Kamer Rampen Misdaden-Ongelukken De doodrijders /j Buitenland Van den Rozelaar. D2 rozenboom is zeer aantrekkelijk en voordeelig in den hof. Men kan ze van zijn zaad zaaien, of van zijne takskens planten doch als men ze zaait wast hij zoo ras niet op als van het planten a's de zaailingen een jaar oud zijn, mag men ze verplanten. AL men ze met volle maan verzet, worden zij vol en dragen veel rozen, hij wH wel verzet en verplant worden. De jonge rozenknoppen afgetrokken, in eenen nieuwen dikken toegedekten pot gelegd, dan met pek toegeplakt, en in ecr.en kelder of in eenen regenbak onder wa er gehangen tot in den winter; als men zé d - n in warm water legt, ontslui ten en rirker. zij zoo goed als of ze eerst vrrcfh geplukt waren. Rozen worden tot veel dingen In de geneesmiddelen geb.uikt. O ie, van rozen op den brand gestre ken, geneest dien terstond. Sap van rozen in wijn gezoden, ver koelt zeer de roode oogen, en stilt de hoofdpijn. Rozen water verkoelt het hart, de maag, de hersenen, geneest roode 1 no pende oogen. Getrokken uit het boek, (Verstandige Hovenier), te bekomen in ons bureel 1,00 Van 't Manneken uit de Maan. Een manneken moest hage gaan snij den voor zijn vaders biekorven. Als hij weerkeerde, was hij zoo zwaar geladen dat hij bijkans niet voortkost. 't Was al avond en helder maanschijn, want het was volle maan. Ons manneken zuch'e als hij gewaar wierd dat hij zoo moe was, en als hij peinsde dat vaders huis nog zoo verre stond. Hij keek eens op naar de maan. Wat is zij schoon 1 zeide hij ik wou dat ik er met mijnen bunsel in zate. Dat woord was nog niet koud of zie hij vioog hij waarlijk naar de maan. Daar zat eene oude vrouwe met 'nen grooien hond. Gij moet mij, zei de vrouw tot het ni.mreken, eenen schoonen biekorf ma ken, eer moogt gij niet naar huis gaan. De jongen maakte 'nen biekorf, maar c:e hond trok hem in stukken de jongen rraakte 'nen tweeden, maar de hond ver nietigde nog eens zijn werk. Gij moet in de maan blijven, zei de vrouwe dan, zoolang de wereld staat. En ja 1 kijkt in de maan als zij vol is, en gij zult hem nog zien zitten. En, als de hond het manneken zijnen biekorf Iaat afmaken, Dan zal de wereld vergaan. Zoo luidt het vertelsel van 't manneken uit de maan. Mengelingen Madam tot de nieuwe meid. Goed, ik zal u nemen... Maar zeg eens, wie was de heer die met u is meegekomen tot aan de deur Meid. Dat is mijn ad okaaf, die voor mij procedeert tegen ce madammen cie mij niet behandelen naar mijn goes ting. Om 't goed te hebben moet men goed doen. Hij, die gelood, iedereen te kunnen missen, bedriegt zich maar die gelooft, dat men hem niet missen kan, bedriegt zich nog meer. Chef. Klerk, is dat waar, dat ge dramas schrijft Klerk. Ja... Ik moei geld verdie- en... Als gij dat niet wil-, geef me dan opslag. cChef. Neen,.dat ken ik... Dan zoudt jij blijspelen schrijven, oh AALST. - KINDERLIJKJE GEVONDEN Maandag avond, rond 6 ure, z-ig Kam. De Gheest, mulder, die den molen naast het buiten- goed der EE.PP. Jezuiten op Mijlbeek bewoont, in den vijver nabij de beek een kinderlijkje lig gen. Hij verwittigde onmiddelijk de policie M. Van Nuffel, onderkommissaris, kwam aan stonds ter plaats en deed een eerste onderzoek. Hij haalde het lijkje op en deed het naar het doodenhuis overbrengen; het lijkje was van het vrouwelijk geslacht. Het parket van Dendermonde werd onmidde lijk verwittigd en kwam dinsdag namiddag ter plaats. Uit het onderzoek bleek dat het kindje geleefd had en zou versmacht zijn bij middel van doeken. H«> kan misschi -n wel 8 dagen in het water ge ltg-n hebben. Het onderzoek wordt voor'gfzet. Messengevechten te Ninove Zondag, ter gelegenheid van Half-Vasten, was het bal in verscheidene zalen der s ad. R <nd r i ure ontstond er twist in eene zaal der Getraard bergscht-s'raat, tusschen zekere V. R. van Appeherre Eychem en En R. van Ninove. Op- ent