Loopende Nieuws Pastoor Kneipp Minister Lejeune Uit Kerkxken Te bekomen op ons Bureel I Maria van Brabant Belgische IVegociaiit Wat was M. Lejeune? ttirw a tfjmmroicji&'i) NIEUWE ROBINSON oud vlaamsch verschil tusichen «eggeld en leggeld (Heihaald gelach). De heer Daen». Geef ons de beurs met het leggeld en wij zullen de werklieden geld geven I De heer de Smet-de Naeyer, Minister van financiën ên openbare werken. Gij zoudt de schatkist plunderen. De heer Daens. Maar wij kunnen geen mirakelen doen. Niemand betwist dat de loonen der ondergeschikte spoorwegbedienden te laag zijn. Toen ik 3 frank per dag vroeg voor de Werklieden, is men er van opgesprongen. Welnu, een uiterst gematigd man met veel gezond ver stand, de heer Braun, heeft hetzelfde voorgesteld. Ik hoop nog dat de Minister ons zal verhooren. De heer de Smet-de Naeyer, Minister van financiën en openbare werken. Gij wilt het deficit uitlokken om de gelegenheid te hebben ons omver te werpen. De heer Daens. - Hoegenaamd niet 1 Wij zullen u zoo veel geven ais ge wilt, maar we zullen het nemen waar het in overvloed ligt. De heer Pepin. Dat is 't De heer Daens. Dus dient de Regeering niet te worden omvergeworpen op het vraagstuk van het deficit. De heer Destrée. 't Ware ons overigens aangenaam haar op om 'i even welk vraagstuk omver te werpen. De heer Daens. Met uw verlof 1 Ik maak hier geene oppositie 1 (Gelach). Men moet edelmoedig zijn voor de Werklieden vermits het o\erschot der spoorwegen verschillende millioenen bedraagt. Men geve het aan de Werklieden I De vrucht van den arbeid moet terecht komen bij hen die werken in stede van in den zak der kapitalisten te blijven. (Zeer well bij dc Socialisten). En naakt er een tekort, we zullen er bij zijn om het te beletten. De heer Pepin. De Socialistische linkerzijde had redenen om tegen de begrooting te stemmen. Maar vandaag heeft de heer Minister het middel om ons te dwingen er voor te stemmen hij beproeve het 1 De heer Liebaert, Minister van Spoorwegen, Post en en Telegrafen. Al gij stelt een overeenkomst voor? Gij wilt u doen omkoopen voor 2,360,000 frank (Protes- tatiënaan de uiterste linkerzijde. Gelach rechts.) De heer Pepin. Volgens den heer Minister zouden wij ons niet bekommeren om de financiën van den Staat. De heer Minister Liebaert. Om haar evenwicht niet. De heer Pepin. De Werklieden hebben er meer dan wie ook belang bij, dat het land goede financiën hebbe, want de loonen worden er gunstig door beïnvloed.' Heft belastingen op de 8 milliard onroerende waarden. (Zeer wel 1 op de banken der Socialisten). Neemt onze amendementen aan, geeft ons de twee mil- lioen die we vragen en we zullen voor uwe begrooting stemmen De heer Woeste. Toen ik dezen m jrgen de amende menten van den heer Pepin ontving, heb ik er vruchteloos in gezocht wat hij voorstelt om de hulpmiddelen te vin den. Die leemte heeft me verwonderd en te recht I De heer Pepin zoekt de rollen om te kieren hij- doet het voorstel, hij moet het in 't werk stellen welnu, dit doet hij met. Dat bewijs' dat zijn amendementen enkel kiesparade zijn, (Protestatiën van wege de Socialisten). Men wil de Kiezers kunnen wijs maken dat het Regee ring en de Rechterzijde zijn, die de voorstellen ten bate der Spoorwegarbeiders verwierpen, natuurlijk zonder daar bij te voegen dat er niets werd voorgesteld om de noodige geldmiddelen voor deze voorstellen te zoeken. Van stonden aan tracht gij de lichtgeloovige kiezers te verschalken doch wij zullen bewijzen dat uwe voor stellen hoegenaamd met practisch zijn Het zijn ronde cijfers, zonder grond, want de heer Pepin gaf zich niet eens de moeite om te berekenen wat er noodig is 't is louter komediespel en ik raad mijne vrienden te verhinde ren dat de openbare meening op een dwaalspoor wordt gebracht met zulke volstrekt onaanneemlijke