Eene Dochter De Kamer Parlement Er bestaat éen Geluk De Plicht. Bij den Troep üe Steenbakkers !V° 2018 26 Mei 19! I 3 «3 w a 2 s A BÜNNEMENTSPRIJS voor België 2,50; de vreemde Landen 4,50. Oü Men schrijft in op alle tijdstippen des jaars. P. DAENS Volksvertegenwoordiger, AALST 39stc JAARGANG Die woorden staan gebeiteld in een nieuw gebouw der Steurstraat nabij de Vrijdagmarkt te Gent. Er bestaat éen GelukDE PLICHT. Toen M. Rooseveldt, oud-President der Vereenigde- Staten in 1909 te Brussel zijne groote Meeting gaf, dan zegde hij o. a. Geliefde Belgen, werkt moedig voor uw eigen Brood- gewin, eerst en vooral, weest ieverig in die zaak, maar helpt ook uwe medemenschen. De Plicht als Huisvader en als Mensch van 's mor gends tot 's avonds zoeken en wroeten, zorgen en werken. Het ts onbeschrijfbaar wat er gedaan wordt voor het Broodgewin te Stede en te Lande de Belgen zijn moe dige werkers. Doch is in de Plicht niet besloten de medehulp om goede Volkswetten te hebben en Vaderlijke Besturen. De Kristene Democraten hebben peen ander inzicht. Katho lieken en Liberalen waren van 1830 tot 1884. beurtelings alle 8 of 10 jaar aan 't hoofd nu regeert 't Katholiek al 29 jaar sedert 1884 en de huidige geweldige worsteling der Liberale Partij tegen de nieuwe Schoolwet, wordt zekerlijk aangevuurd door de zucht, om wederom eens aan 't bewind te komen. Advokaat De Backer schrijft het zoo wel in zijn weg wijzer der Kiezers De plaats van eiken werkenden Huls- vader is in de ra .gen der Kristene Demokraten. En de plicht der rijken Zijn ze niet heilig naar de woorden van Hoogleeraar Priester De n'arlez Hij die de werkende klas ziet in benepen droeven toe stand en die zijne medehulp weigert, HEEFT GEEN KRISTEN HERT. Er bestaat éen Geluk DE PLICHT. De duurbare Plicht van Kinderen en Jonkheden jegens hun Ouders. Ik haal dikwijls woorden aan uit Rosa van Tanncnburg, ik deel die boekjes uit, om op die groote plicht te wijzen. De volbrenging dier plicht brengt een Paradijs in d'Huis- houdens. ff**r—L - 2r_L! mi L'ii"JUVH op zoek naar den moorder haars Vaders Het was in de maand Juli. De Brigadier der Gendarmen, Martial Tha- rad, zat te paard op een strooien stoel voor de deur der gendarmerie van Pierre-Buffière, en rookte zijne pijp. Langzaam klommen de rook walmen in de lucht, maakten immer breedere kronkelende kringen en verdwenen van liever lede in de zoele avondlucht. Terwijl 3Vader Tharaud, zooals men hem noemde, van ue hitte en de vermoeienissen des dags uitrustte, volgden zijne blikken bestendig een dri .tal knapen, die op eene kleine verhe venheid gronds, als het ware naar de schijf schoten, bij middel van ijzeren boutjes, die zij in eenen aarden doel gooiden. Somwijlen riep hij hen toe Ohé gij daar, bengels, past op dat gij u de voeten niet door steekt Vervolgens keerde hij zich om en sloeg door het open venster eenen blik in huis, op eene nog jeugdige en schoone vrouw, die verge noegd heen en weer in de keuken trippelde, waar de koperen ketels als goud den bewoner tegenblonken. Hij glimlachte en sprak tusschen het rooken tot haar Of ze vroolijk en uitgela ten zijn, de kleine kapoenen De jonge.,vrouw verscheen dan aan het ven ster, en het hoofd buiten stekend, sloeg zij op hare beurt de blikken op de spelende knapen, die ieverig hunne ijzeren boutjes om het krach tigst in het zand wierpen. Bah I zegde zij, er is toch geen gevaar bij. Bovendien maakt dit spel ze kloek en dapper. En dat zal hun lust geven om smakelijk van uwe kriektaait te smullen, Katharin Gaat ze goed aan, uwe kriektaart vroeg vader Tha raud verder. En