mmn CONGRES SP Kassé Papier GENT Aan de Vrienden van Aalst Van alles wat Van drie doktoors. Opening van den Aalsterschen Velodroom. der Christene Volkspartij Te bekomen op ons Bureel ook ProtestantTwee Hoogleeraars van Leuven gingen in 't geheim, op gevaar van hun leven naar Madrid ze waren verkleed in lijnwaadkoopmans; Hertog van Alba hoorde er iets van en zond Soldeniers om ze te verkoo- pen maar ze geraakten vrij en gaaf in Madrid Koning Philippus las den Brief der Hoogeschool en korts nadien was Alba hier afgesteld als Goeverneur-Generaal der Nederlanden.. De Geschiedenis zal later ook schrijven dat door de schuld der Woeste-Politiek een groot deel der Belgische arbeiders-klas Socialist is geworden en on- geloovig. Geachte Vrienden, gij noodigt mij uit op uwe Vergadering, morgen maandag, 4 ure, het spijt mij dat ik daar niet kan zijn, daar ik sedert 8 dagen niet wel ben; doch op 't Congres zal ik tegenwoordig zijn. Gij zult mij misschien vragen hoe gaat het te Gent re delijk, Vrienden, er zijn immers in de strijd altijd klein geestige mannen, die, zoolang als men de zegepraal niet heeft, stokken in de wielen steken; ook Hoofdman Planc- quaert wordt wreedaardig uitgemaakt door anti's, die mannen die 't Volk verkocht en geleverd hebben, zouden hem op Vergaderingen en Meetings uitmaken, ja zelfs voor verrader; ge weet, het is om zijne artikels over de Schoolwet, De Schoolwet, ja Vrienden, op de laatste Vergadering te Gent werden sterke voorbehoudingen gemaakt. Het Congres zal best zijn. Aan al de Vrienden mijn beste groeten. Th. V. d. W. RRI Km i De nieuwe Eetplaats voor de Voi- tuurkuischers is in aanbesteding. Schepen Lemonnier, Volksvertegenwoordiger, heeft mij ls verzekerd dat hij het minimum van loon in de t brengen op 4 fr. daags. Ik lees in De Volkswil van H. A. Van Dalsum, Nota ris, Zeeland De ongeloovige moeten meer gelooven dan de geloo- vige: 1° De ongeloovige moeten gelooven dat de wereld met haar wonderbare orde en harmonie zich zelve heeft ge maakt. 2° Hij moet gelooven, dat hij tot over-overgrootvader een aap heeft en dat alle nog levende apen zijn neven of achterneven zijn. 3° Hij moet gelooven, dat hij zelf het hoogste wezen is, daar een ander God niet bestaat. 4° Hij moet gelooven dat de Zonnefakkel zich zelve heeft ontstoken en zich uit eigen macht aan den hemel heeft geplaatst, zoo ook de andere sterren. 5° Hij moet gelooven dat het eerste ei of de eerste vo - gel, die veel volmaakter is dan de modernste vliegma- chien, zich zelve heeft gemaakt of van zelf is ontstaan. 6? Hij moet gelooven dat een Christus nooit geleefd heeft, ofschoon hij dagelijks schrijft1911 na Chris'us, 7? Hij moet gelooven dat de Apostelen, de 40 eeiste Pauzen en 15 miliioen Christenen voor een hersenschim pf droombeeld den marteldood ondergingen. 8° Hij moet gelooven dat de tien geboden niet bestaan en dat men gerust kan moorden en stelen, alleen zorge men zich niet te laten betrappen. 0° De ongeloovige moet nog verder gelooven dat voor hem nooit een zalig hiernamaals leven zal wezen. 10° Hij moet gelooven dat hij de zijnen nooit zal weerzien. En nog yeel meer, daarom niet veel verstandiger Ik geloof in God, den almachtige Vader, Schepper van Hemel en Aarde, Hij glimlachte zooals de gelukkigen der wereld glimlachen. Hij was tevreden. De dagbladen hadden hem op alle toonen lof toege zwaaid. Zij hadden zijn methode van onderzoek prachtig gevonden en zijn beredeneerde gevolgtrek kingen als het beste wat sinds lang op rechterlijk gebied werd geleverd. Zijn getuigenis, de expositie van zijn onderzoek werden opgehemeld en ais een raocjel van klaarheid en onwederlegbare waarheid geprezen. H|j had brieven van gelukwens chen gekregen van Ambtsbroeders, Advokaten, Rechters, Oversten. De toekomst lachte hem tegen. Odie Goor Dompelmans. wat had hij hem werk gekostslapelooze nachtenWat had hij niet uitge- acht, niet geproefd, niet gedurfd om hem te doen be kennen... 