Rampen - Misdaden-Ongelukken i Ministerie van Binnenl. Zaken De doodrijders Buitenland Goeden Xacht. Mengelingen m. Komi gij 's avonds op uw' wegen Vrienden tegen, Welk gij niet en had verwacht, Aarzelt niet hun te betuigen Vriend te zijn, door 't hoofd te buigen En te zeggen Goeden nacht Als wij soms op avondfeesten Ons vergeesten, En dat men naar huis gaan dacht. Kwijt uw plicht als goede maten, Eer g'elkander gaat verlaten, Wenscht elkaar den goeden nacht 1 Men mag 's avonds na het eteo Niet vergeten, Eer onz' plichten zijn volbracht, Eer wij van onze ouders scheiden Moeten w'hun een beê tcewijden, En een slaapwel, goeden nacht 1 Spot nooit met geene oude lieden, Wil eerbieden Hunnen oud geleefden dag, Wil hunn' krom gezwoegde leden En hunn' stramme trage schreden Groeten met een goeden nacht l A. MULLIE. li Zekere Sterremans was in eene herberg bezig met flauwen praat uiteen te doen. Boer Peeters, die daar sma kelijk zijn pintje zat te drinken, viel hem in de réde Maar, menheer, zei hij, ge komt gij zeker uit het Westen «En waarom zou 'k moeten uit het Westen komen vroeg Sterremans. Wel, zei Peeters, omdat 'k altijd gehoord heb- be, dat de wijzen uit het Oosten kwa men Een dronkaard liet zijne vrouw zitten, om in Amerika zijn geluk te gaan beproe ven. Alvorens te vertrekken schreef hij haar echter nog den volgenden afscheids brief - Lieve vrouw Op èen schip van 700 ton verlaat ik heden het land om in Amerika heil en geluk te gaan zoeken. Heb geduld en moed want als rijk man zal ik bij u terugkomen. Toen de vrouw den brief ontvangen en hem gelezen had, sprak zij Zeven honderd tonnen, dat is nog al veelmaar als de reis wat lang duurt, zal de zatlap ze wel ledig krijgen. ALLES TE PAS BRENGEN. Zie, zegde Pièters, eene vrouw van huishouden, is toch wel mijne Trien. Gisteren vond zij een knop, wel, om dien tepas te brengen, kocht zij onmidde- lijk een nieuw kleed, maar gezien het katoen thans zoo duur is, hield zij zich te vreden met een zijden. REDEN TOT FIERHEID. Ja Mijneheeren. sprak de handelsreizl ger in vreemde landen, ik heb de eer gehad met den grooten Ibsen te spreken. En wat zegde hij nu vroeg een van ibsens bewonderaars. Wel, 't was aan tafel ik zat nevens hem, en mij in de oogen ziende, zegde hij met nadruk Mijnheer wilt gij mij den mostaard overreiken A. U. B. M. EEN ZEKER BEWIJS. Mijnheer sprak zeneren dag een kale jonker tot zijnen kleermaker, 't is waar lijk eene schande, van overal te zeggen dat ik dood ben Wel sprak de kleermaker dat is uwe eigen schuld. Hocdat 1 Wel, heb gij zelf niet ge zegd in dien ik tusschen hier en zondag niet dood ben, kom ik u betalen. Weinu, wij zipr nu reeds Maandag, en gij zijt ei r.iet geweest Lokeren. Doodelijk rijwielongeluk Een doodelijk rijwielongeluk is alhier Zondag avond, rond xo ure gebeurd. Op den wijk Kala- ber, kwamen twee wielrijders in botsing en dat met zulk geweld, dat de eene, zekere Petrus Ver- cauteren, bewusteloos ten gronde bleef liggen. In een naburig huis binnengedragen, zag men aan den jongen geen leven meer. Dokter Larno, in allerhaast geroepen, bestatigde eene schedel breuk. Maandag morgend was de toestand van Vercauteren zeer slecht. OVERREDEN. Te Sinte Maria Lierde werd Marius Bombeke door eene melkkar, bespannen door een ezel, overreden. De ezel liep hem over het lijf, waarbij Bombeke, een jongman van 55 jaar, erg gekwetst werd aan de knieën. Berlare. Doodelijke val De schrijnwerker Coppens die arbeidde in de afgebrande spinnerij Van den Berghe. viel van 8 meters hoogte in een kelder en werd doodelijk gewond opgenomen. Brussel. Vergetenheid Eene Amerikaansche Mev. X.. afgestapt in een hotel der Zuidstraat, legde Zondag voor een oogenblik, een kostbaar juweel af in een maga zijn van kanten waar zij eenen aankoop deed. Henen gaande, vergat Mev. K.., het juweel op te nemen dat zij op den toog had gelegd. Wan neer zij een kwartuurs later terug bij de kant verkoopster kwam, was het