Rampen Misdaden-Ongelukken j Buitenland Houd u fier Meugelingen De doodrijders Crntoimstelling DaUrins Ule 0aebcleer Haar i'atouieloon Over M. Woeste Hij was hier maandag in d'Hoogmis en ik hoorde zeggen 't Is een kristelijk godsdienstig man 1 ja 't kan zijn Maai Hertog van Alba was ook godsdienstig, zelfs tertiaris, hij las alle dagen zijn Officie, en nogtans door zijne schuld is Noord-Nederland van de Moeder kerk afgescheiden hij was de man niet van zijnen tijd en bleef koppig in zijn Bewaardersschap. En zonder de Hoogeschool van Leuven waren de Zuider-Provinciën Gedicht van Pol de Mont Muziek van Lod. Mortelmans Houdt u fier en ziet niet omme, gij die kampt voor volk en recht wat uw tegenstanders brommen, zwaait de vuist en 't steunt 't gevecht Stout der wrake zwaard ontgloramen, hoog gezwaaid de vrije vaan t Houdt u fier en ziet niet omme, Hou en trou en 't moet wel gaanl Hou en trou en 't moet wel gaanl Houdt u recht, dan zijtgij mannen, houdt u vrij, dan zijt gij groot Gouden slaaschheid, trouw gebannen Uit des landes vrijen schoot, Vrije ziel wat kan u deren Vrij gemoed, wat kan daaraan Volk en vrijheid stout te weren, gaat uw weegs en blijft niet staan I gaat uw weegs en blijft niet staan Houdt u recht en ziet niet omme 't is der vaadren schoonste lied. Houdt u recht en ziet niet omme; Volk, vergeet die leuze niet Geen bespotter kan u schelen. Zet den dommen schreeuwer stom 1 en stond 't mes al op uw kelen, Houdt u recht en ziet niet om 1 houdt u recht en ziet niet om 1 ONGELUK Schaamt gij u niet, sprak de pastoor, zoo te drinken, Cristiaan Jawel, Pastoor, klonk 't antwoord, maar de menschen gelooven mij niet al mijn schaamterood kruipt in mijnen neus alleen. NIET ONGEZOND Pachter, pachter, sprak de dokter, wat gedachten, uwen verkenstal nevens uwe woonst te bouwen, er is niets zoo ongezond als dat. Wat, riep Nelis ongezond, 'k heb altijd de gezondste varkens der streek. GEEN GELUK Vriend. Zeg, Piet, liep uw examen goed af Piet. Wel jongen, ik heb tegenslag gehad de eerste vragen loste ik nog- tans zoo goed op Vriend. En... wat waren die vra gen? Piet. Wel, naam, geboorteplaats en ouderdom. OOK AL EEN MIDDEL Piet. Zeg Kobus, gij hebt uwen bril afgedaan Kobus. Ja, jongen, mijne schoon moeder is te huis, en gij weet dat ik die niet geerne zie. VERKEERD GEREDEN Piet Schotter, konijnen-handelaar, zat overlijd verkeerdelijk op den trein uit Yper naar Hazebroek, terwijl hij naar Meenen moest. Toen hij te Vlamertinghe aankwam, liep hij tot den machinist en riep stomme ezel, ziet ge niet waar ge rijdt met uwen trein GOED ANTWOORD 1 Meester. Thans gaan wij ever eene stof spreken, die uit het zeewater wordt gehaald Zeg eens, Milken, als uw vader 's mid dags te huis komt, wat doet hij Eten, meester. Heel goed. Maar als er geen zout genoeg in de soep is, wat doet hij dan De soeppot naar moeders hoofd werpen, meester. Voor Godes oog blijft niets geheim Bij cfhgen of bij nachten Hij ziet wat gij zoo even doet En hoort zelfs uw gedachten. I^affe moord te Hot legem. Zaterdag kwamen eenige dronken werklieden in de heri>erg van M. De Mulder, achter de Kerk, en sloegen het een en 't ander aan stukken. De genaamde Jan Van de Sande, bijgenaamd Jan Capote, oud 70 jaar, kwam daar voorbijgere den met een kruiwagen, en vroeg hun dat zij zouden uitscheiden. Nauwelijks had hij dit ge zegd, of een der wildemans nam zijnen stok en gaf er een geweldige slag mede op het hoofd van den armen man. Hij viel bewusteloos neder op dengrond.Spoedig werd de ongelukkige verzorgd en naar huis gedragen. Laat in den avond ver slechtte zijn toestand en Zondag morgend is hij overleden. Zondag morgend is het parket van Audenaarde ter plaats geweest. Een der gasten, zijnde de vermoedelijke dader, wonende in eene bijgelegen Gemeente, is aangehouden en opgesloten in het gevang van Audenaarde. Later werd een persoon, wonende op de Tas- sche, als vermoedelijke dader aangehouden. Btussel. -- Door een tram omgeworpen. Mevr. S. Dauchat, wonende in de Pierenstraat, 75, werd Zondag avond op de Zuidlaan door