Katharina haalde voor alle antwoord de Onlangs een reizende Veldarbeider 's morgends bij mij komt, droef als een Kerkhofhij is weduwenaar met 6 kinderen de oudste dochter J8 jaarindien ze meê- wilde en haar plicht deed als oudste dochler, 't Huis kon een hemelken zijn nu ze wilt niet meê, ze verstaat haar plicht niet't Huishouden ligt geleurd en gescheurd. Er bestaat éen Geluk DE PLICHT. Als Volksvertegenwoordiger tracht ik mijn plicht te doen ik offer mij op voor die plicht van 't werkende Volk deftig en krachtig te vertegenwoordigen 't is lastig werk, maar ik kan veel menschen helpen en troosten Onlangs een Aardewerker komt bij mij 's avonds in 't Lokaaldie man, jonge Huisvader, 3 kinderkes, moet eiken morgend te 3 ure van huis aan Terkamerenbcsch was hij 'ne maandag avond over een verboden weg gere den van schrik deed hij een tweede fout en had twee proces-verbalen moest binnen de 3 dagen op den Burö zijn daghuur verliezen twee boeien. Ik ga voor hem naar Brussel en kan daar alles effen strijken de kloeke man weende van vreugd en zit nu in Frankrijk. DAT IS HET WERK DER DEMOKRATEN. Dat is ,uw werk, geëerde Kiezers, zonder u ik zou aan dit werk niét zijn met uw hulp ik doe moedig voort. De vervul ling dier plicht maakt mij gelukkig; overal ontmoet ik DANKBARE OOGEN geliefde Kiezers die oogen zijn naar U gericht, NAAR U GERICHT. Liberalen en Socialisten zijn er die roepen Daens is in zijn leste jaren 1 hij zal niet herkozen worden 1 Die woor den ontroeren mij niet, ik verwrcht in volle gerustheid de Kiezing van 1912 of zocals het kan gebeuren nog vroeger. Ik ben beloond voor mijnen arbeid. Er bestaat éen Geluk DE PLICHT. Pieter DAENS, Volksvertegenwoordiger. Lees op bl. 3 het gtouwelijk ongeluk van Issy bij Parijs Een Vliegmachien neergevallen de Minis ter van Oorloq doodde. O pk er Minister Monis quasi doodIn Rusland is een vliegmachien op een massa volk gevallen meer dan 100 menschen gekwetst. van Volksvertegenwoordigers Dijnsdag, te 1 ure 45. Wat zalt 't nu zijn Woensdag beginnen de woelingen over de Schoolwet binnen en bui ten de Kamer. Vrijdag stonden reeds ten aantal man schappen geposteerd aan 't Park. Dit is de voorbode van woelige dagen. Vandaag gaat d'lnterpellatie voort over de schuife- laars van Antwerpen zijn ingeschreven als Sprekers Debunne, Anseele, Allard. Heel waarschijnlijk ze zullen het lang trekken en mijn Interpellatie over de Pensioenen zal weerom verdaagt worden. Liberalen en Socialisten houden alles tegen, om de nieuwe Schoolwet weg te heb ben. De Democraten vragen vele en groote verbeteringen aan die Wet. Een Schoolwet is er dringend noodig meer en beter Onderwijsik hoorde dijnsdag een schoon woord op de Steenbakkerijen van Jette DOOR ONDER WIJS WORDT EEN KIND KAPABEL OM MENSCH TE ZIJN. Zittlug van Woensdag In 't begin wordt een Rouwbeklach gedaan over de ramp van Parijs. Dan spraken Debunne, Allard en An seele, meer over Democratieën Schoolwet, dan over Ant werpen; vermits Priester Daens en den Strijd der Demo kraten opgeroepen werden, moest ik antwoorden en heb dit gedaan als Vrijen Kristen Democraat; ik heb betreurd dat de kostelijke tijd der Kamer verkwist wordt elke zitting kost 12 14.000 fr. duizenden zaken, gelijk 't Pen sioen der klein Staatsbedienden, blijven achter. Wij, De mocraten, roepen niet Leve de SchoolwetDie School wet moet veel verbeterd worden, eer zij onze goedkeuring verwerft; ons woord is ook nietWeg de Schoolwet Wij vragen een eerlijk neerstig onderzoek, voor Schooi en Landvrede. Verplichtend onzijdig Onderwijs, zonder hulp aan vrij Onderwijs, zou den