't Was niet gelukt. Radeloos bleef hij loochenen, de ezel, en tot het op perste oogenblik toe had Vogels gevreesd dat hij hem nog ontsnappen zou't Pleit was nu beslistde moor denaar had zijn welverdiende straf... Al de beslommeringen, al de hoofdbrekerii van deze beruchte zaak waren nu uit. Mijnheer Vogels was een beroemd maneen bekwaam magistraat, een onder- aoeker van hoog gehalte. Hij mocht nu voor een poozo op zijn lauweren slapende belooning zou nie' uit blijven, hij had er de vaste overtuiging van en hij had reeds zoolang naar vermeerdering uitgekeken. Zijn persoonlijk fortuin immers was onbeduidend. Hij huwde, toen hij piepjong Advokaatje was, de Dochter van een rijk Fabrikant, die een hevig politiek man was en hem door zijn invloed een plaats be zorgde in de magistratuur. "Maar de zaken van den schoonvader gingen den kreeftengang en bjj zijn dood was hij, die eens de wel- stellendste burger van de stad was geweest, arm als Job. Hard was voor den jongen Onderzoeksrechter den strijd voor 't leven. Als zoovelen die hun rang willen ophouden en te weinig bezitten om het fatsoenlijk le doen, nam hij zijn toevlucht tot bijzaken. Wie plichtig was en 25 franks vergat op de tafel van den jongen Rechter, was zeker van een onderzoek dat zooniet eindigde op niet-vervolging, toch gunstig was en op de toegevendheid der Rechters deedhopen. Zijn praktijk werd mettertijd grooter en zijn bijwin sten zoo zwaar dat zij i vrouwtje, ongerust, bijwylen zeiKarei, dat zal eens kwalijk uitvallen RFMfHT Voor Verzoekschriften, Brieven, Vragen en Soldatengeld enz. enz. is men aller best in de Nieuwe Wereld, Achterstraat, bij de Dochter van Vriend Jan Miers, die schrijft met het talent van haar geachte Vader zaliger. In zekere stad zaten eens, tegen den avond, drij be roemde doktoors ineen voorname herberg te stoeffen over hun kunst. Ik, zei de eerste, zal mijn hand afkappen, en ze morgen weer terug aanzetten. Ik, zei de tweede, zal de oogen uit mijn hoofd ne men en ze morgen weer inzetten. En ik, sprak de derde, zal mijn ingewand uitnemen en morgen terug in mijn lichaam plaatsen. Zoo gezeid, zoo gedaan. De baas werd geroepen en streng belast over de afge scheiden lichaanisdeelen te waken, en te zorgen dat er niets aan miskwam. Deze beloofde het, waarop de dok toors scheidden, na overeen gekomen te zijn van 's ande rendaags tegen acht uren terug te komen. De dag begon pas te schemeren, of de meld van het gasthof was al aan 't kuischten en vagen, en de kamers aan 't opschikken. Tot haar groote gramschap zag zij die bebloede overblijfsels op de beste tafel van de herberg liggen. Van niets wetend nam. zij den heelen boel op en wierp hem voor den doghond. Deze speelde alles lustig naar binnen. Pas was zulks gebeurd, of de baas kwam in de kamer en ziet met jonbeschrijfelijken schrik dat de oogen, de hand en de ingewanden van de tafel verdwenen zijn. Wel, zegt hij aan de meid, wat hebt ge met wat hier op tafel lag gedaan, j Voor den hond geworpen, baas. i En hel waren de lichaamsdeelen van die drij dok toors van gisteren avond wat nu gedaan S Ja, en de hond heeft ze reeds opgeëten. j Wacht eens I Wij hebben een grooten rossen kater, wij zullen hem doodslaan en de oogen uitsteken. Langs den anderen kant is ons verken vet, wij zullen het spoe dig slachten en de ingewanden er uithalen, want ik heb altijd hooren zeggen dat de ingewanden van een varken goed op die van een mensch gelijken. Dit was spoedig gedaan, en men legde beide stukken op de tafel. Maar waar nu een rhand gevonden Daar schiet den baas een gedacht te binnen, Er was juist een roover en moordenaar in de stad opgehangen. Naar de galg loopen, de hand afkappen en die bij de oogen en ingewanden leg gen, was maar eenige minuten werk. Alles was nu klaar de doktoors zouden de verwisseling niet bespeuren. Tegen acht uren kwamen de geneesheeren af en