Keukenboeken LEDE Pastoor Kneipp SVu Kassé-Papier Stielbedervers in. i NINOVE. De Werkstaking gaat voort, bui tengewoon rustig en stilde tus- schenkomst van het Gemeentebestuur bleef tot heden zonder goed gevolg. Er is kwestie van werkregeling, afschaffing van een aloud gebruik. Men zal toch moeten overeenkomen, is 't nu niet, 't is later, na groot verlies voor Werkgevers en Werkers. Laud- en Tuinbouw. I Te bekomen op ons Bureel Maria van Brabant j Belgische JVegoeiant 1,eg en,de Dit opschrift zal misschien wel voor eenige .'van ons postmannen vreemd klinken, doch er worden er in ons ambacht zoowel gevonden als in gelijk welk er den dag van heden uitgeoefend wordt. Stielbedervers zijn d:egenen die onder den prijs wer ken ofwel mannen die voorzekeren tijd meer willen leve ren als het in hunne macht is, blijven voortleveren, zon der aan hunne gezondheid nadeel te doen. Stielbedervers in het vak der briefboden, zijn degenen die zich daar op het kantoor komen nederzetten, werk beginnen dat hun van ambtswegen niet opgelegd is en dan nog niet op behoorlijken tijd kunnen gereed zijn om hunne dienstronde te beginnen. Daar ik reeds eenige jaren op één kantoor werkzaam ben, heb ik opgemerkt dat in al de vakken stielbedervers te vinden zijn zijn. Doch het schoonste van al, als de hoofdbrievenbestel ler eens komt om alles na te zien, du dienstronde of der gelijke, dan zijn 't juist de stielbedervers die het minst te klagen hebben, uit reden dat zij vreezen den een of den anderen wijk te worden afgenomen en daardoor met Nieuwjaar hun budjet met 1 of 2 fr. te zien verminderen. Afschaffing der Bedelbrieven en het publiek bedienen zonder op drinkgeld te tellen, betaald worden zooals het deftige Brievenbestellers betaamt, dit moet de leuze zijn van ons allen. NEMO {De Belgische Brievenbesteller.) A O Klokken van Rome mogen luiden Op d'Albertlaan wor den drij huizen gebouwd, door M. De Wolf, rechtover zijn Kasteel, op zijnen grond. Het schandaal der Pontstraat is de fassade van 't Collegie der Paters Jesuieten, zoo walgelijk akelig donker vuil, dat ze sombere en droeve gedachten geeft. Sprekende van ROME, de Volksstem richt een Reis in, uit Aalst naar Rome, voor September 1912 Eerste kl3s 3 fr. per week, tweede klas 2,50 per week alles meesterlijk inge richt. Die willen Rome en Italië zien, 't is een schoon ge legenheid. Zondag was het in de Zoutstraat voor d'Herbergen taptoe te middernacht... Waarom die rust gevende maatregel niet toegepast voor al d'Herbergen. Elk heeft er vrede meê, zelfs de nachtwagons. M. Hec tor Plancquaert zegde in ons Lokaal Wat heeft Aalst een wonderschoone FeestzaalMoest hij nu de drij zalen zien van 't oud Stadhuis, zijn bewondering zou nog veel hooger stijgen. Dit slank zwierig Belfort is nog een Zondagschool geweest, een Vleeschhuis, een Kasern van Vetterans, een dipo der Oktroo-mannen 't is daar dat M. De Wapenaert zijn deel ontving der aangeslagene Zenden, Hespen. Eiers, Varkens, Kiekens, Eendvogels, Waterzooien enz.; in dit Belfort is de Teekenschool ge weest nu is het kunstig hersteld gelijk in den ouden tijd: Als de Graven en Baljus van Aalst er hun groote zittin gen van Feestelijke Ontvangst en Rechtsp eging hielden daar werd Jan De Licht gevonnisd en gerabraakt men hoorde hem huilen tot thalven de Lange Zoutstraat waar nu 't Lokaal der Democraten is, rechtover 't oud Huis van Flesch-Lienart, nu huis Van Steenwinkelop