lm Rampen Misdaden-OngelukkenSoldaterij 0e doodrijders /f Buit .nland De Orgel. Mengelingen. Sp. orwegongeval te Geneve. Een Blinde ziel na 25 jaar Orgel, wie blijft onbewogen, Wen gij, door de tempelbogen. Uwe toonen stroomen doet. En het vroom gebed der scharen, Opwaarts stijgend, zich komt paren Aan uw heldren klankenvloed 1 s Morgens, bij het zonneglooren, Galmt gij, met de vogelkooren, God-gewijde liedren uit Hem, die t licht weêr heeft doen golven Over de aarde in mist gedolven, Dankt ge in statig maatgeluid. 's Avonds, als het neevlic donker, Of het weemlend stergeilonker, Heimnisvolle stille baart, Gonst gij lieflijk in de verte, Koert en'sticht 't gevoelvol herte. Dat zich aan uw zangtoon paart. Somtijds rolt gij, als koralen Op de klinkende metalen, In uw zachten maatval neer, Zoete hymnen, antiphonen Wieglen den in vreugdetoeen Het ontsteld gemoed zoo teèr Blijder, blijder toonen rijzen Klepperende maatklank wijzen Hoort men. met gepaste klem, 't Juichend gloria der engelen Met den stap der herdren mengelen, Huppelend naar Bethleëm. Altoos klimmend raischt uw gorgel Onder 't luid te Deum, orgel, Daavrend de gewelven door, Wen 't drievoudig heilig-schallen Als de donder komt gevallen Van 't vervoerde zangrenkoor. Volgen trage* klanken vluchten, Die als najaars winden zuchten, In de dorre hageblaên 't, Is 't gesnik eter droeve kleenen Die op moeders grafstee weenen, En gij vraagt me een weemoedstraan. Of soms hoort men treurge psalmen. Door uw naren toonloops galmen, En de zondaar roept en schreit 'k Wil mijn zondag leven enden Heer, ontferming' in de ellenden, Volgens uw bermhartigheid Jeremias' roerend klagen Stort op 't volk, in sombre vlagen, Als 't gehuil der winden af 'k Zie nem dreigen, 'k hoor hemstenen, Isrels diepen val beweenen, Neergeknield op Salem's graf. Christnen, hoort gy Jesus lijden Onderbroken toonen glijden, Zonder sier en langzaam neer, Treffend ziin die nare akkoorden, Vlijmend ais de laatste woorden, Die Hij sprak van 't, kruis weleer. Zachte en vreugderijke noten Door den tempel heêngevloten Stemmen ons toi de overhang, Christus heeft zijn macht bewezen, Levend is Hij opgerezen Dreune de Alleluia-zang En dan meen ik, opgeheven, ln der heemlen sfeer te zweven, Orgel, door uw melodij 1 Neen, geen ondermaansche stemme Klonk ooit, met zoo wondre klemme, Als uw hemel-harmony. J. SPAAS. Uit het boek opgedragen aan zijne Hoogeerwaarde Thcodorus-Alexis- Josephus DE MONTPElLIER, door de Leden zijns Genootschaps. Hoe laat is het, Koben vroeg een dame aan haren knecht. Dertig uren, madam. Hoe I dertig uren, maar Ko ben toch 30 uren, madam 10 op de kerk, 10 op 't stadhuis en 10 op ons pen- duul, dat maakt toch dertig of de kaart is valsch. BOEKENom1 Fransch j te leeren ij zonder' MEESTFR 3.5° Teniath. - Brand Dinsdag, om ia ure 's middags, is een gewel digen brand uitgeborsten in de brouwerij van M. Louis Gérardyn, nabij de Statie. Dank aan de spoedige en moedige werking der Pompiers van Ternath, is men er in gelukt den brand te be- meesteren, zonder verdere uitbreiding te kunnen nemen. De schade wordt geschat op 5ooo frank. Het huis van Frans Segers, aanpalende her berg, is ten deele vernield. Oorzaak onbekend. LOKEREN Ongeluk. Vrijdag avond