ieder toonde een meester in het vak te zijn, want de lichaams deelen waren spoedig elk op hun plaats. Daarna kwamen zij overeen, over acht dagen weer samen te komen, om te zien of de proef ten volle gelukt was. Op den gestelden dag zaten zij weer bijeen aan dezelfde tafel. Ik, zegde de eerste, weet Jniet wat er aan scheelt, maar mijn [hand is sedert dien onophoudelijk genegen om te stelen en naar het leven van mijnen medemensch te slaan, juist alsof ik een roovers- en moordenaarshand had. Ik, zegde de tweede, zie nu zoo goed jbij nacht als bij dag. juist alsof Ik katersoogen in het hoofd had. En ik, zei de derde, weet geen einde meer aan mijn eten ik heb vandaag al vijfmaal geëten en krijg weeral honger, 't is juist alsof ik een verkensingewand had. De baas, die dit hoorde, kon zich niet meer inhouden van lachen. Gij hebt alle drij goed geraden, zegde hij en vertelde hun het voorgevallene. Doch die groen lachten, waren de doktoors, want ze waren voor hun leven lang gefopt. De Velodroom 1 Hij staat er dus zwierig en licht na 6 maanden arbeid. Reeds vroeg verleden zondag, verdrong zich eene groote menigte rond de Velodroom. Velos, karren, rïjtui- gen, 't was alsof het kermis was aan de Nieuwstraatpoort. Om 2 1/2 was de Velodroom goed bezet. Hemel 1 daar kan een Volksken in. Op de hoogtens, beneden, overal gewemel en gegang. Koppen altijd koppen, die draaien, I keeren en wemelen. De rijders staan gereed en werpen 'n laatsten blik op den velo, trappelen, loopen, springen. Halo, heeren, 1 op de zuil. klinkt het. Vier velos worden gelijnd. Een j schot knalt. Goede reis. Ze zijn weg, zwierig en op maat, met forsigen tred gaan de sterk gespierde beenen hunnen I gang en ze rijden, de jongens 1 Somtijds schemeren de oogen bij het zien van dat klawieren. Men zou zeggen schaduwen vliegen rond. En zoo duurt het tot de groote bazen gereed zijn de - Antwerpenaar Luycken en Chariot, kampioen van Algiers, beiden aangetrokken door motocycletten. j Een dof gerommel, twee cycles vliegen de piste op, draaien en zwaaien en rijden als echte duivels en daar- achter de twee velomannen in tweeën gebogen over hun rijwiel. In vollen galop rijen en draaien ze vliegen de hoogtens op, stormen er af soms zoo dicht bijeen dat men botsingen vreest. Toch draaien ze immer voort, gebogen over hun fiets trappen ze altijd sneller. Hoe kunnen ze het uithouden. Een schot knalt, 't Is de laatste ronde. En als een bliksem vliegt Luycken den eer sten den paal voorbij. Chariot komt 150 meters achter hem. f Driemaal vervolgens behaalt de Antweipenaar de zege- praal. Geestdriftige toejuichingen vallen hem te beurt, i Beiden komen nogal frisch van dien duivelsrit af. De j Algiër ziet er knorrig en wat vermoeid uit. j Dan is het weer de beurt aan onze jonge beginnelingen. 5 Volksjongens van Vlaanderen, die niettegenstaande neder- lagen, toch volherden. j 't Zien er allen sterkgespierde kerels uit Ze zijn in den band mager doch hebben ijzer in de beenen en 'n paar- denasem, Velen zullen lukken. Om 6 1/4 is de meeting geloopen. Het stroomt er op den steenweg, al de herbergen in den omtrek broebe- len van 't Volk. Iedereen is tevreden over dezen eersten dag. Aan de Inrichters en Bestuurders zenden we hier onze hartelijke gelukwenschen. Hunne taak was moeilijk en lastig, doch zijn ze gelukt. De verdiensten zijn er te grooter om. Dien veledroom en dit sport, wat men er ook v-an zegge, brengt leven, nering en tering in onze Stad. Die tot dit doel werkten verdienen onzen dank en de algemeene goedkenring. Onzen steun, in zooveel het in onze macht is, weze de Bestuurders verzekerd. Hartelijk praficiat. Eviva sublima, roepen ze te Napels, welk luisterlijk schoon weèrwij hebben het frissche. jeugdig groen der Lente de Nach tegaal mag komen, de nederige Nachtegaal, met zijn lieve zoe'e taal. Naar Buitennaar 't Veld roept Tollens in 'c veld is vreugd en gezondheid te rapen... Zondag