de eerste stagie bij Flesch Lienart woonde de Letterkundige Donies, proefverbeteraar der Drukkerij Goemaere uit de Peperstraat; 13 a 14 jaar zijnde, ik ben er 2 jaar de proe ven gaan lezen. De Traditie wil hebben dat Dirk Martens geboren werd in 't Huis waar nu ons Lokaal is... Tot Juni 1910 woonde daar de weduwe Cammaertvoor haar was het bewoond door Voetje Van dei Maeren, die in de Kerk schoon regelmatig rondging met de Schaal, hij en Kalot Van der Gucht. Ons Groote Kerk heeft de schoonste Koor van geheel Europa hersteld meesterlijk, onder de Dekens Raemdonck en Van Dooren het een voudig verheven doorzicht belemmerd en geschonden Pa, een kwade slagzei Frans als hij te zessen te huis kwam. 't Is best dat ze uit de voeten is, zei Andries. Wij zullen er niet meer van spreken. Er zijn pachterszonen die duivenmelkers zijn, tuis- •phèrs, zwelgeys, liefhebbers van wilde bombarie. Van dat alles gaf Frans den brui. En toch had hy een passie, alleen door Ward, den handwerker ge kend. Frans was een hartstochtelijke wildstrooper. Reeds als knaap had Ward hem geleerd hoe men stroppen steltpatrijzen sleept, hazen slaat, kwak kels vangt, fezanten doodt. Hy was nog piepjong als hij, gansch alleen, in de wijde velden zijns Vaders, in 't heerlyke bosch. die kunstjes beproefde. Langzamerhand groeide dat tot eene ontembare drift. Als hij grooter werd, kocht Andries hem een jacht geweer van vijfhonderd frank. Geen ekster zette zich op de appelaars van den boomgaard of Frans schoot die af geen haas waagde zich in den moestuin of Frans maakte hem soldaat In mooie lentenachten trokken Ward en Frans naar 't bosch en 't was de leermeester niet die behendigst was, maar 't was de knecht die er al het voordeel by had Inderdaad Ward verkocht het wild en streek het geld op. Frans begeerde geen centime hii stroopte uit liefhebberij Sedert de laatste kiezing was er geen vriendschap meer tusschen den Baron van 't dorp en Andries De Reuze. De baron kon het niet verkroppen dat de lijst, door hem voorgesteld en beschermd, bekampt werd en bijna door de mande was gezopen. Zonder zijn drei gementen, zijn smeeken, zijn koopen van stemme^ zou hij sphandig geklopt gefeest zijn. Öp een Zondag, na dè Hoogmis, was hij zelf zoo ver metel Andries De Reuze om zijn nederlaag te bespot ten in 't bijzijn van al het Volk. Hoe geviel u de aftakeling, boer Satbot, goed Eerste klasse Dat hadtge niet gemeeod, he Sa-botneen Ik wist niet dat ge nog zooveel geld hadt 1... Er is geen krimp onder Deken Roelandt'door grove vergulde kandelabers en luchters hoe mag het komen dat bij vochtig weêr, in de hooge koor al de kolonnen droog blijven, terwijl door l een enkele, de kolom voorbij het Tabernakel van Duques- j noy, de vochtigheid er doordringt klein, daarbij bij Aalst, een groote' schoone Ge- meente, bijna een Stad,f :veel Nijver heden, met een Statie zes maal te i zeer gevaarlijk, Er riskeeren daar eens groote malheuren te zijn. In 't zelfde LEDE is een GROOT FESTIVAL uitge- schreven met 350 fr. Premiën door de Koormaatschappij Hand in Hand voor de inhuldiging van haar nieuw I Vaandel den ZONDAG 14 MEI 1911 Iets over de teelt der Knolgewassen. Niet zoohaast is de hevigste vorst voorbij, of de Land bouwer denkt erjreeds aan, zijne landerijen, dienstig voor aardappel- en beetenteelt, in gereedheid te brengen. Stal mest wordt zoo vroeg mogelijk ondergeploegd. De hulp meststoffen, vooral