juweel verdwenen. Ongeval op de foor Zondag avond werd het i6jarig meisje, Bertha Demortier, Hoogstraat, op de foor, Baraplaats, uit eenen touter geworpen. Zij werd vreeselijk gewond aan het hoofd en inwendig erg gekneusd, Men vervoerde haar naar het gasthuis. Jonge dieven te Cureghem. Zondag rond 6 uren, was M. D., fabrikant, per rijtuig met zijn zoon naar de Goujonstraat gere den, terwijl de vader binnen was bleef zijn kind, eenen geldbeugel met ioo fr. in de hand houden de, op het rijtuig. Twee nietdeugen van 16 tot 18 jaar rukten den geldbeugel uit de handen van het kind en namen de vluebt. De policie zoekt de kerels ieverig op. D'ander week donderdag avond, te Borsbeek, vrouw Micbieis Josefina, 27 jaar oud, doodgere den door een Otiomobiel, en te Brussel, Louisa- laan, zekere M. Pirson, oud 5o jaar, deurwaar der in Mu?ée-Eeuwpark, naar nuis gaan rond middernacht, vermoeid zijnde, langzaam aan stappen, gepakt door eenen CHto-taxi en voort- gesleurd ligt in St Pieters-Hospitaal, den kop open en inwendig gewond. En daartegen wordt niets gedaan 111 BRUSSEL. M. Leon D., hotelhouder, werd zaterdag op de Louisalaan door een ottomobiel omgeworpen en gevaarlijk gewond. Hij werd verzorgd in het Commissariaat. Zondag avond, reed op den Lcuvenschen steenweg een ottemobiel in den gracht langsheen de baan. M. en Mevr. Delatour, die er inzaten, werden verscheidene meters ver geworpen. De eerste werd opgenomen met gebroken rechterbeen en eene diepe wonde aan het hoofd de tweede, die het bewustzijn had verloren, met gebroken rechterarm en kneuzingen op het li chaam. Na voorloopige verpleging werden zij naar hunne woning vervoerd. Zondag avond, rond 81/2 uren, werd een 7 jarig knaapje, op den hoek der Nationalescraat eu Groenplaats t'Anvwerpen, door een ottomobiel omvergeworpen en overreden. Het knaapje werd naar het gasthuis gebracht. Hij weigerde beslist zijn naam op te geven. GENT. Zondag kwam een ottomobiel uit de Kruisstraat naar St Baafsplein gereden op hetzelfde oogenblik reed een ottomobiel van het Belfort naar de Zuidstatie; eene erge botsing had plaat|de twee ottomobielen werden erg be schadigd; zij waren gansch ontredderd en moes ten met paarden weggevoerd werden. Gelukkig- lijk zijn er geene per oonltjke ongelukken. DINANT. De au'omobiel van M. X..., fabri kant van sigaretten te Brussel, reed op de baan van Alle naar Rocbehaut eenen wielrijder omver, Eugeen Divoy, oud 26 jaar, van Nafraiture. Deze werd met gebroken schedel opgenomen cn verkeerd in doodsgevaar. liet parket heeft een onderzoek ingesteld. Baelen. Treinongeval Hortense Thys, 14 jaar, stapte uit den trein voor dat deze stilhield, viel en rolde onder de wielen. Het slachtoffer werd het hoofd afgereden. Lijk gevonden op 't spoor Maandag morgend, 4 uur, vond een baan wachter op 'i spoor tusschen Ukkel-Calevoet en Lir.kebeek, het lijk van een jongeling. Het lijk was gr-nsch vermorzeld en in twee ge sneden door de wielen. Het is zekere Van der Cruyssen van Ukkel, men denkt dat de jongeling onder een koopwaren trein van Brussel op Charleroi isgeiukkeld. Pèronnes. - Kind verpletterd Vrijdag kwam het :4jarig zoontje van den landbouwer Simou, nabij de koolmijn St Marie, er- chl onder een zwaar geladen vrachtwagen. Met vermorzeld hoofd werd de kleine dood opgenomen. Flemalle. Slachtoffer zijner onvoorzichtigheid Zekere Emiel Crommelynck, werkman, ond 45 jaar, wilde zaterdag aan twee kameraden laten zien hoe goed hij duiken kon. Hij sprong in de Maas, doch raakte in een draaikolk en werd door den stroom meegesleept. Het lijk van den onvoorzichtige werd eenigen tijd later opgehaald. j Luik. Overreden Zaterdag deed de artillerie der burgerwacht oefeningen op het plein van Vennes, met de ka- nonnen van het garnizoen. Bij den aanvang der oefeningen sloegen de paarden eener batterij op hol. De heer Gaston j Gotthard, 53 jaar oud, de paarden tot staan wil-j lende brengen, viel en werd door de wielen van het