M. Woeste en de Klein Staatsbedienden' Openingskoersen Kassé-Papier Te bekomen op ons Bureel Maria van Brabant Be Belgische ,\egociant Aalsterschen Velodroom Zondag 16 April, (Pascben) om 2 1/2 ure namiddag, buitengewone 2000 prijzen. Om iets te bekomen van de Ministers, men moet kloppen en blijven kloppen. Hoeveel jaren hebben Priester DAENS en Advokaat DE BACKER niet moeten pleiten in de Kamer, om die 9 eens daags voor de oude Werklieden te krijgen! En nu gaat het voor de Mijnwerkers 1 fr. daags worden. Smid LAMBRECHT, die koene Volksheld, elk weet hoe hij in Artikels en op Meetingen hamerde dat 't vuur er uitsprong, voor Volks verheffing en deftig Broodgewin. Zoolang zij in de Kamer zetelden, Priester Daens en advokaat De Backer, verdedigden zij kleine Burgers en Kleine Landbouwers, maar deden bijzonder uitschijnen dat de Staat het vooroeeld moet geven van deftige» Familieloon aan zijn klein Bedienden. Wij lezen in het Le ven van Priester Daens het volgende De bijzonderste Redevoeringen van Priester Daens, in zittijden 1902, 1903,1904 waren voor de verbeteringen van het Lot der Werklieden en klein Bedienden, voor de Reizende Werklieden de Ministers van Spoorwegen moesten harde waarheden hooren uit zijnen mond in hertroerende woorden beschreef hij het lijden der Arbei ders en klein Bedienden, slachtoffers van Hongerloonen ik doe hierin ook mijn beste, maar mijn Broeder, die veel geleerder was en veel welsprekender, als hij van de arme luderlingen sprak, van de Landbouwers, van de Men- schen die naar Frankrijk moesten of naar de Koolputten of naar de Gaz-Fabrieken en de groote Werken, hij kon het zoo aandoenlijk dat de lezing zijner Redevoeringen tranen ontrukte, zelfs aan kloek mansvolk. In April 1908 is het Minimum van 3 fr. daags in Staatsdienst toegestaan; Ik wenschtte Minister Helleputte geluk en kreeg van hem de belofte dat zonder uitstel aan de andere Bedien den zou opslag gegeven worden. In Miart 1911, die zaak is zeer weinig ge vorderd; Minister de Broqueville heeft aan de Postboden gedacht er wordt hem bij interpel latie gevraagd de belofte van Minister Helle- putte te volbrengen mijn gedacht is Dat eenige (3 of 4 is genoeg) Katholieke Volksvertegen woordigers spreken voor de klein Bedienden en de zaak is gewonnen. Ge moet dat van nabij zien in de Kamer, in de Ministeriën, geliefde menschen de Minister van Financiën schiet niet geerne afhij trekt tegen zoolang hij kan, maar als de vraag ge steund is door eenige Katholieken, dan moet hij toegeven. En wat zagen wij gebeuren in de Kamer Al de Katholieken bleven stom als standbeel den, M. Woeste alleen stond recht, sprak tegen de klein Bedienden, en door zijne schuld zullen de oudere Bedienden van 10 a 20 a 3o jaren aan hun mager loon blijven de zaak der Pen sioenen moet nog komen, in mijn Interpellatie der maand Meimaar reeds heeft M; Woeste het Vonnis der Gepensionneerden uitgesproken. op mijn stokje voort, om hem zonder groet of knik te zien voorbijrijden, om hem tegen te grijnzen, om hem mijn haat en mijn mizerie in t aangezicht te werpen. Eenigszins den jongen opbeuren, zijn hart kneden dat kon 't oude vrouwken welmaar de wroeging van zijn geweten stillen, de stem smoren van bitter verwijt die immer klonk in zijn binnenste de spoken verwijderen die somber zweelden om hem heen, dat kon ze niet. Neen, dat kon ze niet Maai 't kwaad eventjes helpen herstellen, tranen drogen, heul en troost brengen waar een bedroefde vrouw en kleine kindertjes scheiden, dat kon ze en dat deed ze... Op een middag was ze naar de Pastorij gegaan. De meid leidde haar in het spreekkamertje. Als de ouwe Geestelijke binnentrad zeeg Wantje, volgens een landelijk gebruik, op de knieën. De Pries ter zegende. Zij stond op en lei tien vijffrankstukken in de nand van den Pastoor. Van een onbekende, zei ze, voor Berdijntje en haar kinderkensGoor is onschuldig. Ik ken den... plichtige Ze keerde zich af met een traan in ieder oog en met trage stapkes ging ze, biddend heur paternoster. De Priester keek haar na tot ze om den hoek van 't kerkhof verdween en het vergeef ons onze schul