m l Wisius en Marcus m top N" 2015 22 April 1911 Aalst verheerlijkt Een Kind dat bidt Het Gemeentehuis van Schaarbeek afgebrand. De oude Denderbode 18as"u,is overge- de iijke - --1 kennen'Ma* Defer -v® jm ABONNEMENTSPRIJS: j| voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Men schryft in op alle tijdstippen des jaars. j| P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 39stcJ AARGANG. Aalst is geschandvlekt door al de Fransche Uithangborden aan de Statie, door de talrijke kemels vin straten, nieuwe gebouwen, mod derpoelen, Ponte di Sispiri, konkers onder den ijzerenweg, Hongerloonen aan Cham petters en Stadswerklieden ja maai Aalst verheerlijkt door de boekwerken der Gebroe ders BAUWENS het spijt me de bloemle zing van Pater Bauwens niet vroeger gekend te hebben te Sleydinge had een der Kuur- gasten het derde deel in de speelzaal gelegd dit Boek is een Bibliotheek de rijkdom en de schoonheid onzer Taal is er in opgehel derd door de beste stukken der Schrijvers en Dichters sedert de jaren 1300 tot heden- En over het werk van Dokter Bauwens Nederlandsch Woordenboek der Geneeskunde schrijft Professor Dokter Burger van Amsterdam Als de Aalstenaar Dr Bauwens zijn werk kan voltrekken, zijn REUZENWERK; (in Littré en Gilbert worden enkel 45,000 artikels besprokenBauwens rekent op een 60,000men behoeft slechts een der reeds verschenen afleveringen door te zien, om een indruk te krijgen van de schatten die in deze beide lijvige boekdeelen zullen worden bijeengebracht. Moge het den Aalsterschen Ge leerden gegeven zijn den kroonsteen te plaatsen op den Tempel, waarvan thans de muren uit den grond komen schieten. Aalst VERHEERLIJKT door den Valerius De Saede- leer, natuurschildermeer en meer wordt de aandacht op hem gevestigd in zijn Vaderland, terwijl het Duitsch rijk zijne kunststukken zoo hoog schat, dat ze weergegeven worden in kleurdruk om in de sa'.ons te prijken. Aalst VERHEERLIJKT en verrijkt door een VELO- DROM, buiten de Gentsche Poortmen sprak ervan sedert verscheide maanden doch niemand dacht de in richting zoo grootsch en zoo prachtigEvergem is er een kind tegen en de groote Steden zullen ons dien Velo- drom benijden. Eere en dank aan de Burgers die er hun vernuft en hunne vlijt hebben ingerichtOok was de toeloop ontzachlijk, elk bewonderde de inrichting en de goede ordeop éen maa'heeft de Velodrom een alge- meene vermaardheid gekend het is een eer voor Aalst en een aanhoudend leven voor de Gentsche Poort. Waarlijk zoo komt AALST VOORWAARTS door een vrije Volksmachtin Frankrijken Duitschland zijn vele Burgemeesters en Schepenen mannen die tusschen 't werkende Volk loopen en 't gaat er niet te slechter om het Geld geeft niet altijd iever en verstand meer dan eens verheft het Geld vergulde Ezels, bij 't Geld is Ge wilt niet zeggen wie bij uw jongen was 1 Het was Goor Dompelmans nietDie man is on schuldig En die liet anders zeggen... gevloekt En ze ging met trage stapkes heen. Maar wat kon het getuigenis van de ouwe moeder van Ward tegen de geleerde en kundige beredenee ringen van den Onderzoeksrechter, tegen de strenge bewijsvoering van het openbaar Ministerie, tegen de onuitlegbare fout van den jongen, onhandigen verde diger. De Jury gaf verzachtende omstandigheden en Goor ontsnapte aan de doodstraf. Sa-botHij komt er nog goedkoop van af, zei Andries De Reuze. Wat zullen ze nu zeggen, degenen die altijd beweerden dat Dompelmans onschuldig was Zal de bek nu toe blijven Och, 'tarme Berdijntje en haar kleine schaapjes; zei de goedige paehterse... Andrie-, wij zullen er een speldeken moeten aansteken... Te zienzei de Boer norsch. Zij toch zijn onschuldig Ja, zei Frans en Goor is het ook Dan hebben ze hem onplichtig veroordeeld Ja Wat praat, jongen, en op welken toon gij dat zegt Omdat ik er zeker van ben Zeker 1 Van Goors onschuld Ja, Vader. Sa-botIk kan het niet gelooven 't Is nochtans zóó En Vader, Moeder, 't weegt