Ie waïïrloóp Wetteren JHts; PARLEMENT De Voikskamer W^fw^ Voor de Aardewerkers f$kr*y- 2002 3 Feb. 1911 Vragen gesteld door Pif.ter Daens Schaapman, Priester Een Kerkhof. j Doodschuld. ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4/.0 Men schrijft in cp alle tijdstippen des jaars. JP. 33A.E3STS, Volksvertegenwoordiger,BAALST 39«te JAARGANG. Onze geliefde Landgenoten die het toch zoo lastig heb ben, Winter en Zomer, van 4, van 3 ure 's morgends op de baan zwaren arbeid grof eten hun hert afloopcn weinig rust hebben I Dikwijls hard behandeld. Gltjk nu wederom. Ik hoor dat in de Noord-Statie en te Etterbeek reizende Werklieden uil de wachtzalen gejaagd werden, met deze bittere koude?? Dit wordt onderzocht.. Onder- tusschen blijft de groote zaak DEN LOON. In de Walen is 't 45 centiemen per uur. Niet te veel. Men moet inzien dat er veel verletdagen komen en de Aardewerkers dik wijls van zeer ver moeten komen. Het is voor den Loon van alle Arbeiders, dat Priester Daens m ;t Advokaat De Backer gedurig op de bres stonden in de Kamer. Dit aan zagen zij als hun eerste plicht van Volksvertegenwoor diger ik volg die voetstappen, en ingezien in 1911 en volgende jaren g>oote werken gaan uitgevoerd worden in Brussel en omstreken, zoo heb ik aan den heer Minister van Spoorwegen geschreven alsvolgt Hcogg. Heer Minister, Reeds ben ik in uw Ministerie geweest voor het Mini mum van Da loon aan de Aardewerkers, 40 c. per uur. Voor de werken Brussel-Oostende, nieuwe lijn was U.30 aangeduid, terwijl de minste loon in Vlaanderen voor Aardewerk 35 c. is 40, boven Brussel Walewaarts 45. Door dit minimum van 30 c. zijn erge moeiehjkheden ge komen en zelfs Werkstakingen. M. Blaton en anderen ga ven 35 tot 40 terwijl wrekkige Ondernemers de Aarde werkers wilden hebben aan 30 c.; ze maakten ook mis bruik van de armoede der Werklieden, korts na den ^Üfbïd U dus, heer Minister, een Minimum te stellen van 40 c., hetgeen geen centiem te veel is voor dien las- tigen arbeid. Hoogachtend U groetende. Pieter Daens. is het volgende Nauwelijks genezen, is de eenige gedachte onzer Ko- ningin.ne Elisabeth van goed te doen aan 't werkende V°5è 600 Huismoeders uit de Provincie Luik hadden een Bede gestuurd tot de Koninginne om inde Werkstaking tusschen te komen ons kinderkes, schreven ze, gaan grooten Honger lijden. Aanstonds moet de Koningin den Minister van Arbeid gesproken of geschreven hebben, want onmiddelijk wer- de Afgevaardigden der Werkstakers door Minister Hubert aanhoord en korts nadien was de Werkstaking gecindigd. Nieuw leerzaam Verhaal uit onzen Tijd. III. DE VREUGD IS WEG Na ds komst van den Deurwaarder en de onverzoening voor het Vredegerecht, volgde een tijdstip van stilte. De Advokaat moet een nieuw dagement op maken, een tweede maal verscheen de Deur waarder op de Parochie, om schrik en angst in een vreedzamig huis te brengen. Nu moest Dorus ook naar de Stad om eenen Advok?at Hij ook werd ontvangen als een Erfdeelzijn zaak was klaar; de Waterloop moest er blijven het recht van verjaring niet kon betwist wor den al de kosten waren op boer Gorus. Nu moest de zaak voor de Rechtbank ge bracht worden daarvoor is een AvouÉ noodig, Avoué is in 't Vlaamsch Pleitbezorger dat zijn zeer kostelijke vogels, sedert lang spreekt men van ze af te schaffen en de Advokaten de noodige macht te geven hunne zaak voor de Rechtbank te brengen, rechtstreeks doch het komt er niet van. Drie weken na de eerste citatie ontving boer Gorus een brief van zijnen Advokaat, waarbij een provisie-geld van 75 fr. werd gevraagd, niet voor hem, maar voor den Avoué. De Vrouw