Pastoor Kneipp Keukenboeken Kassé Papier Een groote Waarheid. fTüopenöe Hieuws Te bekomen op ons Bureel Le Wet voor AHen Wel op de Werkongevallen TABELS m Erfeniswetboekje 0 Be Belgische iVegociant Waarom het voorbeeld niet volgen van Engeland, waar, na elke brandramp, de Verzekeringsmaatschappij de Pompiers betaalt Voor wie werken onze Pompiers Voor de rijke maat schappijen van verzekering die jaarlijks groote dividenden misschien 20, 30, 40 t. h., geven. Sommige maatschap pijen hebben hunne aandeelen van 500 frank zien klim men tot 1500 frank, 't Is daarvoor da' de Pompiers wer ken, en aan d*zen toestand zou verandering moeten ge bracht worden. Ik hoop|dus dat de Staat de groote Steden zal aanmoedigen om Brandveizekeringen in te richten en dat zij aan de Gemeenten zal aanraden zich te vereenigen om denzelfden weg in te gaan. Dit bestaat in Zweden en Noorwegen, waar de kas der verzekering reeds zoo bloeiend is, dat er jaren zijn, dat de verzekerden geene premiën moeten betalen. Zouden de Belgische Burgers de vlagge niet uitsteken als men hun eens zegde dat zij dit of een ander jaar niets meer zouden moeten betalen voo» verzekeringspremiën Mijne heeren. wij zien met hartpijn dat er nog gedurig geklaagd wordt over de ongelukken door de ottomobielen veroorzaakt. Mijn collega de heer Rens en ik, wij hebben sedert lang eene interpellatie aangekondigd, maar deze wordt altijd achteruit geschoven oin politieke redenen. Vele heeren komen hier slechts als er te kijven valt en lawijt te maken, dan zijn zij hierMaar als het nuttige zaken geldt, dan zijn ze niet te vinden. De heer Woeste sprak zelfs tegen de ondervragingen van den Dijnsdag, want hij telde dezelve niet mede. Nochtans, raadpleeg eens de lijst der Interpellaties en gij zult zien dat velen handelen over nuttige zaken, zooals gezondheidswerken, dagloo- nen, pensioenen enz.. Wat betreft de ottomobielrampen, wij bestatigen dat de bloedstroom altijd voortgaat.Vroeger noemde het Volk de ottomobielen doodrijders maar het heeft nog een anderen naam en onlangs zegde mij een werkman De moordenaar is daar 1 En ik zag daar een ottomobie! aangereden komen. Is dit niet juist Als men uitgaat en als men gedurig moet uitzien langs alle kanten oin jniet overreden te worden men zou oogen van vóór en van achter moeten hebben is men dan niet gelukkig van te kunnen zeggen bij het te huisko- men dat tr.en aan een ongeluk ontsnapt is. De heer Persoons. Overdrijft gij niet, mijnheer Daens I De heer Daens. Heer docter, gij zijt gewoon aan bloed... (Gelach.) Men moet zonder hart zijn om dit alles aan te zien zonder sidderen. De heer Persoons. De Doctors hebben meer hart dan wie ook. ('t Vervolg.) ÏTITT rFIVT Het was verleden Zondag ver- gaöering te Gent. Redelijk goed, de Vrienden waren tevreden en er lieten zich eenige nieuwe inschrijven. Een Kantonale Bond zal gest:cht worden te Deinze, denkelijk zondagook te Waarschoot hebben wij een Bcnd. Dan hebben wij de Gemeenten uit genomen waar er bijzonder zal gewerkt worden. De kas werd nagezien, wij zijn rijker als vroegergij weet het genoeg dat wij groote kapitalisten zijn, maar bij een kleine aanwinst smaken wij een groote vreugd, eene he- melsche voldoening. Er is dan ook gesproken over het verspreiden der bladen, dat is het bijzonderstehet is spijtig, wij hadden die heeren op de vergadering ver wacht die wij te Aalst op het Congres