"Mmm Kamer Wildstrcoperij waaroers Pastoor Kneipp f5 IV" 2005 24 Feb, 1911 Wordt allen Democraat AALSTT^iirdeGAzT" van Volksvertegenwoordigers Uytbergen Twee Oö Be- in Samenspraak Moordpoging Ie LEDE In hetzelfde Lede ABONNEMENTSPRIJS ir.vf^ voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. r..; Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 39«"« JAARGANG. Er zijn veel, veel meer Democraten dan iemand denkt. Omdat de meeste menschen geneigd, waardig zijn tot alles wat recht en eerlijk isook omdat de goedheid, de liefde tot den Evenmensch een natuurlijke genegenheid is, een hooge Kristene Deugd, ja een strenge Plicht. Om mij te bepalen bij een enkele aanhaling Te Mechelen op dit groot Katholiek Congres, de Kar dinaal Aartsbisschop van Mechelen deed de sluitrede en ziehier letterlijk zijne woorden Katholiekenhet waarachtig Evangelie is het Evan gelie der Opoffering Kristenenge zijt godvruchtig en leerzaam dat is wel, maar de heiligheid tot welke het Evangelie u roept, 't is bijzonderlijk de liefde, de liejde tot uwe Medebroeders. Bedwingt uwe ikzucht onder al hare vormen Bemint werkelijk uw medebroeders. Deze klare en duidelijke woorden, zeggen ze nie' aan alle Katholieken - Wordt Democraat! Wordt vrije Kristen Democraat. Met groote verontwaardiging wordt in de Stad verno men het volgende De Lanteern-Ontstekers hebben 1 fr. 25 per nacht voor 50 a 60 Lanteernen Nu zoekt men er aan 1 fr. Is 't waar dat reeds een Man aanvaard heeft aan 1 fr.? Kan Baron Louis de Bethune dit niet tegenhouden Hij is immers een hooge Ambtenaar in de Gaz En heeft de Stad daar niets in te zien Is de Gaz afgestaan, zonder eenige bepaling van Loon Die zijn vreugde zoekt in zijn Werk, heeft steeds een vreugde frisch en sterk. Een Vermaak die leidt naar zielsbederf, is onweerdig van een beschaafd Volk. Zondag Vastenavond, dagen van vermaak; doch wat elk moet afkeuren, dat is het nachtla- wijt en het zingen van vuile liékes, die leiden tot ZIELSPEST. Hieuw leerzaam verliaal uit onzen Xijtl. VII. DE ZALIGE VREUGD DER VERZOENING. We zijn dus op de kamer van Mr den Onder pastoor. Zie, zegde hij tot Gorus, de derde roomer was voor uwen gebuur hij gaat komen en ge gaat van; hier weg als twee gezworene kamera den. Het moest zijn dat de gebuur Dorus verwit tigd was, want straks nadien hoorde men pil- paf, traag weg, op den trap, waartusschen een gekraak door den zwaren tred en de Gebuur kwam de kamer binnen. Het was een echte Brabanter, zeer lang, met scherp, krachtdadig wezen, diepe bruine oogen, niet mager ot niet dik, in de rede inkomende en Gorus ziende, hij verschoot geweldig en trok zich achteruitGorus, van zijnen kant, zette zich schuins recht op zijnen stoel, met oogen als kanonballen, men zou gezegd hebben twee Oorlogsvoerende Mogendheden. De ïondborstige en vrolijke Onderpastoor kon zich bijna niet inhouden van lachen. c Dorus, zegde hij, zet u neêr Dorus zette zich aan tafel, doch schoof den stoel achteruit, op bóeren-manier. De Onderpastoor schonk de drij roomers vol. hief zijn roomer in de hoogte en tikte met Gorus en Dorus Gezondheid, zegde hij drinkt op elkanders gezondheid ik trakteer vandaag. Hij sprak zoo gebiedend dat de twee Boeren hunne hand uitstaken naar den roomer, maar hst was hun onmogelijk zelfs hunne wezens naar Ziehier eene vraag in de Kamer gedaan door Volksver tegenwoordiger Daf.ns In Koopwaren-Statie Aalst zijn Maneuvers en ander Werklieden met 20 en meer jaren dienst en nog immer aan 3 fr. of 3,20er zijn er zoo met een Huishouden van 7 kinderen. Denkt de achtbare heer Minister niet, dat zulke nare toestanden van de oude Bedienden, dringend verbetering eischen? In zitting van Donderdag werd een nieuw loonstan- daard gestemd voor de Gemeente-Sekretarissen bijz. der kleine Gemeenten. Op 128 aanwezige