Loopende Nieuws Kiesrecht vm tabmmhmi De Vlaamsche Hoogeschool NieuW Volkslied Te bekomen op ons Bureel Huishouding en Landbouw Maria van Brabant Wie zijn beroofd van bun Kiesrecht NIEUWE ROBINSON is de groote echte duurzame Volksverheffing. Langs alle kanten zijn groote Volks-Vergaderingen Te Brussel, te Mechelei, t'Antwerpen, te Gent, bijna in alle Vlaamsche Steden; te Gent was de overgroote Cirkus veel, vee! te klein de 4 Partijen waren er vereenigd t'Aalst hebben Liberalen en Sodalis-en zich afgescheurd ze werken afzonderlijkde Democraten zijn bij de In richters gebleven Zondag was het de Vergadering op de Feestzaal van 't Stadhuis ons Muziek Is M. Plancquaert gaan afhalen aan de Statie er was een machtige opkomst van Volk zelden gezien in Aalstziehier het Verslag der Volksstem, zeergjed en juistna de Meeting was het in ons Lokaal de groote Bijeenkomst van 't Ziekenfonds, van 5 tot 9 ure 'twas proppens vol; 't Muziek heeft schoon gespeeld en Plancquaert en Volksvertegw. Daens hebben er gesproken. Een schoone luisterlijke dag ge weest, waarachtig. Meeting belegd op Zondag 19 Februari 1911, door de Ondercommissie van Aalst, voor de Vervlaam- selling der Gentsche Hoogeschool. Om 3 ure namiddag is de meeting gehouden ge weest op de groote prachtzaal van het stadhuis, de zaal was bomvol, het volk stond opeengeprest en had moeten plaats nemen tot op de trappen. Ruim vijftien honderd personen van Aalst en om liggende waren toegestroomd om de redenaars te aan- hooren. Wij bemerkten bijzonder op dat het grootste fetal bestond uit eenvoudige werklieden een bewijs at de Vlaamsche beweging de belangstelling gaande maakt van gansch het Volk en van de laagste volks klasse. Een voorbode der aanstaande en volkomene zegepraal Dr Bauwens, voorzitter, stelde de redenaars voor en legde het doel der meeting uit Heer Advokaat Hector Plancquaert, van Gent, kwam eerst aan het woord in naam van de Christene Volks- partij. De redenaar was bijzonder welsprekend en sleepte zijne toehoorders mee door den gloed van zijn woord en overtuigende kracht zijner bewijsvoering. De strijd voor de verovering der Vlaamsche Hooge school is niet alleenlijk eene zaak van gevoel, van rechtvaardigheid en vaderlandsliefde, ontwikkelde de spreker, maar in eerste orde een strijd voor de stoffe lijke welvaart en ontwikkeling van gansch het Vlaam sche Volk, en in bijzonder van onze werklieden en ambachtslieden. Onze werklieden, onze ambachtslieden zullen beter en verstandiger werk verrichten, zullen kunstvoor werpen scheppen, door betere vakkennis, door gron diger onderwijs en deze kunnen maar bekomen wor den, veralgemeend, op de hoogte van den vooruitgang gehouden en voor iedereen toegankelijk gemaakt worden, door de verspreiding der Vlaamsche weten schap, door het tot stand komen eener Vlaamsche Hoogeschool. Hedendaags zijn de Vlaamsche Werklieden en Am bachtslieden de slaven van het grof handwerk aan kleine loonen, dat moet veranderen door de Vlaam sche Hoogeschool zij moeten keurwerklieden, kunst ambachtslieden worden door meer verstandswerk en aldus betere loonen verdienen. De Spreker schilderde in een treffende en gloed volle aanspraak het schouwspel van Vlaanderen's vroegeren roem en kunstgrootheid voor de oogen, en deed een krachtigen oproep aan het Vlaamsche Volk ©m, voorgelicht door een Vlaamsehe wetenschap en een Vlaamsche Hoogeschool, terug te keeren tot dien weg van ideaal, van volkswelstand en van grootheid Honderden malen werd zijne rede met handgeklap onderbroken en den redenaar viel bij zijn slotrede een grootsche ovatie te beurt <f ï"Jaar d'hoogere Rechtbank provisie gelden van loo en 200 franken Deurwaarders van eerste klas; rekeningen van Avoués maanden en maanden afwachting en eindelijk eer. der twee veroordeeld, ongetwijfeld het eerste Von nis behouden.. Zegt nu, Gorus en Dorus, wilt gij voortgaan op die baan Als ge zegtJA, ik zwijg en blijven Vrienden gelijk voren en na; het is aan u van te beslissen, Gorus, zegt ge JA Dorus, zegt ge JA Alle twee zwegen* en hielden hun lippen vast opeen geprest, ais twee nijptangen. Waren ze bevreesd van dien JA Heel waar schijnlijk. De brave Onderpastoor zag duidelijk waar het peerd gebonden lag Dorus, zegde