De Kerk glas water De Kamer Geweldige wreede Zitting 2017 10 Mei 1911 Familieloon en Werkstakingen n in de KAMER De Reizende Werklieden LEDE Velodroom van Aalst. Dëlêrti ABONNEMENTSPRIJS voor België 2,60; de vreemde Landen 4,50. Men schryft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger AALST 39!te JAARGANG Wat is het noodzakelijkste in de Wereld Een dag loon, een winst, een jaarwedde om te kunnen leven met Vrouw en Kinderen. M. WOESTE noemt dit een bijzaak, M. Woe3te spreekt en handelt in dien zin dat is zijn gewoonte sedert meer dan 30 jaren dit toonde hij onlangs nog, tegen over de kleine Staatsbedienden bijzonderlijk door 2ijne schuld is de verhooging van Loon aan oude Bedienden verworpen, laat ons hopen uitgesteld... Dat M. Woeste vijand is van Familieloon, hebben zijn wreedaardige woorden over het Lager Onderwijs vol mondig bewezen, terwijl de klein Burgers en Landbou wers nog altijd wachten naar het eerste woord van M. Woeste, opdat zij ook het heilig (1) Familieloon zou den ontvangen voor neerstjgen moedigen Arbeid. En die Man, onze Volksvertegen woordiger!!?'?'? bestrijdt niet alleen het FAMI LIELOON, maar in de zaak der VLAAMSCHE HOOGE- SCHOOL, die zulken eenparigen geestdrift verwekt, trekt hij den stok tegen de Vlamingen. I 1 1 Hoe komt het toch dat hij zoo verblind blijft en zijn Kiezers niet vreest Dat komt ten eersten door zijn verblijf in Brussel, ver:e van zijn Kiezers, ten tweeden door zijn trotse kop pigheid, ten derden omdat hij hier gedurig bewierrookt wordt en omhoog gesteken en hier moet als Waar heid gezegd worden dat M. Moyersoen, Volksvertegen woordiger, dat M. Lodewijk de Bethune, plaatsv. Volks vertegenwoordiger, opkomen als Volksgezind, maar in derdaad de nede'ige vassalen zijn van den ieverigen, ge leerden maar NOODLOTTIGEN Staatsman. Deze Waar heid mag hier niet verzwegen zijn. F A M I E L O O N Steun, Vrede, Geluk der Samenleving, waar gij ont breekt. komt ELende, stoffelijk en zedelijk, daar is geen moed voor de deugd naar U, o Familieloon, snakt de Huisvader,tot U richt de Huismoeder haar teeder minnend hartU bereike is bijna regelmatig het eenige doel der WERKSTAKINGEN, die, gelijk de Paus zeer wel schrijft in zijn Encecliek van Mei 1L9I, zeerwel zouden dienen (1) Zal de Liberale Volksgazet nu wederom met mij durven spotten, omdat ik het Familieloon een heilige zaak noem van het Zoodra het geleide zich verwijderd had, ver trok de Pastoor met een moedigen stap, in weerwil der aanmerkingen van Margaretha op de gevaren van alzoo des nachts in het bosch te treden hij wendde zich naar den holweg en vond aldaar, nevens eene vrouw weike door een geweerschot gedood was, een kind dat nog aan hare borst lag, en nog een ander, van omtrent vier jaren oud, dat aan den arm van zijne moe der trok om haar te doen ontwaken, want het meende dat zij sliep. Dat men zich de verwondering verbeelde van Margaretha toen zij den Pastoor zag binnenko men met twee kleine kinderen. O, Hemelriep zij, wat wilt gij doen met die twee kinderen Wij hebben nauwelijks ge noeg om mede te leven, en gij brengt ons nog twee monden te meer Ik zal welhaast van deur tot deur moeten gaan bedelen voor hen en voor ons 1 En wat voor kinderen dan nog jongens van een landzwerver, van een struik- roover IOp dit oogenblik begon de kleinsten te krijten, Margaretha ging voort: En wie zal dien voedsterling verzorgen Wij kunnen het wel anders opkweeken, maar ten prijze van hoeveel wakens voor mij Hemel i het schijnt er mij nauwelijks eenige maanden oud uit... Maar ziet hier nog een weinig melk, ik zal het warmen om zijn dorst te laven. En zij stilde het door hare liefkozingen en stelde melk op de stoof. Wanneer den kleinen in slaap geraakt was, had het oudste zijne beurtMargaretha gaf het te eten, ontkleedde het en legde het in een bed dat zij inderhaast had bijeengebrachtzij dekte vermeden worden door Onderhandelingen en toegevin gen want kost wat kost, het Familieloon moet er komen I voor ledereen, op den Buiten zoowel als in de Stad. In AALST is de Werkstaking der Schrijnwerkers