Leden stemden 127 ja. Vrijdag was het de beurt der Gemeente Ontvangers die sedert 15 jaren hunne aanvraag doen. De Minister van 't Inwendige herkende de gegrondheid hunner klach ten M. Verhogen stelde voorDe Permanente Deputatie zal de jaarwedde mogen vaststellen, elke Gemeente afzon derlijk ;M. Versteylen vroeg dat de Permanente Deputatie de jaarwedde zou moeten vaststellen volgens een alge meen barema, in evenredigheid der Bevolking. Dit laatste is gestemd door de 100 aanwezige Leden, bij de stemming te 4 en half waren 66 man ajwezigen ze spreken van tot 5 ure 45 te zetelen! Volksvertegenwoordiger Daens deed met Versteylen en haalde zeer belangrijke cijfers aan over 't verschil der jaarwedde in de Vlaanderen en in de Walen. In de kleine Gemeente La Reid, provincie Luik, 1500 zielen, heeft de Gemeente-Ontvanger 1295 frank bij ons zou het 3 k 400 fr. zijn te Aubel 3000 zielen, 1300 frank; te Lede, In Vlaanderen, 6000 zielen, 900 frank te Filot, in de Walen, 374 inwoners, 364 frankbij ons 80 a 100 fr. enzoovoorts overal. Volksvertegenwoordiger Daans zegde nog o a.: Mijne Heeren, luisterlijke eendrachtige stemmingeere en dank I Weest zeker, heeren Ministers, dat dezelfde eenparigheid hier zijn zal voor de Wet die een einde zal stellen aan de Hongerloonen in Staats onderwijs en ook die aan alle kleine Staatsbedienden het Familieloon zal geven. Dit is een dringend en noodzakelijk werk, Priester Daens zegde het hier meermaals Geen iust of vrede in de Samenleving, zoolang de neerstige Arbeider niet deftig kan leven door zijnen arbeid. Zitting van Dijnsdag. 2 ure 20. De Lock-out van Ingelmunster Delbeke, van Rousselare leest een lang stuk voor, ten voordeele der Wevers van Rousselare, die meer en meer aan Hongerloon leden, die zich vereenigden, die hun klachten lieten hooren en wreedaardig verstooten werden, die toch niet zwegen en bedreigd werden door den LOCK-OUT, 't is te zeggen De sluiting van al de Fa brieken. Rond 2 ure 30 zijn aanwezig 7 Katholieken, 8 Libera len, 12 Socialisten, 1 Kristen Democraat. Langzamerhand komen eenige Leden, toch wij bereiken de 50 niet en bijz. de banken der Rechterzij blijven ledig; 't is droef. De Bunne zegt dat de Kaïholieken nu tegen den Louck-out opstaan, verschrikt als ze zijn door den voor uitgang van het Socialismus in West-Vlaanderenhij haalt de Hongerloonen aan der kleine Steedjes van West- Vlaanderen en zegt dat er maar een middel is tot verbe tering, namelijk het Socialismus volgen. Volksvertegenw. Daens doet opmerken dat de Socia listen zoo stout niet zouden spreken, indien er overal vrije Kristene Democraten waren. Huysmans. M. Daens preutel'. Daens. M. Huysmans is uitgepreutelt in Aalst. Anseele tiiomfeert met de woorden van Delbeke zij beginnen nu te handelen gelijk wij het van over veei jaren aanpreekten Daens. En gelijk wij ook. Wij ook, de Vrije Demo craten. Mechelincx vraagt per orde-motie dat de Minister van Arbeid in Eekl<>o zou handelen gelijk in Ingelmunster Dit wordt aanvaard. Buyle zegt dat de Katholieken handelen uit kiesbejach en haalt liedjes aan, vol smaad tegen de Socialisten, uit gegeven door een Onderpastoor en Onderwijzer.(Het zijn meest Liberale Fabrikanten die aan 't hoofd van den Lock-Out staan). De Minister van Arbeid antwoordt dat hij onderhan delt met de Fabrikanten en Werklieden van Ingelmunster en een goede uitslag verwacht. Vraag door P, DAENS in de Kamer. In Aalst Noord is een man van 33 jaren Dienst, La der en zelfs dienst doende opper-hoofd sedert 2 jaren en nog altyd aan 3,20huisvader met 3 kinderen en een grootmoeder van 30 jaar. Eisschen zulke toestan den geen spoedige verbetering De Gemeenteraad zendt ons't Verslag eener Zitting in welke èénparig gestemd werd Dat de Gemeente-Secretaris de herberg zijner Uu- ders had