i De Kamer Keukenboeken Pastoor Kneipp Twee oude Bewaarders EIjA W® Wllliwi, Kassé-Papier Begrooting der Gendarmerie Rusland-China. ▼an Volksvertegenwoordigers Eerste Communiebeeblekes Te bekomen op ons Bureel Maria van Brabant Belgische IVegociant De Boeren Tan Ooien, zeer vrolijk om lezen 1,25 De vrolijke lotgevallen van Don Quichot 1,50 langzaam, op looden voelen aangekropen, evenale eene schildpad. In April 1008, bekwamen we eindelijk 3 frank voor •nze Staatswerklieden en toen vroeg ik aan den heer Minister: Wat zult gij met de oude Werklieden doen? waarop hij antwoordde Voor hen ook is er vermeer dering noodig. Als ik weder vroeg of die vermeerdering lang zou achterblijven, klonk zijn antwoord Neen Eilaas, eilaas wij wach'en nog. Thans doe ik een beroep op u, heer Minister Laat u toch niet misleiden door sommige bestuurders. Gij zijt •en braaf man. Welnu, luister alleen naar de Ingeving van uw harte. De goede wil is er doch ge durft niet handelen, ge durft niet de krachtige middelen aanwenden waarvan de §roote Paus Leo XIII sprak ge durft zelfs in uwe nieuwe choolwet den toestand der Onderwijzers niet verbeteren; ge durft niet, omdat ge de rijken niet wilt treffen door be lastingen op den grooten overvloed, zooals op het inko men, klimmende belasting enz.; zonder zulke belastingen kan de toestand niet grondig verbeterd worden het zijn immers de rijken, de machtigen die moeten betalen. De Kardinaal van Mechelen, die zoo helder blikt in de toekomst, heeft u reeds gewezen op het gevaar der Hon- gerloonen die de ontvolking als nasleep heeftop het einde van het Congres te Mechelen sprak hij deze uit drukkelijke woorden Mijne Heeren, de ware geest van het Evangelie is de opoffering de liefde.de liefde tot den Evenmensch de heiligheid tot welke het Evangelie u roept, is de beteugeling eener ikzucht onder al hare vormen. Deze woorden sprak Mgr Mercier tot u, rijke Katholieken, die daar aanwezig waar'. Waarom geeft gij geen gevolg aan dien oproep Waarom schaft ge de Hongerloonen niet af Ach I ons leven is zoo kort, en toch gaat ge voort met het opeen- boopen van steeds aanzienlijkere fortuinen. Ik hoop dat de heer Minister een anderen weg zal op gaan en eindelijk voldoening schenken zal aan de ge gronde en rechtmatige eischen van zijn Volk dat zoo flink en zoo kloek arbeidt. Zoo zal hij een werk van vrede en van rechtvaardigheid stichten. 9,094,774,75 Voor 1911 Een vermindering van 253,803 50. Er zijn thans 7ii Officieren en 3519 Gendarmen. 95 Paarden voor de Officieren en 1749 voor de overige manschappen. In de Sekliën werd geklaa d 1° dat de Gendarms te veel gebruikt worden om mobilisatie en bewaking der verlofgangers 2° dat de ziekelijke dagen van de verlof dagen worden afgetrokken 3° dat de Gendarmen al te groote uitgaven moeten doen voor hunne uitrusting 4° dat zij op hun nachtronden de inwoners der platte- landsche Gemeenten moeien stooren voor hun handteeken. Daarop is geantwoord 1° Dat dit s'eeds in den dienst viel der Gendarmerie 2* dat de zaak welwillend onderzocht wordt3° dat de geleverde waren beterkoop zijn 4° dat die zaak der handteekens een einde gaat nemen. Verders is men ieverig aan 't werk voor de kas van Weduwen en Weezen, alsmede voor 't Pensioen der Gen darmen. Is 't waar Staan ze waarlijk