den al over den langen muur hem nog in de ooren klonk. Hij sloot de deur en zeiDat is 't berouwAlles zal zich nog ten goede schikken VII. Goor was tot vijftien jaar dwangarbeid veroor deeld De Onderzoeksrechter had tegen den armen on schuldige zooveel ontegensprekelijke bewijzen van plichtigneid opeengestapeld, dat de Advokaat er zelf door verbijsterd was en een groote domheid beging hij pleitte verzachtende omstandigheden. Wel kreet Goor op alle tonen dat hij onnoozel was 't hielp niet. Hij werd verwezen. Een kloeke verdedigster was Wantje Zepelmans geweest. Niet noodig, zei ze tot den Voorzitter die zich verschoonde omdat hij haar had doen dagvaardenik houd niet van al die komplimenten. Ik ben er en zal mijn getuigenis alleggen. Wat moet ge van mij we.en? De zaak was nogtans zoo klaar cn zoo nood zakelijk Onderzoeken of de dagloonen in Staatsdienst als ook de jaarwedden der ondergeschikte Bedienden voldoende zijn voor het Leven en het onderhoud eener Familie j Zelfs van dit Onderzoek wilde M. Woeste niet. Is 't niet grouwe- lijk Met drogreden, met andere niets komt M. Woeste voor den dag: Er is al veel gedaan! Vroeger deden de Liberalen min Waar zal men het geld halen Vroeger ging het nog slechter.. Ja, vroeger had men nog meer Hongerloonen dan nu doch zegde Paus Leo niet in zijnen Wereldbrief, dat de Arbeiders hun aandeel vra gen van de algemeene welvaart: i° Voor hun Familie: 20 tot bloei van Handel en Nijverheid. De Liberalen aan 't hoofd zijndededen nog min. Ware het nog zoo, weet M. Woeste niet dat een nieuwen Tijd aangebroken is voor de werkende wereld, die eindelijk een deel Stemrecht heeft? WAAR ZAL MEN 'T GELD HALEN Nooii stelt M. Woeste die vraag, als er spraak is van prachtuitgaven, van hooge vette Jaar wedden van 12 h 20, ja 40,000 fr.van vette Pensioenen aan rijke Menschen Men kan 'tGeld halen waar het in grooten overvloed ligt. Zegt, geëerde Landgenoten, riep ik niet met recht en rede in de Kamer dat M. Woeste de grootste Volkshater is van ons Land Toont hij dit niet in alles? Heeft hij, de gekozen van Vlaan deren, ooit iets anders gedaan dan de Vlaam» sche Taal bestreden Heeft hij ooit voor den Vlaamschen Landbouw, voor Hop, Vlas, Kool zaad, voor vermindering van Grondlasten éen woord gesproken Heeft hij ooit een goedher- tige oogslag gejongd aan de Franschmans, de Steenbakkers, de Aardbewerkers Als Advokaat De Backer de kiezing vroeg op 3den Zondag, vermits Sinxen op den vierden viel, wat deed M. Woeste Hij deed den 5den Zondag nemen. En zoo is 't in alles. Priester Daens schreef het het zoo uitdruk kelijk M. Woeste is een man van groot talent en zijn wil is almachtig; in de Katholieke Partij elk is benauwd van hem; want hij is bekwaam gansch de Katholieke Partij te verwoesten en te vernielen; het kwaad dat M. Woeste aan den Godsdienst heeft gedaan, is onberekenbaar. Wat zien wij met het Ontwerp van nieuwe Schoolwet Als men naar de Democraten wil luisteren, het kan de beste Schoolwet worden van Europa. Een bijzondere vraag is de Hongerloonen weg te nemen uit Staatsonderwijs. Te Brussel vergaderen 30 Katholieke Volks vertegenwoordigers voor dit inzicht. Het Ka tholiek Handelsblad van Antwerpen schrijft alsvolgt De toestand onzer Onderwijzers op den Buiten en in de Steden van derden en vierden rang is on houdbaar gewordenen spoedig, neen onmidde- lijk moeten die Hongerloonen verdwijnen. En M. Woeste verklaart en roept uitIk zie geen Hongerloonen in Staatsonder wijs. Wreedaardig, schandelijk, misdadig woord En 't ergste van alIn de Katholieke Partij niemand durft hem tegenspreken in de Kamer al de Katholieken zwijgen, ook M. De Sadeleer en M. Moyersoen buiten de Kamer we zien dat M. Baron Lodewijk de Bethune, plaatsverv. Volksvertegenwoordiger, zich als Democraat uitgeven, achter hoek of kant tegen M. Woeste stoem- melen, maar in alle openbare Vergaderingen M. Woeste omhoog steken met zijn twee handen we zien alle Ka tholieke gazetten Mr Woeste ophemelen. Wat is er noodig, broodnoodig in ons Arrondissement? De Vrije Kristene Volksmacht uitbreiden en versterken. Pieter DAENS, Volksvertegenwoordiger. ERFENISWETBOEKJE voor Burger en Boer, of mijne rechten en plichten in zake van Erfopvolgingen DE VERSTANDIGE HOVENIER, handboek 'voor den Landbouwer. 