nog t niet geölndigd, nogtans zegt elk dat hunne eischen niet overdreven zijn ze moeten immers hun kostelijk alaam koopen en onderhouden Schaven, a~3en, §hamers, bei tels enz.. Te Brussel is een beweging bij de Schrijnwerkers om teen alaam te moeten koopen. Reed3 verscheide Meesters chrijnwerkers hebben hier toegegeven dat al de andere toch volgen Hoe meer Familieloon in een Stad, hoe meer Vrede en Welvaart... Laat ons allen meêhelpen in dien zin. PIETER DAENS, Volksvertegenwoordiger. Niets dat meer levenslustmeer le venskracht en meer levensjeagd geeft dan een eerbaar en eerlijk leven. van Volksvertegenwoordigers Hoe is 't daar Aardig, drollig; pik-A-pik, dweersdrijverij. Hoe komt dit Naardien Liberalen en Socialisten met alle geweld de Schoolwet willen tegenhouden in de Sektiën. Gewo- nelijk loopt alles daar op gesmeerde wielkes men begint ten 1 en half en 't is voor 2 ure gedaan. Nu wordt daar geparlessant gelijk in de Kamerin ons 3de Sekiie sprak Furneir.ont van 1 tot 2 ure en was nog niet uitgeklapt toen ik te 2 ure 10 in de Kamer kwam, had de Voorzitter M Cooreman 'ne massakker gemaakt van Sprekers en er 18 uitgeschrabt, als waren zij afwezigmaar de meesten deden zich terug inschrijven in die zitting hebben ge sproken over de Begrooting van 't Binnenland Borboux, Daens, Ozeray. DIJNSDAG. In mijn Sectie N» 4, bijna al de Leden aanwezig, 14 Kath. 12 L. en S. 1 Kr. Democraat. Libera len en Socialisten teekenden verzet aan tegen het druk ken van 't nieuw Voorstel Schoolw Daens zegde Ver mits de Vrije Democraten het Wetsontwerp willen verbe teren, zoo kan ik niet stemmen voor d'obstruktie. Wetsontwerp VI. Hoogeschool Verhaegen Woes e. Daens zegde Ofschoon dit Wetsvoorstel tegen de ge voelens der Vlaamsche Bevolking opbruischt, en door 't Katholiek Handelsblad genoemd wordt een VERRA DERIJ, toch wil ik tegen het drukken niet s'emmen.. M. Verhaegen was daar en zweeg. IN DE KAMER Van 2 ure tot 4 ure 45 gekijf en lawijt, gebrul en gehuil, over het geschuifel te Antwerpen Libe ralen en Socialisten nemen de gelegenheid waar, om af te roepen dat zij den oorlog verklaren aan de Schoolwet; So cialist Terwagne zegde zelfs dat het tegen de Grondwet is de vrije Scholen te ondersteunen. De Katholieken ver klaren dat zij desnoods hun bloed zullen vergieten voor de Schoolwet... Dus SCHOOLÓORLOG. 't Was 4 ure 4 Hadden gesproken Terwagne, Seghers, Minister De Lantsheere, Hymans, Furnemont, Van de Velde, Franck De Bunne stond nog opgeschreven dan werd 10 minuten gesproken om te weten of de zitting mocht voortgaan eindelijk werd in wanorde de zitting opgeschorst Woensdag Nog nooit heb ik zulke zitting bijgewoond, nooit; 's morgends was de Linkerzijde Verga derd geweestten 2 ure begon de Zitting zeer kalm; Mr Hambursin, (liberaal van Namen), sprak over Gemeente-zaken; hij deed devoiren om het lang te trekken; te 4 ure 40 sprak hij nog, per-iait-abusé; dan zweeg hij een weinig, Verhaegen kwam naar het spreekgestoelte om de aanmerking te vragen voor zijn nieuwe Schoolwet aanstonds sprong Furnemont voor hem op de Tribuun; al de Liberalen en Socia- listen stonden recht Furnemont protesteerde hevig; de Voorzitter wilde hem doen zwijgen de Katholieken stonden ook recht, er werd ge huild en getierd, afgrijslijk, Verhaegen wilde toch op 't Spreekgestoelte nu kwamen al de Socialisten en Liberalen van hun plaats, woe dend staken ze hun vuisten uit. en riepen in chorus Reglement ReglementDe Katholie ken schoten ook in hun vet; al 't vreemd Volk moest weg; er was groote vrees van worsteling en gevechtde Hussiers stelden zich rond Verhaegen; de Zitting werd opgeschorst men keef nu in hullekes; te 5 ure 30 werd de zitting heropend. Doch er was geen zaif aan te strijken; na 10 minuten werd ze gesloten; vandaag spreekt Hambursin voorr; elk is krieuszijn lang-spreken waren gemaakte mennekes, A 1 J. In 't oud Oud-Stadhuis, de /A I kelder, nu hersteld, verschijnt A als een onderaardsche Kerk, schoon, groot en sterk. Maar het felste schandaal van Aalst is den Schouwburg aan d'oude Karmelieter, en 't oud