vechtensgereed I Sedert lang is het een schimpen en een schampen aan de gren zen de jonge gasten van China zingen liêkes tegen de Russen, ja beginnen eigendommen te vernielen, terwijl de Kozakken oo Chineesch grondgebied rukken, en roepen voor niemand wij bukken... Het was zoo verre gekomen dat den Rus vrijdag liet weten Bijaldien den 28 Maart mij geen volle voldoening wordt gegeven, dan zal ik weten wat mij te doen staat. n_*»gBW En zonder groet vertrok ze en sloot zelfs d® deur ni«t achter zich V. 't Is nu onzeglijk treurig in het huizeken van Goor Dompelmans op den boord van 't Eekenbosch. Nog even zindelijk is de woning. Het haagje is ge schoren de wegelkens geraakt. Maar 't geluk is weg, geknakt als de knoddige lentebloem door den wilden adem van den wind. Dat nu de rozen geuren dat de groote madelieven fleuren in 't groen a er weiden Dat nu de nachtegaal ringt in 't mooie van zoele nachten en de leeuwerik hangt desdaags in 't vlekkeloos zwerkDat de kin dertjes nu zingen in reien in den Lindendreefdroef »n stil blijft het om en in het huizeken. Twee dagen na het verhoor op het Gemeentehuis werd Goor naar de Hoofdplaats van het Arrondisse ment geroepen en na eene lange ondervraging in echtenis genomep. Reeds driemaal heeft de kamer van inbeschuldi gingstelling die opsluiting bekrachtigd Goor is be schuldigd den Boschwachter neergeschoten te hebben. Alles slaat hem tegengetuigt tegen hem. Goor zegt dat het negen en half was als hij zijn moeitje verliet aan de andere zijde van 't woud. De oude Vrouw zegt dat het tien uren was of meer. Waarom beweert hij dat hij reeds op dat uur te huis was Als de Onderzoeksrechter aan Diktus vroegWie was bij Ward? Dan zei de wachter met stervende stem Ward Goor En een halve minuut nadien zei hij nogmaals in 't breken van 't hartGoo... GoorWardWaar Had hij de vraag van den Rechter begrepen Beweerde hij dat het Ward en Goor waren die hem in den nacht overvielen en hem afmaakten, nadat hy zijn leven duur had verkocht? 't Was waarschijnlijk. Dit getuigenis was verpletterend voor den armen man Algemeen aanzag men Goor als de dader en of schoon zijn misdrijf eenigszins werd verschoond om dat Diktus zijn gezel neervelde, toch werd hij zeer gelaakt en waren de Boeren van oordeel dat hy een ferme straf verdiende en krijgen zou. En, zooals het veel gaat, Vrouw en Kinderen, arme Vergadering van 14 Maart 1911. Ontwerp van wet tot wijziging van de Wet tot regeling van het Lager Onderwee. MEMORIE VAN TOELICHTING. (Vervolg) Sprekende volgens de nieuwe wet, zal men zeggen dat de Staat onderscheidenlijk tot den schoolbon zal bijdra gen voor 18 frank in de gemeenten met minder dan 5,000 inwoners, voor fr. 19,20 in de gemeenten van de 3d# reeks voor fr. 20,49 in de gemeenten van de 2* reeks; voor fr. 21,60 in de gemeenten van de le reeks, r Deze milde bijdrage van den Staat tot den schoolbon zal eene aanzienlijke vermindering van het aandeel der gemeente als onmiddelijk gevolg hebben. En de mildere tusschenkomst van de provincie zal tot denzelfden uitslag leiden. Trouwens, de provitcie zal voortaan, voor eiken leerling storten 3 frank in de gemeenten van de 4e reeks 3,20 frank in de gemeenten van de 3e reeks 3,40 frank In de gemeenten van de 2' reeks 3,60 frank in de gemeenten van de