ir De nieuwe Schoolwet N° 2010 51 Maai t 1911 §f] Is 't niet stom en dom SLEYDINGE, 29 Mun .911 Algemëene Vergadering van den A rro n dissenten I siion d van Aalst. Zondag 2 April om 5 ure, in het Lokaal, Lange Zontstraat. De ingeschreven leden die vergetelheid geene uit- noodiging zouden ontvangen hebben, gelieven dit als zulks le aanschouwen. Niemand mag afwezig zijn. De -vergadering is van het grootste gewicht. tjougerc bescljoumingen De Vlaamsehe Iloogeschool ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schrijft in op alle tydstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger^ AALST i398,e JAARGANG. Men weet nog niet wanneer de nieuwe Schoolwet zal besproken worden in de Kamer. Liberalen cn Socialisten steken stokken en balken tus- schen de wie'en en vragen zelfs de intrekking. Ware 't niet beter aannemen wat goed is en het Wets ontwerp zooals Leerplicht tot 14 jaar, verheffing van 't Lager Onderwijs, invoering van 't Vakonderwijs, (het geen alle Democraten zoolang en zoo dringend vragen), aannemen wat goed is en trachten te verbeteren wat niet aanstaat. Bij voorbeeld de werkende Ouders die nu hun kinderen missen tot hun 14 jaar, een vergoeding doen geven niet door het Armbureeleen geleerd Volk wordt een mach tig en een welvarend Volk doch niets zonder arbeid en zonder opoffering. Kunnen de Liberalen en de Socialisten met de vrije Kristene Democraten en met veel Katholieken niet vragen dat alle Hongerloonen zouden verdwijnen uit 't Staats onderwijs en daarna ook uit 't vrij Onderwijs. Wat mij aangaat ik zeg vlakaf Wordt dit artikel niet goed beslist, IK STEM DE WET NIET. DE SCHOOLBONS zijn bijzonderlijk voor de vrijheid der Huisvaders, laat ons ook zeggen om het bestaan van het Vrij Onderwijs te verzekeren voorzeker geen s echte zaak maar met veel gevaren en bezwaren... De Schoolbons zijn schoon van verre, maar verre van schoon. Zal de arbeidende Man in vrijheid die Schoolbons kunnen gebruiken In 1893 is een begin van Stemrecht goed aanvaard doch de werkende Man, kleinen Burger, Boer, Arbeider moest in 't openbaar stemmen, zou hij vrij zijn Zou hij zijn Stemrecht niet verwenschen Is 't ook zoo niet met de Schoolbons? In't Wetsontwerp staan strenge straffen; doch kom nu eens Een Fabrikant, Liberaal of Katholiek, zou geerne die Schoolbons naar zijnen zin doen gebrui ken. Is 't hem niet genoeg t'oor zijnen Meestergasv of anderszins zijne begeerte uit te drukken... Enzoovoorts met Eigenaars, Geldleeners, Pandschuld-heeren enz. Moet dit alles niet neerstig onderzocht worden, bijz. door de Minderheid Meerderheid is meerderheid. Meermaals hebben de Liberalen zeer belangrijke Wet ten doen stemmen met 3 ja met 1 stem meerderheid. Dit dwees-zijn komt hier dus niet te pas Onderzoeken en verbeteren. Pieter DAENS, Volksvertegenwoordiger. Sleydinge, 28 Maart 1911. De Moeder van Ward werd geroepen. Zy beves tigde het gezegde van Goormaar sedert een vijftal jaren ging ze naar de Hoofdstad niet meer en ver kocht zij qus het wild niet. Stroopte uw Zoon alleen 1 Neen, ze waren 'getweeën. Wie de andere was weet ik niet. Hij heeft het u nooit gezeid Zij schudde het ouwe, grijze hoofd. En dan, na een poosje, zei ze, met iets onzeglijk wreed in de stem En' wist ik het, ik zou het u niet zeggen... Ik heb hem lief, den andere, die mijn brave jongen heeft ge wroken Hoe kunt ge zulke dingen zeggen, een mensch van uwe jaren V Zij schuddebolde voorten dikke tranen zijpelden langs haar dorre, vaalgerimpelde wangen. De Heer moge het mij vergeven maar daar voud ik het by dat ik hem liefheb en hem niet zou verraden Nog eens, het is u niet toegelaten zulke dingen te zeggen. Overigens wij zullen den moordenaar wel vinden Den wie 1 Den moordenaar Diktus is de moordenaar. Hij die Diktus neer- Bchoöt'verdient dien naam niet! Hy was alleen de wrekende arm De wraak is niet toegelaten. En wat doen de Rechters zooniet