begon te knokkelen 75 fr. voor een begin! En 't geld dat zoo kostelijk is! Maar Gorus zegde dat dit geld zou teruggeven wor den, met intrest en schadevergoeding erbij en de 75 fr. werden betaald. Boer Dorus ontving een zelfde vriend 75 fr. als provisiegeld, voorloopig maar alles zou Dan werd de Minister naar 't Paleis ontboden, alwaar Koning Albrecht en Koningin Elisabeth hem hartelijk geluk wenschtten en bedankten. Is 't niet aandoenlijk schoon Die het Goede doet, het Goede ontmoet. -w* Aan den heer Minister van Spoorwegen Zoü men waarlijk in de Noordstatie het getal de Zaal bewakers en Kaartjes-afnemers met 2 man willen vermin deren en den dienst brengen van 9 a 10 ure tot 10 a 11 ure? 9 10 ure rechtstaan, in tochten en trokken, is dat niet meer dan genoeg Mag men ook uit het oog verliezen dat vele van die Bedienden gekwetste mannen zijn of invalieden, met astmas bronchieten, hun scrouders gebro ken of geminkt Mag zulke dienst, reeds zoo zwaar, nog verzwaard worden? Pieter DAENS. Aan den heer Minister van Arbeid Verschelde Vlamingen die in de Koolputten werken, zijn me komen klagen dat te Gosselies Grand Conty een volle dag afgehouden wordt voor eiken dag verlet Zoo gebeurde het d'ander week met dien lommen uchtend- smoor, dat verschelde Vlamingen op hun werk niet konden geraken en verwittigd worden van den aftrok. Men spreekt reeds van 200 dagloonen (aan 4 k 5 fr.) Denkt de heer Minister niet hier handelend te moeten optreden Pieter DaENS. Aan den heer Minister van Onderwijs Zou de heer Minister niet willen laten weten Hoeveel ten honderd Onderwijzers en Leeraars van Lager en Middelbaar Onderwijs het Rustgeld of Pensioen genieten, en gemiddeld hoelang Pieter DAENS. de vermoedelijke dader die vrijgesproken is; na korte be raadslaging; 10 minuten, 3 maal NEEN., nij is aan stonds in vrijheid gesteld.. Arme menschelijke Justicie De Kindermoord van Brussel ongestraft 1 De dubbele moord van NEERHASSELT, zelfs niet voor de Recht bank gekomen lil De moord op die Oude Pastoorsmeid ongestraft 1 En nu dit monsterachtig schelmstuk van Wetteren Wat zou er van de Wereld geworden, zon der het gedacht en de vreeze Gods En waar zijn toch d'arme zinnen der tegenwoordige Liberalen en Socialis ten, van zelfs het bestaan eener Godheid te durven loo chenen, gelijk wederom d'ander week in de Kamer, Mi nister Schollaert deed opmerken dat in de Normaalscho len van Henegauwen de Plichten jegens God uit het Onderwijs zijn gebannen, waarop Liberalen al spottende vroegen Welke God En waarop Socialist Demoion uitschetterde: Er zijn duizend Goden De oude Libe ralen spraken met eerbied van God er. zijn Gebod. Welke rede is er toch, om hierin te veranderen 1 Geene, wat Waarheid was over 20, over 30 en 50 en meer jaren, is nog waarheid. Redenaar, Dichter, genialen Dichter, grooten voorstaan der van de LEERPLICHT, hij zetelde inde Hollandsche Volkskamer, en aarzelde niet er de Leerplicht te verde digen, weswege hij ook zware vervolging leed, maar nu zegt elk Schaapman deed goed Leerplicht was er noo dig. Die groote Neerlandsche Dichter stierf te Rome over 8 jaar, zijn Giaf is er een Bedevaartplaats geworden; het Centrum geeft zijn Levensbeschrijf ,en gaf in 't N' van Woensdag een prentje op welk Doktor en Dichter Schaepman had geschreven. Mijn Jesus, Ik wil U alleen, En uit en in al eeuwigheen, Wat irekt mijn ziele hemeiwaart Geen glorie, met genot gepaard Maar Gij, mijn Heer, mijn Heil, mijn God, Mijn Zaligheid in 't lijdensiot. j 1 Hoever moeten de Woningen verwijderd zijn van een Kerkhof Volgens de algemeene Wet 35 a 40 meters in zulke zaken, men moet