hij, als uw brave Vriend en Gebuur zich misspeelde in den Hert, hebt ge willen spotten en lachen met hem Ho, neen, neen M. den Onderpastoor. Gorus, gij hoort het Ziet ge nu alle twee de werking der booze geesten in u, oude goede Vrienden en Geburen, bliezen zij haat en nijd in, en deden u dom en onredelijk handelen. Hard tegen hard Het rijk van den Vrede lijdt geweld. Staat alle twee recht Gij, Gorus, gij hebt den eersten misdaan; geeft de hand aan Dorus, d'hand van Vrede daarmee is alles eff n het zwaar pak zal van uw hert zijn. Geeft elkaar de hand, zeg ik u de Verzoening is toch zoo zoet en zoo goed. De twee Hopboeren stonden recht spreken konden ze niet nij hadden 'r.e krop in hun keel en hun oogen stonden vol tranen. Gorus stak zijn grove breede hand uit naar Dorus Dorus legde er de zijne in twee han- Advokaat Edmond Van Dieren van Leuven, in naam der katholieken, hield op zfjne beurt eene niet min welgelukte en overtuigende redevoering. De spreker richte zich meermaals en met buitenge wonen bijval hot het gemoed zijner toehoorders en deed het in Vlaamsche vaderlandsliefde ontvlammen. Hij bewees dat de Vlaamsche beweging, eene volks zaak is by uitmuntendheid, dat het volk wk plicht en eigenbelang, aan den strijd voor de Vlaamsche Hooge school moet mee doen. De redenaar muntte bijzonder uit in de gemakke lijke wijze waarop bij zijne gedachten aan de eenvou- digsten zijner toehoorders kon meêdeelen en voor hun vatbaar maken. Hij eischte krachtdadig de rechten van het Vlaam sche volk, de Vlaamsche Hoogeschool zal de kroon zetten op de ontwikkeling van het Vlaamsche volk. Zy zal de lichttoren zijn waaruit verstand, welvaart en geestesonderricht zal uitstralen De spreker besloot met eene schitterende slotrede, waarin hy een beroep maakte op aller medewerking. Opvattend was het voor iedereen hoe aandachtig die massa van werklieden, de gedachtontwikkeling der sprekers gevolgd en begrepen heeft. De toejui chingen gingen altijd uit van de werklieden zelfs dan als de sprekers hunne bewijsvoering voordroe gen op de strengst wetenschappelijke wijze zonder behulp van beeldspraak en gemoedsontroering. Ons volk begrijpt de Vlaamsche beweging, en is er grondig van overtuigd. Dat is troostend en verkon digt de aanstaande zegepraal. Eene dagorde, waarbij de Vervlaamsching der Gent sche Hoogeschool van de wetgeving onmiadeiijk ge- ëischt wordt, wierd door duizenden monden luidruch tig toegejuicht. Onze Vrieud van Erpe Schaar beek, ROELS, trekt met 2 De mocraten van Meire naar den KAN ADA.. Onze goede wenschen volgen en blijven.. Tollens zijnen Ju< liaan reisde de wereld vond en 't was toch 't Vaderland dat hij 't schoonste vond. -- Te KORTRIJK is op 't Stad huis schoon en kloek gesproken voor de Vlaamsche Hoogeschool, door Dr Persoons en Advokaat Heyn- derickx van Antwerpen Dat is schoon, maar leelijk steken daartegen af, de archi-fransche zittingen van den Gemeenteraad., 't Is met moeite dat de Vlaamsche Burgers een woord Vlaamsch krijgen. Vlaamsche Werklieden zouden de Vertaling vragen van alles. Te Leuven verschijnt een gazet van Vlaamsche Bur gers-jongens Hooger Leven veel groote hooge woor den staan erin.. Is 't waar, wat ik onlangs te Lede hoorde Dat die gazet mij wilt bespotten, omdat ik te dikwijls VLAAMSCH spreek in de Kamer. Doch, hoe kan 't Vlaamsch er anders in geraken En spreek :k ooit een nutteloos woord Door de Volksmacht moet de Volkstaal boven komen. HET BESTE STIELTJE I. Lieve menschen ziet gij mij hier staan Ik die weet, serieus, niet wat gedaan, Mijn Vader zei mijVoor u, kind Trekt de wijde wereld in en zoekt een stieltje naar uw zin. Welnu, ik ben gekomen om u raad te vragen Waarmede ben ik best als 't lot mij komt te plagen Of 'k leg mij seffens onder 't wiel. Menschen, zeg het mij, wat is er den beste* stiel. II Over drij, vier jaar heb ik gelot. Trok teppen een en ik wierd piot, Ik kreeg een chaco, een geweer, aan mijn zij een lange scheer, Maar ik zag er wreed uit gelijk een beer En als ik 's noeneus meende gaan te eten, 't Was al ratatoeil, ik wil er niet van weten, Maar ik vloog in 't kot abiel, Menschen, piot zijn dat is een slechte stiel. III. Muzikantje heb ik nog willen zijn, Ik dachtdat Is nog iets van 't