die welke met de bouwlaag innig die nen gemengd, worden best een drietal weken voor de planting of zaaiïng op het bebouwde land gestrooid en goed ingewerkt, bij middel der eg of van den schoffelaar. Noemen wij onder deze vooral de superfosfaten, de chloor en zwa\elzuur potasch en de zwavelzuur ammoniak. Deze meststoffen vooral komen in de Lente van pas en worden best aangewend tot het bekomen eener volledige bemesting bij beeten en aardappelen. Voor de eerste plant nemen wij liefst de volgende for- muul600 k. supeifosfaten, 200 k. chloorpotasch, 300 a 400 k zwavelschen ammoniak Voor aardappelen is de volgende bemesting wel gepast: 400 k. superfosfaten, 200 k. zwaverzure potasch, 200 k. zwavelzuren ammoniak. Die meststoffen zullen het te kort der voedende be- standdeelen in den stalmest aanwezig volledigen en een rijken en volledigen wasdom verwekken. Aqricola. Werklieden De Conservatieven maken eene wet waarbij gij een enkel stem krijgt tegen de rijke drie en vier en er zijn er onder u die nog kiezen voor die ^ie partij C Neemt eens het omgekeerde en veron dersteld dat er eene andere partij zou aan het hoofd geweest zijn en dat deze partij drij en vier stemmen zou toegestaan heb ben aan de werklieden en maar een aan de dikke rijkmans. Hoeveel van deze laatsten zouden er voor die partij stemmen VOORZEKER GEEN EEN. Hoe kunt gij dan nog werk broeders hebben dwaas genoee om hunne stem te geven aan de conserva tieven geld partij die juist hetzelfde doet met u. ERFENISWRTBOEKJE voor Burger en Boer, of myne rechten en plichten in zake van Erfopvolgingen 1,00 DE VERSTANDIGE HOVENIER, handboek voor den Landbouwer. 1,00 Leven van GENOVEVvan BRABANT, huisvrouw van den doorluchtigen Palatijn Sifridus. 1,00 wonderschoon historiek dramatiek Verhaal 0,4§ De nieuwe Troost der Armen of onwaardeerbare schat van lichte en Souvereine Reme- diën tegen verscheidene Ziekten. Wonden, Gezwellen en andere kwalen van 't menschelijk lichaam, 0,75 of tafel van rekeningen,zeer dienstig voor Koopraans, Winkeliers, enz 1,50 Geschiedenis van ROBRECHT DEN DUIVEL of de Kunst om het gezelschap met allerhande Toover- toeren te vermaken. 0,75 zijn wonderbaar leven en de manier om te verkloeken en te genezen door het water. Franc* thuis 0,70 j Geschiedenis van het GEBOCHELD EKEN en van de zes broeders van den Barbier. 0,50 BOEKWERKEN AAN 1,50 DE ROODE NOTARIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden Jan Cierker, door Silvain Van der Gucht, met vele platen, een zeer schoon Boekdeel. HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriftenvooral dienstig voor huishouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch HANDBOEK VOOR LIJDENDE, of genezing zonder Geneesheer, door Rector Van den Bosch. Te ROME is een Hoogvlieger drij maal rond Sint Pieterskerk gevlo gen 't was schoon om zien al d'Italianerkes riepen: Admirabile I Te NINOVE daar laten ze 't geld vliegenEen Herbergier-Beenhouwer betaalde er dijnsdag twee maal 25 fr. voor zijn Boter aan een Boe- rinne van Sint Antelinckx doch men is er achter gevlogen per velo. In 't LEGER gaan ze nu d'Offi- ciers leeren vliegen met ons geld. - In SPANJE is een Hoogvlieger zoo hoog gevlogen dat Pietje de Dood met hem gevlogen is naar den anderen wereld. In EEKLOO willen ze de Volksmannen die vrij willen vliegen voor 't Volk, hunj vleugels afsnijden maar 't Getrouwe van Maldegem schrijft De pas ontloken