reed een wagen, zeer oog met strooi geladen toehoorende aan G. Vervaet, huurhouder te Lokeren, door de stad, toen, op het Zand gekomen, de voerman moest op zijde zwenken 3m een automobiel te laten doorrijden. De wagen kantelde om en gansch de lading kwam in de vensters van Den Gouden Leeuw terecht. Een kind kon juist in tijds wegsprin gen. Brand te St-Jans-Molenbeek. Vrijdag namiddag, rond 3 uren, ontstond brand in een magazijn op den Antwerpschen steenweg, te Molenbeek. Het vuur brak uit in eene zaal waar koffis wordt gebrand. De pom piers der Frè e-Orbanstraat verschenen spoedig ter plaats, doch reeds waren balen koffie door de vlammen aangetast, welke het dak bereikten. Na een ha'.f uur werkens, was alle gevaar geweken. Brussel. Kind ievend verbrand. De w'ieg, in welke het 4 jarig zoontje J. D..., Pachecostraat, lag, nevei>6 de stoof, vatte Zater dag avond vuur en werd door vlammen omringd. Het urm kind werd vreeselijk verbrand op gansch het. lichaam. Zijn toestand is wanhonig. Diefstallen op het kerkhof te Etterbeek. Zaterdag namiddag werden drie kerels op heeterdaad van diefstal betrapt op de graven en in de kapellen van het kerkhof. Huiszoeking leidde tot Je ontdekking van tal rijke gestolen voorwerpen. LAKEN. Werkongeval Twee metsers werden Zaterdag op de Emiel Bockstaellaan getroffen door een steen, welke op de 2de verdieping van een huis was geval'en. De twee werklieden, Crousel en Biebuyck, werden zeer erg gewond. Brussel. Verstikt door de gas. De meid van M. Toulet, fabrikant van biljarts, wonend Boudewynlaan, hare meesters niet ziende beneden komen, ging naar boven en vond M. en Mae Toulet, levenloos uitgestrekt op het bed, verstikt door gasdampen. Dai.k aan de spoedige hulp van Dokteur Del- basteé, kwamen M, en Mme Toulet tot het leven terug, doch hunnen toestand is nog zeer gevaar- lijk Uit het onderzoek bleek dat dc kraan van het gaskomfoor in de kam r, niet gansch toegedraaid was. Antwerpen Twee lijken zijn uit de Schelde getrokken aan de Wielrijksche Poort, het eene J. S. een jonge ling van 20 jaar het andere Thresia Van C. 19 jaar. De Vader der jonge Dochter stemde in haar huwelijk niet toe, en z'hebben zich samen verdronken. Tot zulke zo'tigh-den komt men door het lezen van zotte romans. Diefstal van twee Schilderijen van Quinten Metsijs te Antwerpen In de woning van M. Eylen, Quinten Metsijs- lei, i<? Zondag nacht gestolen, twee schildeiijen door Quinten Metsijs geschilderd. De tene vei beeldt eene Lieve Vrouw met hef Kindje Jesus, de andere de II. Joannes. De eerste heeft eene waarde van 100,000 fr. Twee Duitschers welke men zondag over de muur zagen klimmen, werden aangehouden- Alfons Van Damme, wonende in de Trapstraat, te Brussel, werd Zaterdag door een au'omobiel omgeworpen. Hij werd naar 't hos pitaal vervoerd met erge kwc'suren aan 't ho fd. De automobiel van de pompiers, waarop zich de manschappen met luitenant Bas.eleer bevonden, is Vrijdag avond in botsing gekomen met een wagen var den likeur handelaar Vis- schers, A;;:- Imostraat. Het ongeval gebeurde op Jen hoek der Venusstraat. Er is niets dan toffe- lijke schade. Maandag, rond den middag, is cp de Hand schoenmarkt ie Antwerpen, een otlo nobiel op een bierwagen geboist. De bierwagen