnoogst werd ook vreeselijk geslagen. Doch nu komt eene nieuwe plaag zich te veropen baren en maakt vele slachtoffers onder de Schapen. De oorzaak hiervan schijnt men te willen zoeken dat weiden en meerschen, verrot zijnde, het leven geven aan eenen kleinen worm. Op verschrikkelijke wijze zet dit ongedierte zich voort; deze woont uitzonderlijk in den lever der schapen, en wanneer zij in eene zekere hoeveelheid zijn, beletten zij den dienst van dit li chaamsgedeelte. De Schapen kunnen het niet lang uithouden, na twee of drij maanden sterven zijervan. in zekere streken rekent men het verlies op 95 0/°. In eene kudde van 500,000 schapen, zijn er 200,000 van gestorven. Gelijk er nog geen geneesmiddel is tegen die ziekte, is de wanhoop der kweekers zeer groot. Zij kunnen niet be ter doen dan zoo haast zij zien dat de plaag begint, hunne beesten te doen slachten. Men denkt dat eene goede voeding in 't begin de plaag zoude beletten vooruitgang te doen. Er zijn kweekertjen waar er geen enkel schaap meer is, bijgevolg zal de opbrengst der schaapstailen zeer verachterd zijn. Di. plaag is nie; besmettelijk, zekere beweren dat indien de kw ekers in 't begin meer zorg genomen hadden, de plaag zoo verre niet zou gekomen zijn.

De Werkman | 1911 | | pagina 3