zoo meesterlijk het woord hoorden voeren zij zullen toch komen, dat is ze ker. En dan geliefde Vrienden, goeden moed, vele men- schèn weten het nog niet welk een edel werk de Demo cratie isal konden wij met al ons zwoegen maar een enkele mensch van het Socialisinus redden, welke verhe vene zending. Ja, wij weten het, tusschen die drij groote Partijen is en stapte uit het rijtuig. Het was een man van omtrent vijftig jaren. Zijn die jongelingen uwe neven vroeg hij aan den Pastoor. Zij zijn meer als dat, mijnheer, antwoord de Pastoor, zij zijn mijne kinderen, mijne lieve aangenomen zonen. Hoe dat zoo Eh de Pastoor verhaalde hem geheel de ge schiedenis der kinderen, en raadpleegde hem over het beroep dat hij hen zou doen omhelzen en over de wijze om hun geluk te verzekeren. Gij zult er dappere officieren in het ko ninklijk leger van maken, antwoordde lachend de vreemdeling en opdat zij behoorlijk vol gens hunnen staat zouden kunnen leven, zullen wij aan ieder van hun eene inkomst geven van honderd dukaten. Ik vraag een raad en niet spotternijen, zegde de Pastoor hierop. En dan, vervolgde de vreemdeling zonder op die woorden acht te slaan, gij moet uwe Kerk doen herbouwen en doen omringen vaa een schoonen hof. Eene ijzeren tralie zal het beluik omsluiten. Zie, ik draag er reeds het ontwerp van in mijnen zak beschouw het, mijnheer de Pastoor, zou u dat aanstaan En de nieuwe tempel Gods zal zich noemen, denk ik, de Kerk van het glas water. Hoe Ach, mijn God Zou het... in dien ik mij niet vergis... Zijne trekken... die stem Wat zal dit alles geworden Dit zal geworden, mijn lieve en eerbied waardige vriend, dat Jose de Ribeira zich voor u bevindt, dezelfde, die men, twaalf jaren gele den, Jose de struikroover noemde. Gij hebt mij geherbergd en zijt mijn weldoener geweest. Ach! kom in mijne armen, mijne kinderen, en omhelst uwen Vader Hij drukte de beide kinderen op zijn hart, en wanneer hij hen met tranen van vreugd in 'de oogen genoegzaam beschouwd en omhelsd had, reikte hij den Pastoor de hand toe en vroeg hem Welaan, mijn weldoener, zult het moelelijk een groote slag te slaan het is niet noodig; ook wij gevoelen het wel hoe zacht en zoet de Behouder wordt. Moed gehouden, hij zal niet voor de Kiezers dur ven verschijnen in Vlaanderen zonder op zijn programma te schrijven 1 frank daags pensioen voor alle oude Werk lieden, zoo niet wordt hij nooit meer gekozen. Ja heeren, het is heden de tijd der Democratie Ontvangen van verschillige Democraten 0,15 0,10 0,15 0,20. Th. V. W. Tracht uwe Ouders vreugde te verschaffen en beproeft, daar gij hun de tallooze weldaden, die zij u bewezen, tóch nimmer volkomen kunt vergelden, u ten minste er kentelijk jegens hen te betoonen. Evenals zij, toen gij hulpeloos waart in de dagen uwer kindsheid, zich uwer aantrokken, moet ook gij hen verplegen, wanneer een maal de tijd des ouderdoms zal zijn gekomen, waarop ook zij hulp zullen behoeven, en hunne laatste levensda gen verzoeten. Liever moet gij u met droog brood en met water vergenoegen, en u liever in de grofste linnen klee- den dan dat gij uwe ouders gebrek laat lijden. Zoo alleen komt gij het vierde gebod na, zoo alleen zal 't u wel gaan in dit en het volgend leven. Dan zal Gods zegen u achter volgen tot aan het graf, en aan gene zijde daarvan zal Hij u deel geven aan zijn heerlijkheid. Pratithhfiv D'e een Vervolg of Proces