wreken V Straffen... Neen, wreken. En gelijk in de zaak der Kroon- weide, onschuldigen veroordeelen en de plichtigen met opgeheven hoofde laten loopen. Slechte onmen- schelyke wraak dus Genoeg Diktus heeft den gezel van uw zoon genoemd ▼•oraleer te sterven. Te dien tijde schreef de Denderbode van AalstHet Evenredig Stelsel is den ondergang van Kerk en Staat. En nu komt de Evenredigheid overalin alle groote Steden de Katholieken herleven door de Evenredigheid. De Gentenaar, een gazet der Katholieken van Aalst, veel verspreid op den Buiten van Gent, waar zij de Werk- menschen voedt met gebroken armen en beenen, dat cen tenblad schreef over 14 dagen Wij bestrijden de Leer plicht omdat ze noodlottig zou zijn voor onze Pariij en voor den Godsdiens'. In zelfde artikel bedreigde de Gentenaar Minister Ren- kin, als hij de wenken zou volgen des Katholieken Kr ng Rerum Novarum van Brussel. Schoon weêr. een zachte koele nevel, 't zal opklaren en een schoone dag zijn. Gisteren ben ik hier ten 11 ure 17 vertrokken door Gent en Aalst naar Brus elvan op den Trein heb ik al de Vrienden gegroet ten 1 ure 30 in Brussel aangeko men; welk gewoel van rijtuigen en Volk 't Vaarde mij geweldig, komende uit de zoete rust van mijn geliefd Sleydinge. Ir. de Kamer, de Katholieken verschoten mij te zien hun Bien Public had immers geschreven dat ik hervallen was en de Dokteur mij nog 3 weken volkoinene rust had opgelegd er is daar niets van D' Ruyssen mij zegt Ge moogt naar huis, maar voorzichtig Van alle kanten ontving ik veel blijken van vriendschap in de Kamer; men was blij mij terug te zien oprecht het deed mij Vreugd en Deugd; Pepin (Socialist) sprak over de on toereikendheid der dagloonen; volgens 't Reglement had hij inaar een half uur, hij sprak 1 uur en 20 minuten, over alles, zelfs over de Pensioenen; ik sprak na hem, 25 mi nuten, uitsluitend over de Dagloonen. Nog 4 Socialisten zijn ingeschreven en een Liberaal M. Lemonnie, er was veel Volk,(ze moeten immers komen); doch er werd ge durig geklapt, in hullekes ik denk niet dat een enkele katholiek ingeschreven is; hoe droef I dijnsdag gaat het voort en dan komt mijne Interpellatie over de Pensioenen in Staatsdienst; Vriend Du Catillon is met inij naar 't Spoorhuis gegaan, al koutende en wandelende in den Kruidtuin, nu een Bloemhof geworden te 6 ure 14 par- tenza Aalst lag in donkernis gehuld goeden avond, Vrienden; uit Gent naar Sleydinge, aankomst aldaar, rond 8 ure; op den Trein zat een Franschman, ik las in zijn Gazet dat een Markgravinne doodgereden is door een Ottomobiel. Is 't niet verschrikkelijk Die Ramp of Moord is gebeurd te Villebresme, 's avonds als die dame hare zieken ging bezoeken, ze werd in 't Gasthuis ge bracht en overleed er korts nadien.. 10 ure. Naar den Schotschen Blitdouche, de wande ling, schrijven, te 1 ure .30 naar Gent in 't Celgevang Tot Zondag, ik verlang in Aalst te zijn. Te Gent en te Brussel wordt in Cinema's vertoond de Bittere Passie omes Heeren, 't is aandoenlijk en stichtend. Te Brussel in den Grooten Theater wordt een Tconeelstuk aangekondigd De kin derjaren van Christus. Zoo wordt het woord van den ouden Tolstoï bevestigd Ik acht het noodig aan allen die leven zonder Godsdienst te bevestigen dat de Mensch niet leven kan zonder Godsdienst, doch ons Geloof mag niet uitwendig zijn en valsch, maar inwendig en werkda dig. EERSTE COMMUNIE, die schoone blij ie Dag. het staat zoo zieltreffend schoen in de Navolging Christi Zie, ik kom tot U, o Heere, opdat ik welvare door uwe gave en verblijd worde aan het H. Gastmaal dat Gij, o God, in uwe goedertierenheid voo< den armen men ch hebt bereid. Zie, alles wat ik verlangen kan, bevindt zich in u Gij zijt mijn heil en mijne verlossing mijne hoop en mijne sterkte, mijn eer en mijn roem. Verheugd dus vandaag mijne ziel, want to U. Heer, heb ik mijne ziel opgeheven mijne ziel verlangt naar U, mijn