DB WATERLOOP Kamer In de Kamer N» 2003 10 Feb. 1911 De Christene Volkspartij Vcrvlaamsching der Gentsche Hoogeschool Advokaat Hector Plancquaert Somergem-Waarschoot Onderwijs-Onderwijzers van Volksvertegenwoordigers De ïteizende Werklieden De verhoogiug der Briefdragers Xelen en Dries ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,10 Men schrijft in cp alle tijdstippen des jaars. p. txa/ehsts, Volksvertegenwoordiger, AALST 39"'JAARGANG. Ziehier wat Priester Daens schreef en deed druk ken in 't jaar 1898 Waarin bestaat het sociaal en politiek pro gramma der Christene Volkspartij V In deze twee eenvoudige punten die elke Chris ten mensch kan verstaan en moet goedkeuren 1. Dat de Arbeider, met een redelijk en gematigd werk, genoeg winne om deftig te leven met Vrouw en Kinderen en dat hij, oud geworden zijnde, niet moet leven van aalmoezen en liefdadigheid, maar in rust en eer zijn laatste dagen slijte, dank aan een re delijk pensioentjeen 2. Dat de werkman, zoowel als de Burger en den Rentenier, zijn volle Burgerrecht bezitte dat hij een volle en vrije Kiezer weze, en niet meer het 1/3 of het 1/4 van eenen Kiezer Dus: De treffelijke broodwinning van den neersti- gen Arbeider en zijn volle Burgerrechtziedaar in twee woorden, op sociaal en politiek gebied, gansch het Programma der Christene Volkspartij Is dat niet schoon en edel is dat niet redelijk en christelijk Priister Daens. Bijgevolg het deftig Dagelijksch Brood VOOR IEDEREEN, zonder uitzondering, voor Staatsbe diende en Arbeider, voor Burger en voor Boer, voor Onderwijzers, Gemeente-Ontvangers, enz. enz. Dat elk eens oordeele Werken de Aanvoerders niet in dien zin Hebben ze reeds niet veel aangewonnen En geeft de Christene Volkspartij de middelen niet voor de deftige Broodwinning aan elk Och, als 't zoo is, dat elk meêhelpe en aanwerve. Pi et er Daens. Zondag 13 Februari, in AALST de Meeting vooi* de ten 3 ure. Een der Wprekers zal zijn Kristen Democraat. i Hieuw leerzaam erhaal uit onzen Tijd. IV.-PROCES VERLOREN IN BEROEP? Op 'ne Zondag morgend, in de Meimaand, hoe frisch, hoe schoon, hoe jong, hoe aanmin- nelijk, hoe vrolijk, hoe genoegelijk op den Bui ten! Die zachte zuivere lucht Dit jeugdige groen Dat gezang der Vogelen Dat getleur en gegeur der Bloemen .Die Zon, het oudste Schepsel, altijd even machtig en prachtig, met een enkel Licht den Aardbol verwarmen en verlichten, we denken te weinig aan dit Wonder der wonderen. Dien Zondag morgend, Boer Gorus kwam uit d'Hoogmis en stond in den Boomgaard van zijn Hofsteê, zoo droef als een Doodkist. De Postbode had hem eenen Brief gegeven, .met slecht nieuws. Zijn Advokaat uit Brussel schreef hem Tegen alle verwachting hebben wij ons Proces verloren voor mij is het onverstaanbaar de con- clusiïn waren voor ons zoodia mogelijk zal ik het vonnis lichten kom eensbinnen de b dagen als gij wilt er is beroep op 't vonnis. Mijn Proces verloren Gorus kon het niet gelooven, hij krabde ge weldig achter zijn ooren zijn eerste gevoel was een innig spijt Stommerik dien ik ben, mom pelde hij°, voor dien waterloop Hij lag daar al zoolang Hij hinderde mij niet Bij 'ne mensch het eerste gedacht is somtijds het beste. Stommerik, zei Boer Gorus tot zijn eigen waar zijn mijn arme droeve zinnen geweest I ZONDAG 12 FEBRUARI, MEETING door Volks vertegenwoordiger DAENS te bij AUGUST PIETERS, wijk Beke, aan den Wegwij zer, 45 minuten van Somergem kerke en 30 min. van Waarschoot Statie. De Meeting is te 5 uïe. Volgt twee levensbanen op Een kind met geleerdheid En een kind zonder geleerdheid Welk verschilwelk verschil Zondag was ik te Brussel op 't Groot Concert der Koninklijke Muziekschool; ik