heeft, nutLMLA za, we, doen bij-tijds op te pa3sen dikwijls gebeurt het dat ze mij komen raadplegen, als het te laat is; bijgevolg, VAN 'T BEGIN AF; somtijds kan alles nog vereffend worden; in alle geval, ik zal goe den raad geven voor de Verdediging. SnlHatArïi - Het is moeielijk onder dees J Stelsel buitengewone Congés te krijgen; de vaste regel schijnt dat men alsdan langer moet in dienst blijven. De Miiicianen, die denken reden te hebben tot ontslaging, moeten van 't begin af, voor Bur gemeester en Milicie raad die redens doen gelden. Vol gens de Wet, al wie thuis noodig is, worden vrij gesteld. Arr Gent De heer Hector Plancquaert, Advo kaat, zal zetelea In den nieuwen Boer, Lokaal der West-Vlamingen, Koornmarkt, eiken Vrijdag van 12 tot 1 uur. Kostelooze Raadpleging WAARSCHOOT. Zondag 28 Mei, Vergadering van den Bond te 4 1/2 ure, bij Vincke, op het hoekje, nabij de Statie. m* jegens God en de Menschen. Ik Ivi fc ICIUE lees in Roza Van Tannenburg De Ziel van een liefdeloos mensch zou zelfs in den Hemel geene Zaligheid vinden. Voor hen die nog haat in het hart draagt, is geen plaits inden Hemel. Liefde is de bron van alle hemeische Zaligheid zij maakt den Hemel eens waarlijk tot een Hemel. Daar om, ten einde het hart van den mensch te zuiveren van trotsscheid, baatzucht, begeerte naar aardscne verma ken, laat God velerlei lijden over hem komen. Lijden kweekt medelijden. '•V- met uitlegging en toepassing der door Th. Lathouwers prijs i fr. franco i,io om te kennen het bruto- en netto gewicht van het RUNDVEE, door Paul Stevens; een der nuttigste boekskes tot heden verschenenieder Landbouwer zou dit boeksken moeten in huis hebben prijs i fr.; franco i,io. voor Burger en Boer of mijne Plichten en mijne Rechten in zake van Erfopvolgingen door Hipp. Janssens, oud Bediende van het Bestuur der Erfenisrechten. prijs i fr. franco 1,10 El Partenza, de jaar lij ksche Landverhui zing der Fransmans, 60,000 in getal ze moeten m ballingschap voor 3 4 maand en langer; Priester Daens zcgae het zoo schoon in zijn eerste Vlaamsche Redevoering ter Kamerzit ting van 21 Maart i8g5 Binnen weinige dagen zullen duizende werklieden uit onze dorpen naar een vreemd land trekken, waarvan z\j de taal niet eens verstaan, om er zes maanden lang te zwoegen en te zweeten om eenig geld te winnen ten einde hunnen pacht te kunnen betalenZij gaan vertrekken in ploegen van 5 of 7, met den knapzak aan de hand, de spade op den rug En 't meerendeel hunner gaan heen met een benepen hart, Dank aan Advokaat De Backer, aan Smid Lam- brecht, aan de Gebroeders Daens, reizen de Frans mans aan 5o afslag tot aan Bergen, het plan was ook 50% afslag in Frankrijk, de Pleziertreinen krijgen dit enkel. Doch sedert ons Sijndikaat der Fransch- mans krijgsgevangen is genomen door de Bewaarders, blijft alles state kwio; zelfs doen de heeren Verhaegen en Maenhout geen enkel poging om aan die brave Landgenoten hun Stemrecht terug te geven. Wie loopt bij nacht, valt in den gracht. Koning Albrecht heeft beloofd naar d'Expositie van Charleroi te gaan, en den 25 Mei worden daar 160,000 duiven opgelaten. Volare, vliegen7 wordt de mode. zei dweezen Tist en zijn vrouw vloog de trappen at. Maar, hoe mag het zijn met ons Koninginneken Zoolang ze niet uitgaat, is 't Publiek ongerust. Wie wel doetmet een blij ge moed, die vindt ook welwaar dat hij 7 doet. Te ME- CHELEN den 