ue Bestendige Deputatie iaten be- i slissen. In een Huishouden, Man, Vrouw, 5 Kinderen, meer derjarig. De man sterft. In 't Huwelijk is geen kontrakt geweest.Die Familie bezit een Huis van rond de 10,000 fr. Moeter Doodschuld betaald worden? Voor min dan 10,000 fr. in rechte lijn, neen. Dus als elk Kind min dan 1000 fr. he ft, neen. In elk geval, het is raadzaam de aan gifte te doen binnen de 6 maand. i TUSSCHEN JAN EN SIS, Jan. Sis, Susken, Frans Sis. Ja, wat is er Jan. Dat het koud wordt, Sis, de koude wind er nijpt, alles ligt vastgevrozen. Sis. Vei wondert u dat, Jan Steekt gij in uwen kop dat de Winter al uit is Jan. --- De dagen lengen al, Sis, en er staat geschreven Op Sinte Matthys valt het ijs, in 't algemeen op een kouden steen. Sis. Ja, Vriend, maar Februari, 't kort rnaandeken is daar nog, de oude Snoeck was er altijd benauwd van, in zijnen Almanak. Jan. 't Is waar, Sis. Sis. En Meert, van den Winter den steert, en April, die grillige maand, en Mei met de roste maan. Jan. Ja, Sis, dat het altijd iets is en zelden ge past; maar, zeg eens, zeg eens Sis. Wat moet ik zeggen Jan. Wat is dat daar van VLISSINGEN Sis. Vlissingen is 't Antwerpen van Holland Jan, en ligt aan den mond van de Schelde, rechtover Ter- neuzen. Jan. Goed, maar wat is er af Sis. Ja, ziehier 't feit in twee woorden den Hol- lanper gaat zijn Vlissingen zoo sterk maken ais het oude Sebastopol van den Rus. Jan. Op zijnen grond Sis. Op zijnen grond, Jan, maar op zulke wijze dat Holland de Schelde zal kunnen afsluiten. jan. Ho la ia. S's. Daarop is grooten esklander gemaakt, Jan de groote Diplomaten stonden scherlings ;en sterlings te kij ken. er is gesproken van Oor log, van overrompeling der onzijdige Landekes. JanBrrr, ze komen aan ons vel; Oorlog, vechten en moorden, is dat van onzen tijd Zullen de Volkskamers en de Volkeren dat toelaten -j- Sis. Jan, hoe meer ïy Volksmacht, hoe meer Vrede en hoe meer Welvaart we zien dat ook hier in ons Lan- deksn; sedert wanneer houdt men zich bezig met de Wejkende Menschen Jan. Och, Sis, 't is kleêr, sedert dat 't werkende Volk een deel Stemrecht heeft. Sis. Een deel, ja, Vriend; en eens 't volle Stem recht en 't Volk goed ontwikkeld Jan Dan dan Sis Dan is 't Pandaar op tafel, en nu de hand daarop Hoe is 't daar Och hoe zou 't gaan Oude gewoonteii zijn moeilijk om laten daarbij 't is een Parlement. Een klapkraan? Daar of omtrent. Vrijdag d. v. w. heeft het gewel dig gespookt tegen Begerem voor de zaken van Kasaï, in Congo dijnsdag is van 2 tot 6 nr. gesproken over de Werkstaking van Luik, nu geëindigd, 't gaat voort dijns dag; een Manifest door D;rccteurs van Mijnen, om de Socialisten slecht is maken bij de Werklieden, is vlam mend besproken. Woensdag is men voortgegaan met de Begroo'ing-Congo, in 't langen in 't breed. Van de Velde heeft bij 2 uren gesproken hij steekt he*. achter hoek noch bank dat de Congo honderd-per-honderd veranderd en verbeterd is. Over Zeden en Huwelijken in Congo had een verwarde woordenwisseling rlaats. Arme wereld, die aan de Opperste Almacht de gratie niei vraagt om wel televen. Er zijn Liberalen en Socialisten voor welke een rein jongelingsleven onverstaanbaar is. Maar de taal van U-oeste isalijdte bitter en te bijtend. De Congo-Be- grooting zal voortgaan donderdag en vrijdag, ten minste De Socialisten hebben een geweldige Ondervraging gericht tot den Minister van Oorlog, die door de Gen- darmerie doet vragen welke gezindheid de Soldaten heb- i ben en of ze met de Socialisten niet omgaan? Op de vraag hem gesteld, antwoordde de Minister ontwijkend.

De Werkman | 1911 | | pagina 1