huis Vaerenberg, dat uitgeeft op de Botermarkt, schoonder rattekot bestaat niêveranst. Van uil de Ru- pelstreek is in Aal3teen nieuw Kaartspel gekomen: 'tWip* pen die het kennen, zijn er verslingerd op, en die het niet kennen, worden er dubbineus van en zeggenNooit van mijn leven zal ik dat leeren. Over den RHIJN, hoort de bittere klachten van de Brug-der-zuchten er was beslist haar te verlossen en 't wordt gedurig uitge steld. terwijl de Modderrivier onder de Pontedi-Sosplri nu stinkt als een pest door 't rot bloed ui t 't Slachthuis. Felix Concordia, ik ging maandag 'ne vriend bezoeken over den Rhyn Man en Vrouw waren naar Sint Jobs om patiencie... Patiencie, verduldigheid, toegevendheid heeft elk noodig Paus, Keizer, Koning, President, Landman, Steêman, Bedelaar, Metselaar, iedereen Patiencie. Eiken Zaterdag met Trein van 7 ure 8 's avonds uit Brussel, moeten vele reizende Werklieden blijven rechtstaan.. Het is gebeurd dat in een rijtuig 32 man geen zitplaats vonden.. Dit mag niet zijn. Te Dender leeuw haakt men 4 ft 5 wagons af en dan is 't weder om recht te staan op lijn jWelle en verder. Dit mag niet zijn. Ik heb hierover geschreven aan de Statie- Oversten van Brussel en Denderleeuw. (bij AALST) Zondag op 't Vlaggefeest, hoe is 't daar geweest Half en half. Mislukt? Mislukt en niet misluktalles goed geschikt, in allerbeste orde, geen kost of moeite gespaard maar van 1 tot 2 ure dreigement van regen, dondertorens, dikke druppelen nat, al de maatschappijen op hunnen post, be halve Gent en Wetteren. maar buiten de Leden van Mu ziek en Zang, weinige Vreemdelingen, want er zijn wei nige Liefhebbers voor een natte kazak, als 't kan verme den worden. In hoop en vrees kon de Stoet rondgaan, dan werd gespeeld op 3 kiosken elke Maatschappij deed haar beste ons Muziek speelde aan de Statie en maakte grooten indrukelk zegde 't wordt een goed en een sterk Muzieker is zang in en éenheid. Dan klaarde 't weêr op in de Herbergen goed vertier, vrolijkheid en vermaak te 6 ure had de afloting plaats der Premiën. Hoe is 't afgeloopen Voor ons slecht, op de 18 Maatschappijen waren 15 premiën, eerst werd gelot voor de 3 die er uitvielen 't waren 2 Zangm. van Moorsel en ons Muziek. A's ons Muziek er uitkwam zonder premie, dan plakten eenige Katharinisten op hun handen en riepen Bravo l Die ruige domme streek werd algemeen afgekeurd... Met Trein van 6 uren 30 zijn we teruggekeerd, allen blij en welgemoed, en ons Muziek geleidde ons naar 't Lokaal der Lange Zoutstraat HarteÜj ken dank aan den heer Be stuurder en Leden. Op Zondag 21 Mei, aankomst der Ronde van België waaraan Van Hauwaerten al de vecmaard- ste oaankampioenen deelnemen. In afwachting dezer renners zullen er van af 2 1/2 ure de volgende koer sen gegeven worden lu Premiekoers voor Onafh. 50 kilom., premie alle 5 km. en geheime premiën. Ingeschrevene rennersVerbraecke L., Anseeuw, Gent, B. Van Laere, Eekloo, H. Gustave, Namen, J. Van Bruaene,£ruyshautem, VaiiDamrae, Yun Volxem, Ninove, Parmentier, Brussel, De !Ryck, Aalst, R. De Ryck, Hekelgem, A. Otto, Oombergen, Van de Vliet, Antwerpen. 2Aclitereenvolgingsmatch tusschen de beginne lingen De Smet, Schel lebelle, Van Caeckenbergh, A. Gysegem, Waterschoot Pr., Dendermonde, L. Cop- pens, Assche, R. Willeras, Pamel, De Wilde, Lede, Van Eeckhout, Erpe, M. De Coen, Aalst. Eene schoone premie zal toegekend worden aan den beroepsrenner die op minst tijd het aantal pist- toeren zal afgelegd hebben. HET BESTUUR. Te Oostakker is ||<r een wonderbare genezing, ge nezing geweestEen kind uit Malderen, 2 ja ren lam, is schielijk genezen aan de Grot. Kar dinaal Dechamns, Pater Redemptorist, Aarts bisschop van Mechelen, schreefOns Lieve Vrouw is waarlijk de Moeder Godsdoor hare voorspraak geneest zij dikwijls de Lichamen om de Zielen te treffen en te genezen. Een blijde uitgang brart dikwijls een treu rige wederkomst; en een vrolijken avond maakt een droeven morgendstond. Nav. Chr. Gij zult des avonds altyd blijde zjjn, als gij den dag wel hebt overgebracht. N. C.

De Werkman | 1911 | | pagina 1