fijn, Ik ging er om les bij mijn Papa 'k Vroeg een piano aan Mama En klopte er op do, re, mi, fa, Maar 't was al verloren, ik kon geen lessen leeren, Mijn vingers wierden stijf, mijn hoofd draaide mijnheeren, 't Was al boter aan mijnen hiel, Menschen, Muzikant zijn is ook 'ne slechten stiel. IV. Apotheker of Doktoor zijn is niet slecht Een frank is 't minste dat ge zegt, Ja het profijt is nog al groot, G'helpt de zieken in den nood, En duurt het te lang ge doet ze dood. Maar zie, een Doktor mag nooit gerust gaan slapen, En een Apotheker die zit altijd te gapen, Hij die ziet geen enkel ziel. Menschen, Apotheker of Doktor zijn is ook een slechten stiel. V. Naar het Huwelijk heb ik straf gestaan En nog een beetje en 't was gedaan, Ging daar bij eene van St Job, 'k Vroeg haar d'hand, maar 't was er op, Ze tleeg de kl ief naar mijnen kop, Ik kwam gauw naar huis geloopen En zonder een woord te spreken Leide ik mij te bed; zeg jongens, 'k laat hetstekön, 'k Draag nu weer den blauwen kiel. Vrienden, 't Huwelijk dat is de slechtste stiel. VI. Nu ben ik blazer in de kerk En boterweger, een deftig werk. Daarbij beploeg ik nog mijn land, 'k Heb er ajuinen op geplant En ik doe affeeren met een Sergeant, Maar zie voor 't lest en ik doe mijn best Want ik lach met Heeren met geld en met de rest, Ik bemin mijn ziel Menschen, kontent zijn dat is den besten stiel. TeRONSSE zijn 51 Weverijen vereenigd in Sijndikaat, meest allen zeer rijk; de groote menigte der Arbeiders is arm met moeite winnen zij hun arm dagelijksch Brood nu was er wederom een werkmans beweging voor een weinig beter loon daarom werd door de Geldmacht het zweerd van den LOCK-OUT gezwaaid 't is te zeggen AL de Werklieden op straat. Zondag waren verscheidene Ronsenaren in Aalst en verzekerden mij dat verschei de Fabrikanten zich los gescheurd hadden van den wreedaardigen LOCK OUT. Te Brussel is overleden M. Bourgeois, alge- meene Overste der Policie van de Hoofdstad, om zoo te zeggen een soort van Gouverneur.. De Dood nie mand spaart of ontziet.. Heb ik niet gelezen dat de Tentoonstelling-BRUSSEL over 't millioen te kort komt., 't Is desohuld van den grooten Brand. Te VERVIERS is ook groote Werkstaking 2362 Wevers op 3167 't is éenparig. Wat vragen de Werk lieden Verbetering van den toestand, om behoorlijk te kunnen leven. Het Sijndi<aat heeft beslist afzonder lijk te onderhandelen met eiken baas. Ziehier wat de Wereldbrief van Paus Leo schrijft over de Werksta kingen Gewoonlyk wordt het werk gestaakt omdat men oordeeld dat het al te zwaar of te langdurig is. ofwel nog dat het te weinig betaald wordt. De werkstakingen, hedendaags zoo gemeen, zijn doorgaans schadelyk voor de werklieden zoowel als voor de meesters, nadeelig aan den handel, strijdig met de belangen van het gemeenebest, en bovendien al te dikwyls gevaarlijk voor de openbare rust. De beste en krachtigste middel om veel kwaad te voorko men, was dus, met tusschenkomst van de wet, op voorhand de oorzaken weg te nemen die zouden kunnen aanleiding geven tot geschil tusschen meesters en werklieden. ERFENISWETBOEKJE voor Burger en Boer, of myne rechten en plichten in zake van Erfopvolgingen 1,00 DE VERSTANDIGE HOVENIER, handboek voor den Landbouwer. 1,00 s Leven van GENOVEV van BRABANT, huisvrouw van den doorluchtigen Palatyn Sifridus. 1,00 of Raadgevingen en Voorschriften door Rector Van den Bosch 1,50 wonderschoon historiek dramatiek Verhaal 0,40 De nieuwe Troost der Armen of onwaardeerbare schat van lichte en Souveseine Reme- diön tegen verscheidene Ziekten, Wonden, Gezwellen en aHdere kwalen van 't mensehelijk lichaam. 0,75 I® Die in rechterlijke interdiktie zijn of opgesloten in een Gesticht van Zinncloozen 2° Die veroordeeld zijn tot 8 dagen gevang, voor verheeling, schrokkerig, valschen eed, valsch geschrift enz. Voor alle veroordeelden onder de maand, zijn be roofd van hun kiesrecht voor 10 jaar en voor 20 jaar als de straf meer dan een maand is 3* Voor alle andere veroordeelingen wordt het kiesrecht teruggegeven, na 5 jaar voor éen maand; na 10 jaar voor 6 maand en 20 jaar al de straffen van 1 jaar en meerder. Nieuwe uitgaaf met talrijke plaatjes aan 10 c. met plaatjes aan 10 c.

De Werkman | 1911 | | pagina 3