6 Juni, van 9 tot 13 ure, Markt voor Paarden, EzeJs en Muilezels, 'aan de ?Brusselspoort plaatsrecht 25 c. per vierkante meter (een dier gere kend op 2 meters vierkant, een te koop gesteld rijtuig op 4 meters vierkant per 2 wielen. Groote Premiën worden afgelot. Te KORTRIJK gaat een nieuwe Feestzaal komen van 25o,ooo franken. Dat is zeer schoon, maar zeer leelijk was het als rijkaard Douter- ligne in den Raad aan Burger Rol^n toebeetGij had al lang moeten Fransch leer en, sedert gij hier zit.. Neen, Mr de Leliaert, maar schande is dat Fraasch spreken op 't Stadhuis van Kortrijk 1 En Schande is 't dat Raadsheeren dier Vlaamsche Stad gansch onkun dig zijn in hun Moedertaal, de Landstaaj. In RUSLAND heeft Prins Wolkorski geld ont vreemd van den Armen en moet voor 5 maanden in den bak. In Madrid (613,400 zielen) zijn 5000 gre- visten van het Bouwwerk men vreest onlusten als de Honger komt en als de Honger niet komt, dan kan de werkstaking lang duren, zoo spreken al de Geburen M. Vincent Dierickx, reizende in Kongo, schrijft Er bestaat in Transvaal een Hofstede, die 12 duizend hektaren grond beslaat, waarvan 3 duizend bewerkt en de overige in weiden liggen die Hofsteê geeft jaarlijks een millioen winst. Te NIEUWERKERKEN zag «ea felle Aalste- naar donderdag d. v. w. een boom verbliksemen over 23 jaar zag ik t'Astene den bliksem v'allen, 10 meters van mij ik zeg gelijk den dikken Aalstenaar Niets dat meer verschrikt. T'AALST is donderdag d. v. w. een Solo Slim gespeeld door Senor el Espadrilla, in een herberg nabij den Rhijn.. 't Was lof en dank, elk gaf een kaartje frank, en in vollen zwier, elke man zijn pinte bier. zijn wonderbaar leven en de manier om te verkloeken en te genezen door het water. Franco thuis 0,70 ERFENIS WETBOEK JE voor Burger en Boer, of mijne rechten en plichten in zake van Erfopvolgingen DE VERSTANDIGE HOVENIER, handboek voor den Landbouwer. 1,00 Geschiedenis van ROBRECHT DEN DUIVEL of de Kunst om het gezelschap met allerhande Toover toeren te vermaken. 0,75 Leven van GENOVEVA van BRABANT, huisvrouw van den doorluchtigen Palatyn Sifrius. 1,00 of tafel van rekeningen,zeer dienstig voor Koopman Winkliers, enz 1,50 BOEKWERKEN AAN 1,50 DE ROODE NOTARIS, nieuwe uitgaaf van den vermaarden Jan Clerker, door Silvain Van der Gucht, met vele platen, een zeer schoon Boekdeel. HUISHOUDING EN LANDBOUW of Raadgevingen en Voorschriftenvooral dienstig voor huishouders en Landbouwers, door Rector Van den Bosch 1 50 Aan 0,50 Leven van Thyl Uilenspiegel met aardige kluchten, poetsen en boeverijen. SNOECK'S RAADSELBOEK geschikt om oud en jong te vermaken. Het spaarzame Keukenboek door Caudelier: Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen 4,00 Kleine Cauderlier, 1,00 Gebakken en Confituren, door Cauderlier 2,00 De Beigische Keukenboek i,co Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Bur ger door Mmc Goemans-Buys o,5o Beproefde voorschriften voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige warme en koude Dranken l,oo schoon qffene bladen aan 32 centiemen den kilo i vermindering per 10 kilo en meer. BEENHOUWERSPAPIER i schoon en kloek, zeer fijn aan o,5o c. den kilo extra aan 60 centiemen EMBALLEERPAPIER- j o,io c. per meter, 0,50 c. den kilo SCHRIJFGERIEF Pennen Potlooden Inkt Postpapier en Enveloppen in allen aard. Zichtkaarten en Fantaisiekaarten

De Werkman | 1911 | | pagina 3