trok V. R. zijn mes en biacht er zijn tegciis rever drie gevaailij-ce steken mede toe. Daarna vluchtte hij weg, zijn slachtotfer in een bloedplas latende liggen. Eenigen tijd later had een tweede gevecht plaats tusschen twee soldaten die in verlof waren; opeens trok de soldaat G. van Meerbeke zijn mes en bracht aan zijn tegenstrever zekere R. T. van Denderwindeke, een gevaarlijken steek toe in den rug. Het slachtoffer werd erg gekwetst en moest door een geneesheer verzorgd worden. SCHRIKKEL1JKEN BRAND Zondag morgend is het kasteel van den heer de Ghellinck d'Elseghem, te St Denys-Westrem, heel afgebrand. Eene gouvernante zag rond 5 ure, een dikke rook in hare slaapkamer, zij bemerkte dat eene naburige plaats in brand stond. Aanstonds riep men om hulp. de inwoners waren verplicht in eene plaats, afgezonderd van het kasteü, te vluchten. De pompiers werkten tot rond io ure, om den brand uit te dooven. Van het kasteel, dat voor 25 jaar werd ge bouwd,blijven nog enkel de buitenmuren. Eenige meubelzijn kunnen gered woiden. Veel zilver- wei k en juweelen zijn veri ïeid. Men denkt dar di ooizaak m .et toegeschreven worden aan een gebrek aan de verwarmingtoe- stellen De schade word! op a5o,ooo ii. geschat. BRUSSEL. -- Ttams in botsirg Een tr. m, rijdend van de Gallelealaan, kwam zondag avond op het spoor der electrische tram bij dc Schaaibeekscbe poort. De ruiten der twee rijtuigen werden vernield en de reizigers op elkaar geworpen. Verscheidene dezer werden door de stukjes glas gewond aan hoofd en handen. Doodelijk ongeval Zaterdag, rond io ure, is een doodelijk onge luk op de Louisalei voorgevallen. Een jonge loodgieter werkte aan het huis van M. L eens klaps viel hij en stuikte op de steenen der straat. Hat slachtoffer had armen, beenen en schedel gebroken en is korts nadien bezweken. Werkongeval Zaterdag namiddag, rond 5 ure, stortte eene stelling in, geplaatst aan den gevel van een huis op de Mileampslaan. Drie werklieden werden ten gronde geworpen. Louis Fagnart, van Woluwe, werd aangetrof fen met gebroken rechterbeen en linkerschouder; Armand Vandcroy, van Tervueren, met gebro ken ribben en erge inwendige kneuzingen; Dé- siié Demyitenaeie met eene dubbele breuk aan den rechterarm, eer.c diepe wonde aar het hoofd eri erge kneuzingen op hei lichaam Na verzor ging door een geneesheer, werden alle drie naar hunne woning vervoard. Antwerpen. Vrouw levend verbrand Zaterdag avond, wierp vrouw M. B. Schip- perstraat, eene lamp om, Welk; zij op eene kas geplaatst had. De lamp ontplofte en hel vuur «luclae zich aan de klcetleren der ongelukkige vrouw. Deze werd erg verbrand, haren locs'.and is hopeloos. De i7jarige wielrijder Ferd. Kremer, wonand te Etterbeek, werd zaterdag avond, tond 9 1/2 u e, aan dtn hoek van den Elsene steenweg en de Vredi'.straai aangereden door cone zeer snel aanrijdende avuömcibitl. Met zijne machicn vei- dween Kremftr onder het voeriuig en werd door voorbijgangers opgenomen met gebroken sche- del, eene orge wonde aan het hoofd en het li chaam inneiiijk en uiteilijk gekneusd. Dc chauffeur was in dolle vaart heengereden, dc.ch getuigen konden zijn nummer opnemen. 1 Denzelfden avond werd M. Dubois, hulp- apotheker, uonend in de Regencies'raat, arn den hoek dier straat aangereden door een t;.xi van fcj'-Gillis cn erg gewond aau hoofd, beenen en voel. Hij klaagt over inwendigs pijnen. Mme Moular ging maandag lange de An- spachiaan, te Biussel, haar 5jarig zoontje bij de hand leidende.. Op cic hoogte ïder Brouckere- plaats, liep eensklaps het kind over de straat. Doch het werd gevat door een taximeter en op een zekeren afstand voortgesleept. De jonge ge kwetste werd naar het St Janshospitaal overge bracht. VROUWELIJKE BANDIETEN Eenige dagen geleden werd te Peyzin, uit de Rhóne het lijk opgehaald van ze keren Arthur Pinabel, deze was ver moord, uitgeplunderd en dan in