voorstellen. Daarentegen verbetert de achtbare Minister gestadig het lot der Werklieden, en wij allen weten dat, zoo wij heid de kleinen wegduwen, die huilend aan zijn bee- nen hangen en va niet loslaten, die goeie, beste va Daaraan denkt ze weer en tranen zijpelen uit haar zachte, reine oogen en vallen op haar blauw, lijnwa den schort Goor ging vóór 't vertrek den goeden dag zeggen aan een ouwe tante, die aan de andere zijde van het bosch woont en die veel van hem houdt. Hij zal gaan komen 't wordt al laat en lang blijft hij 's avonds nooit wegvooral niet de dagen vóór de droeve scheiding. Hadaar is hij reeds Maar juist als hij de klink van het kleine, houten hek oplicht, knalt een geweerschot in 't bosch. Berdijntje schrikt op en Goor zegt lachend: Dat is er één die dezen nacht niet slapen zal waar hjj 't meende Een tweede schot verbrak de nachtelijke stilte... Goor stond pal en verbleekte. Berdijntje, zei hij, dat is iets dat niet recht in den haak zit Waarom 1 vroeg 't vrouwtje. Een pensjager (1) mist zijn slag nieten als hij by toeval mist en hij heeft een tweeloop, dan schiet hij onmiddellijk weer. Maar ze kunnen met tweën zijn... Dat is waarelk kan schieten uit een verschillig standpunt. Nu, zij zijn niet wit't zal van biezen zijn, want ik ontmoette daareven in het bosch Diktus, de wach ter, met zijn hond. 't Werd laat. Berdijntje sloot de blindekens; rammelde even aan het deurke van stal en schuur schoof het grendelke van 't hoenderhok in 't oog van den stijl en trad bin nen. Even krijschte het slot en schroefde do klamp en dan zonk ook de vreedzame woning bij 't Eeken bosch in zyn zoeten, zachten sluimer. II. De Blarenhoeve met zijn vijftig hectaren velden en weiden was de eigendom van pachtef Andries De Reuze. Het was de schoonste hoeve van den heelen, wijden omtrek. Al de gebouwen waren nieuw, modern en gebouwd naar de regels der gezondheidsleer. hem spreken ten voordeele van deze of gene Werklieden, wij worden bevredigd, telkenmale het mogelijk is. (Ver zet aan de uiterste linkerzijde.) De heer Caeluwaert. Men geeft niets anders dan beloften I De heer Minister Libbaert. Dus hebt gij gisteren niet geluisterd De heer Woeste. Hebt gij niets verkregen, dan hebt gij het waarlijk slecht getroffen. Zoo ik iets vraag, doet de achtbare Minister het steeds welwlllen onderzoeken en doorgaans word ik bevredigd. De heer Pepin. Dat is nu wel kiesreklaam 1 De heer Woeste. In dit debat komen altijd dezelfde zinsnede en zelfde verklaringen voor, zonder politieke kleur. {Gerucht,links.) Men vraagt den heer minister milj oenen, welke hij, naar men weet,niet bezit. Maar wij kun nen u gelukkiglijk wijzen op de verklaringen en de werke lijke beloften van den minister. Daarmede is het land verwittigd dat het geen hier door de socialisten gezegd wordt niets is dan verbas et voces. {Zeerwel, rechts.) De heer Daens. Wat een vloed van gemeenplaat sen Wij hebben niets te geven dan verbas et voces l Al leen dc heer Woeste met zijne vrienden zijn mannen van de daad dat staat nu vast 1 Maar wanneer wij de alge- heele betaling gevraagd hebben van de erfenisrechten, wie heeft er zicht tegen verzet Dat hij rechtsta ik wil hem niet noemen I Zeerwel I bij de Socialisten. Als ei wel ergens komedie wordt gespeeld, dan Is 't op de banken, waar de heer Woest zit 1 Men verwijt den heer Pepin dat hij ronde cijfers voor stelt. Ach God als men hem geen andere tegenwerpin gen heeft te doen. dat hij er dan eenige centiemen bijvoege en de heer Woeste zal voldaan zijn De heer Woeste gii ons den korten inhoud op van onze toekomstige meetingsredevoeringen en ik zeg er hem dank voor. 