hoordedaar een melodij, hemelsch schoon. Ik zag daar, als bestuurder, in eer en ontzach, M. Tinei, van Klein Sinay, zijn Vader was daar Koster't Was een groot Huishouden men wilde van Edgarken een Bakker makener stak groot vernuft in dat Wazenaarken; door zijn Ge leerdheid, zijn Studie en zijn Vlijtigheid is hij zoo hoog geklommen. Zonder geleerdheid wat ware hij geweest? Vaders en Moeders, hebt groote achting voor den Man die uwe Kinderen onderwijstHelpt ons, als wij voor dien Man het FAMILIELOON vragen. Nu is op veel plaatsen HONGERLOON. 't Zal beteren't Moet beteren zoo zegde mij een der felste en oudste Katholieken der Kamer. L'Ami de l'Ordre, de groote Katholieke Gazet van Namen, schreef den Zondag 29 JanuariGeen rede lijke mensch kan betwisten dat de verbeteringen door de landelijke Onderwijzers gevraagd, noodzakelijk zijn en daarbij zeer dringend. Ik lees in de EENDRACHT, van Mechelen aan Maas, van Zondag 5 Februari Een Onderwijzer, die, na lange en moeilijke studiën gedaan te hebben, zijne benoeming verkrijgt, begint gewoonlijk met 1000 of 1100 fr.. Na twintig jaren on verpoosd werken en voorbeeldig gedrag, kan hij het tot 1800 fr. brengen, en voor het meerendeel onder hen, is zulks het maximum dat zy kunnen bereiken En hoevelen zijn er dan nog, die nooit die jaarwedde zullen bekomen Wij kennen een Onderwhzer, buis- vader met zes kinderen, die, na 17 jaren dienst, nog maar 3,60 fr, daags wintzijn Hulponderwijzer trekt 2,74 fr. daags. Welnu, dat zijn echte Hongerloonen, en er moet volstrekt een einde gesteld worden aan dien jammer lijken toestand. 75 van 't Personeel der Scholen zijn Hulponder wijzers. r. D. 2 ure. In de zitting van vrijdag moesten wij rechtstaan om het Overlijden te hooren van M. Busschaert, Notaris, gekozen te Kortrijk, sedert lang krank in zijn gezondheid. Nu wordt de Kommissie tuitgelot voor zijne opvolging. Twee Aalitenaars zijn erbij, Moeyeraoen en Daens. Daens vraagt het woord voor een ordemotie en spreekt alsvolgt, in 't Vlaamsch Mijne Heeren, zooals gij weet, hebben de heer Jan- sonen ik, sedrrtlang een Wetsvoorstel neergelegd, atrek- kende om den datum der wetgevende Kiezingen te veran deren. Onder het huidige s'elsel hebben de stemmingen plaats den vierden zondag van Mei, op het oogenblik dat er in Frankrijk 60,000 Belgen zijn, onder welke een gioot aan tal Kiezers. Uit liet arrondissement Aalst bedraagt die getal ongeveer 5,200 Kiezers. Ik vraag dat dit wetsontwerp zou b -handeld worden zonder uitstel. In de maand Maart laatstleden heeft de middenafdee- ling, belast met het onderzoek van het wetsvoorstel, eene vergadering gehouden en sommige uitleggingen gevraagd. Nu kan ik die uitleggingen geven, en ik hoop dat da Kamer zich zoodra mogelijk met de zaak zal kunnen be zig houden. Men spreekt van tijd te winnen en men vergeet altijd dat men in de stemmingsjaren drij kostelijke maanden verliest. Het ware nuttig en rechtvaardig den datum der Kiezin gen te veranderen. Inderdaad, het is eene diefte van stemmen, met die brave arme menschen den toegang tot de stembus onmogelijk te maken, terwijl zij in Fran krijk moeten gaan werken om er een stukje brood te verdienen voor Vrouw en Kinderen Voor die twee redenen vraag ik aan den heer Voorzit ter en aan de Kamer dat men niet langer zou uitstellen die gewichtige zaak te behandelen. M. le Président. Le bureau prend note de l'obser- vaiion de l'honorable membre el il en saisira la section compétente. In KOMITE1T over Kortrijk Op eenige oogenblikken is alles gedaan Dr Peel is 38 jaar, al de stukken zijn in orde; ce akt wordt opgemaakt en gtteekend. WERKSTAKING LUIK Bijna al de Socialisten zijn