rond 2 ure, ik begaf mjj naar Welle langs DENDÈRHAUTEM te voet alleen van aan den OS- BROEK, 't waren overal lachende opgeruimde wezens, voor mijn genezing, dat ik to.h zou oppassen ja, goede menschen, ik zal mijn best doen. Alle 5 voet moest ik blijven staan; welke vriend schap het einde van mijn leven toch zoo aangenaam is. Op Ter- Joden zal de Parochiekerk komen aan den steenweg de Ninof- baan wordt gekalseid 't heeft moeite gekostmenschen en peer den hebben afgezien op dien slechten weg op Anderenbroek was ik met iemand die over 50 jaar in Aalst om boeken kwam als jonkheid, bij mij alsdan ook een jonkheid. Te WELLE op de Meeting veel Volk, schoone goede Meetinger komt daar sterke inr chting. In naam van Priester Daens ik bedank de Democraten van Welle en omliggende. Te naaste week komt KONINGIN ELISABETH naar huis. Benevenuto, wel gekomen 1 Haar leven is goed doen en de beste vreugd is de vreugd die men anderen aandoette KORTRIJK is el avanti achterwesj, 't Verslag der Stad vroeger in twee talen was nu in 't Fransch alleen. Raadsheer Robyns. een Burger, sprak daartegen in volle zitdng, hetgene hem lof en dank wordt gesproken. Een Vlaming die zijn Taal niet acht, ligt beslijkt in den gracht. T'AALST zijn op Sint Annabrug nieuwe zolen en achterlappen gezet en nieuw voorleer; 't is een groot werk geweest. Een dobbele brug is bijzonder noo- dlg alle dagen zijn daar groote malheuren te vreezen. Advokaat De Backer schreef en sprak veel voor de overname der Dender- vaart door den Staatwe zijn daar dichtbij... Alle groote zaken komen langzaam en moeielijk Ze eens de KRISTENE VOLKS MACHT die er zoo noodig is in de were'd. - De VLAAMSCHE HOOGESCHOOL te Gent heeft grooten bijval. Dijnsdag 2 è300 Studenten, knappe felle Vlamingen, velen :r.et groen kaskes, er waren 2 Priesters bij en ze trokken de Poort van 't Collegia t'Aalst binnen voor 't Congies al zidgende Wij eischen een Vlaamsche Hoogeschool. Vurige jonkheid Hoop der Toekomst I Nu is 'r Volk geschei den van de Wetenschap; dooreen Vlaamsche Hoogeschool zal dit eindigen. Te Sottegem is de Statie verhoogd in rang; nu zal men toch dit oud jvuil ongezond kot afbreken en daar een goede geriefelijke Statie bouwen. Op Marktdagen men zou er hals en beenen breken. van liet arrondissement Aalst Op Zondag 7 Mei in het nieuw Lokaal der Kristen Demokrat en LANGE ZOUTSTRAAT AALST. Opening om S 1/^ ure stipt DAGORDE Onderzoek en bespreking van liet Sehoolwetsvoorstel VerslaggeverM. A. Vanden Bruele. Dit Congres wordt gehouden ten einde het School wets voorstel breedvoerig te bespreken en te onderzoeken, ten einde aan onzen gekozene, M. Pieter Daens, volksvertegen woordiger voor Aalst, de uitdrukking en den wil zijner kiezers te laten kennen nopens dit belangrijk wetsvoorstel. Op dit Congres worden al de Hoofdmannen, Afgevaardig den en Partygenooten uitgenoodigd, om daar vrij hunne meening nopens de nieuwe Schoolwet te laten kennen. Vrienden Democraten, komt dus talrijk naar het Congres der Aalstersche Vrienden. Namens de Aalstersche afdeeling der Kristen Democratische Party: De Schrijver, De Eere-voorzitter, De Voorzitter, V. Bocqué P. Daens. A. Vanden Bruele. Namens de Middenraad der Party De Voorzitter-Schrijver. B. Minnebo. BOEKWERKEN AAN 1,50 DE ROODE NOTARIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden Jan Clerker, door Silvain Van der Gucht, met vele platen, een zeer schoon Boekdeel. HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriften, vooral dienstig voor huishouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch HANDBOEK VOOR LIJDENDE, of genezing zonder Geneesheer, door Rector Van den Bosch. schoon effene bladen aan 32 centiemen den kilo vermindering per 10 kilo en meer. BEENHOUWERSPAPIER schoon en kloek, zeer lijn aan o,5o c. den kilo extra aan 60 Ccnïiemen EMBALLEERPAPIER 0,10 c. per meter, 0,50 c. den kilo

De Werkman | 1911 | | pagina 3