't Is van zijne eigene redevoeringen dat wij zullen zeggen Verbas et voces I TV* V'lippzpip had de tusschenkomsf van me vueneie den heer Distrikt-Cororoissa- ris voor gevolgd dat die dompelende Wandel-der- Joden in een Gesticht werd opgenomen. Dan is de Champetter bij mijn Vriend Piet De Mey komen vra- ten wat hij moest hebben voor het onderhoud van ien man de vrome antwoord was Geen centiem I geenen eens ik heb dien man 30 40 dagen, eten, drinken, slaping verschoon gege ven ter liefde Gods Dit deed ik geerne daarvoor vraag of wil ik geen eens, geenen centiem, niets EEN DROEVE HISTORIE Kerkxken, bij Aalst, er zijn overal arme dompelende Lieden, maar wat gaat volgen, is toch wreedEen Vrouw van Kerkxken, M. D. 68 jaar, geen pensioen, ziek van't flerecijn .er. korten asem, gansch alleen, haar twee kinderen 'getrouwd, ronddolende, nu t'As- pelare slapende, morgen elders als ze slaping vindt, eten als ze 'nen boterham krijgt, op de Parochie van Herodus naar Pilatus gezonden, geen hulp ontvangen; t'Aalst bij den heer Distrikt-Commissaris komen, daar zeer goed ontvangen den Distrikt-Commissaris naar Kerkxken schryven maar de Burgemeester al- daar volherden in zijn weigering en zeggen De Com missaris zal de Prochie met straffenDroeve, wreede toestanden 1 j JilfRlTengevolge der menigvuldige klachten, wordt nu efn Poft- dienst per postwagen of Otto ingericht tusschen Asch en Mecnelen aan Maas. Door den storm van Don derdag nacht is te Kiewit het dak weggevlogen van de groote Fabriek der Vliegmachienen. Terwijl Drees Fergens mest vervoerde naar zijne weide, te Neeroeteren, is zijn Paard subiet dood gevallen.. Een beest van 120(£fr. f ERFENISWETBOEKJE voor Burger en Boer, of mijne rechten en plichten in zake van Erfopvolgingen I 1,00 I DE VERSTANDIGE HOVENIER, handboek voor den Landbouwer. i,oo i Leven van GENOVEV* van BRABANT, huisvrouw van den doorluchtigen Palatijn Sifridus. 1,00 wonderschoon historiek dramatiek Verhaal 0,40 i De nieuwe Troost der Armen of onwaardeerbare schat van lichte en Souvercine Rerr.e- i diën tegen verscheidene Ziekten. Wonden, Gezwellen en andere kwalen van 't menschelijk lichaam. 0,75 of tafel van rekeningen,zeer- dienstig voor Koopmans, Winkeliers, enz i(öo zijn wonderbaar leven en de manier om te verkloeken cn te genezen door het water. Franco thuis 0,70 Geschiedenis van ROBRECHT DEN DUIVEL of de Kunst om het gezelschap met allerhande Toover- toeren te vermaken. 0,75 Geschiedenis van het GEBOCHELD MANNEKEN en van de zes broeders van den Barbier. 0,50 BOEKWERKEN AAN 1,50 DE ROODE NOTARIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden Jan Clerker, door Silvain Van der Gucht, met vele platen, een zeer schoon Boekdeel. HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriften, vooral dienstig voor Hulshouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch. HANDBOEK VOOR LIJDENDE, of genezing zonder &In ZWITSERLANDïjis overleden zekeren* Tonen Haees, oud 84 jaar vroeg zijn Ouders verloren, Postillon geworden, dan koop man en verschelde malen millionnair.. Meer dan een halt millioen gaf hij aan Scholen, Hospitalen en Wee- zenhuizen.. Eere zij hem I Hij werd genoemd De Va der det Melkomdat hij in een groote Melkerij zijn Fortuin had gemaakt. De goedhertigheid geeft meer Vrienden dan de rijkdom en meer achting dan het gexag. De Keizer van Oostenrijk werd d'ander week dood ge- zegd, maar is nog in leven, doch zit met een zware valling, een soort van Kattara.. De Vallingen goedkoop xijn dees jaar. Te BERLIJN liggen nu van 12 tot i5,ooo menschen met de Grip of de Flawenza. In MEXIKO is overleden den Priester, die de Biecht hoorde van Keizer Maximiliaan, als hij voor den kop geschoten werd, den i5 Mei 1867. Na dit bloedig Drama kwam Keizerin Charlotta radeloos naar Europa geloopen te Parijs werd ze slecht ontvangen bij Kei zer Napoleon, te Rome ontving zij troost en opbeuring bij Paus Pius IX, doch de schok was te geweldig, ze werd zinneloos en nu nog, na 44 jaren, zit zij opge sloten op 't kasteel