het wa ter geworpen geworden. De policie heeft thans twee vrouwen aangehouden. Deze zouden aan eene an dere vrouw verklaard hebben, dat zij samen de misdaad gepleegd hadden. AKELIGE ONTDEKKING Uit d' Serre, werd maandag een zak opgetrokken te Crecy (Frankrijk), waar in men het in stuiken gesneden lijk vond van vtouw Copin, welke sinds een zestal weken verdwenen was. Haar ech - genoot, een handelsreiziger, was reeds voor deze zaak in voonoopige hechtenis genomen. Men heeft ook zekeren Foulon aange houden, die, dronken zijnde, verklaard had Copin geholpen te hebben om de stukken in den zak te steken. LONDEN. Werkliede? bezig met de afbraak van een oud huis, ontdekten eene overgroote vaas welke duizende goudstukken be vatte. Kortnadien vonden zij een ander met de monogram van Keizer Vespasianus, en heelenal vol goudstukken. De waarde der vondst is geschat op ongeveer 6 millioen. VREESELIJKE BRANDRAMP IN AMERIKA. Zaterdag is brand ontstaan in J een groot fabriek van Celluloia te New-York. Op den oogenblik dat het vuur ont stond, bevonden zich i5oo werklieden in 't fabriek, deze waren meest op de g of 10 verdi ping, en vooraleer den alarm kon gegeven worden, waren al de trappen verbrand. Daardoor werd de vlucht der werklie den afgesneden. Men denkt dat er ongeveer 500 dooden zullen zijn. Vele vrouwen sprongen uit de hoogste verdieping in de reddingsnetten, maar deze scheurden, en de ongelukki- gen werden verpletterd. Andere klampten zich vast aan de elektrieke draden, en werden doodge- bliksemd. De schade bedraagt verscheidene mil- lioenen dollars. FRANKRIJK, Zaterdag morgend, werd Grand, ple ger van zoovele moorden en misdaden en vooral van de kleine Clementina Fou- cher, het hoofd afgeslagen. Het schavot werd op drie meters van het gevang op geslagen. De veroordeelde werd om 5 1/2 ure naar het schavot geleid. De almoezenier stapte aan zijne rechterzijde. Grand heeft zich heel moedig gedragen en er hadden geene incidenten plaats. Na de uitvoering werd het lijk naar het kerkhof en van daar naar de Hoogeschool gebracht. EEN DORP IN BRAND. Het dorp Berescheid, nabij Schneiden, Duitschland, staat in brand. Negen hui zen en eene kapel zijn reeds in asch ge legd. Daar er geen water voorhanden is, is geheel het dorp bedreigd. Eene vlucht met elf passagiers. De vlieger Breguet heeft Donderdag, op het vliegveld van Brayelles, nabij Dowaai (Frankrijk), een meesterstuk ver richt hij heeft met zijnen tweedekker t-en luchtreisje ondernomen met niet minder dan elf passagiers. Dat kan tel len. Eene kerk door den bliksem verniel». Een vreeselijk onweer heeft Dinsdag nacht in het noorden van het groother togdom Luxemburg gewoed. De bliksem viel op de kerk van Trois-Vierges, doch de brand die volgde, kon spoedig uitge doofd worden. Gedurende denzelfden nacht viel de bliksem op de kerk van Bas Bellain. De toren stond weldra gansch in vuur en de brand tastte reeds de kerk aan. Men snelde spoedig ter hulp en kon nog een deel van 't gebouw redden. De schade wordt op 25.000 fr. geschat. van Volksvertegenwoordigers Zitting van Dijnsdag 28 Maart 1011. Daoorde Vraag om uitlegging tot verbetering van den toestand der Staatswerklieden. De heer DAENS, Vroeger, wanneer men niet in geld betaalde, hadden de Werklieden nooit te kort. Dat werd mij bevestigd door een Pater Jezuïet, een Rector. En nu Nu gaat het gansch anders. Thans kan de arbei der niet meer voorzien in de behoeften van zijn gezin. In 1904 haalde mijn broeder Priester Dacns hier aan wat een arbeidersgezin volstrekt noodig heeft per week om kunnen leven. Veroorlooft mij, het u nogmaals in hei in* nering te brengen. Ziehier Huishuur 2,00 Licht 0,20 Kolen, 50 kilo 1,40 Aardappels, 18 kik aan 7 centiemen 1,26 Brood, 21 kiio, 24 centiemen per kilo 5,04 Koffie, 500 grammen, 0,90 Suikerij, 500 grammen, 0,15 Koffiemelk, 3 pinten en half 0,35 Botei-Margarina, 