mij op het hart als een pletterende steen, zoo schrikkelijk dat ik het niet langer dragen kanZoolang Goor niet was veroor deeld zoelang ik dacht dat hij vrij zou komen was het mij nog als een hoop die me bleef, als een ster in doorgaans meest baatzucht. Moge Aalst daaraan denken in de aanstaande Gemeentekiezing. De Gentsche Poort is nu in leven door den Velodrom het zal daar de'n eenen koers zijn achter den anderen. Aalst, 35,000 zielen, met een eerlijke verstandige werk zame BevolkingAalst kan een Hoofdstad worden van aangenaam verblijf. De OSBROEK ligt geschilderd voor een VOLKSPARK doch hoe kan men aan een Volkspark denken, als dat klein Hoveken aaii de Statie moet be schermd zijn door een hooge puntige grilje In al d'an- der Steden, Bloemen en Planten en Boomen staan vrij en blij. En hierDoch men heeft altijd koeken voor zijn geld en van een policie die partijdig moet zijn en begint aan 900 fr. 's jaars, wat mag men daarvan verwachten Rubens-Kantate, Aalst Voorwaarts., de Velodrom zijn licht voor een betere toekomst... Een eerlijke Kieswet zou een Gemeenteraad leveren van echt Aalstersch bloed. Gaan wij in 1911 moeten stemmen onder de brigandage- wet van 30 jaar, 4 stemmen en 3 jaar verblijf... Zal de ziel van alst onder zulke dwingelandij kunn n bovenwellen? Gaat de vrije Bevolking van Aalst met de aanstaande Gemeentekiezing haar losrukken uit konkelfoes, kozijn tjeswinkel en lauw Bestuur I Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger. Een klein, klein kind dat zijn handjes vouwt en zijn oogskes omhoog slaateen klein kind dat begint te sta melen Vader, Moeder, dat begint te bidden Onze Va der die in de Hemelen zijt, is dat niet aandoenlijk, verhe ven schoon En het aanleeren van de Christelijke Leering Vaders en Moeders, als uw Kinders zich bereiden tot hun Eers'e Communie en thuis de lessen luidop leeren. zegt geniet in uw oprecht gemoedAl wat in dien Catechismus staat, is hoog verhevene, goede, noodzakelijke Leering. En nu willen Socialisten en Liberalen dat Gebed en die Leering bannen nit het Onderwijs. De Vlaamsche Libera len volgen hierin hunne Waalsche Partijgenoten ONZIJ DIG ONDERWIJS, niet meer bidden in de Scholen, den Catechi ,mus niet meer leeren I En waar zal men dan uit komen Hoe is het gesteld in de Provincie Henegauwen? Er zijn daar Gemeenten in welke de helft der kinderen ongedoopt blijven, in welke nog slechts 1/3 der huwe lijken voor de Kerk geschieden en 1/5 der Begrafenissen. Is 't niet verschrikkelijk Elk zijn spel en elk zijn goeste de onzijdige School mag er zijn voor wie ze lust; doch onder een Liberale Socialiste Meerderheid, ze zou verplichtend worden en alleen recht hebben cp hulpgeld. Liberalen en Socialisten, ge spreekt van Schooloorlog als het Wetsontwerp -Schollaert doorgaat... Er kan daar iets van zijn! doch een Wetsontwerp met onzijdige School zou een Schooloorlog doen ontstaan op leven en dood. Dit moet vermeden worden Elk zijn recht en elk zijn vrijheid aan eiken Huisvader vrije keus der School... Daarom een rechtveerdige Schoolwet, geen Partijwet, een Vaderlandsche Wet Dit betrachten wij, Democraten, met al de macht die wij in Kamer en Land bezitten. Daarop studeeren wij daarvoor zullen wij ons Kongres houden den 7 Mei, VAalst in 't LokaalLange Zoutstraat, ten 2 1/2 stipt. Ik wil een ware Volksvertegenwoordiger zijn spreken en stemmen in naam der Kristen Volkspartij, eerst in de Sektiën, daarna in de Kamer. Er is veel goeds in het Wetsontwerp Socialist Des róe heeft het rechtuit ver klaard de plicht is dus trachten te verbeteren wat moet en kan verbeterd worden, ten einde een Schoolwet te hebben die een lang en gelukkig leven kan hebben. Pieter Daens, Volksvertegenwoordiger. Men denkt aan kwaadwilligheid. Maandag avond is het Gemeentehuis van Schaarbeek heel en al door den brand vernield. Het was een prachtig gebouw in de Vlaamsch stijl over een twintigtal jaren gebouwd. De