hert snakt om met U vcreenigd te zijn. De eerste Vrouw, in Noorwe gen Lid der Kamer geworden, heeft niet lang gewacht er te spreken, hetgene nogal natuurlijk is. Zij heeft gesproken voor den Vrede door Scheidsgerecht, om aldus te geraken tot de afschaffing des Legers. Dit was .het gedacht van Advokaat De Backer Een Politie-Leger, zegde hij, voor de inwendige orde. Er staat geschreven De mensch jaagt dik wijls met den meesten drift naar eene zaak die hij verlangtmaar als hij ze bereikt heeft, zoo begint hij er andere gevoelens van te krijgen... Niets van al wat de wereld bevalkan ons kcrl verzadigen. Exelsiorwe xijn voor hooger zaken geschapen. Koningin Elisabeth reist nu in Egypte, alwaar het zeer warm is. Na kor ten tijd zal ze mogen terugkeeren, in 't Vaderland. Te Brussel heeft M. de Pastoor der Miniemen een Brief ontvangen met doodsbedreigingen. De Koster wordt verdacht en is onderhoord, terwijl zijn geschriit g'expertiseerd wordt. De heilige Pastoor van Ars preêkle in zijn verhevene eenvoudigheid Ware er meet ooimoedigheider zon meer vrede en geluk zijn. In RUSLAND had Minister Stolypinne zijn ontslag gegeven, doch schijnt te zullen aanblijven. In de Douma of Russische Kamer is nog al katoen gegeven op de hoog Studenten die meer denken aan de Revo lutie dan aan hunne Studiën ook de Hoogleeraars hebben er nog al van gekregen. Hoe gaat het met de Dronkaards 's Avonds groote knechten, en 's mor- gends 't hoofd niet kunnen rechten 's Zondags uit het glas, 's namiddags uit den plas groote Dronkaard slechte Werkman dronkenschap ontneemt rede en ver stand de vrolijkheid van den Dronkaard komt dikwijls op buitensporigheden uit vroeg Dronkaard, vraag ge storven meer zijn er dood gedronken dan in de Zee verzonken. Pellaeky, de vermaarde Gevangene reeds eens ontsnapt, zit nu te St Gillis en ging een tweede maal vluchten, doch 't werd ontdekt en nu is hij overgebracht naar 't vermaard Celgevang van Leu ven. Men zegtDie man is den duivel te platmaar 't gaat er slim tegen slim. Ik hoor hier te Sleydinge zeggen van eenen Namena3r dat Pellaert eenen Por- teclé had uitgekocht. Te GENT beginnen ze veel te spreken van 't nieuw Seminarie, het zal groot zijn en geriefelijk in Vlaamschen stijl, met witten steen.— En wederom komt de Tram AALST -DENDERH AU - TEM te berde. M. Baron Louis Bethune is er voor naar Denderhautem gekomen en nu spreekt Volksver tegenwoordiger Moyersoen er gedurig van. Men zou zfch moeten t'akkoord stellen dit was het vast ge dacht van Advokaat De Backer, doch zoolang Den derhautem een Gemeenteraad heeft van slaapmutsenzal het er moeielijk van komen. Nu ziet men ook hoe wreed de Kerk misbouwd is. Advo kaat De Backer had in gloeiende artikels geschreven voor een beter Plan. Alle menschen willen ja het goed, en vertoonen al iets goeds in hunwoorden en werkenen zoo worden er velen door den schijn van goed bedrogen. De Natuur verblijdt zich in de menigte van Vrien den en magen, zy draagt roem op haar verheven staat en op den adel tan haar geslachtzij lacht de mach tigen toe, zij vleit de-rijken, zij prijst haars gelijken. de Genade bemint hare vijandenen verheft zich niet wegens het. groot getal haver Vrienden zj acht noch afkomst,noeh geboorte, Icnzij die met meerdere deugd gepaard zijn- zij is den arme gunstiger dan den ryke, zij is meêdoogendcr met den onschuldige dan met den machtigezij verheugt zich met den Waarheids minnaar, niet met den Bedrieger. (Nav. Chr. boek 3, hoofdstuk 5o). is neergelegd in de Kamer. De vraag is juist gelijk z« gestold en neergelegd werd over 10 jaar door Priester Daens en Advokaat De Backer. Luik een Fransche Hoogeschool, Gent een Vlaamsehe, niet onmiddelijk maar trapsgewijze om geen personen te krenken. Ik ben nieuwsg;eiU te 2ien o: de Peters van dees Ont werp in hun betoogschrift hunne nederige voo gangers zullen in aanmerking houden.

De Werkman | 1911 | | pagina 1