1/2 kilo aan 1,92 de kilo 0,96 Vet, 1/2 kilo, aan 1,80 de kilo 0,90 21 pimen botermelk, aan 0,02 de pint, 0,42 Bloem, 1 kilo, 0,30 Rijst, 1/2 kilo, aan 0,36 de kilo 0 18 Zout, 1 kilo, 0,07 Groensels, aan 0,50 per week, 0,50 Vermisel, 250 grammen 0,12 Zeep, 1 kilo 0,40 Waschpoeder, 500 grammen, 0,40 ZondagnoenmaalVleesch, 750 gram. 1 20 Onderhoud voor kleederen en meubelen 1,50 Tabak en baard 0,20 Vakvereeniging 0,15 Ziekenbond 0,15 Is te samen fr. 18.75 Hoe wilt gij dat de Werkman, met zijn karig loon, in dat alles kan voorzien, hoe wilt ge dat hij een cent over hebbe voor de genoegens des levens? Hoe wilt gij dat hij een talrijke Familie verlange. Onlangs nog stond het schoon gedrukt in Het Recht, van advokaat Plancquaert: Is het te verwonderen, dat zij met schrik de geboorte van een kind te gemoet zien Neen, heeien Katholieken, niet zij, die het Malthusia nisme aanpreeken zijn de grootste schuldigen, maar gij, Katholieken, die de Hongerloonen behoudt en de Familie- loonen tegenwerkt (De heer Anseele valt in de rede). Loochent toch nooit de christene liefde. Wij hebben eenen Pater Damiaan, dien grooten menschenvriendonz* Gasthuizen dragen allen de namen van Heiligen en ik ken nog geen enkel Gasthuis dat de naam van eenen Socialist draagt. De 'ïeer Anseele. Omdat het allen arme lieden zijn. De heer Daens Mijne herren, wijlen mijn vriend De Backer zegdeWij hebben bewezen door onzen strijd dat wij welstand willen voor het Volk omdat de welstand in 't algemeen moet komen van onder naar bo ven. En mijn geliefde broeder, Priester Daens, voegde er deze schoone woorden bijDe Werkman moet vrij en welvarend zijn, en er kan rust noch vrede zijn in de Maatschappij, zoolang hij niet menschelijk en betamelijk kan leven door zijnen arbeid. En wie zou zoo ie's durven afkeuren Min moe' ook stekeblind zijn om te loochenen dat de k'eine Staatsbedienden te weinig winnen dat hun lot moet verbe'erd worden. Men heeft ons verbetering beloofd, doch zij komt zoo Dat wist ik niet... 't Was Goor Dompelmans die bij uw jongen was. Ik heb u gezeid dat Goor niet meer 6troopt se dert zijn huwelijk en ik houd er aan u te zeggen, te zweren op de doorboorde borst ran myn kind, dat hjj het niet was Ge liegtzei de Rechter barsch, dom 1 Wards Moederke stak den gekromden rug recht. Een oogenblik flikkerde haar moegeblikt oog/Zij stak heure hand uit, heure vereelte hand met kromme, knoestige vingers en met bevende stem sprak zij Wat mensch zijt gij dan Ik zweer u op wat mo liefst is op de wereld en gij durft mij in 't aangezicht slingeren dat ik lieg Neen, ge zegt de waarheid niet Dat is 't zelfde gezeid met andere woorden G* liegtGe zegt de waarheid niet Trekt ge, ja of neen, die woorden ia Ver over de tafel heen stak zij haar mager li chaampje zij siste hem in 't gelaal en hare door ru wen arbeid afgesleten vingers bibberden onheilspel lend... De Veld wachter rukte het menschje zonder moeit* weer recht. Ge wilt niet zeggen wie de gezel was van uw jongen Trekt ge uw woorden in vroeg 't vrouwtje schamper. Was er haat, vijandschap tusschen hem en den Boschwachter Trekt gij uw woorden in Gij zult mij antwoordensprak de magistraat streng, zoo niet zal ik u wel weten te dwingen. De kinderlooze Moeder haalde misprijzend de schouders op en ging zich doodbedaard op een stoei nederzetten. Gij zijt een onbeleefde, kwalijk opgevoeddo Vrouw, wedervoer de Rechter op bijtenden, toon. Gij hebt uw zoon slecht opgekweekt: gy hebt nu uw straf... Ut denkt gc misschien dat hazen schieter^ fezanten steken, patrijzen en kwakkels vangen zot maar een eerlijk stieltje is Wards Moederke stond recht. Indien er geen wildeters waren, zei ze, er zouden geen wildstroopers zijnDe eenen zoowel als dt anderen handelen strijdig met de wet. Weet gij wit onze beste klanten warenRechters, Advokate», mannen van de Wet

De Werkman | 1911 | | pagina 2