lst« reeks. Zoodat de bijdrage der gemeente zal beperkt zijn tot 9 frank per scholier in de gemeenten van de 4e reeks tot fr. 9,60 in de gemeenten van de 3a reeks tot fr. (0,20 in de gemeenten van de 2* reeks tot fr. 10,80 in de ge meenten van de l,u reeks. Zoo het dus waar is, dat de gemeente voortaan zal {die nen bij te dragen tot den schoolbon voor al de kinderen van 6 tot 14 jaar, is het tevens onbetwistbaar dat de nieuwe geldelijke hulp welke haar verstrekt zal worden door de provincie en vooral door den Staat, feitelijk de vermeerdering der gezamenlijke schoolkosten zal beper ken tot een minimum dat geenszins overdreven is. En deze lichte vermeerdering van kosten zal, in som- nvge gevallen, meer schijnbaar dan werkelijk zijn, zoo men op het oog houdt wat men overigens behoort te doen dat het algemeen gemaakt en verbeterd onder- ijs later aan de gemeente oneindig meer zal opbren en dan het zal gekost hebben vermindering van de uitga ven voor de openbare weldadigheid, meerdere bekwaam heid van de voortbrengingskrachten, waarschijnlijkheid v n een grooteren huishoudkundigen bloei, en buiten die huishoudkundige voordeelen. die hier maar als voorbeeld zijn aangehaald, wat al de zedelijke voordeelen die door eene meer verzorgde opvoeding vermenigvuldigd wordenI Overigens, heeft het gemeentelijk gezin evenals het huisgezin maatschappelijke plichten te vervullen, waar aan het zich niet msg onttrekken, en onder deze is de vorming zijner kinderen stellig een der meest gebiedende. Zoo het billijk is dat de nieuwe schoolinrichting niet tot eene overdreven verzwaring van de lasten der gemeente leide, toch dient belet dat de gemeenten de mildere bijdrage van Staat en Provincie zouden te baat nemen om haar huidig aandeel in de kosten van den gewonen dienst van het onderwijs »e verminderen. Het ontwerp van wet, dat vooral s'rekt tot uitbreiding van het lager onderwijs en dat al de beschikbare middelen daaraan worden gewijd, voorziet verplichting voor de gemeenten om op hare schoolbegrooting het bedrag te handhaven van de gemiddelde kredieten welke gedurende de 3 jongste jaren daartoe waren bestemd De gemeenten worden aanzocht meer te doen minder mogen zij niet doen. Te bekomen in ons Bureel te beginnen van 1,50 voor 25, enz. in 'i goud gedrukt, te beginnen van 2,25 de 25, enz. enz. alsook Kerkboeken en Paternosters. ERFENISWETBOEKJE voor Burger en Boer, of Mijne rechten ®n plichten in zake van Erfopvolgingen 1,00 DE VERST NDIGE HOVENIER, handboek voor den Landbouwer. 1,00 Leven van GENOVEV van BRABANT, huisvrouw van den doorluchtigen Palatyn Sifridus. 1,00 wonderschoon historiek dramatiek Verhaal 0,40 De nieuwe 'IVoost der Armen of onwaardeerbare schat van lichte en Souvereine Rerr.e- difin tegen verscheidene Ziekten. Wonden, Gezwellen en andere kwalen van 't menschelijk lichaam. 0,75 of tafel van rekeningen, zeer dienstig voor Koopmans, \V inkeliers, enz 1,50 Geschiedenis van ROBRECHT DEN DUIVEL of de Kunst oin het gezelschap met allerhande Toover toeren te vermaken. 0,75 I zijn wonderbaar leven en de manier om te verkloeken en te genezen door het water. Franco thuis 0,70 Geschiedenis van het GEBOCHELD TsdE A.3ST1SI EKEN en van de zes broeders van den Barbier. 