een tram omgeworpen. Het slachtoffer werd bui ten de riggels gesmeten, en erg gewond naar 't Hospitaal overgebracht. Ongeval in Terkamerenbosch De bak waarmeê op den Vijver het overzetten gedaan wordt, is zondag namiddag omgekanteld, wanneer er een veertigtal personen op zaten. Al de slachtoffers, behalve drie, kwamen er van af met een koud bad. Eene dame en twee kinderen die het bewustzijn verloren hadden, werden naar het koffiehuis overgebracht. Deze waren spoedig hersteld. Brand te Koekei berg Zaterdag middag is brand ontstaan in de fa briek van blikken doozen van Exterbille, op de Gemeenteplaats. Het vuur nam dadelijk eene groote uitbreiding; er was geen blusschen meer aan. Op een kwaartuur tijd, geleek de fabriek eene ware vuurpoel. Gansch de fabriek is ten gronde afgebrand. De schade is zeer groot. Een honderdtal werklieden zullen geruimen tijd zon der werk zijn. BOTSING Een erge botsing tusschen twee taxis had plaats maandag op ae Guldevlieslaan te Brussel. Tengevolge van den schok is een persoon, welke zich in een rijtuig bevond, met het hoofd in een venster gevallen, en is 'zeer erg gewond. Terwijl men het slachtoffer naar eene apotheek vervoerde, hebben de twee chauffeurs de vlucht genomen. H. Chatelain, 19 jaar, zaterdag per velo door de Vesaliusstraat te Brussel rijdend, werd door een auto-taxi omgeworpen. Hij werd ge wond aan het linkerbeen en den rechterpols. Zijn velo werd vernield. SCHAARBEEK. Vreeselijk ottomobielongeluk Twee kinderen, Pieter en Elisa V. 9 en 6 jaar, wonende Massauxstraat, wilden vrijdag namid dag de Konninginneplaats overloopen, toen zij omgeworpen werden door een automobiel. Bei den werden overreden. De ottomobiel stopte aanstonds en voerde de kinderen in eene apotheek. Hun toestand was zeer bedenkelijk. Het meisje is eenigen tijd later bezweken, zonder tot het bewustzijn teruggekeerd te zijn. Het knaapje ook is erg gesteld. Men kan oor- deelen over de droefheid der Ouders. M. Peulders, Zaakwaarnemer, Antwerpen, was maandag per open voituur uitgereden met zijne vrouw en drie kinderen. Op de steenweg kwam, in tegenovergestelde richting, een automobiel-camion, die tegen het rijtuig botste, deze vloog omver. De Familie Peulders vielen de een op de an der, maar werden gelukkiglijk niet gekwetst. De stoker van den ottomobiel en zijn schoon broeder, die nevens hem zat, werden erg ge wond, deze laatste lag bewusteloos, bloedde uit eene wonde aan 't hoofd en eenige oogenblikben later had hij eene bloedspuwing. Behendige schelmen M. Dumont, wonende steenweg van Charle roi, bevond zich zondag avond op het platform van een tram die van de Schaarbeeksche poort naar de Stephanieplaats rijdt. Aan de Poeiaert- plaats liet een 3ojarig persoon zich tegen hem aanbotsen. Naast hem bevond zich een ander persoon die 't zeilde deed, |daar de tram er aan den draai nogal wat schokte. Beiden sprongen alsdan at. Toen M. Dumont uitstapte, s'elde hij vast dat de twee schelmen hem ontlast hadden van gouden ketting en chronometer, ten waarde van 700 frank. BLOEDIG GEVECHT te Roeselare. Ter herberg van de weduwe Carol, in de Brua- nestiaat, gehucht Batavia, ontstond zondag avond ruzie. Een genaamde Casteleyn, 24 jaar oud, wonende Kumbekestraat, viel weldra, ge troffen door een doodelijken messteek, waarop de vechteis vluchtten. De gekwetste werd naar het hospitaal gebracht en ligt in stervensgevaar. Aarlen. Spoorwegongeval. De koopwarcntrcin van Schaerbeek naar Aar len, kwam Zaterdag avond in botsing met eenen anderen koopwarentrein. De locomotief en de fourgon, waarin zich de hoofdtreinwachter be vond, M. Hymans werden omgeworpen, De machinist en M. Hymans werden bijna gedood. Men nam hen op met erge wonden aan het hoofd, het gelaat en de beenen, en bracht hen naar de statie van Mont-Saint-Guibert, waar de noodige verzorging hem toegediend werd. De schade is zeergioot. Verscheidene troepen werklieden zijn aanstonds begonnen de fourgon en locomotief op te lichten. Tramongeluleken te Antwerpen In de Nationalestraat wilde de knaap Ed. Van Leur de straat