1,00 wonderschoon historiek dramatiek Verhaal 0,40 De nieuwe Troost, der Armen of onwaardeerbare schat van lichte en Souvereine Reme- diën tegen verscheidene Ziekten, Wonden, Gezwellen en andere kwalen van 't menschelijk lichaam. 0,75 of tafel van rekeningen,zeer dienstig voor Koopmans, Winkeliers, enz 1,60 Geschiedenis van ROBRECHT DEN DUIVEL of de Kunst om het gezelschap met allerhande Toover- toeren te vermaken. 0,75 Leven van GEN0VEVA van BRABANT, huisvrouw van den doorluchtigen Palatijn Sifridus. 1,00 Koning Albrecht werd Zondag 36jaar... Inden vollen bloei van van zijn leven. Ik herinner mij nog levendig zijne korte samen spraak met mij, Vertegenwoordi ger der vrije Kristen Democraten. Hij luisterde aandachtig en wel willend... Gelukkige Koningen schreef Bisschop Fenelon, gelukkige Koningen die gaarne de waarheid aanhooren. En de KONINGIN Zij verblijft nog altijd in 't Zuiden... Moge zij frisch en gezond terugkeeren. Zou 't waar zijn dat er vrees is De Kardinaal Aartsbisschop van Mechelen is bijna hersteld van zijn Ottomobielramp... Wat voorbij is, bijt niet meer. T'AALST Dendermondschen steen» weg, in 't Huishouden van don Arbeider Gustaat Buisschaert, ACHT DOCHTERS, opvolgende Ko ningin Elisabeth is Meter geworden en heeft i5o fr. gezonden. En wie is in haar plaats geweest Het is den 9 Mei dat de PRESIDENT der Fransche Re publiek naar België's Hoofdstad komt. Het wezen der Brusselaars blinkt van nu af, als een hespe. Ze zullen loopen, als hazewinden om Fallières te zien, loöpt ge niet zoo hebt ge niet. De Burgemeesters van Brussel, Gent, Antwerpen en Luik, zijn te Parijs ontvangen als Prinsen, werden vet getrakteerd en mochten niets be talen. In de KAMER van België werd Dijnsdag 4 April VLAAMSCH gesproken door 2 Ministers en 5 Volksvertegenw.; en vroegertijd als de sinjoren Coremans, Gerrits of Jan De Laet wilden Vlaamsch spreken, al d'anüer Leden liepen weg, uit affront, 't Is de VOLKSMACHT die dè VOLKSTAAL verheft. Het BEROEPSHOF van Luik heeft gevonnisd dat M. Demblon niet meer te Luik woont, maar te Brus sel... En hij is Gemeenteraadsheer en Volksvertegen woordiger van Luik. Socialist VAN LANGEN- DONCK zal men nu in Leuven niet meer terugzien. IN SPANJE deet Koning Alfons een omreis opzijn Keizers Karei en te Sevilla vond hij het Postbureel afgrijslijk vuil, daarbij als een verlatene schuur, dat de Ratten aan de Brieven en Gazetten ^kwamen knagen. De Koning trok oogen als kanonballen. In SPANJE is 't Mi nisterie abasso voor de zaak- Ferrer. Te REIMS die oude Fransche Arrondissements-Hoofdstad (110 dui zend zielen) vermaard door hare vermaarde Biblio theek van 60,000 Boeken en 6000 handschriften; in 360 werd er het Kristendom ingevoerd, en in 1870 had Mac-Mahon er zijn hoofdkwartier, nu zijn te Reims 60 Gulden Bruiloften gevierd op éen dag in d'Hoofd- kerk was plechtige Mis en Aanspraak door den Aarts bisschop, daarna ontvangst op 't Stadhuis 't moet laisterlijk geweest zijn. GENT. Schoone spreuken die te lezen staan op een Gebouw nabij de Vrijdagmarkt Er bestant maar éen geluk DE PLICHT. Een troost DE ARBEID. Eén genot HET SCHOONE. Die het leven nutteloos doorbrengtleidt een Planten leven. Wie zorgt op tijd, toont wijs beleid, Strijdt schenkt leven DE VOLKSWIL voor April was oprecht goed en schoon al de N" zijn uitverkochtGent komt te laat met zijne vraag voor 100 n". Laat ons allen die gazet der jonge Demokraten helpen en steunen een nr kost twee centiemen éen Ab. per jaar 50 c.; 100 nr' voor Propaganda zijn te bekomen aan 1 fr. 5o. De Volks wil wordt een gioote macht voor de Partij. schoon effene bladen aan 32 centiemen den kilo vermindering per 10 kilo en meer. BEENHOUWERSPAPIER schoon en kloek, zeer fijn aan o,5o c. den kilo extra aan 60 centiemen EMBALLEERPAPIER o,io c. per meter, 0,50 c. den kilo SCHRIJFGERIEF - Pennen Potlooden Inkt Postpapier en Enveloppen in allen aard. Zichtkaarten en Fantaisiekaarten

De Werkman | 1911 | | pagina 3