0,50 BOEKWERKEN AAN 1,50 DE ROODE NOTRIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden Jan Clerker, door Silvain Van der Gucht, met vele platen, een zeer schoon Boekdeel. HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriften, vooral diensiig voor huishouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch HANDBOEK VOOR LIJDENDE, of genezing zonder Geneesheer, door Rector Van den Bosch. Krik. Krak, mijn oude Vriend, nu is hij, hij ès nu. Krak Wie Krak, wat? Krik. Donsj den Donsj dio ons zooveel kwaad gedaan heelt, hij cn zijn Broêr. Krak En wat is er at Krik. Nu is hij de gaten uit, voor goed, 't is amen en uit met zijnen am bras. Krak. Ge denkt dat Krik. Ik ben er zeker af, Krak, de rapo's mogen uitsteken. Krak. Maar, meester Krik, hij komt naar huis, den 2 April. Krik. Pas-de-toe. Krak. Het staat in zijn gazetten, den 2 April komt hij terug ze gaan hem alhalen aan de Statie, ge zult weer een Volk zien, 't Lokaal inde Lange Zoutstraat zal wederom 't VoJk niet kunnen slikken. Krik. Mijn goeden Krak, g'en zijt er niet, den Bien Public... Krak. Van Gent Krik. - Just, die zijn kajevans heeft te Sleydinge, 't is immers in de Gebuurre. Krak. En wat is er af Krik. Ge gaat het hooren die groote Katholieke gazet schreef vrijdag, ge ziet, ik noem den datum. Krak. En wat schreef ze Krik. Dat op order van den Dokteur uit 't Water gesticht, aan Volksvertegenwoordiger Daens nog drie weken rust is voorgeschreven. Krak. Hij moet dus hervallen zijn, want al zijn mannen zeggen dat hij Zondag 2 April terugkomt. Kr k. Toegeslagen of niet, Kra':ik zeg 3 weken daar al zijn, nog 3 weken is 6 Krak. Maar de berichten? Krik. Dat zijn protocollen, K ak, om de koeragie te lappen van hem en van zijn mannen luistert Krak, hij zal weerom keeren naar Aalst, als lijk, en daarmeê zullen wij verlost zijn van die i'ommokraten. Krak. Ge peist dat Krik. Is 't niet gelijk ik zeg Krak. Och, arme vriend Krik, hoe kunt gij u zoo bedriegen Ziet ge niet dat die Partij gedurig sterker wordt Krik. In Aalst ja, door de bijzondere werking. Krak. Overal, overal, overal komt een nieuw leven te Gent, te Kortrijk, te Dendermonde, te Brugge, het zal komen gelijk De Backer en Priester Daens altijd zegden. Krik. Wat zegden ze Krak. Dat die kleine Partij de Partij van balans of beslissing zal worden in de Kamer 3 i 4 man en 'tis zoo... Priester Daens verklaarde het gedurig en al zijn woorden vallen uitStemrecht van 't Volk, Evenredigheid, Leerplicht, Familieloon... 't Gaat er naartoe. (Ze klappen voort.) Het spaarzame Keukenboek door Caudelier: Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen 4,00 Kleine Cauderlier, 1,00 Gebakken en Confituren, door Cauderlier 2,00 De Belgische Keukenboek 1,00 Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Bur ger door Mme Goemans-Buys o,5o Beproefde voorschriften voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige warme eii koude Dranken 1,00 Nieuwe uitgaaf met talrijke plaatjes aan 10 c. .'li schoon effene bladen aan 32 centiemen den kilo vermindering per 10 kilo en meer. BEENHOUWERSPAPIER schoon en kloek, zeer fijn aan o,5o c. den kilo extra aan 60 centiemen EMBALLEERPAPIER 0,10 c. per meter, 0,50 c. den kilo SCHRIJFGERIEF Pennen Potlooden Inkt Postpapier en Enveloppen in allen aard. Zichtkaarten en Fantaisiekaarten

De Werkman | 1911 | | pagina 3