overloopen, wanneer juist een tram kwam aangereden. De kleine werd overre den en den vost verpletterd. Op de Suikerrui wilde aene vrouw van Luxembourg, uit de tram springen alvorens deze stilhield. De vrouw viel en word zoo erg gekwetst dat men haar naar't Gc sthuis moest vervoeren. Virton Maneuverman gepletterd Een verschrikkelijk ongeluk greep in de statie van Veth-Bellefontaine, tegen Virton plaats. Zekeie Leon Duchene, die een koopwa rentrein deed, aan het inrichten was, viel op de ijzeren riggels. Een ganschc reeks wagons rolde over zijn lijf en vermorzelde hem letterlijk. Het lijk was verschrikkelijk om zien en gartsah onken nelijk. FRANKRIJK Vrijdag avond is de vlieger Delaque, van Betheny van eene hoogte van 100 meters gevallen. De ongelukkige werd erg aan het hoofd gekwetst, de borst ge pletterd en de beenen 'gebroken, fijnen toestand is hopeloos. In Coignières is vlieger Buyasson met zijn toestel ten gronde geworpen en op den slag gedood, LEVEND VERBRAND In het huis van M. Putois te Givry, ontstond brand. M. Putois, die ziek te bed lag, kon zich onmogelijk redden. Toen de pompiers gelukten de vlammen uit te dooven, vonden zij het verkoold lijk van den ongelukkigen. BRAND IN EEN HISTORISCH WOUD Een zeer hevige brand heeft een ge deelte van het woud van Chenou in aseh gelegd. Men heeft het verbrande lijk van een ouderling gevonden te mid den van de verwoeste streek. De oorza ken van dit onheil zijn gansch onbekend. DYNAM1ETAANSLAG In de nabijheid van Tokio heeft men een dynamietaanslag gepleegd op den spoorweg. Ten gevolge der ontploffing, is een trein ontriggeld. De machinist en de stoker werden beiden erg gekwetst als ook een iotal reizigers. De lokomotUf en de wagons werden allen vernield. BERLIJN. Ottomobielongeluk De chauffeur van den bankbestuur- der moest een nieuw rijtuig beproeven. In 't begin ging alles wel. Eensklaps brak het stuurrad, de ottomobiel daalde eene helling af en botste tegen een boom. Dc chauffeur en eene vrouw wer den gedood. De andere personen die er in zaten werden erg gekwetst. DE PEST IN JAVA Bij het Ministerie van Koloniën zijn telegrammen ontvangen ,'dat van 12 tot 14 April op Java 30 pestgevallen voor kwamen, 15 personen zijn aan die ver schrikkelijke ziekte bezweken. PARIJS. Ontploffing Eene erge ontploffing had plaats in een depot van artsenijkundige voort brengselen. Een branddende alcohollamp die op de kachel stond was ontstoken. Plots had eene ontploffing plaats, en vlammen sloegen langs de ramen waar van de ruiten sprongen. Verscheidene der Werklieden zijn erg verbrand. MARSEILLE Vrijdag had aan de dokken van Mar seille eene erge botsing plaats tusschen stakende dokwerkers en de policie. Vier dokwerkers werden erg gekwetst. Zeven policieagenten, die zich in eene loods verborgen hadden, werden er door de stakers belegerd. De troepen moesten de policieagenten ter hulp komen. Een agent met revolverschoten GEDOOD De 32jaiige politieagent Soum, te Cette, werd met twee revolverschoten gedood. De moordenaar, een igjarig jon geling, zekere L.Bilot, heeft zich gevan gen gegeven. Hij verklaarde den agent te hebben neergeschoten omdat deze laatste zich verzette tegen zijn huwelijk met zijne schoonzuster. Bij het bezichtigen van de prachtige tafereelen, zoo kunstig geborsteld door den Schilder Valerius De Saede- leer, hooren wij met den kunstenaar de ziel zelve van den Vlaamschen bodem beurteling zingen en weenen bij grijs en stormig weêr als bij grimmige winterdagen. Want, deze Schilder, waarvan onze lezers ongetwijfeld voor de eerste maal eene verzameling van kunstgewroch ten te zien krijgen, dringt tot in de diepste intimiteit der natuur door en deelt er de geheimsie en de fijnste ge waarwordingen van mede. Hij weet die te zoeken en te ontdekken in de geringste bijzonderheden van het land schap dat hij getrouw en zorgvuldig op het doek brengt, terwijl hij met eenen ruimen blik alles omvat wat in over eenstemming is met de vreugde of de droefgeestigheid van het oogenblik zelve. In het getrouw en meesterlijk weergeven van de *»°{i ringste bijzonderheden en tevens in het grootschc e,T i heldere weerspiegeling van het geheele, ligt juist al net aantrekkelijke en het boeiende van deze kunst. Hoe lief, hoe mooi is b. v. niet de Vallei van de Leie in den Winter, die uitgestrekte, gansch met onbe vlekte, blanke, sneeuwbedekte vallei met hare huisjes, hare boomen, hare hagen, die daar als zoovele kostelijke speelvoorwerpen gerangschikt staan Hoe schoon, door hare fijne kleuren en schakeeringen, bijzonderlijk in de verie waar zij als door een half doorzichtig sluiergas be neveld zijn?.. Hoe schoon uuor uen arbeid van den werkman dat ons terugbrengt tot vroegere eeuwen, wan neer sommige kunstenaars den achtergrond van hunne tafereelen bekleedden met lieve landschappen, zooals b. v. Breugiiïl in zijne Vlucht naar Egypte Het vajt ons onmogelijk hier in hunne bijzonderheden al de tafcreejen van den schilder, die zulks verdienen, te ontleden Wij zuilen enkel de aandacht vestigen op die bekoorjjjke Lente met haren boomgaard, aan den bQQrd van de rivier, wier boomen nog vreesachtig hunne eerste maagdelijke knoppen openen, op Het vallen van eenen Winterdag op Den ouden Eik, met zijnen on* stuimigen, tragischen hemel, op den Boomgaard op (je jioeye enz. die allen ui'inunten door hunne eigen aardigheid van colori als door hunne getrouwheid van afbeelding en hunne fijnheid van kunstgevoel en van af werking, (Vrij vertaald naar de Métropole van 19-3-1911). Zonder Familie-Loon geen Familie-Vreugd en geen middel om de Familie-plicht te vervullen.. Edele goede strfjd voor Familieloon. De Schrijnwerkers van Aalst zijn in Werkstaking sedert dijnsdag voor 0,05 c. per uur meer, om aldus den Familieloon te bereiken.. Ze zullen voldoening verwerven,niemand twijfelt eraan. Overgroot, legio is het getal derger.en die nog verre, zeer verre zijii van den Familieloon I. Priester Daens had voor grond spreuk Geen rust of vrede in de Wereld, zoolang dc Arbeider niet kan betamelijk en menscheiiik leven door zijnen Arbeid, den donkeren nachtNu de arme onnoozele is verwe zen, zijn vrouw en kindertjes achterlaat zonder steun en de sleep der mizerie onmetelijk wordt, ware langer zwijgen een weergalooze misdaad. Sa-botMijn jongen,... wat beteekent Het beteekent, Vader, dat ik Diktus heb neerge schoten. Gij Ja, ik Uw Frans is een moordenaarAchvergiffenis... En schreiend, snikkend als een kind viel hij met het hoofd op de tafel. De beide Ouders stonden verpletterd, of hadde die vreeselijke bekentenis geklonken als een vloek van den Allerhoogste in de zaligheid van hun leven. Als een half uur nadien Liesje binnentrad, dan wa§ er nog geen verandering inde houding van de drie personen en nog geen woord was er gewisseld. Het lied verstierf op Liza.s lippende glimlach ver bleekte op haar rozigen mond. Zij zag haar broeder weenenze liep naar hem toe, naar haar Frans, waarvan zij zoo dol veel hield ze lei haar arm om zijnen hals en streek haar donzige kaak tegen zijn bevende, betraande wang. Met cc» rauwen snik sprong de jongeling overeind vatte zijn engelachtige zuster in de armen en hield die vast gesloten aan zijn breede zwoegersborst. Wat is er, vroeg ze, wat is er Frans, mijn beste I Frans Een vervloeking, beste zus, zei hij mot schorre slem. Goor Dompelmans is veroordeeld en hij is on schuldig ik ben de moordenaarIk was met Ward in den noodlottigen nacht. Diktus schoot Ward om ver wij hadden hem niet gehoord, niet gezienIn onbesuisde gramschap greep ik het geweer van Ward en schoot En na een poos hervoer hijMorgen vertrek ik. Goor moet vrij komen en ik boeten Sa-botDat zullen we nog zien. Goor is gestraft maar hij is arm! Ik heb geld. Ik zal het goud laten k blinken. Met geld kan men veel dingen. Ik rijd heden i nog naar de Stad, ik ga er een beroemd 'advokaat raadplegen, die mijn Vriend is, een kennis uit den kindertijd en de jeugd. Morgen zullen wij dan schik ken wat ons te doen blfjft. VIII. De heer Vogels zat in zijn kabinet vóór de breedt tafel vol boeken, oorkonden en allerhande schriften.

De Werkman | 1911 | | pagina 2