brand ontstond rond 7 1/4 's avonds, de pompiers spoedig aangekomen, lukten er in op weinigen tijd het vuur uit te dooven. Men vond liet zeer aardig dat brand kon ontstaan in een bureel die sinds zaterdag gesloten was. Men ont dekte weldra het geheim. Op den vloer lag een stuk van eene blaas, welke terpentijn of naphte ingehouden had. Rond 10 ure zag men opnieuw vlammen door het dak slaan aan den hoek der Verweestraat. Dit maal was het gevaar zeer groot, het vuur verspreid de zich op onrustwekkende wijze, en rond 10 1/2 stond heel den linkervleugel in brand. Eene stelling, welke voor de herstelling opgericht was, vatte ook vuur. De pompiers weder ter plaats, waren nu onmachtig. Een pompier, zekere De Winter, klom met eene lans op de ladder, eensklaps kreeg hij een zwaar stuk metaal op het hoofd, hij werd door den slag duizelig en stortte van Om 3 uren is de brand veel verminderd, doch van het prachtig gebouw, die ongeveer 3 millioen gekost heeft, blijft niets meer over. De schade is overgroot. Buiten het gebouw en meube len, zijn kostbare schilderijen, kunstwerken, archieven enz. verbrand Alles was niet verzekerd. Het schijnt dat de brand op drie plaatsen moet begon nen zijn. De laffe brandstichter moet goed zijn voorzor gen genomen hebben. is van al d'helsche duivels horzelskwaad op Rika uit ons Vdlks-Parlemont die op heer Woeste heeft durven zeeeen DAAROM MOET GE KRAWAT ZIJN I De oude DENDERBODE zou bijten en verslinden. Quia ditit? Die woorden zijn nog al kras maar we leven in een Eeuw van Vrijheid; ik kan ik de tong der Vrouwmenschen niet binden; ik kan ik aan eiken mond geen wacht van Pompiers of van Gendarms zetten en weet ge wat Rika mij tot ant- woord gaf Daens zegde ze onze Volksvertegenwoordiger; ik heb het woord van g'heel de wereld herhaald ge moest eens de Staatsbedienden hooren. Maar, Rika, Woeste is een oude hooggeplaatste man 1 Hij mag zoo hoog staan als 't venjel van ons Stad huis; non de-patat, ze spreken in de Kamer van de oude Staatsbe dienden verhooging van loon te geven was dat beloofd ja of neen Beloofd en gezworen, Rika. Ze spreken ook van de Pen sioenen te verhoogen Gelijk het zou moeten zijn, Rika ge zijt afge werkt of ziek, Rika, en ge krijgt een Honger-Pensioen! En 'ne Man die daar zetelt voor ons, in onzen naam, hij komt en hij maakt oppositie en al d'ander Katholieken zwijgen voor hem.. Awé, ze mogen met de kanons voor mijnen mond staan, ik zeg dat ge daarvoor krawat moet zijn en politieken brigan. Rika, Rika 1 Voor wie zou ik zwijgen Voor wie zou ik zwij gen.. Dat en zou geen plosj hebben in de Walen of in Frankrijk, de menschen hebben daar meer hert.. En weet ge wat ik zeg voor 't finaal Die met dien Woeste nog doen en voor hem stemmen, zijn lasj en slasj. En die hem omhoog steken, Rika Zijn zoo min te betrouwen en zoo min te achten als hunnen Woeste. Daarmeê zijn ze geprezen. "WISIUS. Dat is iets, hé, Marcus, op Brussel-Schaarbeek, 't nief groot Stadhuis afgebrand MARCUS. En zou 't er in ge steleen zijn Wisius. Ze willen 't hebben, Marcus, door 'ne Zot Marcus. ZotZotLotj me ge rust van die klodde, al die tegen woordig een groot schelmstuk uit steekt, wordt 'ne zotTe Neêrhas- selt die dobbele wreede laffe moord, de moordenaars .worden zot£ ver- kleerd. Wisius. 't Is waar, Marcus Marcus. Spijtig dat z'altijd zot verkleerd worden na hun schelmstuk Enons Oilstj, Wisius, 't herleeftAis ge dat Volk zaagt, Zondag. Wisius. Ha voor't Sport, de Velomannen vervullen alle banen en wegen. Marcus. Wisius, de Katholieke Congressisten hebben ook nog al Volk in ons Oilstj gebracht mondag en djjnsten- wisius. - Ja, maar wat staken er weinig Vlaggen uit, al hoewel het pressant gevraagd was Marcus. Bij 't Volk is de Neering, Wisius Wisius. Maar de Neering en Teering Marcus. Schijnt niet veel poef te verdienen. Wisius,. t Was meestal gereserveerd Volk, en dc Zittingen duurden

De Werkman | 1911 | | pagina 1