kanon overreden. De ongelukkige bekwam zeer zware verwondingen. Ghlin. Ongeluk in een kolenmijn. In de kolenmijn Nord de Fiénu, te Ghlin, is een vieeselijk ongeluk gebeurd. Bij het ophalen van een bak, inhoudende 12 mijnwerkers, was deze te hoog opgehaald, en met een ontzettenden schok, boven den put blij ven hangen. De 12 werklieden werden allen gekwetst, een dezer A. Dendal, schijnt in doodsgevaar te zijn. Anderleus. -• Vreeselijke dood Vrijdag is de i4jarige Marie Godeau, werkende in eene koolmijn, met het hoofd in het raderwerk eener machien beklemd geraakt. Het hoofd werd gansch vormorzeld. ZONDERLING GEVAL. Te Amiens, (Frankrijk), heeft het on- weder ook al eenige aardige vaarten uit gezet. De vrouw van een werkman had sinds 1905 de spraak verloren. Zaterdag sloeg de bliksem in hare woning en de vrouw verschrikte zoodanig dat zij een zenuwaanval kreeg. Een geneesheer kwam haar verzorgen, en toen de vrouw tot het bewustzijn terugkeerde, kon zij wederom spreken. DE DRAMAS DER ZEE. De Fransehe vischsloep Victoria is op de kusten van New Foundland gestrand. De bemanning, bestaande uit 22 matro zen is in de golven omgekomen. De Fransehe bark Guillaume Teil, is in botsing gekomen met een ijsberg en gezonken n matrozen verdronken. De anderen konden zich redden. OM HUN VADER TE WREKEN. Eenige dagen geleden had de afge vaardigde Andreas Achim in een dagblad op hevige wijze een rijken grondeigenaar, M. Zsilinsky, (Oostenrijk), aangevallen. Deze drie zonen gingen aan Achim uit leg vragen over het artikel en toen deze weigerde hun voldoening te geven, los ten zij verscheidene revolverschoten in zijne richting. M. Achim werd doodelijk getroffen. EEN DORP DOOR BRAND VERNIELD. Het dorp Cobra, 2an de Russisch- Duitsche grens, werd bijna heelenal ver nield door het vuur. Verscheidene per sonen, waaronder de pastoor van het doip, zijn erg gewond geworden. DOOR EEN ZINNELOOZE GEDOOD TE PLOlRMEL. De 23 jarige spoorwegbeambte Bora werd doodelijk gewond met twee revol verschoten door den zinnelooze Goubu, die Maandag de straten doorwandelde, met twee revolvers gewapend. De ge kwetste is in het gasthuis overleden. De moordenaar moest door de gendarmen tegen de woedende menigte worden be schermd. VAN EEN TREIN GEVALLEN. Zaterdagochtend omstreeks 9 uur von den, te Clamart-bij-Parijs, de spoorweg beambten op de baan het lichaam van een man. De ongelukkige, die dood was, had eene diepe wonde aan het hoofd. In een der zakken vond men papieren ten name van M. Maitrugne, te St-Gor- gon (Doubs). Uit het onderzoek is gebleken dat de man uit een ingang zijnde trein, met vee geladen, moet gevallen zijn. SPOORWEGONGELUK TE FRANKRIJK. Zondag morgend is een trein komend van Trèpost, in de Nor-rdstatie op een melkwagen gebotst. De schok was zeer geweldig. Verscheidene reizigers werden gekwetst. DOOR EENE VLIEG GEDOOD. M. Mathy, van Montbéliard, deed een toertje per automobiel, toen hem een vliegje in het oog vloog. M. Mathy ver wijderde het diertje en gaf er geen aan dacht meer op, doch eenige uren later ontstond eene etterz\yeer, en de man be zweek kort nadien. Zitting der Kamer van 12 Mei 1911. Inhoud der Redevoering van Volksvertegen woordiger DAENS, in 't Vlaamsch. Mijnheeren, ofschoon ik mij hiervoor het droeve feit bevinde van te staan voor een Minister van Binnenland- sche Zaken, eilaas het Vlaamsch gansch onkundig, toch aarzel ik niet mij van de Vlaamsche Taal te gebruiken, als mijn recht en voor de eer en het belang van ons Volk. En ik begin met het Armwezen of de openbare Liefda digheid. Mijne Heeren, elk die eenigzins den toestand va r nabij kent, weet dat het op zeer vele Gemeenten zeer treurig gesteld is met de openbare Liefdadigheid. Arme Ouderlingen, zonder middelen van bestaan, jonge Mannen of Vrouwen vroeg Weduwe of Weduwe naar geworden, die met 3 en 4 en meer onmondige kinde ren blijven zitten, en geene of gansch onvoldoende Hulp ontvangen, ja op 't verhongeren