voortgezet; dat hij ziine zitdagen houdt in 't Uemeentehuis, geen misbruik maakt van zijn Ambt en met d'algemeeue achting is omringd. Dit alles kan echt zijn, doch een Gemeente-Sekre- taris mag geen herberg houden. Krik. Een beestigheid was 't, Krak! Krak. Een beestigheid, wat, hoe Krik. Ons Katholieke Kopstukken mochten nooit die Meeting samen gege ven hebben met de Democraten. Krak. En waarom dadde V Krik. Ha, waarom dadde, Krak? Stonden Zondag uw oogen op uwen rugge of waart gij wederom de Stad uit naar Brussel Krak. Maar zeg eens, meesterfKrik, wat is er geweest. Krik. Water gewee=t is? Dat de Democraten hur.nen'Spre- ker Plancquaert zijn gaan afhalen aan de Statie Krak. Awé, vroeg de beleefdheid dat niet Krik. Z'hebben hem afgehaald met hun Muzie!: ze zijn rond de Stad gegaan naar hun Lokaal. Krak. Ze zeggen, Krik, dat het zoo schoon is, zoo wonder schoon, in de voornaamste straat der Stat', de Zoutstraat wordt er trots op elk wilt er eens zijn. Krik. En al spelende ze zijn naar de Markt gekomen, met een groote menigte en aan de poort van 't Stadhuis is 't Muziek blijven spelen en den Donsj, dien leeüjken stommen vent, den Schismatiek is met Plancquaert en al zijn Democraten so'emneel 't Stadhuis binnengetrokken naar de groote Feestzaal. Krak. Maar. Krik, kon dat andets Krik, Ha, kon dat anders, Krak Ge moest 't Volk eens hooren 't En is niet meer, zeggen ze, naar d n ba.:, naar 't kot, dat Donsj gesleurd wordthij en zijn Democraten worden met eere gebracht op 't Stadhuis hij zit daar nevens den Burgemees ter, en de Democra en vervullen de groote zaai. Krak. En ons mannen, Krik, ons mannen 1 Krik. In zeer klein getal, enzoovoorts. Krak. In zeer klein getal, Krik, een goei handsvol Op 10 mannen waren er 8 Democraten, 8 Democraten, als ge dat peist. En dat toont aan ons, oude Bewaarders Krak. Wat toont ons dat Krik. Dat wij weinig of niets zijn, In Aalst bijzondeilijk zonder het Volk. Krak. Maar den Barron brengi toch veel werktnenschen bij ons terug. Krik. Zeer weinig, Krak 1 Krak. Het inogtans zijn werk en zijn zending. Krik Ja, Krak, hij dev; ueert er hem voor, en zijn Vrienden zeggen expres dat hij daarvoor moet Burgemeester worden van Aalst. Krak. Zwijgt, Krik, ge moogt dat niet zeggen Wij hebben onzen Burgemeester en er zijn nog ander mannen, met meer ca paciteit en met veel mériten. Ge ziet gij toch wel dat er iets ver anderd is in Aalst. Krik. Of ik dat zie 1 Of ik dat zie 1... Een Blinde zou het zien. In 't volgend Nr begint een nieuw Verhaal, een zielsroerend Drama der Die rustige achtbare Gemeente, bijna een Stad, 6000 zielen, is in droeve opschudding gebracht door een wreed ge- al. Zekere Irenée De Ras, die uit 't gevang kwam, waar hij 2 jaar en half had uitgedaan voor mishandelingen op zijne geliefde Maria Soctens die donderdag d. v. w. mocht naar zijn Prochie terugkomen, die hoorde dat Maria den 24 Eebr. ging troowen met 'ne zekeie Mertens die recht naar d'herberg-Soetens liep die er niei binnengeraakte. die zaterdag avond terugkeerde, razig van nijd, die zich verborg in den kelder, met een brood mes, die erge wonden toebracht aan Maria Soeter.s, als ze kwam bier tappen. De Ras werd in den kelder opgesloten in afwachting der Policie. Hij zegt voor zijn rede dat Mertens tegen hem gevoch ten heeft in d'herberg en hem in den kelder geworpen. De Justici- onderzoekt. is de Statie een der gevaarlijkste van ons Land deze week spreek ik ervan in de Kamer. zijn wonderbaar leven en de manier om te verkloeken en te genezen door het wafer. Franco thuis 0,70 Geschiedenis van ROBRECHT I)EN DUIVEL of de Kunst 0111 het gezelschap met allerhande Toover- toeren te vei maken. u,75 Geschiedenis van het QEBOO.I1J-JLD ISI Ar ZKU-.lDsT en van de zes broeders van den Barbier. 0,50

De Werkman | 1911 | | pagina 1