werd het onderste hoven geworpen. a1 de flesschen waren verbrijzeld Een jonge bedienden rs eig gekwetst. Eene ottomobiel kwam Zondag op de Kleine Hut in botsing met eene kar het voorste ge deelte der ot>o werd inges'ooten; de geleider, K. V. te Edingen en de voerman der kar, E. D. van Alsemberg, op den grond geworpen. De beide geleiders zijn zeer e.g gekwetst. Maandag morgend had op de Meer, te Ant werpen, een ongeval plaats. Louisa Verhoeven, 24 j. ging de stiaat over achter een Uamrijtuig. Op hetzelfde oogenblik kwam de oUomobid van M Thys, b^rk bestuurd er, aangereden cn over» reed de vrouw, Het slachtoffer is onmiddelijk naar 't hospitaal vervoerd. Spoor wegongeval te Mettet (NAMEN). Zondag mergend stopte de reizigers rein die van Tamme! te Metiet aanki-mt om 5 ure 20 m. Men wilde er r.og twee lij'uigen aanhaken. Men deed er de locomotief af en deze keerde weer de twee rijtuigen voortstootend naar bet voorste van den trein, wanneer dezelve slechts met eene enkele vastgemaakt, losgeraakte en snel voortrolden. Een geweldige schok had plaats. De reizigers werden op elkander geworpen, vijf van hen zijn gekwetst en groote stoffelijke schade werd ver oorzaakt. Pepinster. Spoorweg ongeval De freinwachter Delhaes, viel zaterdag avond uit zijn wachthuizeken, wanneer een koopwaren- trein uit Micheroux voorbijreed. Een zijner ar men en zijner beenen werden vermorzeld en door zijn eigen treiu afgesneden. Het slachtoffer is zondag in 't gasthuis gestor ven. Schrikkelijk drama te Berlijn. Zekere Breitenbach van Bochum, heeft zijne vrouw messteken toegebracht. Hij heeft zijne vier kinderen opgehan gen en dan zich zeiven. NEW-YORK. Drie en twintig officieren, onder-offi cieren en matrozen van de kanonneer boot Liberté van Haïti, die verging na eene ontploffing, werden plichtig ver klaard aan muiterij, en ter dood veroor deeld. Een erg spoorwegongeval kwam voor op de lijn van den Voralberg, in de om streken van Bludenz. Eene machien dienend om den sneeuw te verdrijven, ontriggelae en verpletterde 5 werklieden. SLACHTOFFER EENER AARDINSTORTING Francois Facon, 5o jaar, arbeidde Maandag rond den middag, in een steen- gioeve te Mellinghen, (Frankrijk), toen eensklaps eene aardinstorting plaats greep, waardoor de man bedolven£werd. Toen men den ongelukkige uit zijn hachelijken toestand verlost had, was hij gruwelijk verminkt en had reeds opge houden te leven. GRENOBLE Op de baan van Visille ontdekte men het lijk van een landbouwer van Piseins, Bertion, 74 jaar oud. De ongelukkige, die uit Grenoble kwam, waar hij geld had ontvangen, was doodgeslagen en eene som van 450 fr. werd hem ontno men. Een sneeuwstorm woedt in den Cancasus, Rusland. Op de lijn Poti-Ba- touw zijn verscheide treinen geblokkeerd. LONDEN. Een ontploffing had plaats in eene mijn der Maatschappij Hambom. Op de dertig mijnwerkers werd er een gedood, drie zijn erg gedood. Een later telegram meldt dat zes an dere mijnwerkers in het gasthuis overle den zijn. De Duitsche geleerde, professor Wilmans, is in een spoorwegongeval ge dood geworden. Eene dienstmeid. Augustina Meit- loweck, die tweemaal ter dood veroor deeld werd en nog eens 15 jaar dwangar beid kreeg voor het vergiftigen harer meesters, is in het gevang van