zitten. Dat in vele Gemeenten de Hulpmiddelen ontoereikende zijn, is niet te betwijfelen doch men kan ook niet loo chenen dat nalatigheid en partijdigheid hier dikwijls een droeve rol spelen. Evenredigheid in alle Gemeente- en Armbesturen zou s den toestand merkelijk verbeteren en om die Evenredig heid te bekomen is de verandering der Kiezing heel drin gend de toekomst zal zijn EEN MAN, EEN STEM. Vooralsnu.de vierde stem weg, 25 jaar, volstrekte Evenredigheid, derhalve meer macht aan 't werkende Volk in al!e openbare Besturen. Een tweede punt waarop ik de aandacht roep van den heer Minister en van de Kamer, zijn DE BRANDVERZEKERINGEN. Een woord over de toelagen die toegestaan worden aan de Pompierkoipsen en die in de begrooting beraamd zijn op 50,000 frank. De Steden bijzonderlijk, maar ook de Bnitengemeenten geven groote sommen uit voor het onderhoud en de uit rusting van Pompierkorpsen. Maar weet ge wel dat al het geld dat de Steden en Ge meenten hiertoe besteden rechtstreeks in de kassen komt van de rijke verzekeringsmaatschappijen De Pompiers trachten de huizen te beschermen die rond een brandpunt liggen, maar indien eene gansche Stad afbrandt, wie zou dan moeten betalen De Staat zou, en dii is sedert lang gevraagd, de alge- meene verzekeraar moeten zijn. Ik versta niet waarom het Ministerie van Binnenland- sche Zaken niet tusschenkomt. Men heeft mij gezegd dat men het niet durft doen, omdat de aandeelen der Verzeke ringsmaatschappijen in de handen zijn van schatrijke menschen. Ik heb eens de lijst gezien van de bezitters der aandee len en er stonds niets op dan millionnairs, zeer rijke man nen die groote winsten doen met hunne aandeelen. Dit stelt men vast in gansch het Land. en daarom is er te Gent eene beweging ontstaan, dank zij het aandringen van de heeren Anseele en Lampens, om de verzekeringen tegen brand door de Stad zelve te laten doen. De heer Lampens. Dat is gestemd door den Gemeen teraad. De heer Daens. Te Aalst, waar de Burgerij hoog belast is, gaat ten minste jaarlijks eene som van 300,000fr. naar de Verzekeringsmaatschappijen. Welnu, er zijn voor geen 50,000 fr. brandrampen per jaar. het met den mantel van een Pastoor. Het verhaal der wijze en plaats alwaar de medelij dende Priester die kinderen gevonden had liet zich niet lang wachten. Al wat gij daar zegt is wel en goed, her nam Margaretha, maar het voornaamste is te weten hoe wij in ons onderhoud en in het hunne zullen voorzien De Pastoor nam het Evan gelieboek en las haar de volgende hoofdstoffe voor In der waarheid, ik zeg het u, denge nen die aan den minsten der mijnen zal gegeven hebben, al ware het maar een glas water, zal niet onbeloond blijven. Amen antwoord de Margaretha. De Pastoor deed des anderendaags morgends het lijk der Vrouw begraven, en las voor hare ziel de gebeden der overledenen. Twaalf jaren na dit ongeval zat de Pastoor van San-Pietro, die alsdan twee-en-zeventig jaien telde, aan zijne deur, een weinig lucht scheppende. Het was in den winter en de stra len der zon drongen voor de eerste maal door den guren mist. Een kind van twaalf jaren las aan zijne zijdein zijn brevier, nu en dan eenen afgunstigen blik werpende op een kloeken jon geling, van omtrent zestien jaren, die in den hof der Pastorij werkte. Margaretha, die blind geworden was, was bij hem gezeten, en aan hoorde de voorlezing. Het gerucht van een rijtuig deed zich op dit oogenblik booren, en het kind riep vol vreugd Och ziet eens, wat schoon rijtuigwat schoon rijtuig I Een prachtige trein daalde welhaast de straat van Sevilie af en hield stil voor de Pastorij. Een dienstknecht in rijke livrei naderde den Pastoor en vroeg hem een glas water voor zijnen meester. - Carlos zegde Pastoor aan den jeugdigen knaap die bij hem zat, ga haal een glas water voor dien heer, en breng ook een glas wijn mede, in geval hij het wil aannemen, haast u. De vreemdeling deed de poortel opendoen

De Werkman | 1911 | | pagina 2