er; een deftig getal Liberalen; zeer weinig Katholieken 6 Ministers en 8 a 10 man. Zittingen der Kamer D1JNSDAG is tot 6 ure 20 gesproken over de Werk staking van Luik die geëindigd is Twee zaken zijn droef1° Dat aan de Rechterzij de Banken zoo goéd als ledig zijn 2° dal de Socialisten te woorden-pra lend zijn. Wat eens goed gezegd is, waarom het her halen? De Tijd der Kamer is toch zoo. duur. Dat men zich goed gereed make, niet ronddole met de gedach ten en de herhalingen spare. Woensdag is gehan* deld over den Kongo; over de klachten dat er te wei nig Dokteurs zijn, zegde Minister Ren kin Dat is waar, de voorwaarden ziin nogtans goed ik hoop meer aanwervingen te hebben. Dr Terwagne, Socia list, herkent dat hij tegen de Mission narissen niet is.. Er komt dus meer Verdaagzaamheid en rechtveerdig Oordeel. Royer en Buyl varen geweldig uit tegen een jaarwedde van 16.000 fr. aan Kolonel D'Hains, Mi nister Schollaert bestatigt dat het een verdrag is met den ouden Kongo-Staat. Vraag door P. DAENS tot den heer Minister van Wetenschappev en Kunsten. Terwijl de zaak der Pensioenen nu aan het orde van den dag komt, zou de heer Minister zoo goed willen zijn mee te deêlen hoeveel ten Onderwijzers en Leeraars van Lager en Middelbaar Onderwijs hun Rustgeld of Pensioen genieten en gemiddeld hoelang? Vraag door P. DAENS tot den heer Minister van Spoorwegen, Post én Telegraaf. Ruim 250 Arbeiders van Aalst, Lede enz. tot aan Me lie, moeten to 4 ure 38 vertrekken om ten 6 en half op hun werk té zijn in Gentbrugge, Ledeberg enz.. Een Lokaaltrein rond 5 ure 15 zou aan die Arbeiders 's morgends een dikke uur doen sparen, Ware het niet mogelijk dien Trein iu ie rieiUen Over de Vlaamsche Koolmijn werkers in Grand Conty heeft de Minister van rbeid geantwoord dat die zware boeten van een dag loon onwettig zijn, on der Proces-verbaal liggen en verboden. Aardewerkers en andere... Nu in den Winter van 4 of 5 moeten opstaan, in den donkeren naar een Statie loopen, 't zyn posten, 't is een hard leven. Men verzachte toch zooveel mogelijk hun lot. BfepnfïpE'lptHi w stond beroemd als de beste Demiei iceim statievoor de verwarming. is de kaart daar gekeerd Aardewerkers uit lirpe, Meire, Burst, Haalter), Haaltert-Eede, zjjn mij komen hun beklach doen ze moeten voor 5 ure in Dender leeuw 20 minuten wachten en vinden nu geei vuur in de zaal, geen vuur meer, zei de zaalbewaker, uit order van den Meester... Van welken Meester Ik moet heden Maandag te 2 ure naar Brussel en zal een Brief afgeven voor den Statie-Overste van Dender leeuw, die Heer is altijd zeer bereidwillig en gedien stig voor 't Werkvolk en Yoor iedereen. Deze week hebben de briefdragers reeds hunne verhooging van jaarwedde getrokken. Dezer dagen is het de beurt aan de Tolbeambten, aan de Kantonniers en aan de Hulponderwijzers. Een dagorde van goedkeuring met Hulde aan den Katholieken Minister van Arbeid, met verzoek de Mijnwetten te blijven doen uitvoeren, werd gestemd met 126 stemmen tegen 14;bij die 14 was M. WOESTE, die ook droef beroemd is voor zijn woord Ik zie geen Hongerloonen bij de Onderwijzers.. Als Priester Daens over 12 jaar de Hongerloonen aanhaalde in Staats dienst, dan beet M. Woeste hem toe: Gjj doet hier niets dan liegen. NELEN. Dries, ar- rètéz, blijf staan. DRIES. —Ik mag niet, Nelen, ik ben gepres seerd. Nelen. —Vijf minuten! Dries. Geenen se- kond, 'k en mag niet. Nelen. lk moest u partan spreken, Dries. Dries. - Waarover was 't Nelen Nelen. —Over de Post boden, Dries, en de anti- Socialisten 't zijn drol lige vaarten, ge zult la chen. Ge zij t al weg Dries, Ja, Nelen, tot Zondag, zonder fout.

De Werkman | 1911 | | pagina 1