van" Bouchour. Het is een xalig gevoel anderen uit den nood te hrbben gered. Zonder Liefde zou de Aarde een dompige treurige Gevangenis xijn. Te Lommel (Limburg) is een glasfabriek ingericht eiken dag blaast men er 40,000 lampglazen.. Dat kan nog schikken; eiken dag 40,000 Te PARIJS zijn wel 35,000 man komen defileeren voor 't lijk van den Minister van Oorlog M. Brun.. Die subiete dood de hooge wereld paf geslagen heeft.. Zoo is 't en xoo zal het blijven Heden rood, morgen dood. En we maken hier zooveel embras.. Wat is 't beste? nederig zijn, braaf, eerbaar, goed voor elkander. o In FRANKRIJK is 't Ministerie Briand gevallen het was maar 4 maanden oud de President der Re publiek, M. Fallières, is in grooten pourparlé voor een nieuw Ministerie; men denkt dat het zal samengesteld zijn uit verschillige denkwijzen met 'ne zekeren M'Mo- nis aan 't hoofd ge ziet De Franschen zijn voor de verandering; te CHARTRES is de Hoogvlieger Metaud op een hoogte van 25 meters door een draai wind ten gronde geploftzijn schedel is doodelijk ge raakt het is duur wat men met zijn leven betaalt Aalst-Ronie Men begint veel te spreken van de reis naar Rome door het dag blad DE VOLKSSTEM ingericht, om te geschieden in September 1912, eerste klas, alles inbegrepen 280 fr. in eens of met wekelijksche stortingen van 3,5o 2de klas 200 fr. of alle weken a.5o na 15 Maart 1911 10 meer, die sterft of ziek wordt of ander be~ let heeft, krijgt zijn geld terug, met nabat van 5 per cent. De reis zal duren van 6 Sept. tot 17 dito. -rS,v™,<?!e? êrooten verstandigen Volksvriend schrijft de VOLKS TRIBUUN van Antwerpen, Vakblad van de Federatie der Vak bonden, de volgende merkweerdigheden Daar gelaten de zeer groote verdiensten van den overleden Staatsminister en menschenvriend, moet men toch de vraag stel len wat hij nu eigentlijk op politiek gebied geweest Is. Want, de dubbelzinnigheid en de onzekerheid hebben tot het laa ste oogen- bük geduurd. Heeft men niet gezien dat de Katholieke Partij va* Brussel zich bij de lijkplechtigheden onthouden heeft zooals overi gens M. Woeste door een ellendige advokatenstreek zich ook ont hield in Themis tempel als stafhouder van de balie bij het ver- brekinhshof den lof van zijnen niet persoonlijken en politieken vriend niet te moeten uitspreken En heeft men daarbij ook niet vastgeste'd den lof van anti klerikalen voor den afgestorvene alsook de rede van Professor Errera. Rector der Vrije Universi- teL van Brussel, In het sterfhuis Alles wat wij weten is dat Lejeune als Christen is gestorven en als Roomsch Katholiek is begraven Maar ook In de kerk volgden zijne baar anti Klerikalen als Van der Velde, Picard, Hymans en anderen. Tot zelfs -\as het hoofd van de Belgische Vrijmetselarij, graaf Goblei d'Aviella bij de begrafenis nevens den Primaat van België, Kardinaal Mercler. Het was voorzeker de merkwaardigste Begrafenis wegens het het publiek dat er was, wel'-e wij bijgewoond hebben. Lejeune was een schitterende regenboog in de poiitiek. Hij had er al de kleuren van en iedereen bewonderde dit verschijnsel. Hij was een man van verstand en geestigheid maar ook van hart. Men weet dat hij Independent, Liberaal en ook Katholiek Mi nister en Senator geweest is, doch wat men niet geschreven heeft is dat hij belang stelde in het Leger des Heils. Een twaalftal jaren geleden ontmoetten wij hem in de zaal der Groote Harmonie, ter wijl inaarsehalkin Booth er predikte. Lejeune beweerde ook Christen Democraat te zijn. Zoo hoorden wij hem dit met eigen ooren verklaren in een gesprek dat hij ten Gerechtshove voerde met advokaat Rafaël Simons, thans substituut van den Procureur des Konings te Brussel. (1) Wild»trooper. Geneesheer, door Rector Van den Bosch. Nieuwe uitgaaf met talrijke plaatjes aan 10 e. met plaatje* aan 10 e.

De Werkman | 1911 | | pagina 3