Democratische Beweging in de rangen der Katholieke Partij is verzwolgen de een door geldde andere door eerzucht, een derde door onderduimsche werking zijn verderen arbeid onmogelijk gemaaktzoo zijn de Stichten en Leiders on- dergeduikeld. Maar de toekomst is daar nogeene gedachte doodt men niet in het ei, wanneer zij reeds de gelegenheid had zich te verspreiden. Hebben zij, die het vuur openden nadien en zoo spoedig de vlag der Volkszaak verlatenanderen waken, jongere krachten eijn zich aan 't ontwikkelen en wachten slechts op eene gunstige gelegenheid om een 'nauw verbond met de mal contenten van andere gouwen aan te gaan. Dat vernamen wij deze week en wenschen die dapperen goed heilMochte hun toch veel lijden en veel vervolging gespaard blijvenF. F. o De SOLDAATJES der klas van 1909 zullen drij maand vroeger mogen naar huis vliegen niemand zal er spijt in hebben te. KORTRIJK is groote Volks beweging tegen de Hospiciën die de Weezen naar vreemde Steden willen doen vliegen in den Gemeen teraad is Raadsheer Robyn dettig opgevlogen tegen dit besluit en tegen Burgemeester Reynaert, die alsan Fransch sprak en spektakel miek tegen de vertaiing in 't Vlaamsch. Zulke erge Franschgezinden verdienen ze niet buiten te vliegen op 'tStadhuis van 't Vlaamsch Kortrijk. Vele rijke Heeren spreken Fransch, omdat de Burgers en Werklieden zich moeielijk kunnen weeren in die Taal. In OOSTENRIJK is gaan vliegen de gezondheid van den Aartshertog Frans- Nand, Troonopvolger hij is zoo pij als een kous dezen winter bleef hij stil als een Eremijt en gaat nu naar d'Eilanden Brioni. In SPANJE is een Vlieg- machien neêrgevallen Een Soldaat dood en 5 Vrou wen gekwetst. We spraken over Schilders en over Oogen en er werd aangehaald dat Laeremans, de vermaarde Schilder, stom en doof, ook bedreigd was van blind te worden toenKocinginne Eli sabeth hem kwam bezoeken, zijn oo gen onderzocht en zegde Ge zult gansch blind wor den, daarna zal men uw oogen pellen en ge zult gene zen... En 't is hetgene voorvalt en gebeurt.. Ge ziet hoe Wetenschappen van allen aard den mensch kan nen verheffen. Dees jaar is het TENTOONSTELLING te CHAR LEROI. Er zal een Machien staan van 200 peerden- kracht en 330,000 kilos gewicht. Voor den Festival zijn 10,000 fr. Premiën. Het Komiteit meinde de op- schorsing te vragen der Wet voor de Zondagrust maar de Nationale Bond der Bedienden en Handels- Reizigers van België keurt die vraag at; straks, schrij ven ze, straks is het elk jaar ieverst Expositie na Brussel is Charleroi daar; dan komt Gent, Luik, Ant werpen en op slot van Rekening ware de Wet voor de Zondagrust dood. 1 gggggg— Te bekomen op ons Bureel Het spaarzame Keukenboek door Caudelier: Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen 4,00 Kleine Cauderlier, j qq Gebakken en Confituren, door Cauderlier 2 00 De Belgische Keukenboek j 0O Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Bur ger door Mme Goemans-Buys o,5o Beproefde voorschriften voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige warme en koude Dranken j schoon effene bladen aan 32 centiemen den kilo vermindering per 10 kilo en meer. BEENHOUWERSPAPIER schoon en kloek, zeer fijn aan o,5o c. den kilo extra aan 60 centiemen -EMBALLEERPAPIER-" 0,10 c. per meter, 0,50 c. den kilo SCHRIJFGERIEF Pennen Potlooden Inkt Postpapier en Enveloppen in allen aard. Zichtkaarten en Fantaisiekaarten

De Werkman | 1911 | | pagina 3