Steenberg onthoofd geworden. Te SMEDIEBACKEN in Zweden, werd woensdag nacht ee- e geweldige aardbeving gevoeld. De schade is groot. In de statie van Marin, op de baan Moskou-Glod, zijn twee .reinen op el kander gebotst. Driereizigers werden gedood, een machinist, een stoker en elf reizigers erg gekwetst. Te Onnaing tegen Quiedrand, is eene honderdjarige vrouw van haren trap gevallen en kort nadien overleden, Ka- tharina Ravez weduwe Olivier. Zij ging biunen eenige maanden haar eeuwfeest vieren. COURT StETIENNE. K., stal knecht, ging zondag voorbij een troep jongens die vuurschoten lostten meteen karabijn. Een der knapen, 11 jaar, zeide tot hem Ik zal uwe pijp aan stukken schieten. Eene losbranding weerklonk inderdaad en de knecht werd door gansch de lading in het aangezicht getroffen. Het linkeroog van het slachtoffer is ver loren en men vreest ook voor de andere. Zes duizend griffiers, behoorende aan de Italiaansche rechtbanken, hebben aan den Minister een betoog gezonden, waarin zij dreigen het werk te laten staan indien zij geen verhooging ontvangen. Mijn zoon Frans is nu in de kasein te Brussel; hij heeft zijn Schrijfwerk, zijn Drukkerij, zijn Beheerderschap in Volkswerken moeten verlaten, om te gaan leeren. vechten en doodschieten... 't Is akelig', barbaarsch Arm menschdom, ge blijft zoo ellendig 1 ln de 20e Eeuw, die bereidingen tot den Oorlog.. Gansch mijn leven ben ik tegen dat Militarismus geweestmet Advokaat De Backer denk ik dat een vrij Land een vrij Leger zou moeten hebben. Soldaten gelijk Gendarms, gelijk Treinwachters, Douaniers, enz. Soldatengoed be taald, goed behandeld een deftige vrije Soldatendienst. Ik heb den Persoonlijken Dienst gestemd, ik heb tegen de vrijstelling van den eenigen Zoon gestemd, ja, met het vast gedacht Moet er een Slavenleger zijn, dat rijk dan opga nevens arm. Dit was ook het vast woord van Pastoor Van der Hac en van Steenhuize Elke man éen stem en elk Soldaat'voor zijn lot.» Nu is de Bloedwet afgeschaft, (wie kan dat afkeuren) en de aanwerving ge schiedt een Zoon per Huisgezin, de rijke menschen die in 1 alles willen voorrechten hebben in Stemrecht, in Belas tingen, zij hebben ook den Persoonlijken Dienst gekrenkt door de Compagnies. Universitaire* zal die onrechtige Ongelijkheid lang duren In't Leger willen ze niet dat hun Zoons bij 'i Volk zijn en in de Kiezingen, z$ willen aan 't hoofd van 't Volk staan. De eerste jaren van Persoonlijken Dienst zijn de las tigste verbeteringen zullen langzaam komen de voe ding verschilt van Kasern tot Kasern uit Gent, Aude- naarde, Doornijk ontving ik allerbeste berichten in an der Kaserns blijft de voeding gebrekkig n^ét burgerlijke koks zou het veel beter gaan in bijna alle Kaserns komt het Noenmaal bijna gelijk in een Kostschoolik zag on langs een Soldaatje uit Holland bij ons, zegde hij, is de Kasern als een Pensionnaatniemand moet hem eten koopen. Wat de beh indeling aangaat, er is merkbare ver betering wat ik onlangs te Brussel zag, is zeldzaamheid. Ik ging Franz bezoeken daar staande in den gang zag ik in de zaal der Wacht een Sergeant de Soldaatjes be handelen slechter als waren het honden lomp brutaal toebijten, men zou gedacht hebben hij gaat er op stampen. Ik deed teektn van