allerwreedsten School- oorlog brengen voor lange jaren met toegeving van weerskanten, zou een Vaderlandsche Wet mogelijk zijn. Anseele had allerwreed te woorden gezegd tegen den Godsdienst; als Kristen Demokraat heb ik daarop geant woord, en de Demokraten der Rechterzij juichtte mij toe. Demblon riep dat ik schande deed aan Priester Daens; ik heb gezegd Ware Priester Daens hier, hij zou spreken telijk ik nu spreek. Geen 1879 maar ook geen 1884. De choolwet-Woeste van 1895 braent verwarring; laat ons een klare eerlijke Schoolwet maken. Over het uitschuife- len van An werpen heb ik mij onthouden. Aan de Re geering heb ik den raad gegeven de Schoolwet merkelijk te laten verbeteren Wij moeten er goed aan denken Partijdige Schoolwet van weerskanten, is droe ven Schooloorlog voor vele jarenis alle lands- bochten verspild. MARCUS. Lukas, zondag p Si £T Cn 3 a ra S S-. O S se g ts en dijns- LUKAS. Groote dagen voor ons Oilstj, Marcus. Markus. Nooit beleefd Zondag was 't Jaarmarkt Hautem aan de Nieuwstraatpoort. Lukas. En aan de Pontstraatpoort, Markus, tot op Ronsevaal. Marcus. Lukas, 't was kolossaal. Lukas. Marcus, dat moest alle 14 dagen of alle maanden zijn Marcus. En vermoeid, afgemat dat de manschap pen er uit zagen, Lukas, velen hadden bloed op hun beenen. Lukas. Is 't wonder Marcus 240 kilometers in éenen tap. 240 kilometers. Van de 101 zijn er 40 on- derwege gebleven. Marcus. Zoo zeggen ze toch, Lukas, en waar 't rookt is vuur. Lukas. En maandag avond op 't Statieplein, als d'oude Garde speelde. Marcus. Nooit zooveel Volk gezien; alle veertien dagen of alle maanden zou daar mogen Concert zijn in den Zomer. Lukas. Gelijk op alle pleinen der stad, Markus; elk moet leven; maar zeg eens Vriend, een reflekse. Marcus. Te weten Lucas. Maandag morgend, dit Volk ziende als de Wielrijders wegreden voor den Tour de Belgique. Marcus. Welke grouwelijke menigte I Lukas. Ik dacht in mijn eigen In Aalst is 't Werkvolk de overgroote massa. Markus. Tien tegen éen, Lukas. Lukas. En op 't Stadshuis, Marcus, in den Ge meenteraad, hoe zit 't Werkvolk daar Marcns. Zoo goed als zero, Lucas. Lukas. Just, zoo is 't Ik vraag nu aan iedereen Is dat weerdig voor Aalst Is dat goed voor Aalst Mag dat blijven duren Is 't niet noodig daaraan te denken, van nu af tot aan de Gemeentekiezing De Persoonlijke Dienst onvolledig ingericht (de Com pagnies Universitairs geven groote voordeelen aan de rijke Jonkheden) «och heeft de Persoonlijke Dienst reeds verbeteringen gebracht in den Krijgsdienst. Nu komt de Minister van Oorlog de bevelen rond te sturen om alle Soldaten elke week te laten naar huis gaan, van d?n Za terdag avond tot den Zondagavond, doch de Ouders moeten de aanvraag doen. Om die goede verandering uit te voeren, zullen de Soldaten zooveel mogelijk in de na bijheid hunner woonst geplaatst worden. Die vrijstel ling begeeren voor onderstand hunner Ouders of Familie leden moeten het doen van 't begin af. De veranderin gen van Regiment na de uittrekking worden toegestaan, op voorwaarde van langer in werkelijken dienst te blijven. rond Brussel zijn nog altijd in Werkstaking ze vragen 3.00 het 1000 en 12 uren daags, werkende zooveel zij v illen van 5 tot 7 uren is nog 13 uien nu wtiken ze 15 tot 16 en 17 uren, 't is wreede krevatie. 22 Bazen heb ben die redelijke voorwaarden aanvaard 22 B. die niet gesijndikeerd zijn ze rekenen dat in de zestig Bazen ge- sijndikeerd zijn een hunner heeft reeds toegegeven, 'ne zekere heer Meert, van Evere verscheide tafels zijn naar Braine-rAUeud gaan Steenbakken aan 3,25 fr..

De Werkman | 1911 | | pagina 1