verontweerdiging aan een Kapo- raalken die mij zegde |a, Mijnheer, 'ttis een botte Waal- sche Sergeant. Wat de Taal aangaat, er is verbetering maar bijna algemeen heerscht het gedacht nog dat de Vlaamsche Soldaat moet Fransch kennen. De wette lijke getalsterkte is 42,800 man op 31 October beliep het tot 48,249 6 duizend man meer voeden en kleeden met hetzelfde Budjetü? De verkorting van diensttijd is het eenige hulpmiddel. Want Minister Schollaert verklaarde Geen verzwaring van het Oorlp'gsbudjet. Vaders en Moeders wilt gij min lijden door het Solda- tenschap, wilt gij bijzonder den Oorlog vermijden, steunt, versterkt de VOLKSMACHT. Pieter Daens, Volksvertegenw. Jif'ijoi'ji Die gedeserteerd hebben en ge- J* nade bekomen hebben in Maart 1910, zijn toch al hun recht kwijt op de verbintenis pre mie. (art. 75 der Wet op de Milicie van 21 Maart 1902). De Annestie heeft niet voor gevolg gehad, hen in dit ge val te ontheffen. Een der buitengewoonste gevallen van genezing der blindheid werd vastgesteld te Frome, in Summeisetschire Enge-and M Stone, 68 jaar oud, herkreeg het gezicht na 25 jaar heelenal blind te zijn geweest. Der ig jaar geleden, zei hij, was ik schrijnwerker, toen zekeren dag mij eene ijzeren buis op het hoofd viel, zoo dat ik sinds 25 jaar in de duisternis leefde. Donderdag had ik me pas aangekleed toen ik, het gelaat afdrogend, ik wat harder dan gewoonte aan de oogen wreef. Tege lijkertijd bemerk e ik als de schaduw mijner hand, zwe- terug koeren, want Dorus onvermijdelijk zijn Proces moest winnen. Ondertusscher. waren Vrede en Geluk ver dwenen in de twee Familiën. Haat Haat wat brengt gij ramp en onge luk op de wereld Droeve menschen, in uw kort ballingschap Vrede en Liefde zijn toch zoo goed en zoo zoet. Liever, zoo schreef de wijze man, liever met Vrede en Liefde in de armste Hut, dan met Twist en Haat in 't rijkste Paleis. Vrede en Geluk waren in de twee Familiën verdwenen. Naar den Hert, hun vaste herberg, gingen de twee ge buren nu niet meer meer dan 20 jaar, had men ze daar samen zien 'ne pot Bier drinken, klappen, lachen en kaarten, den Zondag morgend keerden ze samen terug uit de Kerk, gingen om hunnen borrel of hun glas bier, keerden samen terug, altijd genoe^e- lijken violijk, in 't schoon sesoen langs&de groene Velden, tusschen de weelderige Hopsta ken, in den winter op sneeuw en ijs, haastig om in de warme huiskamer te zijn of achter de stoof r.og wat zitten te klappen. Het waren waarlijk twee gezworene Kame raden, die lief en leed samen deelden en nu nu was alles afgebroken; door dien droeven on gel ukkigen Waterloop zelfs de kinderen sche nen bitsig tegen elkaar; terwijl de oudste Zoon en de oudste Dochter, twee minnende harten, in diepe treurnis en halve wanhoop geslagen werden. Er zijn goede en booze Geesten in de We reld dat wordt getuigd door elk mensfchelijk hart Gorus dacht meermaals Maar is 't niet dom en beest van te procedeeren voor dien Waterloop Hij ligt er al zoo lang Hij doet mij geen kwaad I Welk droef leven, sedert ik dat begonnen heb Geheel mijn Huishouden lijdt er door Wil., wil., wil ik.. Wil ik mij nen Gebuur aanspreken Dit was de stem van den goeden geestmaar aanstonds volgde een ander ingeving

De Werkman | 1911 | | pagina 2